Mort

Smrť si dříve nebo později najde každého. Když ovšem přijde k Mortovi, nabídne mu zaměstnání. Ten zjistí, že kvůli tomu nemusí zemřít, a nabídku přijímá, netrvá však dlouho a pochopí, že se jeho romantické touhy jen málo snášejí s vážnou úlohou Smrťova asistenta, a když pozná překrásnou princeznu Keli, která má být zavražděna a kterou má pravé Mort dopravit na onen svět, začnou se věci rychle zaplétat...

Nejlegračnější a nejoriginálnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii! méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/455/zemeplocha-mort-455.jpg 4.61309

Úžasná Zeměplocha (4.)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

V.lee

Nevím jestli sem nepožil moc víceloňského dryáku ale Mort byl super ....

Hanka_Bohmova

Užitečný poznatek:
Když vám něco způsobí kognitivní disonanci, můžete ji řešit zpochybněním vstupů. Na večírku si od vás Smrť bere míchaný drink? Nemožné. A v tom spočívá tajemství neviditelnosti!

Weezing

Jednoduchý, předvídatelný děj a postavy, některé opakované vtipy, nezvládnutý závěr. Na druhu stranu tam bylo několik zajímavých hlášek a scén (pracovní trh, albert a mágové, císař a vezír, ...). Více se mi líbila první polovina. (Možná bych normálně dal 4*, ale čekal jsem od toho víc po tom vychvalování všude možně. ).

"MATHEMATICS ISN'T ALL IT'S CRACKED UP TO BE."

jenda

Mort byla první knížka od T. Pratchetta, kterou jsem četl a pak zcela logicky nastoupilo období, kdy jsem doslova hltal jednu jeho knihu za druhou. Nezapomenutelný humor, zvláštní slovní příměry - to snad ani nemohl v mnoha případech napsat Pratchett sám, tam musel zatraceně dobře "spolupracovat" český překlad Jana Kantůrka! Doslova mne dostalo jeho šišlající klepadlo, u něhož autor vycházel ze skutečnosti, že klepadlo - pokud je mluvící - musí nutně mít vadu řeči, protože mu v ústech vadí "klepací" kovový kruh.

-Topr-

Supr knížka kde je skoro hlavní postavou Smrť, tou hlavní, je tu jeho učedník Mort, který svou láskou k princezně Keli značně zkomplikuje situaci. Smrť se nechává totiž Mortem zastoupit a stává se kuchařem. Naštěstí se věci nakonec srovnají a na povrch vyleze i uznávaný mág Alberto Malich.

Selket

Osobně mám raději Sekáče, ale obecně jsou podle mě knihy se Smrtěm ty nejlepší!

NemmamSlov

na Zemeploche je snad mozne vsetko....ako z Morta sa moze stat sam pomocnik Smrti....paci sa mi ako pan Pratchett dokaze z uplneho nesiky spravit taky uzasny charakter ktory dokaze zachranit svet svojskym sposobom....o humor sa tu clovek vazne nemusi bat, lebo je ho tam az az..... uz sa tesim na dalsi diel do ktoreho sa pustim

boxas

Až do přečtení téhle knížky bych nevěřila, že Smrť může být tak zábavná! Mně osobně nejvíc dostalo, když se Smrť v rámci svého samostudia pokusil opít a když pak měl depku z toho, že ho nikdo nikdy nikam nezve...
P. S. ... a vůbec nepochybuji o tom, že když si pro Terryho Pratchetta nakonec přišel, tak že se Smrť dostavil osobně a vzal si na to ne kosu, ale meč!

batmaster

Zeměplocha je pro mě úžasné místo. Tak skvěle čtivě napsané příběhy umí málo kdo. Mort je paráda.

ArwenAragorn

Moje první od Terryho Pratchetta. Na začátku mě odbouraly loňky a pak už jsem se jen s krátkými přestávkami řezala smíchy.A humor je tady neobyčejně chytrý, často nutí k zamyšlení. Mám dalšího oblíbeného autora!

