Válka světů

Válka světů https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/339489/bmid_valka-svetu-50J-339489.jpg 4 523 85

Jedovaté bojové plyny, laserové paprsky, důmyslné obojživelné transportéry, účinné plamenomety, odolné slitiny, výkonné razicí mechanismy... Ne, opravdu se nezdá, že by lidstvo mělo proti nezvaným návštěvníkům z Marsu sebemenší šanci. Na konci 19. století, kdy marťanské kosmické lodě přistávají poblíž Londýna, představují největší výkřiky lidské techniky těžkopádné a nepřesné dělo a bojový parník. Chladná a bezcitná inteligence vetřelců válcuje emocemi zmítané pozemšťany, zhýčkané pohodlím civilizace. Nejen že skoro nevycházejí noviny, knihovny jsou zavřené, vlaky nejezdí podle grafikonu a žádná divadla nehrají – ono, pěkně prosím, už ani není co jíst a zuří boj o holé přežití. Válka světů se tak stává i válkou s vlastním sobectvím, zbabělostí, malostí a strachem. Zvítězí tradiční morální hodnoty, nebo zákon silnějšího? Dokáže se lidstvo proti nepříteli semknout? Mají Marťané nějakou slabinu a existuje na Zemi něco, s čím při plánování invaze nepočítali? A především – opravdu je útok z vesmíru natolik čirá fantazie, že se ho do budoucna nemusíme obávat?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton

The War of the Worlds , 1898

Rawen616
05.12.2019 4 z 5

Může být přes sto let staré scifi o invazi mimozemšťanů ještě dnes stravitelné? Překvapivě může. Jednak jde o poměrně krátkou knihu a pak je to na svojí dobu plné docela zajímavých myšlenek. Samozřejmě je to psané velmi popisným archaickým stylem, příliš akce se nedočkáme a některé vize a myšlenky jsou roztomile naivní nebo úsměvné. Ovšem když dojde k popisům zkázy a líčení toho jak obří kráčející stroje mimozemšťanů plynují celá města a hořící krajinou se ženou davy prchajících, tak je to zatraceně působivé i dnes. Nemluvě o tom, že Londýn v plamenech a boj o bytí a nebytí s mocnějším nepřítelem si Anglie o pár let později sama vyzkoušela během druhé světové války a její vojáci se s jedovatými plyny a plamenomety setkali ještě dříve během první světové války. Wellsovo dílo je tak v mnohém prorocké. Určitě stojí za přečtení, jen je potřeba mít stále na paměti kolik je tomu let. Objektivě je to asi na 3 hvězdy. Čtvrtá je za historický význam:-)

Greenfingers
23.06.2019 5 z 5

H.G.Wells je řazen mezi zakladatele žánru sci-fi. Podobně jako jeho předchůdce Jules Verne byl obdařen představivostí ve své době nevídanou. I když jsou dnes některé pasáže Války světů pro někoho k pousmání, je potřeba zohlednit rok vydání knihy - 1898. Autorova vize napadení Země jinou (vyspělejší) civilizací dává podnět k zamyšlení nad mnoha zásadními otázkami. Především však zbavuje člověka jeho výsadního postavení jako pána veškerého tvorstva, a to nejen na planetě Zemi, ale v celém vesmíru. Válka světů je mimořádné, dnes již klasické dílo, které inspirovalo další generace autorů sci-fi žánru.

penthyn4419
07.04.2019 3 z 5

Nikdy bych nevěřil, že budu knížku číst tak dlouho. Důvodů k tomu není moc a jsou celkem jednoduché. Kromě toho, že jsem neměl tolik času, jak u minulých titulů, byl hlavní důvod ten, že byla knížka protkána v celku nudnými pasážemi, kde hlavní hrdina popisoval, kde roste jaký keř a kam vede která cesta. Co se však týče samotného nápadu, ten si zaslouží uznání (zvlášť na tu dobu). Rozhodně nelituji, že jsem knížku dočetl, ale po další Wellsově tvorbě už asi nesáhnu.

