Sos Provaz

Sos Provaz https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/7369/valecny-kruh-sos-provaz-7369.jpg 4 13 4

Válečný kruh série

První část trilogie Válečný kruh. Svět je po atomové katastrofě. Lidé, kteří přežili, žijí v patriarchální společnosti, v níž je nejvyšší hodnotou válečnická zdatnost. Změny jsou ale nevyhnutelné, protože se objeví neporazitelný válečník Sol Mistr Všech Zbraní, který chce kmeny spojit a vytvořit Impérium. Podaří se Podivínům, skupině lidí, kteří na tento svět dohlížejí a udržují intelektuální, technologickou a civilizační kontinuitu lidstva, jeho plány překazit?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Leonardo

Battle Circle Trilogy vol. 1: SOS The Rope , 1968

Zelený_Drak
12.07.2020 1 z 5

Občas dobrodružně přečtu nějakou méně známou starou sci-fi. Většinou pak tvrdím, že je to špatná sci-fi pro muže (on většinou je nějaký důvod, proč ta či ona sci-fi zůstala méně známá). Tohle mi doma muž prolistoval a byl mnohem kritičtější než já. Nakonec prohlásil, že kdyby mu bylo asi 15, tak by ho četba této knihy neurazila. V zásadě jsme se tedy shodli, že je to spíš pro kluky 12 až 15 let. Tak nějak ve věku, kdy už se smíří s tím, že hrdinové se přou o nějakou ženu, souboj si představují jako spoustu mávání bezpočtem zbraní a ještě jim nevadí, že je to mizerně napsané. Tady vidím, že možná jde ve skutečnosti o generační nedorozumění a o knihu, která není nadčasová. Zatímco muži narození před revolucí tu knihu hodnotí pozitivně až velmi pozitivně (ženy jsem si mezi dosavadními hodnotícími nevšimla žádné), my porevoluční čtenáři už jsme asi "odjakživa" zvyklí, že sci-fi může být i kvalitní a výběr je prakticky nekonečný.

Knize přiznávám, že děj odsýpá a čte se skoro sama, ale to je tak všechno, co o ní můžu říct pozitivního. Motivy jsou stará dobrá klasika, přátelství navzdory soupeření, boj o ženu, boj o náčelnictví, čest bojovníka. Proti tomu nic nemám a právě motiv bojovníka a jeho cti je asi to, co mě udrželo u knihy. Ale jak je to nedomyšlené, nedotažené, když se objeví něco nadějného, tak se s tím nepracuje... Například není vůbec jasné, jak se daří udržet kočovníky přesvědčené, že čest je dobrá věc. Nebo ta věc se jmény. Jestliže muž je dejme tomu Tar, žena přijme jeho jméno a je Tara. Tara porodí dceru a ta se jmenuje Tari. Jak pojmenují syna? Bude mít dětské jméno a pak si bude muset dospělé vydobýt? Co když budou mít dcer několik? Dali jsme tedy doma dohromady, že je nejspíš pojmenují Tarii, Tariii, Tariv, Tarv, Tarvi..., protože nikdy nešlo o koncovku, ale jen o pořadí :D Pak by tak mohli pojmenovávat i syny. Ale je známo, že kočovníci nejsou moc vzdělaní, takže to spíš autor jen nedomyslel. Nápad s můrami (a ptáky, kteří je žerou) a hraboši úplně nevytěžený. Když už se nám nehodí, tak prostě asi někam trvale zmizeli. Že by se na to Bezejmenný zeptal Sava, který by o tom mohl něco tušit? Ale ne, vždyť to by to autor musel vymyslet...

Děj je naštěstí celkem uzavřený, takže zbylé dva díly už číst nebudu.

fikmves
13.02.2015 4 z 5

Pěkné čtení. Ze začátku je nutno přemýšlet, cože je to za svět.

pablovendat
03.02.2015 5 z 5

Pěkný apokalyptický románek. Čest na prvním místě. Spory se řeší pouze v Kruhu.

Hannibal29
11.09.2014 3 z 5

Nevsedne pojatie post apo sveta.
Kocovnici- skupiny/kmene ludi vandrujucich po svete. Vybavenie(stany,oblecenie,stredoveke zbrane,jedlo) maju zdarma od Podivinov.
Podiviny- skupina ludi ovladajuca stare umenie(citat,pisat,ciastocne stroje),podporuju a udrziavaju Kocovnikov v ich sposobe primitivneho zivota.
Pribeh o dvoch bojovnikoch, vnikajucom imperiu, o unenaplnenenej tuzbe po zene a nezmyslenom putovani.