Lector

V knize, kterou jsem četl před touto (Vraní dívka), se smrt vyskytovala až příliš často. „Změníš lokál“, řekl jsem si a sáhl po knize o Smrťovi.
Když to takto napíši, vypadá to jako příslovečný krok z deště pod okap. Ale zasvěcenci ví, že to není pravda. Smrť je v této knize minimálně jednou v každém odstavci, ale člověku se ani neježí vlasy hrůzou ani se neláme v pase hnusem.
Čtvrtý příběh ze Zeměplochy se mi zatím líbil nejvíce. Je možná trochu dějově jednodušší, ale tím, že se příběh příliš nezaplétá, dává vyniknout lehkosti stylu.
Příjemná kombinace anglického a českého humoru (opět smekám před Kantůrkovým překladem) činí z Morta téměř cimrmanovskou záležitost. Nenásilný černý humor mě vždy naladí.

IvaIngrid

„Pane, ta čarodějka se mnou po smrti odmítla jít a ten mnich, no víte, ten začal úplně znovu.“ Tato a ještě pár dalších hlášek a scéna, kdy Smrť depkuje ze ztráty smyslu života (smrti:D) mě odrovnaly. Jinak mi více sedla první polovina, která je poklidnější, je tu více dialogů Mort-Smrť, a celkově mi více asi vyhovuje komornější Pratchett, než když se rozjede moc akce, nebo mám alespoň ten dojem už ze Sekáče. Doma na mě ještě čeká Otec prasátek a Zloděj času (já se svou fascinací smrtí nijak netajím:), takže až budu mít srovnání s nimi, možná ještě pozměním hodnocení, takto zatím 4 a kousek.

denib

Tohle byla první knížka, kterou jsem před mnoha lety od Pratchetta četla. A zapůsobila na mě tak, že dnes mám doma všechny díly Zeměplochy. Úžasně chytrý humor. Psát víc je zbytečné :-)

Wara
07.12.2016

První hlubší setkání se Smrťákem je okouzlující...
Začátek je neuvěřitelně vtipný, Pratchett hláškuje na každém rohu, v letadle, kde jsem knížku četl během letu z Číny do Francie jsem se několikrát neudržel a smál se nahlas.
Knížka s lehkým přesahem do filosofie baví od začátku do konce, škoda jenom trochu slabšího závěru. Nádherná práce, radost číst...

rasputin
31.10.2016

Bohužel mě to nějak neoslovilo. Zatím čtyři díly přečtené a buď jsem na to ještě nedozrál, nebo jsem naopak už moc přezrálý. Sbohem Zeměplocho.

Knihám
18.10.2016

Morta řadím ke svým oblíbeným knihám Zeměplochy. Hlavní postavy jsou sympatické, děj plynule ubíhá, stále se něco děje, zkrátka čte se to moc dobře. Vlastně bych řekla, že Mort je teprve tím pravým rozjezdem Zeměplošské série. Díky Smrťovým kecům se nasmějete víc než u předchozích dílů. RECENZE NAHOŘE V ZÁLOŽKÁCH

bydžounek
04.10.2016

asi zatím nejlépe kniha v sérii. Smrťák nemá chybu :-)

MaxQ
03.08.2016

NENÍ SPRAVEDLNOST, JSEM JENOM JÁ...

..a není lepší fantasy, je jenom Zeměplocha. OK, přeháním, ale objektivně to tak vidím. Někdy mám pocit, že Pratchett to psal přímo film, resp. kdo by to chtěl natočit, měl by velmi jednoduchou práci. Na druhé straně zase pravda, že skutečně dobrý film ze série Zeměplochy jsem teda neviděl.

Janek
06.07.2016

Přečetla jsem zatím 4 knížky, ale stále se nedostavilo žádné extra nadšení z Pratchetta. Ono je to čtivé, Pratchett má skvělé nápady a jeho texty jsou do češtiny nepochybně skvěle přeložené. Ale. Zdá se mi, že je to pořád totéž - mnoho postav a mnoho dílčích epizod, uniká mi hlavní dějová linka i jakýkoli přesah, který by mi umožnil si pasáže z konkrétního dílu zapamatovat i po přečtení. A tak je (v mém případě) asi i jedno, jestli ty knížky budu číst za sebou tak, jak byly psány, nebo na přeskáčku, nebo vůbec...Ono mi to všechno splývá.

