Vejce a já

Vejce a já
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3690/vejce-a-ja-3690.jpg 4 2875 2875

Kniha začíná obdobím před narozením hlavní hrdinky Betty. Její rodiče hodně cestovali, a to i po narození svých dětí. Nejdříve se narodila Mary, pak Betty, bratr Cleve a sestra Darsie. Vyrůstala ve velké dětmi oplývající rodině, často se stěhující, ve velkých domech s jídelnami, ložnicemi, tělocvičnami. Tatínek byl přísný a dodržoval řád chodu domácnosti, který sám vymyslel. Maminka s babičkou mu všechno kazily a nic nedodržovaly a tak se děti zmítaly mezi naprostou přísností a nedokonalou povolností. Vzaly to jako děti a líbilo se jim to. Když bylo Betty dvanáct let, zemřel jí otec a o pár měsíců později se narodila nejmladší sestra Alison. Smrtí otce se vše změnilo, chudoba zaklepala na dveře, děti už nechodily do tolika kroužků, rodina se semkla a vyrůstající děti pracovaly kde mohly. Betty dospívala a měnila se, Mary sháněla celé rodině práci, v Americe byla krize, někdy jim vypnuli elektřinu, ale radostného života se nevzdávali, chodili na dřevo do parku a zvali spousty hostů na nastavovanou sekanou. Hráli hry, zpívali, tančili, neopouštěli se. V sedmnácti letech se Betty zamilovala do o třináct let staršího muže, kterého přivedl její bratr na víkend. O rok později se s Bobem vzali. Chystali se koupit si farmu, protože to byl Bobův sen. Farmu koupili daleko v divočině na úpatí Olympského pohoří, zašlou starou, farmu bez vody s obrovským pozemkem naprosto zarostlým obřími semenáčky douglasovy jedle. Bobovi šlo všechno od ruky, měl fortel a cíl a byl šikovný, Betty se trápila se vším na co sáhla, uměla vyšívat, hrát na klavír, zpívat, ale zatloukat hřebíky, štípat šindele, vodit koně, sekat dřevo to neuměla. Z Boba se stal tvrdý farmář a na jaře zaplnil farmu tisíci narozených mláďat kuřátek, prasátek, štěňátek, koťátek, všude to volalo, pípalo, štěkalo, mňoukalo, Betty se narodilo miminko a měla na starost všechna ta mláďata. Sousedi byli daleko a přesto, že byli přívětiví, měli své starosti, své farmy, svoje zvířata, někteří sousedi byli pracovití a měli všechno zvládnuté perfektně a jiní byli líní, dobytek jim utíkal, všude byl nepořádek, ale taková sousedství byla pro Betty vysvobozením, šla klidně s kočárkem 7km k paní Kettlové jen aby si popovídala, aby zahnala samotu a dostala neskutečně dobré pohoštění a mateřskou náruč k tomu. Betty zjistila, že na farmě je každá návštěva vítaná, obsloužená, že jí musí být pomoženo a každá návštěva vždy přinese velké vzrušení a společenskou událost, ať jsou to dřevorubci, indiáni, kteří byli úplně jiní, než co se o nich píše v knihách, ale i osamělí lidé, kteří ze samoty zešíleli, podomní obchodníci a divoká zvířata. Když se Betty narodila druhá dcerka Janka byla pro ni samota už tak neúnosná, že svého muže opustila a vrátila se do města Seattlu za svojí velkou rodinou, která ji mezi sebe přijala jako znovunalezenou dceru se dvěma roztomilými děvčátky. Kniha je humoristický román o těžkém životě, o chudobě, o samotě, ale vyznívá optimisticky a hodně se u čtení nasmějete. Betty nebyla dříč, ale její popisy přírody a událostí jsou nesmírně rozmanité, řeč je tak květnatá až přechází do fantazie a její smysl pro humor už pomohl v těžké životní situaci mnoha tisícům nezkušeným mladých manželek.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Argo

The Egg and I , 1945

Kontryhelka
01.12.2020 5 z 5

Neuvěřitelně vtipná a čtivá kniha této americké autorky. Vynikající vyprávění a popis osob, dobrodružství a života hlavní hrdinky a její rodiny. S vervou sobě vlastní se statečně pere se životem hospodyňky v horách na slepičí farmě. Řídí se heslem, co mně nezabije, to mně posílí a díky tomuto mottu vznikla tato úžasná kniha. Autorka neměla vždy ustláno na vavřínech, ale staží se nesnáze překonat. A to jí dává sílu do dalších dní na nenáviděné slepičí farmě.

judith141
21.11.2020 5 z 5

Příběh Betty jsem si po 20 letech přečetla znovu a opět jsem se nad některými situacemi zasmála. Musím říct, že čím víc toho člověk ve svém životě zažije, tím líp pak tuto knihu chápe! A určitě budu mít o něco jiný názor třeba zase za 20 let:-)

Rebelka134
18.11.2020 4 z 5

Oddechové čtení. Humorné vyprávění, že se člověk i trochu zasměje.

