Van Gogh

Van Gogh https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398430/bmid_van-gogh-LgM-398430.jpg 5 1 1

milamarus
19.09.2022 5 z 5

Slunečnice, Jedlíci brambor, Goghova ložnice v Arles a desítky dalších pro mě zcela neznámých kreseb, akvarelů, olejomaleb a výjevů, jež - sečtu-li je všechny dohromady - převyšují počet stran, které publikace má. A to se mi u knihy o malířství prostě líbí. // Stejně tak musím pochválit textovou část, napsanou větším písmem mimochodem, která je jak faktografická, tak přemýšlivá, a Vincenta neglorifikuje, jen vám o něm povykládá. // Dávám pět hvězdiček a pomyslnou šestou za oznamovací větu na straně osmnácté, kde stojí, že Vincent „patří k umělcům, do jejichž písemných projevů by člověk měl nahlédnout častěji.“ Souhlasím. // Vhodné pro osmou, dvanáctou, patnáctou či šestnáctou příčku letošní čtenářské výzvy.

Doporučuji.
-------------------------------------
ÚRYVEK:
Nyní se ví, že každý opravdový umělec – aniž si je toho zpravidla vědom – vybírá ze všech věcí, které život poskytuje a přináší, jen to, co má tajemný, navzájem propojený vztah k jeho vlastní osobě. Předměty už nejsou pouhé věci, které mu náhodně padnou do oka; pozoruje, naslouchá harmonii, vibraci, v níž rozpoznává sám sebe, prostřednictvím které se sám sobě stává srozumitelnějším a která – teprve když se osvobodila a rozezněla – může ostatním předat ozvěnu toho, co v něm žije.