Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V jednom svazku vydané tři díly slavné rodové ságy o Dagu Björndalovi, patriarchovi z Medvědího Dolu, nejsou jen líčením dávných zvyků norského venkova, drsné krásy severské přírody a tvrdého zápasu lidí, žijících uprostřed „věčně zpívajících lesů“. Je to i hluboce poetické, působivé vyprávění o dramatických osudech, o lásce vášnivě zničující, ale i o lásce čisté a vykupující. Je to příběh o zradě, nenávisti a pohrdání, ale zároveň i o skutečném přátelství a veliké a všechápající lidské moudrosti. Dag Björndal a jeho rod životními zkouškami dozrávají do podoby skutečného protipólu oficírské pološlechty a bohatnoucích kupců, tyjících z pozlátka válečnické slávy a společenského pletichaření. Jsou protipólem i sedlákům z rovinatého kraje pod horami, jejich úzkému obzoru a malichernosti, zaštítěné povětšinou plnými stodolami a poslušnou důvěrou v panstvo. Medvědí Důl není jen rodovým statkem. Stal se symbolem jistot, svobodné nezávislosti a hrdé nepokořenosti. Je domovem pro ty, kdo svými životy pokračují ve zděděném odkazu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101758/big_vecne-zpivaji-lesy-vane-vitr-z-hor--RuH-101758.jpg 4.6270
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Československý spisovatel
Originální název:

Og bakom synger skogene, Det blaser fra Dauingfjell, Ingen vei gar utenom, 1987


více info...
Nahrávám...

Komentáře (70)

Kniha Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty

Ivan F
05. února

Napíšem to stručne - prečítal som množstvo kníh, z ktorých niektoré boli podobne tematicky zamerané ako Gulbranssenova trilógia. Podrobnejšie som sa o všetkých troch dieloch vyjadril v samostatných komentároch, no nedá mi nezhrnúť celkový dojem do jedného komentára. Skrátka a nedobre - je to uťahané, rozvláčne a recyklované samotným spisovateľom. Takisto by som si mal ako čitateľ nájsť nejaký kladný vzťah aspoň k jednej postave, no tu som si našiel len negatívny vzťah takmer ku všetkým. Okrem toho je kniha dosť prešpikovaná úvahami a pomerne často v nej možno nájsť aj náboženský pohľad na rôzne veci. Ani u Stephena Kinga to nie je ono a pán Gulbranssen je v tomto ešte horší. Páčil sa mi preklad do slovenčiny, je presne taký, aký si kniha zaslúži, aby vyznela tak, ako vyznieť má.

Flamaintenebris
10. ledna

Tuto rodinnou trilogii s prvky severské mytologie mohu z celého srdce doporučit každému, kdo tíhne k přírodě a jenž má rád místy i prudký děj.


Miruneček
16.09.2022

Nádhera. To si hned člověk uvědomí co znamená opravdu tvrdá práce i život.

laura
22.06.2022

Četla jsem před mnoha lety, ale pořád ve mě zůstala krása a tvrdost tohoto příběhu, života, jak jej neznáme, něčeho nádherného a přitom krutého... Život, který lidem nic nedal zadarmo, který bral, zraňoval, který nedával moc lásky, ale když už něco dal, stálo za to o to bojovat... Příběh, ve kterém obstojí jen ti nejsilnější...

Moc se mi to líbilo, a všichni ti lidé mají můj obdiv...

Sandik
02.06.2022

Knihu jsem už okomentoval u jednotlivých částí trilogie a tady tedy pouze stručně. Psychologie postav je nevěrohodná, popisované historické reálie místy dosti nesedí, popisy přírody i lidí jsou podivně prázdné a povrchní, celý text je plný "hloubavých" úvah, které jsou ale ve skutečnosti a ve výsledku poměrně jalové a celé se to šíleně táhne... Jen fakt, že běžně knihy dočítám, mi zabránil to odložit. Samozřejmě, ne že by mi to nic nedalo, ale to málo zase není tolik. Pokud hledáte naturalisticky drsnou knihu "ze severu", přečtěte si Bojerovi "Lidé u moře". Tohle je dvakrát tak dlouhé a přitom daleko hůře napsané... Ale co, kdysi jsem "Gulbanssena" zachránil z kontejneru na papír, tak teď poputuje do knihobudky... Celkový dojem: 65%

maja2712
18.01.2022

Těšila jsem se asi na něco jiného, ale postupně pomalinku jsem zjistila, ze se odvíjí příběh velmi lidsky a citlivé podaný. Odnasim si z příběhu moudré myšlenky Dagů, které nasbirali po mnoho generaci v tichu lesů, ponoření do myslenek o smyslu života, o Bozich prikazanich, o lidské bídě, smyslu peněz a hodnoty práce. V příběhu jsem se těšila na každé Vánoce, ktere na Medvědím dole sdíleli v širokém rodinném kruhu. Ať se psal jako v knize rok 1800 nebo rok napsání knihy 1933-1935 nebo ji čtete v roce 2022 - jsou životní hodnoty vedoucí ke spokojeným životu stále stejne - pokora, vrele srdce, pochopení… hezké čtení, doporučuji.

Michal___
07.12.2021

Večne spievať bude vo mne príbeh, ktorý namaľoval Gulbranssen! V obsiahlej knihe pozostávajúcej z troch častí je len za hrsť dialógov. Zvláštne tiež je, že niekedy sa dej z ničoho nič posunie o dva roky a inokedy sleduje denné udalosti. Môže to byť rušivé, ale je to druhotné.
Myslím, že cieľom je upriamiť čitateľovú pozornosť najmä na duchovnú líniu. A tá je nádherná a obohacujúca!
Sú tam silné momenty. Niekedy až biblické podobenstvá...
Svadba, udalosti po výstupe na Smrtnú horu, du Barre a dcéra, starý a mladý Dag a ich komplikovaný vzťah, prerod starého Daga, konečné rozhodnutie mladého Daga,... to sú obrazy, ktoré mi snáď nikdy neuniknú zo srdca.
Veľa tragického, smutného a melancholického, ale po prečítaní poslednej stránky ostala vo mne nádej.
Príde čas, keď sa k nej opäť vrátim.

Apo73
18.04.2021

Dalo by se říci - norský Klosterman. Ovšem pokud Klosterman, pak je o půl století zpožděný, protože přesně s touto poetikou přišel Klosterman dávno před ním. To není přírodní epika, to není jen romantizující líčení života v zapadlé norské horské vesnici - to je baladický obraz několika generací horalů, kteří umějí žít s přírodou, a příroda má pro ně i pro jejich životy osudovou moc. Nejdřív jsem se bál, že to bude kratochvilné čtení pro ženy a dívky, ale ukázalo se, že je to norský poklad. Příběhy vkořeněné do půdy, do lesů a do skal, do tradice, zvolna se otevírající novému světu, stále kladoucí otázky, co jsou hodnoty života. Vřele doporučuji.

1