Úzkosti a jejich lidé

Úzkosti a jejich lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442137/bmid_uzkosti-a-jejich-lide-zbo-442137.png 4 2070 576

Úzkosti a jejich lidé je naprosto bláznivá komedie o skupince rukojmích zajatých při prohlídce bytu. Neúspěšný bankovní lupič se uvnitř zamkne s přehnaně nadšeným realitním makléřem, dvěma morousy závislými na nákupech v IKEA, jedním potměšilým multimilionářem, smutnou starou paní, ženou v pokročilém stadiu těhotenství, otravným chlápkem a králičí hlavou. Nakonec to lupič vzdá a všechny propustí, ale když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný. V následné sérii zmatených výslechů všichni vylíčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstane klasická detektivní záhada: Jak se lupiči podařilo utéct? Proč všichni tak zuří? A hlavně — co se to dnes se všemi děje?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Host

Folk med ångest , 2019

Danago
04.02.2021 5 z 5

Mám autora moc ráda a všechny jeho knížky poslouchám jako audioknihy. I tuto. Načtená je skvěle. A celkově se mi moc líbila. Myslím, že knížka osloví hlavně ženy , matky a rodiče. Hodně je zaměřena na rodičovství a chyby , kterých se rodiče můžou dopustit i s těmi nejlepšími úmysly. Je trošku průhledná to uznávám, ale mě to nijak nevadilo. Podle mě je to přesný styl autora. Možná, že kdybych knihu pouze četla, tak by na mě tak nezapůsobila. Ale ve mě vyvolala hodně emocí, ukázala různé typy a charaktery postav a moc se mi líbilo , jak se všichni různě propojili. Na některých místech jsem se usmívala jinde se smála a někde jsem byla dojatá. Obálka knihu perfektně vystihuje.

Pumpkin
01.02.2021 5 z 5

Knížku jsem si koupila ze dvou důvodů: kvůli názvu a králičí hlavě na obálce. Ze začátku jsem byla trochu zklamaná, hlavně asi proto že jsem měla větší očekávání a už jsem to brala tak, že minimálně jednu hvězdičku budu muset ubrat. Pak se to ale začalo rozjíždět a zamotávat a byla jsem spokojená. No a jako bonus, člověka po přečtení zahřeje vědomí, že není jediný, kdo trpí úzkostmi. Že je mají všichni, jen o nich někteří ještě nevědí.

Natynebul
31.01.2021 5 z 5

Úzkosti jsou jednoduše skvělá kniha. Backman se sice dost opakuje a čím víc toho od něj přečtete, tím předvídatelnější pro vás bude chování postav. Čtenářům jako já to ale nevadí, mohou na sebe být pyšní, že na něco přišli, ještě než to bylo explicitně napsáno.
Miluju Backmanovy krátké kapitoly a úderné věty oddělené odstavcem. Vytvářejí dynamiku a dávají úplně nový význam spojení "přečtu ještě jednu kapitolu". Jedna kapitola nikdy není dost. Miluju provázání motivů, propojení všeho se vším, akcentaci faktu, že nikdo z nás nežije jen sám pro sebe. To je tematizováno v Úzkostech obzvlášť bravurně.
Další velké plus knihy je její typicky švédská čistota. Nezáleží na tom, kdo je muž a kdo žena, kdo má jakou víru, sexualitu nebo barvu pleti. Vlastně se to ani nedozvíme, všechno je přirozené, stejně, jako by to mělo být v obyčejném životě. Opět další důležité (a autorovo oblíbené) téma: u Backamanových postav nikdy nejde o jejich vzezření, ale o nitro.
Musím ocenit i český překlad, který si s Backmannovým hračičstvím poradil skvěle. (Musela jsem kontrolovat i zpětně a opravdu se povedlo – ani ve vše říkající češtině se překladatel "nepodřekl".)
Zkrátka, už u druhé kapitoly jsem si (opět) řekla, že Fredrika Backmana zbožňuju. A myslela jsem na koláče.

prestiggio
31.01.2021 5 z 5

Knihu radím medzi mojich Top 10. Skvelá.

Anedavi
31.01.2021 5 z 5

Dlouho jsem tak krásnou knížku necetla

bulda3
28.01.2021 4 z 5

Je důležitý si připomenout, že každý z nás je blbec, co se jen snaží ze všech sil.

PaníLenka
27.01.2021 5 z 5

Friedrik mě prostě už asi zklamat nemůže....

iLuciferie
26.01.2021 3 z 5

Na knížku jsem se moc těšila, nicméně jsem se asi do poloviny nemohla pořádně začíst. Pak mě sice příběh vtáhl jako obvykle, ale i tak jsem se nemohla zbavit pocitu, že už Backman bohužel postavami vykrádá sám sebe. Autorův klasický patetický nádech mi tu tentokrát také přišel nějak až moc. Škoda.

