Poslední kontinent

Poslední kontinent

Tohle je poslední zeměplošský světadíl. Je horký. Je suchý… velmi suchý. Bývala tady prý sice kdysi věc nazývaná Vlhko, ale nikdo tomu nevěří. Prakticky všechno, co není jedovaté, je jedovaté smrtelně. Ale je to, do prdele, to nejlepší místo na celým světě, jasný? A během několika dnů zahyne, pokud ovšem… Kdo je ten hrdina, který neohroženě kráčí rudou pouští? Ten zázračný střihač ovcí, nepřekonatelný krotitel koní, bezkonkurenční vozka mnohospřeží, bezedný piják piva, neuvěřitelný stopař a člověk, který je dokonce schopen sníst Masový koláč v kukuřičné placce za střízliva? Muž se špičatým kloboukem a Zavazadlem – poslední hrdina.

Úžasná Zeměplocha, kniha 22., přeložil Jan Kantůrek. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/473/uzasna-zemeplocha-po-473.jpg 4.4434

Úžasná Zeměplocha (22.)

The Last Continent (1998)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Tom Riddle

Poté, co Mrakoplaš zachránil situaci v Zajímavých časech, odměnou mu byla nechtěná teleportace na tajemný XXXX kontinent. Chudák si ještě ani nestačí uvědomit, kde že to vlastně je, a už mu je v patách kouzelný klokan, který ho žene z jedné šílené situace do další, napříč celou Aust...Čtyřix.

Minulý díl Zeměplochy (Hrrr na ně) se u mě řadí k těm vůbec nejlepším, a možná právě díky přímému srovnání mezi ním a Posledním kontinentem mi konečně došlo, proč se u mě všechny Mrakoplašovy díly (s výjimkou Zajímavých časů) řadí k tomu slabšímu konci, a to navzdory mojí slabosti pro nešťastného máka. Na vině není on sám, nýbrž fakt, že se nemá o koho opřít. Díly o Čarodějkách i Hlídce jsou konzistentně silnější, protože stojí na celém ansámblu. Čarodějky mají Bábi, Stařenku, Magrátu a Anežku, Hlídka má Elánia, Nobyho, Anguu a Vetinariho. Mrakoplaš má zase jenom Mrakoplaše. Ano, příležitostně mu sekunduje Dvoukvítek či Zavazadlo, dost často taky učitelský sbor z Neviditelné univerzity, v případě žádného z nich se ovšem nejedná o komplexnější postavu (v tomhle díle mi došlo, jak moc mi mágové z NU vadí, #soucitimsrozsafinemctibumem), která by to těžké břemeno táhla s ním.

A tak zatímco sympatizuju s jeho těžkým údělem, nemůžu ignorovat fakt, že příběhově se nejedná o nic extra, není v něm žádná přidaná hodnota, a celou jeho pointou je jenom fakt, že je koncipován tak, aby stačil zparodovat co nejvíc věcí spojených s Austrálií, ať už se jedná o tamní faunu a flóru (moc mě pobavil původ ptakopyska + "kniha" na téma zvířat XXXX, která nejsou nebezpečná), Šíleného Maxe, operu a broskvovou Melbu nebo Priscillu, královnu pouště. Parodie většinou pobaví příjemně a sympatie k tomu chuděrovi, který plaší mraky, přetrvávají/rostou, ale přál bych si víc Zajímavých časů a míň Neviditelných mágů.

Čarodějky na cestách/Malí bohové, Mort, Hrrr na ně!, Soudné sestry, Muži ve zbrani, Zajímavé časy, Těžké melodično, Dámy a pánové, Nohy z jílu, Maškaráda, Čaroprávnost, Stráže! Stráže!, Sekáč, Lehké fantastično, Erik, Poslední kontinent, Barva Kouzel, Otec prasátek, Magický prazdroj, Pyramidy, Pohyblivé obrázky

D.V.Spudil

Nevím čím to je, jestli tím, že jsem Pratchetta četl jako mladší, a proto se mi zdál tak dobrý, nebo je jen tahle kniha opravdu slabší než jeho jiné... četlo se to dobře, ale nic mě tam nepřekvapilo, nenadchlo, rozuzlení navíc vyznělo strašně nepřirozeně a příliš snadno. Jako by v příběhu nebyly žádné skutečné překážky, a tak postavy neměly co překonávat - vše se za ně překonalo samo.
Tři hvězdičky jsou spíš z nostalgie, že je to Pratchett a že jsem nad jeho tvorbou strávil dospívání, než že by si to kniha opravdu zasloužila.

paja2311

Pořád super a nemá chybu.

Hraboshka

Hlídka je hlídka, ale tuhle partu univerzitních páprdů začínám mít taky dost ráda. Řehtala jsem se jak kůň Snížek, a to je mi jasné, že jsem ještě hromadu vtipů a narážek vůbec nepochopila. Bůh–ateista byl ohromný sympaťák. Evoluce je tu podána tak, že to musí potěšit její zastánce i kreacionisty. A moje ideální sestava na výlet, třeba k protinožcům, by vypadala asi takhle: já, kvestor, knihovník, opilý Mrakoplaš a pár plechovek piva. Jo a... jen klídek.

