Valhala

Limitovaná sběratelská edice s přebalem, náklad 150 výtisků, každý kus očíslován a podepsán autorem. Jeden z nejzásadnějších textů české fantastiky konečně vychází v jediném svazku. Velkolepá sága Františka Novotného fascinujícím způsobem propojuje svět dávné severské mytologie s reáliemi obou světových válek minulého století. Původně parodicky zamýšlený text se v průběhu jednoho desetiletí proměnil v komplexní trilogii, která nadchla čtenáře i kritiky jak svou pro české autory neobvyklou epičností, tak i strhujícími akčními dějovými zvraty, stejně jako hloubkou vhledu do možných českých dějin. Dnes již ikonické souboje víceplošných letadel s draky, temná nacistická magie, dobrodružství v Praze povýšené na hlavní město císařství a desítky postmoderních odkazů na světovou literaturu i skutečné osoby a události jsou proto zpět v luxusním vydání, ve kterém si budete moci vychutnat tento výjimečný a výjimečně dobře napsaný příběh...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/222304/valhala-222304.jpg 3.626

Valhala

Romány, Literatura česká, Fantasy
Vydáno:, Triton, Argo

Kniha Valhala

emteces

Náročná, zdlouhavá .... tu knihu nelze jen číst, je třeba se do ní ponořit a prožívat. 85%

Miro.slav

Hodnotiť toto dielo komplexne je dosť ťažké. Aby sa neskĺzlo k schematizmu, je potrebné sa postupne vyjadriť ku každému dielu, pretože každý je iný. Novotný totiž koncipuje "Dlouhý den Valhaly" úplne inak než "Další den Valhaly" či "Konečný den Valhaly".

"Dlouhý den" je podľa mňa typickým valhalovitým počinom, čo sa nebude dať povedať o druhých dvoch dieloch. Napriek ťažkopádnosti, ktorá sa časom stane nielen stráviteľnou ale aj hnacím motorom, je tento diel plný mytológie, vzdušných bojov, pitiek, uličiek a zákrut v čase. Skrátka perfektné. Arnim, Voss, Grímni, Reginleif a zvyšok Valhaly mi prirástli k srdcu. "Meče a prsten" 100% a "Vetřelci" 100%

"Další den" toto všetko zahadzuje. Valhala je zničená, Grímni je mimo deja, Arnim je mimo deja, Voss s ostatnými letcami sú mimo deja, Reginleif je v pozadí a už to vlastne nie je tá hildr z prvej časti, dvojplošníky sú mimo deja. Avšak "hrdinami" sú americkí brílatí páprdovia sanhedrinu, Bush, Kennedy a Crommelin. No nič moc. Jedine Crommelin stál ako tak za to. A na chvíľku sa tu mihol Gunnar so Skuld, čo bola asi najlepšia časť celej knihy. "Dopoledne" 80% a "Odpoledne" 100%

"Konečný den" je už iba o recyklovaní, opakovaní a prežívaní toho, čo už autor raz napísal. Ak to v knihe "Chlapec s mečem" ešte bolo prijateľné, lebo sme sa mohli ponoriť do statku na Brünnhofu, do fantómového tanku, do napoly v Asgarde, či do chrámu Reginleif, tak kniha "Mezi světy" bola úplný prepadák. Akoby autor nevedel ako knihu ukočírovať a ako ju ukončiť. "Chlapec s mečem" 100% a "Mezi světy" 20%

Výsledok: dosť dobrý rozbeh v rámci Valhaly, potom presun do menej úchvatného sveta Malej Ameriky, kde sme sa dostali retrospektívne nazad do Asgardu v Ostmarke až sme dospeli na najhlbšie dno zbytočného opakovania sa.

A to najdôležitejšie, koniec ma už ozaj úplne nasral.

