V jedné osobě

V jedné osobě https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169317/bmid_v-jedne-osobe-fK0-169317.jpg 4 567 108

Nový román jednoho z nejúspěšnějších amerických spisovatelů současnosti mnohé překvapí. Poprvé od Modlitby za Owena Meanyho je vyprávěn v první osobě – a jeho tématem je homosexualita a sadomasochistické praktiky. Pojednává o šedesátiletém bisexuálovi jménem William, který vzpomíná na svůj nezřízený život v padesátých a šedesátých letech. John Irving otevřeně přiznal, že román V jedné osobě napsal pro svého jednadvacetiletého syna, který je gay. Dílo ukazuje, že i v sedmdesáti letech dokáže Irving přijít s naprosto nečekaným tématem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

In One Person , 2012

lucifuk
11.04.2014 4 z 5

Zdá sa , že pán Irwing nestráca dych ani na staré kolená. Skvelý román o háklivých témach, ale hlavne o tolerancii. 4hviezdy len preto, že Garpovy som dal 5.

bivkova
30.03.2014 1 z 5

Jak mám Irvinga ráda, tak tohle jsem prostě nedala, Život podle Garpa a Pravidla moštárny jsem zhltla jak první jahody v sezóně, ale tato kniha mě od začátku nebavila. Neustále opakování informací, které už byly řečeny, jak kdyby měl mít čtenář krátkodobou paměť, scény z divadla mě taky nudily... Dočetla jsem do strany cca 170 a poté jsem se rozhodla, že už knihu neotevřu. Nač se nutit do něčeho, když mě ani po 170 s. nezajímá, jak to celé dopadne. Škoda...

kikies
26.03.2014 4 z 5

Nevím, jestli má Irving takové knihy všechny, tohle je moje první zkušenost, ale tahle kniha je prostě zvláštní... nemůžu říct, že by se mi vyloženě líbila, ale nesmírně mě zaujala. Je to nejspíš originální tematikou, ale i prostředím, s ničím z popisovaných skutečností jsem se ve svém životě nesetkala, takže to na mě působilo trochu jako příběh z úplně jiného světa. Pro mě to bylo nejen nové, ale i neotřelé a velmi dobře zpracované; sice žádné takové to "nemůžu se odtrhnout od čtení", ale spíše pomalé pohlcování až do okamžiku, kdy prostě "musím vědět, co bude dál".

ideaface
04.03.2014 3 z 5

No čekal jsem od toho víc vzhledem k hodnocení, byla to má první kniha, kterou jsem od Irvinga četl, nemohu tedy srovnávat s ostatními. Kniha na mě působila celkem pesimistickým dojmem, jako by se vše důležité odehrálo v prvních 18letech života a pak už to bylo jen paběrkování. Myslím že z daného tématu by šlo vymáčknout více.

asam
23.02.2014 3 z 5

Irvinga a jeho knihy mám ráda, nikdy mě nezklamal, Ale u této knihy jsem se musela do čtení nutit. Nijak mě to nezaujalo, i když téma je zajímavé. Asi nebyla ta pravá doba pro tuto knížku.

rezina94
20.02.2014 5 z 5

Můj první Irving, ale naprosto mě pohltil a už se těším na další díla od něj.

Ankavi
09.02.2014 4 z 5

K této knize jsem přistupovala neutrálně, neměla jsem žádná očekávání. Autor nezklamal, tentokráte bylo sice vyprávění v "ich formě", ale upoutalo mě a vůbec jsem neměla pocit, že se první 200 stran nic neděje, resp. že je to o ničem. Pravda, kniha byla na můj vkus poněkud monotematická, nicméně neuráželo mě ani téma, ani jeho zpracování. Závěrečná třetina mě přiměla k zamyšlení nad počátky poznávání propuknuté HIV/AIDS epidemie. Psychologický aspekt vyprávění, úryvky z divadelních her a prvek přátelství, neméně důležitý než milostné vztahy mezi hlavními hrdiny - to už byly jen pověstné třešničky na dortu :-)

mařinka.vonná
07.02.2014 2 z 5

Celkem zklamání. Kniha je místy nudná, podle mě z těch slabších od autora. Jediné co mě zajímalo bylo gay tématika a epidemie HIV v USA.

neringa
27.01.2014

Knihu jsem četla velmi dlouho na to , jak rychle jsem přečetla jeho předchozí. Povzbudil mě kometář paní, která psala, že se do ní pořádně začtlla až po 200 stranách. Souhlasím. Myslím, že to není až tak jednoduché čtení, ale je z těch knih, o které budete přemýšlet.

