Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye

Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/4866/bmid_uzasna-dobrodruzstvi-kavaliera-a-cl-wRz-4866.jpg 5 273 51

V anglosaské literární tradici není mnoho knih, které by tematicky souvisely s Československem. Chabonův příběh se začíná odvíjet v New Yorku na podzim roku 1939 a hlavní roli v něm hrají dva mladíci: Samuel Klayman (později se přejmenuje na Sammyho Claye) je židovský chlapec z Brooklynu, zatímco Josef Kavalier uprchl z Prahy před Hitlerem. Jeden má rád komiksy i brakovou literaturu, druhý zase zbožňuje Harry Houdiniho. Utvoří spolu tým, v němž Sammy píše texty a Josef kreslí, vytvoří nového komiksového hrdinu jménem Eskapista, a se svým nápadem uspějí v jednom nakladatelství. Jde o mimořádně silný a citlivý příběh, zároveň však o určitou mystifikaci – autor vytváří představu, že jeho hrdinové skutečně existovali a "mate" nás uváděním takových osob v knize, jakými jsou např. Salvador Dalí či Orson Welles. Za tuto knihu byl autor roku 2001 poctěn Pulitzerovou cenou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Amazing Adventures of Kavalier and Clay , 2000

grillica
10.02.2015 5 z 5

Naprosto se ztotožňuji s názorem uživatelky Pett. Úžasný čtivý příběh, který mě dostal od první chvíle. Ideální pro fanoušky komiksů, kouzelnických triků a (nejen) Ameriky 40. let. Zajímavosti: přestože je autor americký spisovatel, jeden z hlavních hrdinů je židovský kluk z Prahy.

Pett
08.01.2015 5 z 5

Už po prvních stránkách jsem věděla, že tohle se mi zavrtá hluboko do té správné srdeční chlopně... nešlo přestat číst... příběh má úžasnou atmosféru... už dlouho se mi nestalo, aby mi už v průběhu čtení něco bralo dech... tolik silných momentů....
Stanou se z nich vaši staří známí a máte opravdu pocit, že ti dva kluci byli skuteční... možná právě proto jste pohlceni a stránku po stránce rozkouskováváni do okýnek s bublinami Wow! nebo Grrrrr! a po přečtení googlíte, zda někde někomu nezbyl alespoň jeden výtisk Eskapisty do vaší knihovny...než vám dojde, že oni byli celou dobu "jen" ve vaší hlavě... a já děkuji, že jsem mohla být součástí jejich mnohdy ne tak úplně úžasného dobrodružství...

adela3128
20.09.2014 5 z 5

Skvělá kniha se strhujícím příběhem!

fauziya
23.06.2014 5 z 5

Ano, geniální kniha. Kniha, která evokuje komiks, zajímavý a zdařilý experiment! (A i méně pokročilý čtenář, který se na z tohoto úhlu dívat nebude, ocení spád, dějovost a atraktivní zápletky.)

bapi
09.06.2014 5 z 5

Upřímně... tato kniha mi změnila život.

učtese
26.05.2014 3 z 5

No, mě se Chabonův styl nelíbí. Nudil jsem se u Židovského klubu a i když tohle bylo rozhodně lepší, nemůžu se zbavit pocitu zbytečně přečtených stránek. Podle mě je to (podobně jako u Žid.pol. klubu) banální příběh (rozejdou se a pak po letech se zase sejdou) zabalený do zvláštního, nezvyklého kabátku, který má zakrýt nahatou mrtvolu uvnitř.

pietroaretino
14.09.2013 4 z 5

" V chatrči se živil, jak zaznamenal kapitán, třicet let starými masovými konzervami a sušenkami. Společnost mu dělala pouze vysílačka a mrtvý, dokonale zachovalý tučňák. Trápily ho kurděje, omrzliny, anémie a špatně se hojící střelná rána, která se nezanítila jen díky antarktickému podnebí, jež mikrobům nesvědčí. Podle lodního lékaře, který nalezence vyšetřil, také spotřeboval dvě a půl krabičky morfia, stejně starého jako konzervy. "

Babouš
27.08.2013 5 z 5

Nádherná knížka o dvou kreslířích komiksů, jejichž příběh se táhne od roku 1938 až do 50. let. Nejvíc se mi líbila první polovina knihy, přibližně do útoku na Pearl Harbor. Kniha je pak pořád napsaná dobře, ale už to není tak optimistické a hrdinové zažívají spíše zklamání než úspěchy.

Koka
06.05.2013 5 z 5

Skvělá, čtivá kniha. Kdo hledá objemný román, neotřelý, trochu magický, ale přesto (téměř) reálný děj, sympatické hrdiny a únosný počet postav, ten si tyto dva kluky a jejich dobrodružství opravdu vychutná.

Oswald
09.08.2012 5 z 5

Geniální kniha a jasný důkaz toho, že román oceněný Pulitzerovou cenou nemusí být jen nebetyčná nuda.

GepardLady
13.01.2012 5 z 5

Docela zajímavý příběh a hezky napsaný. Je to nevšední knížka, která se mi stala zajímavým zpestřením v záplavě ostatní literatury.