OdvaznyMladyMuz
20.02.2019 3 z 5

Byl jsem hodně zvědavý, protože číst sci-fi z konce 19. století vnímám téměř jako raritu. Navíc je to opravdová klasika žánru, čili pro mě osobně povinnost. Ale v dnešní době to nějak nefunguje. Nebo spíš na mě to moc nefunguje. Připadalo mi v nadsázce, jako bych četl průvodce okolí Londýna z konce viktoriánského období, během válečného konfliktu s mimozemskou civilizací. Konfliktu, jenž směřoval k porážce a podrobení lidstva. Nakonec jsem přistoupil na autorovu hru a překonal jsem zjevnou nechuť k dalšímu čtení. A jsem rád, že jsem vytrval poněvadž můj náhled na knihu se s blížícím se koncem měnil. Klidně i přiznám, že mě konec překvapil.

Ke knize mě přivedlo i to, co se kolem ní událo. Příhoda s panikou způsobenou ve Spojených státech převedením příběhu do podoby rozhlasové hry v podání legendárního Orsona Wellese mě dokonce fascinuje o něco víc, než samotná kniha. I z toho důvodu příliš nechápu zvažovaný soudní spor Wells kontra Welles, ke kterému nakonec nedošlo.

Sajdeman
14.02.2019 4 z 5

Autorův k dokonalosti vybroušeny vypravěčský talent je (dle mého názoru) nepopíratelný.
Kniha odsýpá, dobře se čte a prostě jsem si jí užil.
Film z roku 2005 mi zdaleka tak nesedl, jako kniha.

rutto45
27.12.2018 3 z 5

Možno ovplyvnený filmom som si Vojnu svetov moc neužil. Napätie, ktoré som očakával nie a nie prísť. Ale úsmevná je historka, ktorá sprevádza toto dielo a to, že po odvysielaní začiatku príbehu niektorí obyvatelia uverili, že na nás útočia emzáci.

jesuswlasac
26.10.2018

Žiaľ nedočítané :-(
Na svoju dobu to musel byť prevratný román, ale v dnešnej dobe je to skôr povinná jazda pre sci-fi fanúšikov.
Skôr by som dal do pozornosti dokument : Nejvetší podvody historie - časť 5 Vojna svetov

jonas4731
15.10.2018 5 z 5

Úžasné sci-fi, které jsem četl ještě na základní škole a do paměti se mi vrylo na dalších mnoho let. Pokud jste viděli pouze film, který kvalit knihy nedosahuje, tak po ni sáhněte, atmosféra tu je vylíčena vskutku parádně a jen tak oči neodtrhnete. Doporučuji všemi deseti.

HerrPilot
11.10.2018 5 z 5

Úžasná knížka od autora, který mne uvedl do vod sci-fi a zároveň utvrdil, že sci-fi knihou nemusí být věc, hemžící se popisy přístrojů, které díky své popisnosti do deseti let od napsání zastarají (že, pane Verne?).
Válka světů je jednou z nejintenzivnějších knih, které jsem kdy četl. Počátek s přistáním Marťanů je skvělý, krátké boje s pozemšťany ještě lepší. Pak kniha zvolní tempo, věnuje se místům, které hrdina navštívil během svého útěku před mimozemšťany, přemýšlí nad velkohubým hrdinstvím, zamýšlí se nad „velikostí“ člověka, poukazuje na někdy vražedný lidský pud sebezáchovy.... A v poklidném (nikoli nudném tempu) kniha i končí. Rozuzlení je velice zvláštní (nezaměňovat s tupým, debilním, atd.).
Milovníci popisů si jistě přijdou na své (ke čtení je doporučena mapa okolí Londýna), marťanské vybavení je rovněž popsáno, ačkoliv ne do tak „brutálních“ detailů, jako u páně Verna.
Osobně velice pozitivně hodnotím vkomponování postavy vikáře, jeho první slova jsou velice silná (uvědomíme-li si, že křesťanství tak nějak staví na tom, že ve vesmíru jsme jediní).

Ačkoliv je kniha válkou jen z titulu, jedná se o výbornou četbu, která mi potvrdila Wellse jako jednoho z mých sci-fi oblíbenců.