Lidka
24.01.2014 5 z 5

Knížky Johna Irviga miluju , čtu je a vracím se k některým větám či pasážím zpět a čtu si je i nahlas a je mi u nich strašně smutno a jinde se směju a líbí se mi ty jeho obraty a podivnosti a jinakosti, ta jeho fantazie . V jeho knížkách je všechno láska, něha, melancholie, tajemství, smrt, víra, oběti, sex, politika, a láska k lidem a hrozně moc moudra a všechno je brilantně propojeno. A všechno, i to, co je hodně ožehavé a někdy hodně i drsné je podáno tak, že to neuráží, jako by i tu drsnou věc psal laskavě a s pochopení k těm , kterých se to týká a jako by chtěl, abychom i my to pochopili a přijali. Jeho hrdinové jsou tak málo dokonalí a přesto nebo právě proto jsou pro mne tak úžasní, že je miluji a chci je chránit.

Tahle kniha byla o jiné sexuální orientaci o problémech které to přináší, píše se v ní, že každý člověk má nárok prožít lásku a to s osobou jakéhokoliv pohlaví, ... no, ...tak to je ještě i dnes hodně ožehavé a ne vždy plně respektované. A cítíte, jak si spisovatel přeje vás požádat, že byste to respektovat měli a to i tehdy, když se s tím třeba nechcete ztotožnit. Při četbě pasáží, o umírání na AIDS mi běhal mráz po zádech.

Když kteroukoliv knížku od Irvinga dočtu, nechce se mi ji vracet ... ještě jednou ji prolistuji, znovu přečtu některé stránky a myšlenky, mám chuť vzít tužku a leccos tam zatrhnout, aby další čtenář nepřehlédl, aby toto či tohle důkladně přečetl... Já vím, že se to nesmí, nedělám to , jen píšu své niterné pocity. A tak i tuto půjdu a vrátím ... a pro sebe řeknu moc děkuji, moc /!/ za to, čím jste mne zase obohatil pane Irvingu a už teď se těším na další. Snad ...

Upíříměsíc
22.01.2014 4 z 5

Pozor! prozradím trochu z děje!
Někdo tu napsal, že ho kniha začala bavit až od 200. strany. A mě zase bavila po kapitolu Jediný chvat (která je ovšem excelentní)... Billovo mládí a dospívání je perfektní část a velmi povedené jsou scény v divadle (občas to samozřejmě chce trochu znalosti Shakespearea a Ibsena). Bill mi moc moc připomínal Homera Wellse (což nemyslím vůbec negativně).
Pobyt Billa v NY nehodnotím vůbec špatně, jen bych některé části mnohem více rozepsala - pak by čtenář mohl Billův návrat do Vermontu prožívat se stejnými sentimentálními pocity jako Bill - na mě byl prostě ten NY moc rychlý, na to co tam Bill všechno prožil...
A jako vrchol knihy jsem čekala spíše setkání s Billovou velkou tajnou láskou z mládí (zmínka o jeho smrti vyšuměla trochu do prázdna) než s jeho synem...
Ale jsou to jen drobné výtky, klobouk dolů před Irvingem...

Aries
15.01.2014 5 z 5

Moje první kniha od Irvinga, sáhla jsem po ní jenom proto, že mám úchylku na gay tématiku. Naprostá dokonolast! Neskutečne mě to bavilo. Skvelý obsah, forma, styl...tomu není co vytknout.

macekd
05.01.2014 5 z 5

Knihy J. Irvinga má ráda a ráda se k nim vracím. Kniha V jedné osobě patří dle mého názoru k jedné z jeho nejlepších.
Přidávám si ji ke knihám, ke kterým se ráda vracím.

