Mort

Smrť si dříve nebo později najde každého. Když ovšem přijde k Mortovi, nabídne mu zaměstnání. Ten zjistí, že kvůli tomu nemusí zemřít, a nabídku přijímá, netrvá však dlouho a pochopí, že se jeho romantické touhy jen málo snášejí s vážnou úlohou Smrťova asistenta, a když pozná překrásnou princeznu Keli, která má být zavražděna a kterou má pravé Mort dopravit na onen svět, začnou se věci rychle zaplétat... Nejlegračnější a nejoriginálnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/455/zemeplocha-mort-455.jpg 4.61472

Úžasná Zeměplocha (4.)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

hanak_v_exilu

Pořád to ještě není Terry Pratchett v plné síle, ale už od toho není daleko. Smrť je vynikající postava, jak díky svému suchému, praktickému humoru, tak pro svou svéráznou filosofii. Škoda jen že tenhle morální relativismus v pozdějších knihách opustil.

tom035

Jako vždy výborné!

tanuki

Žije tu od počátku věků. I když "žije" asi není to správné slovo. Říká o sobě, že byl stvořen společně s první živou buňkou a od té doby neměl ani jeden den dovolenou. Takže si najme učedníka, aby se mohl trochu více věnovat svým zálibám a koníčkům. Takový učedník, je-li to navíc výrostek v postpubertálním věku, mu ale v řemesle způsobí pořádné zmatky.

V našem světě se říká, že mávnutí motýlích křídel na jednom konci světa může způsobit hurikán tisíc kilometrů daleko. Na Zeměploše ale Osud něco takového netoleruje, protože má vše dopředu do detailu promyšlené. Pokud mu do jeho záměrů někdo hodí vidle a odmítne se podřídit, tak se s tím Osud nesmíří a snaží se silou prosadit svou. A to nejde o nějaké nicotné mávnutí motýlích křídel.

Najdou se ale lidé, kteří jsou ochotní se Osudu vzepřít, bez ohledu na to, že jejich šance uspět jsou prakticky nulové. Ve své zarputilosti možná nakonec objeví nečekaná východiska i pro naprosto neřešitelné situace. Vše je samozřejmě podáno vtipně a zábavně, jak jsme na to na Zeměploše zvyklí.

Je příjemné se zamýšlet nad otázkami života, smrti a života vůbec s úsměvem na rtech.

Alex.rrr

Krásně vtipně popsaný příběh o smrti a její nevyhnutelnosti. Není zde nic zlehčováno, což je celkem u tohoto tématu ožehavé. Smrť a Mort jsou dokonalí. Originální humor a hlášky. Tahle kniha se mi moc líbila. Konec tedy překvapil hodně, ale jsem ráda, že to takto dopadlo.

Kame22

Fantastické! Prejav a celkovo pojatie Smrťa je chtivá linka celej knihy a tak trochu si berie hlavnú postavu na seba. Mort a spol. majú síce väčšiu časť príbehu, no práve Smrťove minipríbehy a správanie z Morta vytvárajú nepozemsko-humorný príbeh aj v takej krajine, akou je Zemeplocha.

Faila

Dokonalý jazyk, styl psaní, humor a zápletky.

TERRORDROME

Kostra čo prechádza stenami, alias majster Smrť si vyhliadne učňa aby ho zasvätil do svojho remesla. Ten neprekvapivo urobí klasickú chybu keď nesekne princeznú do ktorej sa buchne a výsledkom je zmätená realita. Sám Smrť si to ale moc nevšíma, pretože medzitým skúma možnosti ľudských potešení ako tancovanie, hazard a alkohol ( myšlienku na sex s ohľadom na jeho telesné špecifikácie hneď zavrhne ), až zakotví u gastronómie. Pratchettove vyprávanie historky sa od predchádzajúcej Čaroprávnosti zlepšilo, takže konečne pôsobí celistvo a jednotlivé elementy do seba zapadajú miesto toho aby voľne plávali. Humoru je dostatočné množstvo, mňa asi najviac bavili pasáže s princeznou Keli a pažravým bordelárskym mágom Dobrorezom a šušľavé klopadlo. Ako vrchol knihy mi potom prišla scéna so znovuzrodeným a poriadne naštvaným najvyšším mágom ktorý sa rozhodne zaviesť prefajčeným kolegom nové poriadky ( a prvý na koho narazí je najväčší neschopák Mrakoplaš a opičí knihovník! ). Trochu opäť sklamalo patetické finále ktoré absurdne vygradovanú situáciu ( súboj Morta a Smrťa na kosu a meč ) nevynaliezavo a trochu nejasne odseklo do podoby rutinného happyendu. Ale inak to bolo moc fajn.

