Vegetariánka

Vegetariánka
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518865/bmid_vegetarianka-da7-518865.jpg 4 842 842

Ten pocit syrového masa rozžvýkaného mezi mými zuby. Jonghje se jednoho dne probudí z krvavé noční můry a její život se začne dramaticky měnit. Ze všeho nejdřív přestane jíst maso. Ovšem v dravé patriarchální společnosti její náhlé vegetariánství a zejména neoblomný postoj, s jakým se vzepře svému muži i rodině, představuje pro její okolí ohromný šok. Jihokorejská autorka získala za román roku 2016 ocenění Man Booker International.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

채식주의자 (Čchesikčuidža) , 2007

josska
28.07.2017 3 z 5

čekala jsem trošku něco jiného,bylo to zvláštní a zas takový boom okolo a....

lushi
27.07.2017 3 z 5

Vegetariánka není kniha, která by mě nějak zvlášť zaujala, nicméně je to dobrá kniha. Čtivá, originální, moderní, protože má v sobě hodně syrovosti a drsnosti - a to teď hodně letí. Pravou hodnotu má skryté poselství knihy - útok na tradiční vnímání ženy v Koreji.

czerwa
24.07.2017 3 z 5

První dvě části knihy byly velmi dynamické a dějové, v třetí části vyprávění výrazně zpomalí a stane se spíše úvahovým, možná proto jsem knihu dočítala poměrně dlouho.
Myšlenka, kterou v příběhu spatřuje autorka doslovu, je pro neznalé kulturních souvislostí, jako jsem já, možná hůře pochopitelná, avšak i přes to mne kniha zaujala, a to především svým stylem, střídáním perspektiv a místy až naturalistickým vyobrazením.

kejty91
23.07.2017 4 z 5

Něco jako Murakami - nejednoznačné, děsivé a řešící věci a situace, které prostě člověka nenapadnou (nic banálního jako v jiných knihách).
Osobně mi ale název knihy vůbec neladí s obsahem.
Za mě jen tah na ty, které se o toto téma zajímají.
Možná proto, že jsem měla od knihy JINÁ očekávání jsem nyní zklamaná. Ano, bylo to dokonalé ale i dokonalé věci dokáží zklamat.
Až doslov Petry Ben Ari mi v tom guláši udělal trochu jasno. Více než cokoli jiného se člověk ptá: " jak je sakra možné žít v poměrech, které v Koreji, Číně, Japonsku jsou.."

Janek
23.07.2017 4 z 5

Velmi svérázný, čtivý a svým způsobem i šokující text. A pak ten doslov, který více než cokoli jiného svědčí o tom, že (literární) text nelze nikdy zcela vytrhnout z prostředí, v němž vznikal, ať už se proslaví v překladu jakéhokoli jazyka.
Až při četbě toho doslovu jsem si uvědomila, že jedna věc je nechat se strhnout originalitou a obrazností textu, druhá věc je skutečně pochopit jeho poselství.
Nezbývá než se ptát, co zůstalo ztraceno v překladu.
Vegetariánku bych chtěla vidět zfilmovanou.

Lotka
20.07.2017 4 z 5

Ano, opravdu zvláštní kniha. Rozdělená na tři části a ani od jedné jsem ne nedokázala odtrhnout. Netradiční a velmi zajímavý námět.

kikies
17.07.2017 2 z 5

Zvláštní, opravdu hodně zvláštní.... naprosto odlišné prostředí, společnost, životní přístup... dílko úzké, ale příběh hutný, těžko pochopitelný a těžko stravitelný - ovšem chápat a strávit jej není třeba :-) Pro zajímavost doporučuji přečíst každému, ač já osobně se cítím lépe u něčeho lehčího... :-)

salamandrina
14.07.2017 3 z 5

Velmi zajímavá a zvláštní kniha. Nejvíc se mi líbila a oslovila část poslední, z pohledu sestry. Stojí za přečtení, jsou tam krásné obraty a obrazy, má divnou magickou atmosféru. Četla jsem v angličtině.

Pistácie
03.07.2017 5 z 5

Hodně zvláštní, nevšední, zajímavé a divné zároveň, a to se mi líbí. Je to těžší příběh, na který se čtenář musí soustředit. Musí se zaměřit na příběhové linie, které jsou v přítomnosti, a často se prolínají s retrospektivou. Není to oddechovka, ale opravdu složité narativní popisy. Ale i tak se mi korejské prostředí líbilo. Dosud jsem snad nečetla korejskou literaturu a tahle se opravdu povedla. Díky za ní.

Adriana.82
02.07.2017 5 z 5

syrové,smutné ... a za mě výborné :) !!!

LibraryGirl
29.06.2017 4 z 5

Byl to zvláštní příběh. Ani pořádně nevím, co napsat. Četlo se mi to pěkně, ale bylo to velmi syrové, strohé a divné, ale v tom dobrém slova smyslu. Ve společnosti, která je zvyklá na určitou zvyklost, se najednou objevuje postava, která odmítá jíst maso. Neuvědomuje si, že takovou banalitou může vyvolat něco velkého. Nechala jsem příběh plynout a žít si svým životem během čtení. Nemusela jsem to pochopit, stačilo to přijmout.

hs777
27.06.2017 5 z 5

Velmi sugestivní, pozoruhodná až bizarní a emocemi nabitá kniha. Podobně zvláštní atmosférou tajemna na mne působí i Murakamiho knihy. Zejména jeho příznivci by si ji neměli nechat ujít - určitě doporučuji.

