V podstate som celkom v poriadku

V podstate som celkom v poriadku https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356790/bmid_v-podstate-som-celkom-v-poriadku-Ua5-356790.jpg 4 1436 1436

Eleanor Olifantová je čudáčka. Nedbá na konvencie a je až príliš priamočiara. V spojení s nezvyčajným výzorom – zjazvené líce, ekzém – to znamená, že Eleanor je samotárka bez priateľov. V starostlivo rozvrhnutom živote a s telefonátmi od „mamy“, ktorá sedí vo väzení, jej zdanlivo nič nechýba. Všetko sa však zmení, ked sa Eleanor zaľúbi. Spolu s citmi naplno ožijú aj jej staré, dávno potlačené rany. Až vtedy pochopí, že jediným liekom na bolestnú minulosť je otvoriť srdce priateľstvu...... celý text

Zuzvil
17.01.2022 5 z 5

Velmi originální knížka, to slovo originální bylo první co mě napadá, když si knížku vybavuji. Další co mě hned napadá je, že se příběh rozbaluje (loupe) pěkně postupně a pomalu (ale ne zase extrémně pomalu) jako cibule. Jelikož jsem si nečetla u knihy anotaci, tak jsem si ze začátku myslela, že je to příběh osamělé autistické ženy, ale velmi jsem se spletla. Je to příběh, který vysvětluje samotu člověka, který si toho v minulosti tolik zažil a odžil. Knížka umí být i úsměvná, i smutná, vede k zamyšlení. Je tam prostě všechno, co od dobré knížky očekáváte a já ji mohu jen doporučit.

Křovinka
09.01.2022 5 z 5

Pro mě opravdu mistrovské dílo!
Humorně (opravdu jsem se během čtení smála) je napsaný jeden z nejtragičtějších osudů, který lze prožít .... nádhera ...

milena9798
06.01.2022 5 z 5

Když jsem dočetla poslední stránku, měla jsem chuť vrátit se na začátek a začíst se znovu a zase si užít ten vnitřní dialog Eleanor se světem. Bavila jsem se přestože příběh je víc než tragický.

petra7309
04.01.2022 5 z 5

Škoda, že tu není možné odpovídat na konkrétní komentáře, moc se mi líbil ten od Pralinka1910. Tak jsem dala aspoň palec :).
A ke knize?
Je to odpověď na to, proč se nám (vám...) někteří zdají "divní", proč nemají sociální dovednosti, proč je pro ně problém fungovat v normálním světě.
Eleanor je hodně autentická a hodně jsem jí rozuměla. Bylo pro mě úlevné číst, že někdo to má v životě velmi podobné jako já. Žádné ze scén mi nepřišly divné ani směšné, je to můj život tak, jak jej často žiju. I vyjadřování Eleanor je mi blízké, její vnímání světa. Také jsem žila v iluzi, že vše, co budu chtít dostanu jen tím, že o to budu cíleně usilovat. Člověk, který vyrostl v prostředí, které neumožňovalo běžné sociální interakce, se bude chovat opravdu tak, jak se Eleanor chová. Její chování a vyjadřování je velmi pravdivé, rozhodně ne přepjaté.
Kéž bychom dokázali přijímat všichni odlišnosti.

Hella
31.12.2021 5 z 5

Krásná kniha a mimořádná hrdinka navzdory dávné tragédii. Párkrát za čtení mě napadlo, že je z takové té laskavo-bručounské krabičky hrdinů, jako byl třeba Ove. Ale Eleanor je prostě jedinečná Eleanor. Určitě doporučuji k přečtení, nejde o nic ani přeslazeného, ani předojemného.

ClariceL.
27.12.2021 5 z 5

Knihu jsem neplánovala číst, koupila jsem ji kamarádce, ale nedalo mi to. A jsem nadšená. Nečekala jsem, že se mi bude tak líbit. Eleanor je jiná a snaží se bojovat se svou minulostí a vypadá to, že má před sebou hezčí budoucnost. Starosti v jejím životě jsou popsány lehce, byť jsou vážné, trocha vtipu tomu dodává šmrnc. Ke konci by se dalo dojít v poklidu a pak vám autorka přidá tu třešničku na dortu.

Mosula
27.12.2021 4 z 5

Knížku mi nezávisle na sobě doporučily tři kamarádky a asi jsem měla příliš vysoké očekávání. Na začátku mě Elanor (asi jako všechny ve svém okolí) neskutečně vytáčela, pak mi ji začalo být líto a pak jsem měla stejné pocity jako Maria, trochu blahosklonně jsem čekala, až to konečně všechno vysloví nahlas. Jako jo, knížku jsem dočítala dlouho do noci, ale něco mi tam přece jenom chybělo - nejspíš autentičnost

jiri77
15.12.2021 5 z 5

Do knihy jsem se hned začetl, a postupně jsem měl hlavní hrdinku více a více v oblibě. Kniha se čte velmi dobře a stránky ubíhají. Hodně dobrý psychologický román s mírně úsměvnými situacemi, plus trochu romantiky. Eleanor si musí každý zamilovat. Knihu všem doporučuji !

Buchtičkajani
01.12.2021 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy začetla. Eleanor mě přišla, jako zakomplexovaná třicítka, která tráví víkendy s vodkou. Postupně se to vše změnilo a já ji začala obdivovat... Rozhodně nečekejte žádnou odechovku, věřte, že u slza ukáplne.

andrea0221
25.11.2021 5 z 5

Dobře se to četlo, jen mi dlouho trvalo než jsem pochopila, jak to je s její matkou :-) pořád jsem si říkala proč si to nechá líbit, proč jí vůbec ty telefony bere.