Chidlink
11.11.2018

No co k tomu říct, hrozně těžce se mě to četlo. Celou dobu mě připadalo že autor si to píše pro sebe a nikoliv pro čtenáře. Děj mě přišel zmatený a když přišlo cestování v čase, tak jsem se úplně ztratil. Hodně postav o kterých se moc nedozvíme, takže si je nezapamatujete. Třeba se tam někdo jen tak mihne a najednou se objeví zase o 100 stran dál. Naprosto pro mě otřesný sloh, nemohl jsem do toho vůbec začíst. Odloženo na straně 250 po prvním dílu. Možná se k tomu ještě někdy vrátím, ale spíš asi ne.

memory
29.08.2018

Zdržuju se udílení hvězdiček, jelikož jsem se přes 100 stran nepřehoupla. Může jít o jakkoliv geniální propojení skutečné historie se severskou mytologií, ale jak tato umí být intrikářská, vulgární a nabubřelá, tak přesně takhle na mě leckteré situace v knize působily. V čele s tou vulgaritou.

marapavelka
22.07.2018

Tak tohle není můj šálek čaje.

katka920
03.09.2017

Naprosto strhující. Nejsem fanouškem válek, zato mám ráda severskou mytologii. Kniha mě naprosto nadchla příbehem, zpracováním a hlavně obrazotvorností. Vše, co se stane, má svůj důvod a svou příčinu. Něco, čemu nepřikládáte váhu ve chvíli, kdy to čtete, se za pár desítek stránek ukáže jako důležitá věc a to mám na knihách ráda. Vše má svůj důvod. Nic se nestane jen tak. Opravdu nejlepší fantasy, jaké jsem kdy četla.

barlow
10.03.2017

Absolutní pecka. Na druhou stranu chápu všechny zklamané. tato kniha totiž potřebuje čas a nejde číst splašeně. Já si užíval po kouscích každou strnu a musím říct, že je to jedna z největších sérií české fantasy scény. Na konci jsem musel číst kapitoly několikrát, abych je pochopil, kreslit si časové grafy, ale vůbec mi to nevadilo. Je to prostě hardcore fantasy, která si svého čtenáře najde....

MM1979
13.07.2016odpad!

Tak za mě velké, ale opravdu velké rozčarování a zklamaní! Knihu jsem koupil na základě recenzí a mé záliby ve fantasy a sci-fi. Mělo to být něco výjimečného (jak dle rozsáhlosti, tak dle ceny - PC 798,-), ale byl jsem znechucen a cítím se podveden. První část (více než 250 stran) fakt děs a úplné utrpení. Mnoho postav, velmi zmatený děj, u nesmyslů si autor pomáhání časovým skokem a zdvojením jak postav, tak i předmětů. Úchylné laciné sexuální scény (například když hlavní hrdinka - valkýra honí penis drakovi, aby mohla v kovárně zakalit meč jeho semenem, ten meč ková jeho matka a její sestra honí druhého bratra, nebo když ta samá ukousne a ukradne pilotovi penis, aby se s nim mohla uspokojovat - fakt jak v béčkovém pornu pro uchyláky z 80 let) a hlavně dlouhé nudné a zbytečné pasáže mě skoro donutili knihu definitivně odložit. Na základě recenze kolegáčka čtenáře (kterou jsem vyhledal při svém znechucení), kdy i on konstatoval, že první část byla úmorná a později se to lepší jsem tedy vydržel a zajímalo mě, proč to vydavatel přivedl na svět. Druhá část už jde skutečně číst a je vidět, že ty léta, co knihy dělí fakt pomohla, ale pořád je tam na mě moc hluchých míst. Kniha po 640 stranách definitivně odložena. Celkově zajímavá myšlenka, ale nudné a podprůměrné provedení (zejména ta první část). Kdyby autor těch 1000 stran vtisknul do max 400, a celou první část nově přepsal do jedné úvodní kapitoly, tak by to mohlo být opravdu fajn, protože od druhé části se to trochu lepší. Ale nyní jsem fakt otráven a knihu pošlu obratem do bazaru, pokud mi teda na to někdo skočí a koupi to než to bude v levných knihách za 49,- :-). Místo v mé knihovně si to nezaslouží a určitě bych to nikdy nečetl znovu! Ty recenze musí být zaplacené vydavatelem, jinak nechápu, že se někdo k tomu "dobrému" vůbec tím začátkem pročetl a já nemám sílu to dočíst... A to nemluvím o provedení papírového potahu pevné vazby bez ochranného potahu - člověk aby četl knihu jen doma a v rukavičkách! Za více jak sedm stovek je to smutné! Prodáno do výkupu za 300,-! Díky bohu, že je ten brak z domu!