(Napadlo mě to až teď, možná že jsou Velikonoce, ale Mrakoplaš mi celkem připomíná Briana Monty Pythonů. Každopádně není tak těžké představit si ho jako Grahama Chapmana se špičatým kloboukem.)

„Existuje jistý druh vedoucích, kteří jsou známí svým 'Moje dveře jsou vždycky otevřené' a bylo by pravděpodobně lepší utlouci se vlastním životopisem než pro ně pracovat. Ve Výsměškově případě to však znamenalo: 'Moje dveře jsou neustále otevřené, protože když se nudím, můžu střílet ze samostřílu přes celou vstupní halu až do terče nad kvestorovým stolem.'”

„Možná bychom se mohli dohodnout na nějaké výměně studentů a tak dál?”
„Výborný nápad.”
„Můžete mít šest mých studentů výměnou za jednu slušnou sekačku na trávu, ta naše mrcha už zase nefunguje.”

BarkaS
26.09.2016

Tohle je jeden z mých nejmíň oblíbených dílů Zeměplochy. Ani nevím proč. Možná je to tím, že jsem nikdy nebyla v Austrálii. Nebo tím, že je mi vždycky Mrakoplaše vlastně líto, protože všechno odnese :).

VeronikaZ
11.03.2016

Výborný díl, který skoro jako by byl o Austrálii... Mrakoplaš se objevuje uprostřed rudé pustiny, mágové právě vlezli oknem na tropický ostrov.
Ale hlavně zjistíme, jak to bylo s ptakopyskem.

Kluvo
26.11.2015

Teraz uz chapem, preco mal Terry zakaz vstupu do Australie. Ten krokodil, co ocuchava plagaty, kedze ma zly zrak, to uz bolo moc aj na Australcanov...

Fuksinka
15.09.2015

Příjemné překvapení. Mrakoplaše nemusím, ale chci dočíst celou sérii Úžasná Zeměplocha. Po Zajímavých časech je to nejlepší Mrakoplašův příběh. Tolik narážek a skvělých vtipů! Mad Max, Krokodýl Dundee, sexuální život v podání mágů, zmatený bůh, ovce a hlavně Austrálie, ehm.. tedy pardon, světadíl Iksiksiks jsem chtěla napsat!

magnolia
14.02.2015

Moje první seznámení se Zeměplochou, Mrakoplašem a světem stvořeným T. Pratchettem a J.Kantůrkem. Četla jsem ji při léčení z chřipky, malátná nemocí a znechucená laskavými romány (špatná volba). Bylo to bláznivé, šílené a vtipné jedinečným způsobem. Knihovník, který mění svoji podobu při kýchnutí (to se mi naštěstí nedělo), ty mužské debaty, různé dialekty, podivná jména (zpočátku jsem si připadala tak trochu jako v dětství při čtení Neználka), pestré postavy a typy lidí a barvitě popisované nepředvídatelné situace. Občas jsem se i ztratila - a zase našla - a nemohla přestat číst. Nikdy jsem nebyla moc na pohádky ani na fantasy, ale tohle ANO, zase někdy a s radostí. Tak dík, synu, za Tvoji rozečtenou a zapomenutou knihu.

Felsenberg
01.02.2015

Pro mě slabší, přesto výjimečný díl o zeměplošské Austrálii, kde je všechno tak jiné, milé a zábavné. Pro mě dvě největší hvězdy Mrakoplaš a paní Vidláková, která by rozbouřila hormony snad každému, že muži? ;-)

LelaR
23.01.2015

Miluju knihy o Zeměploše, tedy většinu z nich (některé se mi četly hůř). Velký dík za to patří překladateli - panu Janu Kantůrkovi. Bez něj by Zeměplocha nebyla Zeměplochou. Úplně nejvíc ze všeho mě dostali Nac mac Fíglové a především hospodyně Neviditelné univerzity paní Vidláková. Když se poprvé objevila a spustila hanáčtinó, skoro jsem se udusila smíchy, bo jsem si vzpomněla na jednu svou učitelku ze základky (taky byla prostorově výraznější a angažovala se v hanáckém folklóru).

knedlik
14.08.2014

Skvělý, skvělý, skvělý (světa)díl! Jako vždy velice příjemné, vtipné čtení. Narážky na Austrálii bavily celou dobu, Opera tomu nasadila korunu :-) Bůh Evoluce pak zaujímá místečko mezi mými oblíbenci.

"Rozšafín věděl, že neměl dávat Výsměškovi nahlédnout do neviditelných zápisků. Cožpak to není jeden ze základních principů - nikdy nedovolit svému nadřízenému, aby zjistil, co doopravdy celý den děláte?
Bohužel, bez ohledu na všechna opatření, dřív nebo později dojde k tomu, že se u vás šéf objeví, začne čenichat kolem a říkat věci jako: "Tak tady pracujete?" a "Mám dojem, že jsem posílal oběžník, kterým jsem zakazoval živé květiny v květináči na pracovištích?" a "Jak říkáte tady té věci s těmi klávesami?"

