Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty

V jednom svazku vydané tři díly slavné rodové ságy o Dagu Björndalovi, patriarchovi z Medvědího Dolu, nejsou jen líčením dávných zvyků norského venkova, drsné krásy severské přírody a tvrdého zápasu lidí, žijících uprostřed „věčně zpívajících lesů“. Je to i hluboce poetické, působivé vyprávění o dramatických osudech, o lásce vášnivě zničující, ale i o lásce čisté a vykupující. Je to příběh o zradě, nenávisti a pohrdání, ale zároveň i o skutečném přátelství a veliké a všechápající lidské moudrosti. Dag Björndal a jeho rod životními zkouškami dozrávají do podoby skutečného protipólu oficírské pološlechty a bohatnoucích kupců, tyjících z pozlátka válečnické slávy a společenského pletichaření. Jsou protipólem i sedlákům z rovinatého kraje pod horami, jejich úzkému obzoru a malichernosti, zaštítěné povětšinou plnými stodolami a poslušnou důvěrou v panstvo. Medvědí Důl není jen rodovým statkem. Stal se symbolem jistot, svobodné nezávislosti a hrdé nepokořenosti. Je domovem pro ty, kdo svými životy pokračují ve zděděném odkazu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/101758/vecne-zpivaji-lesy-vane-vitr-z-hor--RuH-101758.jpg 4.7149

Og bakom synger skogene, Det blaser fra Dauingfjell, Ingen vei gar utenom (1987)

Vydáno:, Československý spisovatel

Kniha Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty

magdalena0650

Krásná, čtivá norská rodová sága, plná lesů, divoké přírody z doby, kdy lidé každodenně bojovali o přežití. Úžasný výlet do historie.

cernydrak
19.10.2018

Ani nedovedu popsat, jak moc tuhle trilogii i autora miluji. Vlastně je mi jeho styl psaní dost blízký a je mi velkou inspirací na mé vlastní cestě.

lapagerie
17.09.2018

Mám z téhle trilogie takový zvláštní pocit. "Starý" Dag Björndal je zvláštní postava, těžko jsem mu rozuměla, jeho úvahám. To je možná to, co mi asi vadilo. Jakoby byl tu děj jen pojítkem mezi Dagovými myšlenkami. Líbily se mi popisy norské krajiny, ale postrádala jsem více ze skutečného "života" všech postav (Terezy, mladého Daga), více děje. Tragické události jsou jen letmo zmíněny, někdy jsem se divila, co se vlastně stalo a hledala v předchozích řádcích. Pro mě nebyla trilogie tak přitažlivá, jak jsem čekala.

laura
13.08.2018

Četla jsem před mnoha lety, ale pořád ve mě zůstala krása a tvrdost toho příběhu, života, jak jej neznáme, něčeho nádherného a přitom krutého... Život, který lidem nic nedal zadarmo, který bral, zraňoval, který nedával moc lásky, ale když už něco dal, stálo za to o to bojovat... Příběh, ve kterém obstojí jen ti nejsilnější... Moc se mi to líbilo, a všichni ti lidé mají můj obdiv...

munka
12.02.2018

Veľmi pekne napísaná trilógia o živote na severe. Príbeh jedného rodu v 19.storočí. Nórska drsná príroda, boj o prežitie, milosrdenstvo a láska. To všetko a mnoho iných myšlienok tam nájdete, ak sa rozhodnete knihu prečítať.

deirdre
28.10.2017

Hlboká a múdra kniha o skutočnom živote. Veľa mi dala. Chápem všetkých, ktorí ju čítajú opakovane, pretože je v nej všetko, čo je pre dobre prežitý ľudský život podstatné.

haki34
14.10.2017

keby to šlo, dám hviezdičiek 6..hlboké lesy, hlboké úvahy, duša človeka versus nehostinná príroda na severe. A hlboká láska...mladá Adelheida ide za Dagom, svojím vysneným princom...a zrazu, vďaka prispeniu starého Daga sa sen stáva skutočnosťou...
Akurátže život na severe nie je prechádzka ružovým sadom. Fandila som jej, silná odhodlaná žena. Oplakala som s ňou ťažké chvíle...spolu s ňou som obúvala lyže a brodila sa snehom hľadať svojho muža.
Mladý Dag sa celú knihu boril so svojím osudom, volaním rodu a hľadal svoje miesto na svete, až ho našiel.
A nakoniec - starý Dag - ústredná postava, mysliteľ, tvoriaci jadro celého príbehu. Jeho úvahy sú veľmi inšpirujúce i dnes.
Boh, príroda, a my....

Jana283
22.09.2017

Kdybych si mohla vzít na pustý ostrov pouze jednu knihu... No, na pustém ostrově jsem nebyla, ale když jsem odjížděla v roce 1991 autostopem na dvouměsíční praxi do Lucemburska, byla to tato sága, kterou jsem zvolila jako doprovod. Nelitovala jsem. Jedna z knih mého srdce, kde není rozhodující jen samotný děj. Doporučuji všem romantickým a svobodomyslným duším!

zfilmováno norská literatura severská literatura ságy příroda láska zima Norsko rodinné vztahy

Trygve Gulbranssen

Trygve Gulbranssen