Ve stínu

Ve stínu https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470588/bmid_ve-stinu-sGy-470588.jpeg 4 307 86

Krauzův talent zaplést se do případů, které mají politicko-mocenský podtext, je všeobecně známý. Naštěstí ne všechny vraždy vyšetřované mordpartou jsou ze stejného soudku. Mnohem častěji mají případy „obyčejný“ kriminální podtón, stejně jako v tom nejnovějším. Začátkem divokých devadesátých let vstupuje na scénu nejznámější sériový vrah Ondrej, který zanechává krvavé stopy ve třech zemích. Krauzovi nikdo nevěří, že to všechno bude pokračovat, že jsou teprve na začátku série brutálních znásilnění a vražd. Marně se snaží u nadřízených prosadit, aby se soustředili jen na „ponožkového vraha" - nevěří mu, bojí se paniky. Proti Krauzově logice stojí vrahova vypočítavá taktika: mezi jednotlivými útoky dělá nepochopitelně dlouhé pauzy, jejichž význam (možná vzkaz) nedokáží detektivové rozluštit. Právě během jedné z nich se stala i bizarní vražda, která prověřila jejich trpělivost, postřeh a schopnost dedukce. Krauz ještě netuší, zda se nečekaně rychle objevil jeho ponožkový vrah, anebo ze stínu vystupuje někdo nový. Bojují ještě pořád s Ondrejem, anebo se jim někdo plete pod nohy?... celý text

Detektivky, krimi Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Slovart (ČR)

V tieni , 2020

milosko_b
20.02.2021 2 z 5

kniha dobrá,dobre sa číta,ale..ale dejove je to vytrhnutý príbeh z iného vyšetrovania, nepamätám z ktorého,čítam dosť kníh.ako ked pri lúpeži banky niekto ukradne peňaženku a bude sa to riešiť,ale lúpeži banky nie....páchateľ bo jasný v polke knihy..jeden taký akoby "nasilu" napísaný. aj ked je dobrý,čitateľný ,ale za plné body tentokrát nie a to neviem,či autor chce,aby som sa hrabal v minulosti a našiel ten hlavný príbeh vyriešený,alebo ešte len bude...

PetK
16.02.2021 4 z 5

Doufám, že Dán nikdy nepřestane psát. Je to taková bezpečná kvalitní jistota - víte, co dostanete, ale těšíte se na to jako na Vánoce. S jednou výjimkou poslouchám slovenská audia, jsou vynikající. A nemůžu se dočkat dalších.

oskli
12.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Jako nekritický milovník Dánovek nemůžu jinak než za pět. Určitě byly v sérii lepší knihy, ale určitě i horší. Tentokrát je děj situovaný opět do devadesátých let, Krauz je v plné síle, Váňa chystá raňajky a pronáší perly. A opět se snaží dostat ponožkového vraha. Všechno na něj totiž ukazuje. Nebo někdo chce, aby to tak vypadalo. Tentokrát předvídatelné od samého začátku, ale i tak jsem si (audio)knihu velmi užila, Martin Mňahončák je skutečně výborný.
Dánovky totiž musím mít ve slovenštině, neumím si představit číst nebo poslouchat ty geniální dialogy v českém překladu.

petikakika
09.02.2021 3 z 5

Za mňa najslabšia kniha zatiaľ. Ako tu už niektorí písali, taký slabší priemer a také trošku vykrádanie seba samého. Škoda, dúfam, že s ďaľšou knihou sa vráti starý dobrý Dominik Dán.

m_martina
27.01.2021 5 z 5

Dominik Dán mě zatím ještě nikdy nezklamal. Přiznávám, že jsem nekritická, ale u jeho knih dávám vždycky pět hvězd.

allart
13.01.2021 2 z 5

Dán je môj obľúbený autor, ale v poslednej dobe mi prekáža taký "karikovský" humor, proste byť vtipný za každú cenu, a v tých dialógoch to cítiť, aj keď niekedy sa to nehodí, niekedy je to až kontraproduktívne, alebo trápne. Príbeh knihy je dosť priehľadný, už asi od polovice som vraha tušil a nemýlil som sa. Prečítal som myslím všetky dánovky, ale toto je taký slabší priemer.

