Vajce a ja

Vajce a ja https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474571/bmid_vejce-a-ja-C1P-474571.jpg 4 2869 2869

Román Vajce a ja od Betty MacDonald je nabitý humorným opisovaním situácií, do ktorých sa hrdinka Betty dostáva od chvíle, keď sa vydala za Boba. Zdravý humor tejto knihy upúta každého, kto chce pri knihe zabudnúť na všedné starosti. Kniha zachytáva život v novom domove v prostredí slepačej farmy a s novými susedmi a susedkami autorky. Keď sa totiž Betty MacDonald presťahovala na malý polostrov v štáte Washington, nebola pripravená na život v obklopení divokou prírodou. V dome, ktorý neustále vyžadoval opravy, nemala tečúcu vodu, elektrinu. A v tomto čase prišlo na svet ich dieťa. Napriek situácii si MacDonaldovci zachovali zmysel pre humor.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , 4friends

The Egg and I , 1945

maminaOlina
07.04.2022 5 z 5

Užasné, jsem rozmazlená z města a vdala jsem se vesnici, plně jí rozumím a prostě je to úsměvné

Ála41
05.04.2022 4 z 5

Vejce a já byla oblíbená kniha mé prababičky, proto jsem se pustila do čtení. S každým slovem mě hřály vzpomínky na babi. Takže nelze hodnotit z mé strany jinak, než kladně..... Ale: začátek mě nenadchl, musela jsem se do čtení trošku přemlouvat, po příjezdu manželů na farmu se mi kniha začala líbit a s přibývajícími stránkami mé nadšení stoupalo. Čtení této knihy mi umožnilo takový zvláštní pocit klidu, vyloženě jsem u ní vypinala a relaxovala... A do takové míry se mi to stalo poprvé.... Hlavní postava, tedy autorka, mi byla sympatická. Moc.

Elen.aja
28.03.2022 2 z 5

Často skloňovaná kniha v manželově rodině. Tak jsem si ji chtěla přečíst, ale bohužel asi v nevhodný čas. Prostě mi nesedla. Na to, že jsem si v posledním roce dala výzvu rozečtené knihy dočíst, u této jsem se přesvědčovala už od první stránky, nechytlo mě to vůbec a i přes opakované snahy jsem ji nedočetla. To se mi už dlouho nestalo. Buď to není můj šálek kávy, nebo jsem si ji vybrala v nevhodný čas a třeba se někdy v budoucnu ještě potkáme.

Jajka.filip
10.03.2022 3 z 5

Dlouho jsem se na knížku těšila. Doporučila mi ji kolegyně a tady má krásné hodnocení. Proto mě mrzí, že musím dát pouze 3*. Nepřišlo mi to veselé, spíš smutné.

Čand@
28.02.2022 5 z 5

Túto a aj ďalšiu naväzujúcu Čo život dal a vzal som prvý raz čítala v 13 či 14 rokoch. Hltala som všetko, čo sa mi dostalo pod ruku a zvláštne je, že aj keď v nich ide o dospelú ženu a jej sebaironizujúci humor, poberala som to a pamätám si, že ma to veľmi bavilo a každej kamarátke som sa ich snažila natlačiť ako zábavné čítanie.
No keď som sa k nej vrátila teraz po rokoch vďaka čitateľskej výzve... neviem, neviem. Azda som nebola v tej správnej nálade, alebo len doba, kedy ma takýto vskutku ženský román mohol zaujať, uplynula spolu s tokom času. Hodnotím síce vysoko, ale priznávam, že predovšetkým z nostalgie a nie preto, že by som ňou i dnes bola ktovieako nadšená.

SvetlanaHonzova
25.02.2022 3 z 5

Kniha která nenadchne ani neurazí. Je to taková oddechovka, která se dobře čte a stránky ubývají. Dávám tři hvězdy.