Viviana-Mori
17.06.2016

Průser je, že ani nějak nevím, co bych ke knize řekla... Líbilo či nelíbilo.... Jasně, že líbilo, příběh super, Smrť super, hlavně když nechtěl být Smrtěm a pracoval jako kuchař v pajzlu... to jsem se málem v MHD počůrala... postavy opět sympatické, až na tu princeznu, která mi někdy přišla princeznovsky namyšlená a tupá, zápletka v pohodě, akorát ten konec mi přišel nějaký moc jednoduchý... Nevím proč, ale na to, jak na mne působil celý příběh skvěle, uceleně a magicky barevně, tak ten konec byl oproti tomu takový nemastný neslaný. Možná to na mne dopadlo příliš dobře a naivně. :D Ale jako super.

BLeeCraleek
21.05.2016

Takhle jsem se dostala k Pratchettovi. Na základce měl jeden spolužák referát o knize a tak poutavě o tom mluvil, že jsem se rozhodla, že jsi ji přečtu... a tak to vlastně celé začalo...čtení knih bez toho aby to byla povinná četba... juch juch

niki-chan
11.05.2016

První kniha ze Zeměplochy kterou jsem přečetla a dodnes má nejoblíbenější. Smrť je zajímavý sám o sobě a když si vybere lidského pomocníka, nemá příběh chybu :)

elis0383
10.05.2016

Tak jsem si dala za úkol přečíst jednu Pratchettovku měsíčně, zatím se daří můj slib splnit. Ale tahle mi netrvala přečíst ani 2 dny, podle mě zatím nejlepší díl. Smrť je podle mě nejlepší postava z celé Zeměplochy a jeho okouzlující mrtvolný humor je prostě dokonalý :)

Peti
22.04.2016

Další přečtená "Pratchettovka", tentokrát s hlavní postavou Smrťem a jeho učedníkem Mortem. Musím říct, že Smrť mě baví, především jeho snahy o lidskost, to je prostě perfektní. Výborný čtivý příběh.

sarka54
14.04.2016

klasicka zemeplozska kvalita!!! super!

majxik
08.04.2016

Pokud vám nevadí se smát v MHD, klidně ji můžete v MHD číst, jinak se řidtě radou renefer. Já osobně hodnotím velice kladně, knížka se mi líbila a přečetl jsem ji už asi 6krát.

SBH
07.04.2016

Těžko hodnotit kultovní literaturu, protože svádí k ujetým výkřikům typu SUPER!!! Samozřejmě je super, protože to je Pratchett a ještě ke všemu Zeměplocha. Blok citátů, do něhož si vypisuji vtipné a moudré hlášky, jsem na začátku vytahovala na každé stránce. Tímto způsobem bych mohla opsat celou knihu. Smrť je šarmantní intelektuál, který věčnost tráví hledáním osobnosti a snahou porozumět lidem. Podivínský a přemýšlivý Mort najde zaměstnání snů (sny míněno spíše noční můry). Nakonec se dozvíme podstatu Velkého třesku. Trochu mě udivuje dvojí metr - Mort pozmění realitu u jednoho člověka a dojde ke katastrofě hodné třistastránkového románu. Smrť v souboji porozbíjí police přesýpacích hodin a realita se lehce otřepe a běží dál. Myšlenkové pochody a motivace hrdinů v závěru mi lehce unikaly, ale nešť. Zkrátka při tvorbě vesmíru Stvořitel zamýšlel leccos, ale nikoli jeho srozumitelnost.

Skawin
24.03.2016

Geniální. To je slovo, které mě první napadlo, když jsem bilancovala tuto knihu. To není fantasy, ani sci-fi, to je realita :-) Doporučuji všem, kteří pátrají po smyslu existence, bojí se smrti nebo "nadávají" na okolnosti. Vše je ve vaší hlavě s skutečnost je taková, jakou si ji vytvoříte...

renefer
17.03.2016

Jak to dopadne když Smrť se chce stát člověkem a Mort zase smrťem.
Důrazně nedoporučuji číst v MHD.

Andy74
10.03.2016

Já četla nedávno Dobrá znamení a byla jsem přesvědčena, že už jsem se tak dlouho dobře nebavila. Omyl!!! Riskla jsem to s Mortem a musím říct, že tohle je počteníčko na dlouhé zimní sychravé večery.......Postavy mi byly od začátku sympatické, miluju je a je mi jedno, jestli vypadají jako na obálce knihy nebo docela jinak :o) Odpouštím jim kosu, červený nos s nudlí, křivé nohy a jiné mentální neduhy. Odpustím jim cokoli!!
Díky humorným hláškám a prima zápletce jsem si tuto knihu oblíbila a zařadím ji na svůj Top list 2016.