IvetaZ
22.11.2021 3 z 5

Příběh nasáklý vodkou aneb jestli chcete zničit člověka, začněte ho dupat už v dětství a sledujte vývoj. Fandila jsem Eleanor, ale že by se mi nějak obzvlášť zaryla pod kůži.. Ze začátku chladná, nepřístupná, vylitá jak váza a hodně mimo dění. V průběhu se to trošku zlepší až začne vyprávět o minulosti a osvětlí se některé její pohnutky. Mám pocit, že mě to nezaujalo né kvůli Eleanor, ale že mi nesedl spíš styl psaní/překladu.

CarolC
01.11.2021 5 z 5

Wow! Čekala jsem od toho hroznou oddechovku, ale po dočtení nemám slov, jaký skvost se z toho vyklubal. Na začátku mi Eleanor přišla praštěná a zároveň mě děsilo, jak jsem se v ní kolikrát viděla, když jsem v paměti zalovila pár let zpět do svého života. Nakonec si mě ale absolutně získala, za to, jaká byla bojovnice, a jak se nakonec o svůj život prala. Raymond byl přítel s velkým P, a každý v podobné situaci by si přál mít po boku někoho takového. Klobouk dolů před autorkou, celý příběh se jí naprosto povedl a to postupné gradování nemělo chybu. Tohle si prostě musíte přečíst, pokud jste se někdy cítili jak páté kolo u vozu a nevědeli co se životem.

janina66
29.10.2021 5 z 5

Nádherná, velmi lidská kniha o sympatické Eleanor. Ano, byla dosti zvláštní, ale po sblížení s kolegou Raymondem, se začíná otvírat světu a ostatním lidem. Postupně se vypořádává s minulostí, kterou chce nechat již za sebou.

Jarka_rybář
01.10.2021 3 z 5

Zajímavé čtení, respektive poslech. Hlavní hrdinka zažila v dětství otřesné věci, takže je s podivem, jak dobře se s nimi dokázala vyrovnávat sama. Nebylo to dokonalé, proto je dobře, že se jí nakonec dostalo pomoci.

Komentář uživatele los této knize velmi křivdí. O proměně ošklivého káčátka v městskou pipku její příběh není. Je o vyrovnání se s přízraky minulosti. Stojí za přečtení, i když musíte mít trochu silnější žaludek.

los
30.09.2021 2 z 5

čtivé, ale naprosto nevěrohodné vyprávění, taková pohádka o šedém kačátku, jehož asociální chování má zprvu čtenáře pobavit a jehož následná postupná proměna ze zakomplexované intelektuálky v průměrnou městskou pipku je oslavou přátelství a účinku pravidelných návštěv psychiatra; mnoho let si o Eleanor nikdo ani neopře kolo, žije zcela osamocena v pravidelné rutině, kolegové v zaměstnání se jí vysmívají atd. - a jakmile odřízne mozek ve prospěch šlechtění těla (kosmetika, značkové oblečení atp.) a Shakespeara vymění za Cosmopolitan, objeví se oddaný princ, v zaměstnání je povýšena a v kolektivu oblíbena, všichni - i neznámí lidé (prodavačky těsně před zavírací dobou třeba) - jí pomáhají a jsou k ní milí, takže nabude empatie a sebevědomí, ... prostě pohádka

mataj
17.09.2021 4 z 5

Svérázná a nespolečenská Eleanor je trochu zvláštní ale mně velmi sympatická osůbka. Je evidentní, že si sebou vláčí plný pytel kostlivců minulosti, se kterými se musí poprat. A tak krůček po krůčku řeší svůj nelehký život. Kniha je občas úsměvná, někdy mrazivá, ale hlavně lidská. Líbila se mi.

Zorka
17.09.2021 4 z 5

Možná, že máte podobou Eleanor kolem sebe. Dívku nebo ženu, která je zvláštní a potřebuje trochu pomoci. Hezký příběh o těžkém tématu.

ivusse
11.09.2021 5 z 5

Paráda.

evelýny
29.08.2021 3 z 5

,,Starat se jen sám o sebe je vůbec to nejlepší.Přesto si občas říkám, jaké by to bylo, kdybych někoho měla.
Někoho, kdo by mě znal, měl mě rád a chtěl pro mě jen to nejlepší"

Příběh Eleanor, potrhlé, svérázné bytosti s disociální poruchou. Za jejím samotářským chováním lze tušit těžkou minulost, kterou se snaží vytěsnit za každou cenu, třeba i pomocí láhve vodky.
Přesto v knize najdeme humor s jemnou ironickou nadsázkou, citlivost, lidskost.

,,Minulosti se nedá utéct a nedá se smazat."

Podaří se Eleanor dostat k tomu podstatnému a vytáhnout na světlo to, co pohřbila hodně hluboko. Dokáže se Eleanor se svojí minulostí vypořádat a tím změnit svoji budoucnost?

Jsem ráda, že se má Eleanor vážně skvěle, protože přežila a mohla tak v tom pravém čase potkat ty správné přátele.
Přesto její příběh v poměru k děsivé minulosti je pro mě ušitý horkou jehlou, naivně a tím absurdně...

Nikusha
26.08.2021 5 z 5

Kurde, já už jsem úplně zblbnutá z těch detektivek, že jsem četla a pořád jsem čekala nějaký zvrat. Po pár kapitolách mi došlo, že to asi bude kniha jiného rázu, tak jsem se uvolnila a nechala se pohltit příběhem. A povedlo se. Byla jsem pohlcena zcela a úplně.