Válečník

Válečník https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472636/bmid_valecnik-FbW-472636.jpg 5 106 27

Saské kroniky série

< 13. díl

Válečník je závěrečný díl Cornwellovy románové série Anglosaská kronika, v němž kromě vyvrcholení úsilí o sjednocení všech saských království spisovatel líčí usmíření hlavního hrdiny se synem, křesťanským biskupem. Po letech bojů žije Uhtred z Bebbanburgu ve své nedobytné tvrzi a netouží po ničem jiném, než aby mohl dožít své dny zde, ve svém pravém domově, o nějž po celý život bojoval. To mu však osud nedopřává. Vývoj v Británii pomalu, ale jistě spěje k rozhodujícímu střetu tří hlavních sil: Sasů v čele s králem Æthelstanem, Skotů s králem Constantinem a Norů, usazených v severní Northumbrii a především v Irsku, které shromáždil ambiciózní vůdce Anlaf. A právě Uhtredova Northumbrie se stává uzlovým bodem tohoto střetu, jenž vyústí v rozhodující bitvu u Brunanburhu. Válečník, kterým Cornwell celou sérii uzavírá, představuje velkolepé finále impozantního příběhu o vzniku Anglie.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: ekniha , BB art

War Lord , 2020

Igor1311
15.09.2021 4 z 5

Dôstojná rozlúčka s pánom z Bebbanburgu. Tak, ako Uhtred stráca s vekom dych, tak mám pocit, že ho stráca aj autor. Už to nie je taká dynamická časť, ako minulé, no stále si udržuje vysoký štandart.

nero 13
11.09.2021 4 z 5

Z Válečníka mám trochu rozporuplné pocity, příběh a technika vyprávění je jako vždy u Bernarda Cornwella na vysoké úrovni, ale myslím že autor měl Saské kroniky ukončit 10 dílem kdy Uhtred získal zpátky svůj Bebbanburgh, ještě jsem zkousl následující dva díly, ale teď jsem se podíval na údaje z první části a zjistil že podle autora se Uhtred narodil v roce 857. a jelikož bitva u Brunanburhu odehrávající se v této knize byla v roce 937. tak si každý spočítá kolik by Uhtredovi bylo.
I když Uhtred patří mezi mé oblíbené literární postavy, tak představa že v 80 letech se zúčastní bitvy v první řadě štítové hradby a v klidu pobije několik nepřátelských bojovníků je velmi nereálná.

druzickaster
24.06.2021 5 z 5

Rád jsem poznal pana Uhtdreda, Finana a vůbec všechny ty statečné válečníky, kteří neustále nasazovali svůj život a čest a domov. Můžu říct, že tento díl mě bavil víc než předešlý a i když děj už pomalu ztrácí dech, stejně jako náš starý přítel, přesto se mi ale kniha četla dobře. Rád jsem se prokousal celou sérií a můžu ji jen doporučit.

Ladiva
11.06.2021 5 z 5

Veľmi vydarené ukončenie celej série, ktorá svojich čitateľov previedla málo známym, ale o to pútavejším obdobím britských dejín.

nadenka13
06.06.2021

úžasná série moc doporučuji

verape
30.05.2021 5 z 5

Dobré zakončení série. Opět skvělý popis bitvy. Celá série se mi líbila, bude se mi po Uthredovi stýskat. Už se nemůžu dočkat páté řady seriálu.

Jarond
18.05.2021 5 z 5

Velké finále je tu a musím říct, že se povedlo (o čemž jsem po předchozích 2 dílech trochu pochyboval). Příběh se tentokrát odehrává na trochu větším časovém prostoru a Uthred více intrikuje než bojuje. Ale i na boj dojde a na konci máte trochu pocit, že čtete Expendables z 10. století. Ale Cornwell píše tak, že "starochům" fandíte a tolik neřešíte, jestli jsou popisované činnosti v možnostech 70letého člověka. Myslím, že se podařilo uzavřít většinu klíčových dějových linek a příběh za mě tak už nepotřebuje další pokračování.

Bernard Cornwell
anglická, 1944