kowalenska.m

Tak, další od Prachetta a nově moje nejoblíbenější! :) Pojetí smrti je celkově na Zeměploše geniální a zde lze ještě více pochopit a uvědomit si, že třeba takhle suprově by to mohlo být. Zemřete, a bude s váma to, v co věříte! :) :) :)
Zkrátka boží knížka, kterou přečtete za chvíli a dosyta se nasmějete, a to se u moc knížek, kde na každé druhé stránce někdo umírá, nestává. :D

marili

Patří mezi mé oblíbené ze Zeměplochy. Když člověk neví co dál, bojí se že to nezvládne, tak si vzpomene na Morta.

venora

tak jo, tady jsem se bavila zatim nejvíc.

Torgal

Doteraz jasne najlepší Pratchett. Smrť si berie učňa a následne hľadá uplatnenie v gastronómii, zatiaľ čo neborák Mort sa vzpiera osudu a spôsobí tým roztrhnutie reality. Námet je jednoducho parádny a je výborne pretavený do originálneho príbehu, ktorému nechýbajú ani nečakané kľučky a prekvapenia. Humor je všadeprítomný, ale nepôsobí sileným dojmom. Špeciálne musím vyzdvihnúť Kantůrkov preklad, ktorý je jednoducho FANTASTICKÝ a kniha má aj vďaka nemu neuveriteľnú šťavu. Plné hodnotenie nedávam len kvôli záveru, ktorý sa mi náladou nehodil k zvyšku knihy. 8+/10

antonin0999

"Smrť si to nechal projít dutinou"

Sekáč je sympoš.
A chlapec taky.
"Mort, jmenuju se Mort. Mortimor."

Tento zeměplošský příběh na mě působil zatím nejlépe. Humor a hra neupozaďují propracované, lidské i antropomorfní personifikace.

Doufám, že se potkáme. Znáš to - reinkarnace.

Jass
16.12.2017

Jsem asi vadná... Je pravda, že Prachettovi knížky se mi zamlouvají čím dál víc a tahle už mě vážně bavila, ale když se nad tím zpětně zamyslím, nezanechala ve mně žádný hlubší otisk... snažím se vybavit jedinou vtipnou scénu... a... nic. Přitom si vzpomínám, že jsem se smála celkem dost. Nicméně Prachettovi nápady jsou i nadále geniální, hluboce před ním smekám a těším se na další setkání, které asi nebude v dohledné době možné uskutečnit kvůli záplavě četby do školy... Tím víc se na něj těším :D

Vidlička
13.10.2017

Smrť!!! :-))))))))))))))

Lucissia
26.09.2017

Moje první seznámení se Zeměplochou. Vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu. I když fantasy není moje oblíbené čtení, tohle se mi celkem líbilo. Mort byl fajn a Smrť naprosto úžasný, nebýt jeho, asi by mě to tak nebavilo. Možná se za čas ještě k Zeměploše vrátím. :-)

simplicisimus
03.09.2017

Toto je má první kniha od Pratchetta, kterou jsem dočetl. Podle mně se jedná o klasický pohádkový motiv. Ten je, ale podán z nezvyklé perspektivy a s lehkou nadsázkou. Osobně mě zaujala otázka -Je lepší bezcitná věčnost, nebo prchavý okamžik (myšleno život), za to naplněný vřelým citem.
A pak také věta. NIC JAKO SPRAVEDLNOST NEEXISTUJE, JSEM JENOM JÁ SMRŤ.

V.lee
19.08.2017

Nevím jestli sem nepožil moc víceloňského dryáku ale Mort byl super ....

Hanka_Bohmova
15.08.2017

Užitečný poznatek:
Když vám něco způsobí kognitivní disonanci, můžete ji řešit zpochybněním vstupů. Na večírku si od vás Smrť bere míchaný drink? Nemožné. A v tom spočívá tajemství neviditelnosti!

Weezing
16.07.2017

Jednoduchý, předvídatelný děj a postavy, některé opakované vtipy, nezvládnutý závěr. Na druhu stranu tam bylo několik zajímavých hlášek a scén (pracovní trh, albert a mágové, císař a vezír, ...). Více se mi líbila první polovina. (Možná bych normálně dal 4*, ale čekal jsem od toho víc po tom vychvalování všude možně. ).

"MATHEMATICS ISN'T ALL IT'S CRACKED UP TO BE."

jenda
15.07.2017

Mort byla první knížka od T. Pratchetta, kterou jsem četl a pak zcela logicky nastoupilo období, kdy jsem doslova hltal jednu jeho knihu za druhou. Nezapomenutelný humor, zvláštní slovní příměry - to snad ani nemohl v mnoha případech napsat Pratchett sám, tam musel zatraceně dobře "spolupracovat" český překlad Jana Kantůrka! Doslova mne dostalo jeho šišlající klepadlo, u něhož autor vycházel ze skutečnosti, že klepadlo - pokud je mluvící - musí nutně mít vadu řeči, protože mu v ústech vadí "klepací" kovový kruh.