mirka71
09.01.2021 5 z 5

Za mě další skvělá Dánovka, jen jsem si předtím měla připomenout Bestii, kterou jsem odposlechla někdy před dvěma lety. Knihy Dominika Dána jsou pro mě výborný relax, ty co vyšly v audio podobě jsem všechny odposlechla, zbytek přečetla, a už nedočkavě vyhlížím další...Těch třicet je prostě málo...

edith79
06.01.2021 5 z 5

Spokojenost. Návrat do devadesátek k případu Bestie mě potěšil, byla to před několika lety moje první přečtená knížka od Dominika Dána a způsobila, že je to jeden z mých nej autorů. Tentokrát to bylo přímočaré, bez politické sféry, prostě klasické vyšetřování vraždy oblíbenou partou. Místy brutální, místy akční a místy samozřejmě i vtipné ( viz. scéna Canis a kýbl s vodou ). Nemám co vytknout.

Kerberos
05.01.2021 4 z 5

Dán se vrací do minulosti do doby ponožkového vraha,díl se mi nezdá slabší.Je trochu jiný, asi si znovu přečtu Bestii abych si to připomenula.

Boriolus
05.01.2021 4 z 5

Áno, po dlhšej dobe oddych od politiky.
!!! Pozor, spoiler!!!
Je ťažké polemizovať o tom, kto je "horší" vrah, ale nedá mi:
Rigó, alebo ...?

RADOST
04.01.2021 4 z 5

Další dobrá Dánovka. Tentokrát taková komornější, klidnější, jednodušší. Bez korupce, politiky a jiných rušivých vlivů. Zaměřuje se více na nutnost všímat si detailů, nepodceňovat maličkosti, nespoléhat se na znalost lidí, ale na fakta. Potvrzuje známou pravdu, že když dva dělají totéž, nikdy to není totéž.

Česneksmedem
02.01.2021 4 z 5

Moje sedmnáctá kniha DD. Všechny velice dobré až parádní. Proto mě trochu zaskočilo, že v žebříčku 50 nejčtenějších knih za rok 2020 neměl ani jednu knihu. Z mého pohledu by si to zasloužil.
Fakt je, že se tento díl poněkud pomaleji rozjížděl, ale zhruba od poloviny už to bylo velmi dobré. Fakt také je, že tentokrát se dařilo vraha uhodnout hodně brzy. Možná to byl účel DD, aby nás povzbudil v tom, jak se čtením jeho knih učíme. Nevím. Pro výše uvedené dávám čtyři hvězdy.

hanzmb
01.01.2021 4 z 5

Autor na nás co čteme chronologicky připravil podraz a jsme najednou zpět v zimě 1991. Tj. díl cca 6,5. Bohužel se potvrdilo staré přísloví: Nevstoupíš 2x do stejné řeky. Chápu, že se autor vrací zpět do minulosti, už tímto způsobem vzniklo několik vynikajících dílů, to ale není tento případ. Ty předchozí návraty tvořily samostatné celky, tady najednou vstupuje do už jednou popisovaného a uzavřeného případu. Tím padá veškerý potenciál detektivky. Od začátku víte, že veškeré akce a dedukce jsou chybné. Navíc i zpracování je tak odfláknuté, že vraha znáte prakticky od jeho vstupu na scénu a jen se divíte, proč to vyšetřovatelům tak dlouho nezapaluje. Propadnutí do absolutně šedého průměru zachraňují jen obvyklé hlášky a štulce.

roman6788
29.12.2020 5 z 5

Zaujímavý prípad a ako vždy dobrý humor

dikobraz
28.12.2020 4 z 5

No, po poslednych biednych castiach jedna z lepsich.
Konecne DD nepolitizuje, nespolupracuje s mafiou a podobne nezmysli a hluposti, ale jeho policajti vysetruju. Poctiva kriminalka. Pachatela som aj ja odhalil velmi skoro, ale vobec mi to nevadilo a nijak ma to nerusilo pri citani.
Toto bola super oddychovka na dni, ked je o pol piatej tma...
Jedine skoda, ze sa nevysetrila ta kostra, ale to sa mozno vysvetlilo v dalsich castiach, len si na to nespominam.

