Valhala

Limitovaná sběratelská edice s přebalem, náklad 150 výtisků, každý kus očíslován a podepsán autorem. Jeden z nejzásadnějších textů české fantastiky konečně vychází v jediném svazku. Velkolepá sága Františka Novotného fascinujícím způsobem propojuje svět dávné severské mytologie s reáliemi obou světových válek minulého století. Původně parodicky zamýšlený text se v průběhu jednoho desetiletí proměnil v komplexní trilogii, která nadchla čtenáře i kritiky jak svou pro české autory neobvyklou epičností, tak i strhujícími akčními dějovými zvraty, stejně jako hloubkou vhledu do možných českých dějin. Dnes již ikonické souboje víceplošných letadel s draky, temná nacistická magie, dobrodružství v Praze povýšené na hlavní město císařství a desítky postmoderních odkazů na světovou literaturu i skutečné osoby a události jsou proto zpět v luxusním vydání, ve kterém si budete moci vychutnat tento výjimečný a výjimečně dobře napsaný příběh...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222304/valhala-222304.jpg 3.631

Valhala

Romány, Literatura česká, Fantasy
Vydáno, Triton, Argo

Kniha Valhala

zdenek7908
27.09.2020

Hlavním dojmem z celé mohutné knihy, kromě báječného čtenářského zážitku, byl postřeh, že se jedná o českou obdobu Malazské knihy padlých. A toho dojmu jsem se nezbavil, jen s tím dodatkem, že minimálně pro mne je to ještě lepší, protože pracuje i s realitou, která lépe umožňuje vyniknout spoustě zajímavých myšlenek, nemusí být v některých vecech tak popisná a více se sosutředí na samotný děj. Přestože mnohovrstevnatostí si s Malazem nezadá, spíše naopak, tak příběh je přeci jen konzistenmtnější a racionálnější.

Je poznat, že Novotný není profesionální spisovatel - najdou se pasáže, které nejsou literárně-technicky úplně doladěné. Ale většinou jazyk není třeba řešit, protože příběh Vás unáší dál a dál. Drobné technické nedostatky pak více než bohatě kompenzuje neskutečná imaginativnost díla.

Mimochodem, kniha by měla být úspěšná i podle požadavků teoretiků BLM, protože ten, kdo má největší zásluhu na porážce Zla je Martin Luther King, tentokráte v roli ungana Afriky:)

effa
05.01.2020

Já osobně Valhalu považuji za špičku české fantasy. Autor naprosto úžasným stylem dokázal skloubit severské mýty se současností. Příběh je neuvěřitelně propracovaný, byť místy poněkud rozvláčný.

emteces
07.08.2019

Náročná, zdlouhavá .... tu knihu nelze jen číst, je třeba se do ní ponořit a prožívat. 85%

Miro.slav
15.05.2019

Hodnotiť toto dielo komplexne je dosť ťažké. Aby sa neskĺzlo k schematizmu, je potrebné sa postupne vyjadriť ku každému dielu, pretože každý je iný. Novotný totiž koncipuje "Dlouhý den Valhaly" úplne inak než "Další den Valhaly" či "Konečný den Valhaly".

"Dlouhý den" je podľa mňa typickým valhalovitým počinom, čo sa nebude dať povedať o druhých dvoch dieloch. Napriek ťažkopádnosti, ktorá sa časom stane nielen stráviteľnou ale aj hnacím motorom, je tento diel plný mytológie, vzdušných bojov, pitiek, uličiek a zákrut v čase. Skrátka perfektné. Arnim, Voss, Grímni, Reginleif a zvyšok Valhaly mi prirástli k srdcu. "Meče a prsten" 100% a "Vetřelci" 100%

"Další den" toto všetko zahadzuje. Valhala je zničená, Grímni je mimo deja, Arnim je mimo deja, Voss s ostatnými letcami sú mimo deja, Reginleif je v pozadí a už to vlastne nie je tá hildr z prvej časti, dvojplošníky sú mimo deja. Avšak "hrdinami" sú americkí brílatí páprdovia sanhedrinu, Bush, Kennedy a Crommelin. No nič moc. Jedine Crommelin stál ako tak za to. A na chvíľku sa tu mihol Gunnar so Skuld, čo bola asi najlepšia časť celej knihy. "Dopoledne" 80% a "Odpoledne" 100%

"Konečný den" je už iba o recyklovaní, opakovaní a prežívaní toho, čo už autor raz napísal. Ak to v knihe "Chlapec s mečem" ešte bolo prijateľné, lebo sme sa mohli ponoriť do statku na Brünnhofu, do fantómového tanku, do napoly v Asgarde, či do chrámu Reginleif, tak kniha "Mezi světy" bola úplný prepadák. Akoby autor nevedel ako knihu ukočírovať a ako ju ukončiť. "Chlapec s mečem" 100% a "Mezi světy" 20%

Výsledok: dosť dobrý rozbeh v rámci Valhaly, potom presun do menej úchvatného sveta Malej Ameriky, kde sme sa dostali retrospektívne nazad do Asgardu v Ostmarke až sme dospeli na najhlbšie dno zbytočného opakovania sa.

A to najdôležitejšie, koniec ma už ozaj úplne nasral.

Chidlink
11.11.2018

No co k tomu říct, hrozně těžce se mě to četlo. Celou dobu mě připadalo že autor si to píše pro sebe a nikoliv pro čtenáře. Děj mě přišel zmatený a když přišlo cestování v čase, tak jsem se úplně ztratil. Hodně postav o kterých se moc nedozvíme, takže si je nezapamatujete. Třeba se tam někdo jen tak mihne a najednou se objeví zase o 100 stran dál. Naprosto pro mě otřesný sloh, nemohl jsem do toho vůbec začíst. Odloženo na straně 250 po prvním dílu. Možná se k tomu ještě někdy vrátím, ale spíš asi ne.

memory
29.08.2018

Zdržuju se udílení hvězdiček, jelikož jsem se přes 100 stran nepřehoupla. Může jít o jakkoliv geniální propojení skutečné historie se severskou mytologií, ale jak tato umí být intrikářská, vulgární a nabubřelá, tak přesně takhle na mě leckteré situace v knize působily. V čele s tou vulgaritou.

marapavelka
22.07.2018

Tak tohle není můj šálek čaje.

katka920
03.09.2017

Naprosto strhující. Nejsem fanouškem válek, zato mám ráda severskou mytologii. Kniha mě naprosto nadchla příbehem, zpracováním a hlavně obrazotvorností. Vše, co se stane, má svůj důvod a svou příčinu. Něco, čemu nepřikládáte váhu ve chvíli, kdy to čtete, se za pár desítek stránek ukáže jako důležitá věc a to mám na knihách ráda. Vše má svůj důvod. Nic se nestane jen tak. Opravdu nejlepší fantasy, jaké jsem kdy četla.