Zelvinka
03.11.2020

Super kniha na oddych

barusa.s
29.10.2020 2 z 5

Knihu jsem si vybrala na doporučení a moc se na ni těšila. Ale velké zklamání. I přes humorné scénky a pasáže převládají sáhodlouhé popisy krajiny, lidí, počasí... Děj byl pro mne velmi nezáživný. Neměla jsem problém knihu odložit a vrátit se až po čase. Takže ve finále jsem ji četla velmi velmi dlouho...

ut.la
21.10.2020 5 z 5

Jedna z mála knih, u kterých jsem se smála nahlas. Není to jen humoreska, je v tom způsobu psaní i žití i kus moudrosti. Vřele doporučuji.

ydnac
19.10.2020 5 z 5

Buď JSTE a nebo NEJSTE příznivcem této knihy no a já určitě JSEM :-) Humor hlavní hrdinky je trefný a zábavný. Slepičí farma, starost o domácnost, stromy, zahrádku - to vše podáno vtipně i když jednoduché to pro Betty nebylo. Doporučuji! :-)

Michaelina
14.10.2020

Po knize jsem sáhla na doporučení několika kamarádek. Tudíž jsem měla asi velké očekávání.. Jediná část, která se mi líbila, byla ta, kde autorka popisuje své dětství, což je prvních cca 30 stran. Po dalších 30 stranách jsem to vzdala a ze zvědavosti si přečetla alespoň ještě poslední kapitolu. Na knihu jsem se dle doporučení těšila, ale bohužel jsem byla zklamaná, styl autorky mi bohužel nevyhovoval.

Madam.art
08.10.2020 4 z 5

Výborná kniha. Sarkasmus hlavní hrdinky mi maximálně vyhovoval. Dost ráda jsem si přečetla o životním stylu obyvatel drsných hor před 100 lety, nadhled Betty mě vyloženě bavil a její neschopnosti přizpůsobit se životu na slepičí farmě rozumím. K některým pasážím se vracím pro zlepšení nálady.

sappan
15.09.2020 5 z 5

Jedna z mých srdcovek, které nikdy nezklamou. A to mám vydání z roku 1970. Vřele doporučuji k přečtení.

EvaApple
10.09.2020 4 z 5

Tuto knížku milovala moje máma a mně přišla jako pohodové čtení před usnutím

mcabr
28.08.2020 4 z 5

Docela pěkný čtení.

Tamten
27.08.2020 2 z 5

Nijak moc zábavný popis frustrované autorky, jak je všechno špatně, jak je celý svět hrozný a jak je ženská chudáček. Teprve ve dvou třetinách se objeví sem tam pozitivní myšlenka a sem tam něco úsměvného.

majavcelicka
28.07.2020 2 z 5

Nebyla jsem schopná dočíst. Nebavila mě. Postrádala nějaký příběh (alespoň prvních 100 stránek). Hlavní hrdinka pořád jen popisovala věci okolo sebe, občas popisovala průběh dne. Jako mělo to občas vtipné poznámky, ale nějak víc nezaujalo.

petra3597
22.07.2020 5 z 5

Jedinečný homur, osobité postavy, vtipne až dojemné příhody hlavní hrdinky a její často velmi osobité postavení se k situacím ! Vřele doporučuji!

haki34
21.07.2020 5 z 5

Nie je možné !! síce som o tom bola presvedčená, ale moja obľúbená "Vajce a ja" skončila chudák bez ohodnotenia a komentára !!! (stručne som dačo napísala u kombinácie prvého a druhého dielu v jednej knižke)
Je to kniha, ktorou začala moja láska k Betty McDonaldovej...prečítaná niekoľkokrát..jej príbeh som si doslova odžila (a dokonca si v kúte duše priala skončiňa na podobne zapadnutej farme v horách :P) a odsmiala...pretože Betty všetky svoje kopance a kotrmelce a životné pokusy a omyly vie podať s nádherným nadhľadom a humorom...
Živo som si vedela predstaviť divočinu, v ktorej sa Betty ocitla..v podstate sama, so sliepkami, vzťah s Bobom upadá, postupne pribudli 2 malé dievčatká a dozrel i čas na zmenu...
Veľmi by som si priala susedku ako bola pani Kettlová - zážitky s pečením chleba, keď Betty poklusom mierila na Kettleovic farmu, aby skonzultovala postup a tam ju uvítalo 12bochníkov výstavnej kvality, večne plná konvica s horúcou a silnou kávou a samozrejme nekonečná podpora a široké srdce pani domácej...
Zážitky s divou zverou, s Bobom a jeho kamarátmi (podnapitý indián Perla, Betty s brokovnicou a "stoj, strebo lebím !!!" a moje záchvaty smiechu až k slzám...), domácnosťou, drina drina a ešte väčšia drina, plienky, hrnce, farma, ale podaná tak, že to vlastne ani inak nešlo...a príhoda s tlakáčom a kuratami po strope a celej izbe...vždy si na ňu spomeniem, keď varím v tlakáči obed :D

zhrniem : viac asi ocenia ženy, je to jedna z mojich najmilovanejších knižiek, a vrelo doporučujem !!!

Artep071
19.07.2020 5 z 5

Já mám tuto knihu velmi ráda ..a líbí se mi styl psaní Betty M. Četla jsem vše co napsala a bavila jsem se u toho. Doporučuji všechny její knihy.

Blondebookdevil
04.07.2020 5 z 5

Oddychová četba, u které se zasníte nad tím, jaký by byl život na farmě, ale i zasmějete, protože hlavní hrdinka si nebere servítky; s humorem a upřímností vám tu iluzi sebere. To je laskavá kniha Vejce a já od Betty MacDonaldové; je sice starší, ale taková, ke které se budete vracet.

Wasylka79
03.07.2020 3 z 5

Čekala jsem vážně o trochu vice.Malinko úsměvné některé pasáže z farmy ale tě bych se za břicho popadala to vážně ne.Normalni pohodové čtení neurazí,nenadchne tedy mě.

Kerolka_P.
18.06.2020 5 z 5

Kterak vás rodinná moudra mohou přivést až k slepičí farmě, neřkuli na pokraj šílenství :) Opravdu dobrá a vtipná kniha, u které se myslím budou z plna hrdla smát výhradně ženy :)