Magdyla.8
25.01.2021 4 z 5

Tento příběh byl jiný a neotřelý. Pojednává o úzkostech různých lidí, kteří se za nečekané situace spřátelí a stanou se i blízkými kamarády. Ze začátku jsem nemohla přijít na chuť výslechům a od půlky knihy jsem čekala nějaké "větší" poselství v příběhu. Příjemně se kniha četla, byla vtipná a bez hluchých míst. Mám hodně vypsaných "rad do života" a citátů z knihy. Takže to o něčem vypovídá.

pydla
24.01.2021 5 z 5

Nenechejte se zmást obálkou. Kniha Úzkosti a jejich lidé je kniha plná humoru, ale i dobrých rad, pohlazení a pohledu do duše druhých. Lupič přepadl banku a při zoufalém útěku vběhl do otevřeného bytu, kde se zrovna konala prohlídka k prodeji. Vezme tedy zájemce jako rukojmí. Ale nic není tak, jak se zdá. Nikdo není takový, jakým se nám prezentuje. I za nejtvrdším srdcem se skrývá láska. Za odpustěním je svoboda. A za nasloucháním najdete porozumění. A lupič? Nechejte se překvapit.
Tato nádherná, cituplná, poučná a laskavá kniha, kterou by si měl každý přečíst, je o tom, že nic není jak vypadá, a že každé naše chování zanechává stopy v druhých.

hanahavana
24.01.2021 5 z 5

Úplně jiný žánr, než obvykle čtu, ale nadchla mě. Vedle vtipných nebo úsměvných momentů nabízí také řadu trefných postřehů ze života, velmi příjemná kombinace a originální námět.

Restang
21.01.2021

Bohužel půjdu proti proudu nadšenců. Po 170 stranách odkládám, hledala jsem v tom to NĚCO, nenašla, humor mi nesedí, styl jakým to je napsáno, výslechy postav mi nevyhovuje, psychologie postav tam snad nějaká je, ale celé je to divně splácáno. Mé první setkání s tak obdivovaným autorem a možná poslední. V knihovně mám ještě Muže jménem Ove, tak zkusím nahlédnout, ale nevím. Za určité vykreslení postav za slabé 2*

cerna7151
21.01.2021 5 z 5

Vau...úžasné čtení, které si budu pamatovat dlouho. Celá kniha je perfektně promyšlená do nejmenšího detailu. Příběhy ze života, které se můžou stát všem. Postavy popsané tak, abychom pochopili charakter, ale ne moc, abychom neztratili přehled. Krásné! Kniha mi až vzala dech, což se mi moc nestává.

NelaMaty
20.01.2021 3 z 5

Za mě trochu zklamání. Na knihu jsem se hrozně těšila i díky skvělému hodnocení. Možná právě pro to. Občas jsem se zasmála a příběh taky super, ale prostě jsem čekala víc. Byly pasáže, které mě dosliva nudily. Takový průměr :-)

peitho.1
20.01.2021 5 z 5

Moje první kniha od Backmana, ale rozhodně ne poslední. Bylo to bláznivé, vtipné, dojemné a jednoduše geniální. Dlouho jsem se u knihy tak nepobavila, ale zároveň jsem tu našla spoustu úžasných myšlenek. Tohle je kniha, kterou budu doporučovat na potkání.

Kristi_čte
20.01.2021 3 z 5

Úzkosti a jejich lidé je poměrně oblíbená kniha, mně se líbila, ale to je tak asi vše.
Bohužel mi nepřišla nijak extra vtipná ani zajímavá a obecně to pro mě byla kniha, která vyjadřuje průměr. Nebylo v ní nic, co by mě nadchlo, ale zase ani nic, co by mi vadilo. Takové to neurazí nenadchne.
Řekla bych, že na odpočinek je to určitě fajn četba, protože autor píše příjemně, postavy jsou dobře vykreslené a čtenář se tak může soustředit jen na samotný příběh.

LištičkaMay
19.01.2021 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Ztřeštěná, plná situací, nad kterými se člověl musí pousmát a zamyšlení nad úzkostmi, které poznává člověk i sám v sobě.

ersilika
15.01.2021 5 z 5

Ten chlap ne génius

kotatkoz
13.01.2021 4 z 5

Na knížku jsem se asi přepříliš těšila, a tak pro mě byla lehkým zklamáním. Nicméně to nic neubírá na tom, že je o pořádný chlup lepší než jen dobrá. Backmanův styl vyprávění nezklame - zajímavé až ztřeštené postavy se svými vnitřními příběhy, které nedokážete nemít rádi, ať už je to lupič, postaší dáma, mrzutá bankéřka atd., určitá zamotanost, která postupně vyplouvá na povrch, a za vším naprosto hřejivá lidskost, která balancuje na hraně patosu, ale ne a ne do něj upadnout :)

hapac
11.01.2021 4 z 5

Tak není to ani Ove ani Britt-Marie. Ale je to trochu víc než bláznivý příběh o nepovedené bankovní loupeži v originálním podání F.Backmana. Příběh, který mne bavil.