Warden
28.12.2020 3 z 5

No....za mne tedy zklamání.
Sice je to fajn, být zase se starými dobrými známými, zvláště s povděkem kvituju návrat Canise na scénu, kterého mám radši než Chozého, ale celé je to takové nijaké. Zápletku člověk vytuší docela brzy a zhruba od poloviny, už mě to nijak zvlášť nebavilo.
Takový je život. Banda vraždárska si vybrala slabší chvilku, ale věřím, že se s ní sejdeme zase v plné síle.

Rikinko
22.12.2020 4 z 5

Mám rád tvorbu Dominika Dána, toto dielo mi prišlo ako by písal niekto iný. Malo to prvky "Dánoviek", no bolo to také nejaké iné. Vrah bol jasný od 1/4 knihy a prišlo mi to tak-nejak krátke. Po posledných dvoch mi to prišlo slabšie. AJ tak som a vždy budem jeho fanúšik. Preto 4*.

mi-380
22.12.2020 4 z 5

Tradiční předvánoční nadílka Dominika Dána, už jedenatřicáté pátrání Krauze a spol. a s ním léty prověřené ingredience: drsné násilí, charakteristický policejní humor, porevoluční nárůst kriminality, souběh několika případů. Vracíme se na začátek roku 1991, časově se v sérii autorových knih dostáváme na šesté až sedmé místo, děj probíhá souběžně s Bestií, před Mucholapkou. Mladý Kraus upevňuje pozici, hraje si na velkého detektiva, mazácky školí kluky v uniformách a nadřízení s uznáním sledují jeho exhibice. Burger má zatím plíce v pořádku, kouří jednu za druhou, Váňův žaludek je v nejlepší formě, Ivan Kanis využívá své estébácké známosti. Pro věrného autorova followera radost z očekávaného doplňku příběhů z Našeho Města, ale… s přibývajícími stránkami ve mně sílil pocit, že něco není v pořádku. To něco bych nazval hromadou zbytečné výplně. Sáhodlouhé rozhovory s minimální hodnotou pro vývoj případu a děje, spousta zdlouhavých příprav a nezáživných popisů. Čeho je naopak méně než obvykle, to je humor, napětí a promyšlenější děj. A nejvíc mi asi chyběla audiokniha, všichni tři interpreti (Jozef Vajda, Marián Geišberg a Martin Mňahončák) mi vždy dokázali přidat k zážitku z DD minimálně půl hvězdy. Těším se na Naše Město 32 a doufám, že z příští nadílky se budu radovat o něco víc.
70 % (zatím 12 hodnotících s průměrem 87 %).

„Idem do bufetu, padám od hladu. Chceš niečo, Rišo?"
„Dvadsať deka tresky, tri rožky, cigarety, radšej dvoje. Prachy nemám, aj tak si mi dlžný."
„Za čo!?"
„Neviem, kým sa vrátiš, niečo si vymyslím."...

P.S. Úvod série, chronologické řazení po vydání titulu „V tieni“ (v závorce datování hlavního příběhu):
01. Uzol (1988)
02. Básnik (1988)
03. Nežná fatamorgána (1989)
04. List zo záhrobia (1990)
05. Mucha (1990)
06. Beštia (1990 - 1992)
07. V tieni (1991)
08. Mucholapka (1991)
09. Rudý kapitán (1992)
10. Krv nie je voda (1992)

pobijecmuch
20.12.2020 4 z 5

Není to úplně tak klasická Dánovka, ale spíše něco jako manuál úspěšného kriminalisty. Autor v knize, krok za krokem, odhaluje čtenářům pátrání v případu jedné surové vraždy.

Zzuzzka
19.12.2020 4 z 5

Klasická dánovka, nie najlepšia ani najhoršia...dosť predvídateľný príbeh s bleskovým rozuzlením, taký prequel Beštie. Potešilo stretnutie so známou partiou... Nie je to kniha pre nových čitateľov, autor ide rovno na príbeh, ráta s tým, že čitateľ už pozná jednotlivé postavy, ich povahy a charakteristiky. Keby som nemala prečítané ostatné knihy, asi by som nebola veľmi v obraze.

krimi

Dominik Dán