-Topr-
12.07.2017

Supr knížka kde je skoro hlavní postavou Smrť, tou hlavní, je tu jeho učedník Mort, který svou láskou k princezně Keli značně zkomplikuje situaci. Smrť se nechává totiž Mortem zastoupit a stává se kuchařem. Naštěstí se věci nakonec srovnají a na povrch vyleze i uznávaný mág Alberto Malich.

Selket
22.06.2017

Osobně mám raději Sekáče, ale obecně jsou podle mě knihy se Smrtěm ty nejlepší!

NemmamSlov
27.04.2017

na Zemeploche je snad mozne vsetko....ako z Morta sa moze stat sam pomocnik Smrti....paci sa mi ako pan Pratchett dokaze z uplneho nesiky spravit taky uzasny charakter ktory dokaze zachranit svet svojskym sposobom....o humor sa tu clovek vazne nemusi bat, lebo je ho tam az az..... uz sa tesim na dalsi diel do ktoreho sa pustim

boxas
08.04.2017

Až do přečtení téhle knížky bych nevěřila, že Smrť může být tak zábavná! Mně osobně nejvíc dostalo, když se Smrť v rámci svého samostudia pokusil opít a když pak měl depku z toho, že ho nikdo nikdy nikam nezve...
P. S. ... a vůbec nepochybuji o tom, že když si pro Terryho Pratchetta nakonec přišel, tak že se Smrť dostavil osobně a vzal si na to ne kosu, ale meč!

batmaster
02.04.2017

Zeměplocha je pro mě úžasné místo. Tak skvěle čtivě napsané příběhy umí málo kdo. Mort je paráda.

ArwenAragorn
28.02.2017

Moje první od Terryho Pratchetta. Na začátku mě odbouraly loňky a pak už jsem se jen s krátkými přestávkami řezala smíchy.A humor je tady neobyčejně chytrý, často nutí k zamyšlení. Mám dalšího oblíbeného autora!

Lector
18.02.2017

V knize, kterou jsem četl před touto (Vraní dívka), se smrt vyskytovala až příliš často. „Změníš lokál“, řekl jsem si a sáhl po knize o Smrťovi.
Když to takto napíši, vypadá to jako příslovečný krok z deště pod okap. Ale zasvěcenci ví, že to není pravda. Smrť je v této knize minimálně jednou v každém odstavci, ale člověku se ani neježí vlasy hrůzou ani se neláme v pase hnusem.
Čtvrtý příběh ze Zeměplochy se mi zatím líbil nejvíce. Je možná trochu dějově jednodušší, ale tím, že se příběh příliš nezaplétá, dává vyniknout lehkosti stylu.
Příjemná kombinace anglického a českého humoru (opět smekám před Kantůrkovým překladem) činí z Morta téměř cimrmanovskou záležitost. Nenásilný černý humor mě vždy naladí.

Iva.J
05.02.2017

„Pane, ta čarodějka se mnou po smrti odmítla jít a ten mnich, no víte, ten začal úplně znovu.“ Tato a ještě pár dalších hlášek a scéna, kdy Smrť depkuje ze ztráty smyslu života (smrti:D) mě odrovnaly. Jinak mi více sedla první polovina, která je poklidnější, je tu více dialogů Mort-Smrť, a celkově mi více asi vyhovuje komornější Pratchett, než když se rozjede moc akce, nebo mám alespoň ten dojem už ze Sekáče. Doma na mě ještě čeká Otec prasátek a Zloděj času (já se svou fascinací smrtí nijak netajím:), takže až budu mít srovnání s nimi, možná ještě pozměním hodnocení, takto zatím 4 a kousek.

denib
17.01.2017

Tohle byla první knížka, kterou jsem před mnoha lety od Pratchetta četla. A zapůsobila na mě tak, že dnes mám doma všechny díly Zeměplochy. Úžasně chytrý humor. Psát víc je zbytečné :-)

Wara
07.12.2016

První hlubší setkání se Smrťákem je okouzlující...
Začátek je neuvěřitelně vtipný, Pratchett hláškuje na každém rohu, v letadle, kde jsem knížku četl během letu z Číny do Francie jsem se několikrát neudržel a smál se nahlas.
Knížka s lehkým přesahem do filosofie baví od začátku do konce, škoda jenom trochu slabšího závěru. Nádherná práce, radost číst...