Václav IV. - záhady a mysteria

Václav IV. - záhady a mysteria https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415099/bmid_vaclav-iv-zahady-a-mysteria-YgV-415099.jpg 3 11 3

Od úmrtí českého panovníka Václava IV. (1361–1419) nás letos dělí přesně 600 let. Publikace předkládá poutavý příběh dramatického období českých dějin a českého krále, který se ujal vlády ve velice složité době. Zemřel za dramatických okolností husitského převratu v Praze, který je českými historiky pokládán za prolog k dlouhotrvajícím husitským válkám, jež České království po čtrnácti letech přivedly až na pokraj hospodářské katastrofy, neboť země rozvrácená vnitřními mocenskými zápasy i zahraničními vojenskými intervencemi se ocitla v chaosu. Z něj už existovalo jen jediné východisko – za každou cenu dosáhnout smíru mezi husity a jejich katolickými odpůrci.... celý text

Skodinka89
11.09.2022 4 z 5

Mystéria jsem osobně nenašla, ale zpracování života Václava IV a období jeho panování se celkem povedlo.

DraculasLady
09.10.2020 3 z 5

Nenadchne, ale ani neurazí. Kniha se sice podle názvu tváří, že Vám nabídne něco, co o Václavu IV. ještě nevíte, ale to se nestane. Nebo tedy alespoň ne člověku, který se o České království v době Lucemburků zajímá a má přehled o tom, co se zde ve 14. a 15. století dělo. Možná se mystéria skrývají pod autorovými spekulacemi, které se v knize sem tam objeví... Dnes už nám stejně nikdo pravdu neřekne a tajemství, kterých se autor dotýká, jsou beztak všeobecně známá. I přes to mám však ráda zamýšlení nad "co by bylo kdyby..." - a takových koutků je zrovna zde hned několik.

tomas3272
07.12.2019 3 z 5

Kniha se četla pěkně, jen nechápu, proč je to z kategorie záhad a mystérií, nic záhadného mi tam nepřišlo.