Filmy na motivy knihy nedoporučuji. Jsou přesně takové, jako tato kniha není- megalomanské.
(Autor nenese odpovědnost za gramatickou správnost poslední věty. Komentář byl psán pod vlivem radosti z psaní- pozn. autora)

jarabr
15.09.2018 5 z 5

Kniha je právem pokladem svého žánru a Wells neuvěřitelným vizionářem. Vždyť jeho paprskomet, který Marťané používají, a který v této knize popsal už roce 1898, se na papíře jako laser poprvé objevil u Einsteina až v roce 1917 a první funkční byl sestrojen až v roce 1960 (resp. jeho předchůdce maser v r. 1953). Jinak dokonale popsaný okamžitý rozklad společnosti, která nedokáže reagovat na invazi z vesmíru. Vize, která se může kdykoliv stát skutečností a nemusí to být vesmírná invaze, ale příčinou může být i něco jiného. Už jen k zamyšlení se nad sebou samým, společností a jejím uspořádáním, stojí za to si knihu přečíst.

jxr
12.09.2018 4 z 5

Kniha, kterou jsem četl, je dělena do dvou částí - první, která obsahuje sérii dobrodružných fantasy příběhů a druhá, jenž je samotné dílo Válka světů. Celek je doplněn spoustou skvělých grafických ilustrací Petra Urbana.
Povídky jsou nápadité, čtenáře jistě zaujmou, jsou psané archaickým jazykem a tak popisované výjevy působí trochu legračně - zábavně.
Kniha Válka světů vypráví o invazi vyspělé mimozemské civilizaci na Zemi v touze ovládnout ji, vyhubit lidstvo a kolonizovat ji. Marťané nemají na výběr - jejich domovská planeta spěje k zániku a Země se jeví jako jejich jediná spása. Autor několikrát mezi řádky připomíná, že podobně se zachovalo lidstvo při dobývání nových kontinentů na domorodém obyvatelstvu. Zajímavé bylo mistrné líčení následujících dějů od přistání prvních kolonizátorů, mírového navázání kontaktu s neznámými objekty, které dopadlo tragicky, bagatelizování a podceňování nepřítele, nedostatek informací pro okolní svět, hroutící se obrana a organizace, migrace doprovázená panikou a rabováním, bez lítostná likvidace lidstva...nakonec se děj zúží na vyprávění hlavního hrdiny, který bojuje o holý život. V závěru byla kniha pro mě až moc popisná, ale celkově bych hodnotil knihu jako zajímavé dílo, které stojí za přečtení....

martina.culik
17.08.2018 3 z 5

Věřím, že v době, kdy byla kniha napsaná, byl tento námět něco stěží uvěřitelného, ale v dnešní době, kdy je invaze z vesmíru běžným tématem knih i filmů, je vidět, že je kniha psaná kdysi dávno.
Od autora jsem četla i Neviditelného i Stroj času a bohužel musím konstatovat, že jsem u všech jeho knih byla zklamaná. Může za to nejspíše mé přehnané očekávání, které bylo způsobeno tím, že jsem ze všech stran slyšela, jak je to výjimečné a jedinečné.
Kniha obsahuje poměrně rozsáhlé popisy především geografické, u kterých jsem se často ztrácela, jelikož neznám anglickou krajinu tak detailně. Přiznám se, že jsem čekala o něco víc děje, ale kniha se dá shrnout v pár jednoduchých větách/slovech. Invaze, boj, zděšení, beznaděj, naděje a úleva.
Tři hvězdičky tedy dávám za námět vzhledem ke stáří knihy, ale jinak mi kniha nepřišla čtivá a byla jsem opravdu ráda, když jsem ji dočetla.

