V podstate som celkom v poriadku

V podstate som celkom v poriadku https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356790/bmid_v-podstate-som-celkom-v-poriadku-Ua5-356790.jpg 4 1436 1436

Eleanor Olifantová je čudáčka. Nedbá na konvencie a je až príliš priamočiara. V spojení s nezvyčajným výzorom – zjazvené líce, ekzém – to znamená, že Eleanor je samotárka bez priateľov. V starostlivo rozvrhnutom živote a s telefonátmi od „mamy“, ktorá sedí vo väzení, jej zdanlivo nič nechýba. Všetko sa však zmení, ked sa Eleanor zaľúbi. Spolu s citmi naplno ožijú aj jej staré, dávno potlačené rany. Až vtedy pochopí, že jediným liekom na bolestnú minulosť je otvoriť srdce priateľstvu...... celý text

beruzzka
24.04.2022 5 z 5

Letos asi nejlepší kniha, kterou jsem četla. úžasný vývoj Eleanor, uzasny pribeh u ktereho jsem se neubránila slzam. Dokonale!

Eerian
06.04.2022 5 z 5

Ta knížka je boží! Jsem rada, že jsem na ní narazila. Mám ráda takové psychologické romány. Nedivím se vysokému hodnocení a přidávám i své.

katynka78
21.03.2022 4 z 5

Nevím, čím to je, že většinou si dovedu zvolit na poslech knížky, u kterých si pak zpětně uvědomím, že kdybych je četla, tak by mě to tak nebavilo a nebo možná i nudilo.
Toto je ten případ, ale naštěstí jsem zvolila přednes Petry Špalkové, která mě dokázala nadchnout, vtáhnout, upoutat a já poslouchala a vnímala myšlenkové pochody hlavní hrdinky. Naprosto jsem pochopila pointu knihy, je to vyprávění o životě Eleanor pouze z jejího pohledu a to dodává celé knize psychologický ráz, protože vnímáme všechny její postřehy, myšlenky, pocity a názory na vše kolem sebe i v sobě sama.
Tím, že je to jen její pohled, sledujeme, jak myslí a autorka tohoto příběhu vytvořila Eleanor jako velmi bystrou, chytrou a i filosoficky zaměřenou.

Vcítit se do toho, co prožila ale dost dobře nejde, protože ta tragédie, co zažila, to neumožňuje, ale my čtenáři chápeme, že to byl hnus. O to víc se mi líbí, že se dokázala osudu postavit, vzepřít a vybojovat si co "nejnormálnější" život.
Trošku mě mrzí, že některé věci tam nejsou dovysvětlené a více popsané, ale je to právě tím, že je to jen o myšlenkách Eleanor, takže pohled její matky či jiných lidí je zkreslen právě tím, co si myslí hlavní hrdinka.

Bavilo mě to - opravdu musím říct, že ta psychologie tomu dodala zajímavost. A taky musím říct z osobního života, že něco podobného máme v rodině a možná díky této knize tomu člověku budu víc rozumět. I když nemá takové štěstí jako Eleanor ke konci.

Iwets
16.03.2022 4 z 5

Zas a znovu díky čtenářská výzvo! Nebýt každoročních témat, tak by se mi do ruky tahle čtivá kniha nedostala. Nečekala jsem, ale vážně mě zaujala. Doporučuji :)

Tilte
11.03.2022

podarena oddychovka na dovolenou

zuzad
10.03.2022 4 z 5

V některých momentech jsem se v Eleanor poznala... asi jsem taky trochu netypická. Ale přesně tohle mě na knize bavilo. Nehledě na ten úžasný vývoj, na konci kterého vstane Eli jako Fénix z popela.

micha-ella
06.03.2022 3 z 5

Je to příběh dost monotónní. V některých myšlenkách hlavní postavy jsem se našla, ale jiné na úrovni desetiletého dítěte se mi zdály přehnané, při jejím vzdělání, že ano. Už od třetiny knížky je zřejmé, proč je Eleanor taková, ovšem celé se to vyvíjí tak nějak nepřirozeně a zpomaleně, že jsem se ke konci k dočtení musela přinutit.
A číst se má přece (kromě některých povinných učebnic) s těšením a chutí. To mi tady scházelo.

derrry
05.03.2022 odpad!

Ani napodruhé to nešlo dočíst. Jediné, co by mi ulevilo, bylo majnout Eleanor něčím po hlavě. Dost mě překvapuje, že to nenapadlo žádnou z postav, teda v té části, kterou mám přečtenou.