Jirkan
05.01.2014 4 z 5

S „J. I.“ jsem začal v dost mladém věku. Nechal jsem se zvědavě zlákat románem „Pravidla moštárny“. Následovala kniha „Rok vdovou“, „Čtvrtá ruka“ a potom všechny další, které byly vydány v českém jazyce. Jeho knihy jsou mnohdy plné absurdních postav nebo situací a to mne na tom baví. Často jsem se těmto místům i zasmál.

Občas se sexuální menšiny v jeho knihách vyskytují. Z nějakého důvodu jsem si ale myslel (a teď nerozklíčuji proč), že není k tomu tématu nějak více otevřený a to se týká i divadla (ale v některých jeho dílech se objevuje). V tomto směru je potom jeho poslední román překvapující. Jsou zde sexuální menšiny, o kterých se otevřeně hovoří (včetně jejich problémů), je tu plno divadla, dokonce i s obsahovým rozborem v paralele s obsahem přiběhu.

Kdo zná Irvingovu tvorbu podrobněji, pak si během čtení určitě vzpomene na některé jeho romány, podobnost zde určitě není náhodná. Pozorný čtenář si jistě všiml, že ve své tvorbě Irving často řeší vztah s otcem a to ať ve smyslu pozitivního vztahu nebo absence otce v životě některé z postav.

Přiznávám, že ne všechny jeho romány jsem pobral a dočetl, možná na ně bylo brzo, a proto jsem jim nerozuměl, možná by se vyplatilo se k nim vrátit. „Poslední noc na klikaté řece“ a „V jedné osobě“ jsem si přečetl s velkou chutí.

Jodie
28.12.2013 5 z 5

Irving ve své vrcholné formě, už delší dobu jsem od něho nic nečetla, ale V jedné osobě bych zařadila klidně na úroveň Pravidel moštárny, Roku vdovou a Modlitby za Owena Meanyho. Krásná kniha se zajímavou tématikou a spoustou sympatických postav.

May
13.12.2013 5 z 5

Četla jsem od svého "Miláčka" Irvinga všechno co u nás vyšlo..... A V jedné osobě rozhodně patří k jeho nejlepším knihám. Ti kdo dokáží nechat předsudky stranou dostanou do ruky úžasné dílo a Billa si prostě musí zamilovat a chápat ho, respektovat a dost často s ním soucítit ...... Mimo jiné mě kniha poučila o tom, že k těm kteří mají jinou sexuální orientaci a přiznají se k ní, cítím ještě větší respekt než dřív ....
Škoda, že na další novou knihu musím opět tak dlouho čekat .... doufám, že už na ní Irving pracuje :-)

v.e.v.er.ka
06.12.2013 odpad!

dlouho jsem v ruce nečetla nic horšího a nezáživnějšího... po moc hezkých komentářích jsem se na knížku těšila... zklamaní však bylo obrovské... první a poslední kniha od Irvinga!!

LisbethSalander
04.12.2013

Po přečtení 200 stránek mě kniha začala bavit a zhltla jsem ji rychle, ale do té doby jsem uvažovala, zda knihu neodložím a nebudu jí mít v sekce "nedočtené", kterou využívám jen velmi nerada.

Blanchi
17.11.2013

Jak tak ctu vase komentare, tak bych si tu knihu take velmi rada precetla...nabizi ji nekdo z vas z "druhe-ruky"/ tak trochu octenou? Blanka

BooksLucyKing
12.11.2013 5 z 5

Naprostá dokonalost. Byl to můj první Irving, ale jestli tak výborně napsal i ostatní knihy, tak aspiruje na top spisovatele. Tahle kniha byla prostě úchvatná, nádherná, křehká, drsná, smutná, srandovní (některé ty ironie a hlášky stály za to :D). Jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla.