Mort

Smrť si dříve nebo později najde každého. Když ovšem přijde k Mortovi, nabídne mu zaměstnání. Ten zjistí, že kvůli tomu nemusí zemřít, a nabídku přijímá, netrvá však dlouho a pochopí, že se jeho romantické touhy jen málo snášejí s vážnou úlohou Smrťova asistenta, a když pozná překrásnou princeznu Keli, která má být zavražděna a kterou má pravé Mort dopravit na onen svět, začnou se věci rychle zaplétat... Nejlegračnější a nejoriginálnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/455/zemeplocha-mort-455.jpg 4.61405

Úžasná Zeměplocha (4.)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

antonin0999

"Smrť si to nechal projít dutinou"

Sekáč je sympoš.
A chlapec taky.
"Mort, jmenuju se Mort. Mortimor."

Tento zeměplošský příběh na mě působil zatím nejlépe. Humor a hra neupozaďují propracované, lidské i antropomorfní personifikace.

Doufám, že se potkáme. Znáš to - reinkarnace.

Jass
16.12.2017

Jsem asi vadná... Je pravda, že Prachettovi knížky se mi zamlouvají čím dál víc a tahle už mě vážně bavila, ale když se nad tím zpětně zamyslím, nezanechala ve mně žádný hlubší otisk... snažím se vybavit jedinou vtipnou scénu... a... nic. Přitom si vzpomínám, že jsem se smála celkem dost. Nicméně Prachettovi nápady jsou i nadále geniální, hluboce před ním smekám a těším se na další setkání, které asi nebude v dohledné době možné uskutečnit kvůli záplavě četby do školy... Tím víc se na něj těším :D

Vidlička
13.10.2017

Smrť!!! :-))))))))))))))

Lucissia
26.09.2017

Moje první seznámení se Zeměplochou. Vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu. I když fantasy není moje oblíbené čtení, tohle se mi celkem líbilo. Mort byl fajn a Smrť naprosto úžasný, nebýt jeho, asi by mě to tak nebavilo. Možná se za čas ještě k Zeměploše vrátím. :-)

simplicisimus
03.09.2017

Toto je má první kniha od Pratchetta, kterou jsem dočetl. Podle mně se jedná o klasický pohádkový motiv. Ten je, ale podán z nezvyklé perspektivy a s lehkou nadsázkou. Osobně mě zaujala otázka -Je lepší bezcitná věčnost, nebo prchavý okamžik (myšleno život), za to naplněný vřelým citem.
A pak také věta. NIC JAKO SPRAVEDLNOST NEEXISTUJE, JSEM JENOM JÁ SMRŤ.

V.lee
19.08.2017

Nevím jestli sem nepožil moc víceloňského dryáku ale Mort byl super ....

Hanka_Bohmova
15.08.2017

Užitečný poznatek:
Když vám něco způsobí kognitivní disonanci, můžete ji řešit zpochybněním vstupů. Na večírku si od vás Smrť bere míchaný drink? Nemožné. A v tom spočívá tajemství neviditelnosti!

Weezing
16.07.2017

Jednoduchý, předvídatelný děj a postavy, některé opakované vtipy, nezvládnutý závěr. Na druhu stranu tam bylo několik zajímavých hlášek a scén (pracovní trh, albert a mágové, císař a vezír, ...). Více se mi líbila první polovina. (Možná bych normálně dal 4*, ale čekal jsem od toho víc po tom vychvalování všude možně. ).

"MATHEMATICS ISN'T ALL IT'S CRACKED UP TO BE."

jenda
15.07.2017

Mort byla první knížka od T. Pratchetta, kterou jsem četl a pak zcela logicky nastoupilo období, kdy jsem doslova hltal jednu jeho knihu za druhou. Nezapomenutelný humor, zvláštní slovní příměry - to snad ani nemohl v mnoha případech napsat Pratchett sám, tam musel zatraceně dobře "spolupracovat" český překlad Jana Kantůrka! Doslova mne dostalo jeho šišlající klepadlo, u něhož autor vycházel ze skutečnosti, že klepadlo - pokud je mluvící - musí nutně mít vadu řeči, protože mu v ústech vadí "klepací" kovový kruh.

-Topr-
12.07.2017

Supr knížka kde je skoro hlavní postavou Smrť, tou hlavní, je tu jeho učedník Mort, který svou láskou k princezně Keli značně zkomplikuje situaci. Smrť se nechává totiž Mortem zastoupit a stává se kuchařem. Naštěstí se věci nakonec srovnají a na povrch vyleze i uznávaný mág Alberto Malich.

Selket
22.06.2017

Osobně mám raději Sekáče, ale obecně jsou podle mě knihy se Smrtěm ty nejlepší!

NemmamSlov
27.04.2017

na Zemeploche je snad mozne vsetko....ako z Morta sa moze stat sam pomocnik Smrti....paci sa mi ako pan Pratchett dokaze z uplneho nesiky spravit taky uzasny charakter ktory dokaze zachranit svet svojskym sposobom....o humor sa tu clovek vazne nemusi bat, lebo je ho tam az az..... uz sa tesim na dalsi diel do ktoreho sa pustim

boxas
08.04.2017

Až do přečtení téhle knížky bych nevěřila, že Smrť může být tak zábavná! Mně osobně nejvíc dostalo, když se Smrť v rámci svého samostudia pokusil opít a když pak měl depku z toho, že ho nikdo nikdy nikam nezve...
P. S. ... a vůbec nepochybuji o tom, že když si pro Terryho Pratchetta nakonec přišel, tak že se Smrť dostavil osobně a vzal si na to ne kosu, ale meč!

batmaster
02.04.2017

Zeměplocha je pro mě úžasné místo. Tak skvěle čtivě napsané příběhy umí málo kdo. Mort je paráda.

ArwenAragorn
28.02.2017

Moje první od Terryho Pratchetta. Na začátku mě odbouraly loňky a pak už jsem se jen s krátkými přestávkami řezala smíchy.A humor je tady neobyčejně chytrý, často nutí k zamyšlení. Mám dalšího oblíbeného autora!

Lector
18.02.2017

V knize, kterou jsem četl před touto (Vraní dívka), se smrt vyskytovala až příliš často. „Změníš lokál“, řekl jsem si a sáhl po knize o Smrťovi.
Když to takto napíši, vypadá to jako příslovečný krok z deště pod okap. Ale zasvěcenci ví, že to není pravda. Smrť je v této knize minimálně jednou v každém odstavci, ale člověku se ani neježí vlasy hrůzou ani se neláme v pase hnusem.
Čtvrtý příběh ze Zeměplochy se mi zatím líbil nejvíce. Je možná trochu dějově jednodušší, ale tím, že se příběh příliš nezaplétá, dává vyniknout lehkosti stylu.
Příjemná kombinace anglického a českého humoru (opět smekám před Kantůrkovým překladem) činí z Morta téměř cimrmanovskou záležitost. Nenásilný černý humor mě vždy naladí.

Iva.J
05.02.2017

„Pane, ta čarodějka se mnou po smrti odmítla jít a ten mnich, no víte, ten začal úplně znovu.“ Tato a ještě pár dalších hlášek a scéna, kdy Smrť depkuje ze ztráty smyslu života (smrti:D) mě odrovnaly. Jinak mi více sedla první polovina, která je poklidnější, je tu více dialogů Mort-Smrť, a celkově mi více asi vyhovuje komornější Pratchett, než když se rozjede moc akce, nebo mám alespoň ten dojem už ze Sekáče. Doma na mě ještě čeká Otec prasátek a Zloděj času (já se svou fascinací smrtí nijak netajím:), takže až budu mít srovnání s nimi, možná ještě pozměním hodnocení, takto zatím 4 a kousek.

denib
17.01.2017

Tohle byla první knížka, kterou jsem před mnoha lety od Pratchetta četla. A zapůsobila na mě tak, že dnes mám doma všechny díly Zeměplochy. Úžasně chytrý humor. Psát víc je zbytečné :-)

Wara
07.12.2016

První hlubší setkání se Smrťákem je okouzlující...
Začátek je neuvěřitelně vtipný, Pratchett hláškuje na každém rohu, v letadle, kde jsem knížku četl během letu z Číny do Francie jsem se několikrát neudržel a smál se nahlas.
Knížka s lehkým přesahem do filosofie baví od začátku do konce, škoda jenom trochu slabšího závěru. Nádherná práce, radost číst...

rasputin
31.10.2016

Bohužel mě to nějak neoslovilo. Zatím čtyři díly přečtené a buď jsem na to ještě nedozrál, nebo jsem naopak už moc přezrálý. Sbohem Zeměplocho.

Knihám
18.10.2016

Morta řadím ke svým oblíbeným knihám Zeměplochy. Hlavní postavy jsou sympatické, děj plynule ubíhá, stále se něco děje, zkrátka čte se to moc dobře. Vlastně bych řekla, že Mort je teprve tím pravým rozjezdem Zeměplošské série. Díky Smrťovým kecům se nasmějete víc než u předchozích dílů. RECENZE NAHOŘE V ZÁLOŽKÁCH

bydžounek
04.10.2016

asi zatím nejlépe kniha v sérii. Smrťák nemá chybu :-)

MaxQ
03.08.2016

NENÍ SPRAVEDLNOST, JSEM JENOM JÁ...

..a není lepší fantasy, je jenom Zeměplocha. OK, přeháním, ale objektivně to tak vidím. Někdy mám pocit, že Pratchett to psal přímo film, resp. kdo by to chtěl natočit, měl by velmi jednoduchou práci. Na druhé straně zase pravda, že skutečně dobrý film ze série Zeměplochy jsem teda neviděl.

Janek
06.07.2016

Přečetla jsem zatím 4 knížky, ale stále se nedostavilo žádné extra nadšení z Pratchetta. Ono je to čtivé, Pratchett má skvělé nápady a jeho texty jsou do češtiny nepochybně skvěle přeložené. Ale. Zdá se mi, že je to pořád totéž - mnoho postav a mnoho dílčích epizod, uniká mi hlavní dějová linka i jakýkoli přesah, který by mi umožnil si pasáže z konkrétního dílu zapamatovat i po přečtení. A tak je (v mém případě) asi i jedno, jestli ty knížky budu číst za sebou tak, jak byly psány, nebo na přeskáčku, nebo vůbec...Ono mi to všechno splývá.

Viviana-Mori
17.06.2016

Průser je, že ani nějak nevím, co bych ke knize řekla... Líbilo či nelíbilo.... Jasně, že líbilo, příběh super, Smrť super, hlavně když nechtěl být Smrtěm a pracoval jako kuchař v pajzlu... to jsem se málem v MHD počůrala... postavy opět sympatické, až na tu princeznu, která mi někdy přišla princeznovsky namyšlená a tupá, zápletka v pohodě, akorát ten konec mi přišel nějaký moc jednoduchý... Nevím proč, ale na to, jak na mne působil celý příběh skvěle, uceleně a magicky barevně, tak ten konec byl oproti tomu takový nemastný neslaný. Možná to na mne dopadlo příliš dobře a naivně. :D Ale jako super.

BLeeCraleek
21.05.2016

Takhle jsem se dostala k Pratchettovi. Na základce měl jeden spolužák referát o knize a tak poutavě o tom mluvil, že jsem se rozhodla, že jsi ji přečtu... a tak to vlastně celé začalo...čtení knih bez toho aby to byla povinná četba... juch juch

niki-chan
11.05.2016

První kniha ze Zeměplochy kterou jsem přečetla a dodnes má nejoblíbenější. Smrť je zajímavý sám o sobě a když si vybere lidského pomocníka, nemá příběh chybu :)

elis0383
10.05.2016

Tak jsem si dala za úkol přečíst jednu Pratchettovku měsíčně, zatím se daří můj slib splnit. Ale tahle mi netrvala přečíst ani 2 dny, podle mě zatím nejlepší díl. Smrť je podle mě nejlepší postava z celé Zeměplochy a jeho okouzlující mrtvolný humor je prostě dokonalý :)

Peti
22.04.2016

Další přečtená "Pratchettovka", tentokrát s hlavní postavou Smrťem a jeho učedníkem Mortem. Musím říct, že Smrť mě baví, především jeho snahy o lidskost, to je prostě perfektní. Výborný čtivý příběh.

sarka54
14.04.2016

klasicka zemeplozska kvalita!!! super!