KláraH.
27.02.2022 5 z 5

Na začátku jsem si říkala "šmarjá, já se snad nezačtu", ale pak to chytlo taaaaakovej švuňk! Autorka umí ve čtenáři vyvolat pocity, jako by byl sám Eleanor a zároveň si říkáte "ne, nedělej to, to je fakt špatně". Dojem je mocný a hluboký, rozhodně to tedy není prostoduchá kniha. U Eleanor to je jasné, ale i Raymonda mi bylo líto a hrozně jsem mu fandila, aby to nevzdával, čekala jsem na romantický happyend, který ale je na mě, abych si jej domyslela. Já ho tam mám a basta.

simona g.
21.02.2022 5 z 5

Nádherná kniha. Jednoduše nádherná. Pocity po dočtení = úplně ufff a hlava plná myšlenek. Rozhodně doporučuji!!! Jsem moc ráda, že jsem na ni narazila...

katst
21.02.2022 4 z 5

Hledala jsem oddechovku, ale úplně odlehčená kniha to tedy není. Kniha na mě ve své podstatě působí dost smutně, přestože je místy hodně vtipná a úsměvná. Tyto situace ale všechny vychází z toho, jaká je Eleanor svérázná osoba s neotřelým pohledem na život a lidské konání. Teprve jak je děj odkrýván, posluchač/čtenář zjišťuje, jak nelehký život Eleanor měla a začíná chápat, proč je jaká je... Každopádně, jde o krásnou knihu, která nutí k nejednomu zamyšlení nad malichernostmi, které člověk občas řeší...
A ještě bych dodala, nenechte se odradit poměrně zdlouhavou ne zcela záživnou první třetinou knihy...
(audiokniha)

myryjam
19.02.2022 5 z 5

Wau, co napsat? Tenhle příběh mě dostal. Knížku jsem přečetla na jeden zátah, něco tak skvěle, citlivě napsaného jsem dlouho nečetla. Je to knížka o naději, plná člověčenství. Ještě jednou wau.

bramborik4
05.02.2022 5 z 5

Zmínka o této knize mě namotivovala jít do knihovny poprvé za 10 měsíců od narození druhého syna! Zhltla jsem ji za 3 dny, je vážně skvělá!

AlexandraBane
05.02.2022 5 z 5

Krásný příběh. S Eleanor jsem se trochu sžila, maličko mi připomínala mě samotnou. Taky jsem takovej asociál vyhýbající se lidem. Raymonda mi teda nahradily dvě skvělý holky.
Ale ke knize.

Četlo se mi to hrozně dobře a vlastně jsem si čtení užívala a nechtělo mě to pustit. Děj byl sice tragický, ale skvěle napsaný.

hanka0630
27.01.2022 5 z 5

Moc čtivý příběh. Trochu mi připomínal Houbařku od Hanišové.

rumova_kulicka
26.01.2022 4 z 5

Zajímavá kniha, která chytne za srdce. Neměla jsem velká očekávání, o to víc mě příjemně překvapila.

Katka2382
25.01.2022 5 z 5

Naprosto skvělá knížka.
Eleanor je vážně trochu mimo,ale stačí jeden kamarád a hned je veseleji.
Kniha se četla skvěle,přiběh běžel jako splašený a musím říct že bych se vůbec nezlobila kdyby vyšlo pokračování.
Už teď se mi po ní stýská.
Jo a pokud si myslíte že víte kde je její matka tak se velmi mýlíte.
Rozhodně doporučuji k přečtení.

Vivetkav
24.01.2022 4 z 5

Zajímavý příběh.. jednoduchý smutný zábavný přímý jako Eleanor, s kterou by jste neměnili.. v táhne vás do svého života a nepustí.

MayaBu
22.01.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem četla na doporučení známé, ale sama jsem ji kdysi měla v merku, když v češtině vyšla. Nakonec se mi ovšem shodou náhod dostala do ruky v originále a tedy uf, Eleanořin kultivovaný jazyk mi dával občas zabrat (a to jsem v angličtině zvyklá číst běžně).

Nejdřív jsem si nebyla jistá, jestli si se zvláštním charakterem Eleanor sednu, první (zhruba) půlka mě zas tak neokouzlila. Ovšem někde za polovinou nastal zlom a já tu knížku nechtěla dát z ruky. Z Eleanor se vyklubala jedna z nejunikátnějších hrdinek, jaké jsem zatím v knihách potkala a já si ji postupně zamilovala. Stejně tak Raymonda. A celé jejich přátelství (nejdřív jsem byla lehce smutná, že kniha skončila tak, jak skončila, ale zpětně si říkám, že to bylo bravurní řešení). O osudu Eleanor Oliphantové bych klidně četla dál a dál...

Je to takové příjemné čtení, místy humorné (díky Eleanořiným poznámkám), které v sobě má zároveň spoustu smutku a samoty. Ale taky naději. 4,5*, ráda zaokrouhlím nahoru.

Schary
19.01.2022 4 z 5

Pěkná knížka, hodně mě bavila. Eleanor má svůj svět a je velká mimoňka, jeden koncert ji, ale nakopne ke změně , kterou v knize sledujeme. A jak je vzlet, tak je i pád. Konec byl trošičku slabší, představovala jsem si ho jinak, asi pro to i 4 hvězdy. Za přečtení, ale rozhodně stojí, nebudete litovat :)