Denisa.knizky
06.08.2018 5 z 5

Pocatek scifi, klasika zanru. Ano nektere vyrazy a popisy az archaicke, mnohdy je potreba se do nekterych pasazi vice zacist ale jinak je to absolutne nadcasove dilo s velmi aktualni zapletkou a tim nemyslim ani tam napadeni martany jako zamysleni se nad tim co dela z lidi lidi a ceho jsme jako druh jak v tom pozitivnim tak negativnim slova smyslu schopni. Za precteni jsem vdecna.

laepus
05.07.2018 4 z 5

Jasně, v mnohém je to dnes naivní a překonané. Ale když si člověk uvědomí, že je to napsáno před 120 lety - před všemy letadly, vesmírnými lety apod., tak je to neuvěřitelné. Všichni autoři sci-fi prostě chtě nechtě musejí z Wellse vycházet. Chvílemi sice knížka působí jako podrobný místopis okolí Londýna, kdy je zmíněna každá dědina, která tam kdy existovala, ale když se tím člověk prokouše a začne to brát spíše jako důkaz dokumentárnosti jazyka a ne zpomalování děje, tak je to bez problému svižně čitelné i dnes. Je těžké číst knížku, když dokonale znáte filmová zpracování a víte, jak to dopadne, přesto jsem byl napnut a musel jsem to zkrátka dočíst. Zajímavá byla i postava dělostřelce, který nastiňuje možnosti lidstva, kdybychom to s Marťany opravdu jednou projeli, co bychom pak dělali... Výborná je také kombinace sci-fi s pozdně viktoriánskou Anglií - žádné stíhačky, kulomety atd., ale jen kavalerie a artilerie, která se hrdinně staví do cesty nepřemožitelným monstrům. Zkrátka klasika, která pohladí :)

hurwajz
11.06.2018 5 z 5

První přečtená kniha od autora. Moc mě to bavilo. Pokaždé, když jsem si uvědomil, kdy to bylo napsáno, ještě víc mě to nadchlo. Podrobné popisy, jako v učebnici a přesto se to četlo moc dobře.

postoran-CZ
18.04.2018 4 z 5

Klasika žánru a tak jsem se ke knize dostal vlastně i já. Docela "šokem" (v dobrám slova smyslu) pro mne byl fakt, že kniha byla napsána koncem 19. století a vlastně se v tomto období i odehrává.

Israha
30.03.2018 4 z 5

Klasika, na které se zub času v podstatě nepodepsal. Dokumentaristický styl vyprávění se velmi dobře hodí k popisu biologie a technologie Marťanů, násilných činů, apokalyptických výjevů i vzorců lidského chování tváří v tvář hrozbě, vše má sílu a působivost. O skvěle vymyšleném konci se toho napsalo už hodně, ale nelze jej nevypíchnout. Linie s bratrem nicméně působí nadbytečně a na můj vkus až rušivě, drolí gradující atmosféru boje o život hlavní postavy, přičemž se v ní nic extra zásadního neudá...a popisy geografie Londýna a okolí jsou k uzoufání nezáživné a rozvleklé. Proto srážím jednu hvězdičku dolů.

zuzak07
27.03.2018 4 z 5

Na to, že to bylo napsáno na konci 19. století a že je tam minimum dialogů a maximum popisů, je to čtivé a dobře představitelné.

Nomia
25.02.2018 4 z 5

Sice se jedná už o poněkud obstarožnější sci-fi, ale mě se Válka světů líbila i teď. Kostra příběhu je o tom, jak "Pány tvorstva" v Anglii přepadne invaze z Marsu a následně o tom, jestli se s tím porvou, nebo se z toho úplně po...

Myslím, že se Wellsovi povedlo hlavně krásně vystihnout atmosféru invaze, ten chaos, šok a pocit bezmoci je tam skoro hmatatelný.

Rozsahem jde o celkem krátkou knihu, která má navíc relativně pozvolné tempo, ale i tak dokáže vtáhnout. Dalším plusem je fakt, že postava vypravěče působí sympaticky, rozhodně jsem mu ve vypjatých situacích držela palce. A že takových napínavých situacích je tam víc než dost. Samotný závěr knihy je navíc velmi dobrý a nečekaný.
Rozhodně doporučuji, sice je to stará klasika, ale má pořád co nabídnout, rozhodně je to kniha, která se čte jedním dechem.

Meybe-
13.12.2017 4 z 5

Válka světů je asi nejznámější příběh H. G. Wellse, ale osobně si myslím, že tak trochu neprávem. Příběh je to velký a originální, ale je to celé spíše psané jako dokument a osobně mám raději jiné příběhy a světy z pera Wellse.