Mako123123
03.03.2014

Tak ako u predchádzajúceho dielu i tomuto počinu dávam 4/5.
Bolo to fajn, ale občas som sa strácal... najmä čo sa tých kresieb a cestovania týka. Hoc po niekoľkých kapitolách som na to postupne prichádzal... zostávalo vo mne ten nie príliž príjemný pocit, že my včely uleteli. Zopár dobrých hlášok, zopár pousmiatí, zopár zasmiatí... a tá posledná scéna- ak som správne pochopil tak to bola dúha- farebný obrovský bumerang visiaci na oblohe- to bolo fajn. :)

wooloong
29.09.2013

Terry Pratchett a jeho knížky o Zeměploše prostě nemají chybu. Je to přesně ten druh šíleného, bláznivého, hravého a absurdního humoru, který miluju. Navíc se mezi všemi těmi nafoukanými mágy, svéráznými čarodějkami, chemicky nestabilními draky, vznešenými upíry, huhňajícími Igory, zručnými skřety, chamtivými trpaslíky, sympatickými zombíky, pomalými trolly se sklonem k závislostem, zručnými skřety, sexy vlkodlaky, noční hlídkou v čele s Elániem, knihovnami s pokřiveným časoprostorem a knihovníkem s dlouhými pažemi, zálibou v banánech a slovní zásobou zahrnující Ook (a to je jenom stručný a neúplný výčet) najdou i geniální satirické postřehy a opravdu hluboké myšlenky, které povyšují Pratchettovo dílo z kategorie "prostě taková srandička s barevnou paperbackovou obálkou" do kategorie "Literatura".

"Zatím to šlo dobře. Zdálo se, že ostatní téměř chápou význam a dosah jeho myšlenek. Možná, že právě proto se Rozšafín Ctibum začal chovat jako člověk, který když se zřítil do hloubky třiceti metrů a nic se mu nestalo, věří, že posledních pár decimetrů na zem je pouhá formalita."

Mrakoplaš, mágové, evoluce a Autrálie.

narcisonanis
29.08.2013

Pratchett opět rozehrál své mistrovské umění, australský předobraz naplno využitý, našinec možná ne všechny narážky pochopí, avšak číst knihu v originále - to by snad byla vražda :) Jedna z nejlepších knih s Mrakoplašem a mágy.

"A jak je na tom knihovník, pane Ctibume. Má své pohodlí?"
"To byste měl nejlépe vědět vy, pane," odpověděl mu Rozšafín. "Poslední tři čtvrtě hodiny na něm sedíte."
Výsměšek se podíval na své lehátko. Bylo pokryto ryšavou kožešinou.

Verrrunka
12.08.2013

Opět zábava, ale nelíbila se mi tolik jako jiné.

LucieRej
12.06.2013

Pro mě zatím nejlepší s Mrakoplašem a Mágové se taky vyznamenali jako vždycky. Kombinace Mágů ztracených milióny let v minulosti na opuštěném ostrově a Mrakoplaše na XXXX kontinentu, kterej se náramně podobá Austrálii stála za to.

lanusinka
19.11.2012

Rozhodně to není špatná kniha, ale někomu kdo zná Austrálii z hodin zeměpisu na střední a asi deseti náhodně zhlédnutých dílů McLeodových dcer asi unikne dost vtipů...

ŽabákDokvákal
14.11.2012

Mágové diskutující o sexu, Mrakoplaš a taky Bůh, který se snaží pochopit evoluci (a sex)... Co víc si přát?

Ale hlavně klídek, ne?

helmiczka
29.09.2012

SPOILER: stretnete Mrakoplaša, ktorý nikdy nepočul o mrakoch :)) A je tu ešte zopár podarených vtípkov a narážok na austrálske reálie, možno si ich ale človek užije viac, keď o tom sám niečo vie.

vhumanik
10.08.2012

Doslova a do písmene magická kniha o Austrálii... A pokud si to někdo nemyslíte, tak hlavně klídek ;)

Weiler
20.04.2012

Hlavně klídek - tak to jsem používal ještě tak měsíc po dočtení knihy. Já jsem magor do Mrakoplaše a tak mě ani jeho "australské" dobrodružství nezklamalo. V posledních jeho knihách navíc perlí čarodějové, kteří jsou pro mě z celé Zeměplochy těmi naprosto nejvtipnějšími. Jen jsem trochu doufal, že Mrakoplaš skončí s Neilette. Nu což, asi by mu neslušelo, kdyby se usadil, co bychom pak četli.

Ikkju
03.03.2012

Do světů fantazie jde propadnout kouzelnou knihou, magickou skříní nebo králičí norou. Spadnout tam ale záchodovým okýnkem, to je prostě zapamatování hodné x)

Alma-Nacida

Byli jste v Austrálii? A připadala vám trochu DIVNÁ? Tak pak si tuhle knihu užijete. :-)

Okřídlená li

Tenhle díl mě trochu zklamal. Ale hlavně klídek, jo?

Alix

Neschopný mág Mrakoplaš prožívá spoustu zajímavých, ale naprosto nedobrovolných dobrodružství na horkém a vražedném kontinentu.