pavlinka91
19.02.2022

Než jsem mohla napsat tento komentář, potřebovala jsem nějakou dobu, aby se knížka usadila, dojmy a pocity se uklidnily a já mohla vlastně zjistit, jak na mě kniha působila. Myslím si, že jsem udělala velkou chybu, když jsem knížku zvolila v její audioverzi. Humor autorky je tak osobitý, že sebelepší přednes jej nedokáže vystihnout. A to se také stalo. Zjistila jsem, že mi dokonce po určité době byl hlas paní Adamové nepříjemný. Věřím, že by mě kniha oslovila alespoň o trochu více, kdybych si ji četla sama. Takhle na mě některé situace působily spíše úsměvně, určitě se u mě nekonaly výbuchy smíchu. Ono pokud člověk půjde do důsledku, nejedná se ani tak o humorné čtení, ale o zoufalství, smutek a neštěstí mladé ženy zabalené v hávu satiry a ironie. Vlastně jsem na vážkách, jestli sáhnout po další z knih, které Betty napsala. Nejspíš ještě jedné šanci dám, ale jen z toho důvodu, že na tuhle nejspíše ovlivnila můj názor její audioverze.

Michelleee
18.02.2022 3 z 5

Nejoblíbenější knížka mojí češtinářky ze střední a i mně se líbila.

ibáG
10.02.2022 3 z 5

Pro mě tedy nic moc. Nemám ráda knihy, které jsou "pouhým" vyprávěním. Potřebuji přímou řeč... A ani to téma mě přiliš neoslovilo,celkově to není můj šálek kávy. A nijak extra vtipné mi to nepřipadalo. Nedočetla jsem celé, tak bych se mela vzdát hodnocení, ale dala bych 3 hvězdičy.

lucakuca
07.02.2022 5 z 5

S humorem o věcech těžkých.
Proč skuhrám? Nemám čas? Mám toho moc? Když si tohle říkám, tak je čas na Vejce a já. A uvědomím si, že mám času habakuk, že se mám dobře a tak dál :-)

Kryštofka
03.02.2022 5 z 5

Zas po letech zpět do bezpečných a milých vod humoru Betty MacDonald. Její knihy jsou dobrý lék na nemoci a splíny. Jen jsem si uvědomila, jak se svět proměnil. Snad nenastoupí cenzura. Její popis života indiánů je přímý a drsný a dnes by za něj nejspíš skončila na pranýři.

Fidorr
22.01.2022 4 z 5

Příjemné a místy humorné čtení, ale čtení spíše pro dámy. Jelikož myšlenka farmaření a takového života se mi velmi líbí, našel jsem si v tom to své.
Líbilo se mi časté vyprávění o krajině a počasí které dodalo chvílím tu správnou atmosféru :)
Každopádně je vidět, když se zatnou zuby a člověk vydrží, všechno se v dobré obrátí ;)

Aribana
12.01.2022 2 z 5

Humorná kniha? A proboha čím? Vždyť ta žena, o které se píše v této knize, je spíše nešťastná.

JABE
06.01.2022 5 z 5

Četla jsem před několika lety, ráda si ji přečtu znova.

Karoley
04.01.2022 5 z 5

Oblíbená knížka mé babičky. Humorné vyprávění mladé novomanželky Betty o nelehkém životě na slepičí farmě kdesi uprostřed lesů v bohem zapomenuté pustině. Příjemný čtenářský zážitek, opravdu jsem se bavila, v brzké době dojde i na trilogii Co život dal a vzal.

luckavarg
04.01.2022 2 z 5

Ze začátku se četla dost obtížně, ale konec mě bavil a rychle to uteklo .

Martinique
27.12.2021 5 z 5

Betty je má celoživotní láska. Až mi bude někdy ouvej, tak se k ní zase vrátím.

Dandulka
12.12.2021 5 z 5

Už je to dávno, co jsem ji četla naposledy, ale ráda se k ní vždycky vrátím.

Maky33
10.12.2021 1 z 5

Kniha mě ničím nezaujala.
Upřímně ani nevím, co bylo hlavní myšlenkou...

Guarnere
09.12.2021 4 z 5

Milé, mnohdy úsměvné až sarkastické vyprávění o trampotách, každodenní dřině, svérázných sousedech a snaze nepodlehnout ještě poměrně divoké přírodě a věčně deštivému podnebí. Čte se to lehce a kniha je plná originálních přirovnání a oživování neživých věcí. Některé pasáže však poměrně nudí, třeba výčet všeho, co mohli jíst. V závěru mi trochu vadila určitá nelineárnost vyprávění, na druhou stranu mi bylo líto, že se musím s Bobem, Sportem a Sporákem rozloučit.