Carlita.cte
26.06.2017 5 z 5

Vegetariánka je možná alegorický příběh, ale není v ní třeba hledat odpovědi na všechny otázky, rozebírat ji a hledat všechny skryté motivy. Je příjemné užít si její literární jazyk, smyslovou rozvolněnost a nezvyklý motiv bez typického konfliktu. Zajímavý je i osud překladu Vegetariánky do angličtiny, který sice trpí mnohými překladovými vadami (a ne zrovna malými), ale i tak dokázal literární obec zaujmout způsobem, že si spolu s autorkou Han Kang překladatelka Debora Smithová rozdělila odměnu spojenou s Man Bookerovou cenou. A proč Vegetariánka tolik oslovila západní literární svět? Možná proto, že není pouze o odmítání masa, ale o odmítání světa násilí, fyzického a psychického útlaku, který nedovoluje odchylky od předepsaných společenských pravidel, který nedovoluje projevit vlastní individualitu.

Shampoo
19.06.2017 5 z 5

Tak tohle je kniha co vás zasáhne, ať už je to jakýmkoliv způsobem, děj vyprávěný několika vypravěči. Chvíli nerozumíte vůbec co se děje, pak máte radost, že probíhá láska a pak už jen doufáte, že vše bude v pořádku a já si nakonec fakt přála aby Jonghe byla strom. Rozhodně pěkně a čtivě napsané. Příjemně "jiné" jak už je u asijských autorů zvykem a rozhodně stojí za povšimnutí.

Veve721
17.06.2017 5 z 5

Vegetariánka mě rozhodně dostala. Nedokážu ani slovy popsat, jak moc na mě Jonghjejin příběh zapůsobil. Je úžasné, jak autorka dokázala popsat stávající problém předsudků vůči ženám (poslušným hospodyňkám). Dokonalý je zejména kontrast rozhodnutí hlavní hrdinky: vzdává svůj život vlastně proto, aby se nemusela vzdát a podřídit názorům společnosti. Tento problém nám není tak vzdálený, jak by se mohlo na první pohled zdát, protože Jižní Korea je možná daleko, ale podobně smýšlející osoby máme všude kolem nás. Některá nejmenovaná náboženství nebo i společenství se k podřízenosti žen staví podobně. V knížce řešení nenajdeme (pokud tedy není řešením to, že se všichni stanem kytičkami), ale alespoň nám to připomene, že je dobré si za svými názory stát. Han Kang dokázala, že i korejské ženy dokážou napsat skvělou knihu a také to, že i ony mají své sny a představy budoucího života.

Kokesar13
11.06.2017

Vegetariánka je kniha, která vám bude ještě dlouho po přečtení ležet v hlavě!

Amalberga
09.06.2017 3 z 5

U knihy mi chybí celistvost. Těšila jsem se, že v ní budou podrobně a do hloubky zachyceny společenské problémy a postavení žen ve společnosti, místo toho se mi dostalo surového popisu postupně vzrůstajícího šílenství jedné ženy a reakce jejího (spíše bezohledného okolí). Moje výsledné pocity po přečtení jsou spíše smíšené. Kniha je ale rozhodně zajímavá a nelituji, že jsem ji četla.
P. S. Jonghje o stromech očividně moc neví. Oni totiž nežijí jen ze slunce a vody, ale taky ze živin z půdy. To já jen tak pro pořádek :).

adorjas
28.05.2017 3 z 5

Asi najviac "hypeovaná" kniha posledného mesiaca- blogy, instagram, martinus, všetci! Návod na vegetariánstvo nečakajte, kniha je beletria o duševnej poruche. Čo ma zaujalo je fakt, že vnútorný život hlavnej postavy vykreslený nebol, dozvedáme sa o tom, len skrze ďalších postáv, pričom ďalšie postavy boli už vykreslené aj so svojimi vnútornými monológmi.

P.s. V dodatku sa dozviete, ako sa celosvetovým úspechom stal až anglický preklad. Opäť teda narážam na fakt, že prekladatelia sú v podstate takisto spisovatelia...

gumkacik
15.05.2017 4 z 5

Název knihy je zavádějící. O vegetariánství tady vůbec nejde. Jedná se o upozornění na postavení žen v tradičně patriarchální jihokorejské společnosti. Jedna z žen se najednou "porouchá" a přestane plnit svou určenou roli. Následuje reakce okolí, které chce, aby se žena opět začala chovat normálně, tedy v souladu s doposud zavedeným řádem. Okolí přitom reaguje dvěma způsoby: zaprvé - chceme ženy, které bez problému a bez řečí plní svou funkci, ale zároveň za druhé - nás tyto ženy příšerně nudí a přitahuje nás jinakost (viz reakce švagra na proměnu hlavní hrdinky či úvodní slova jejího manžela o její průměrnosti).

Abynka
11.05.2017 5 z 5

Opravdu silný příběh, který se vám dostane pod kůži. Rozhodně si ho ráda přečtu ještě několikrát. Nutí vás to zamyslet se nad Vámi, nad životem jako takovým jak lehce se může změnit a jak moc se člověk nechá ovlivňovat a funguje v zajetých kolejích (rodina,práce atd.)
Za mě osobně 5 hvězd.