Uvnitř mé hlavy

Uvnitř mé hlavy https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249221/bmid_uvnitr-me-hlavy-DRl-249221.jpg 4 789 208

Co když jsem si tě vymyslela? Alex je divná; alespoň tak ji vnímá její okolí. Přitom má jen vlasy červené jako kečup a fascinují ji živí humři v nádrži supermarketu, trpí paranoiou, že ji pronásledují komunisti nebo že jí někdo otrávil jídlo. Trpí totiž schizofrenií a plete si vlastní halucinace s realitou. Někdy jde obojí od sebe jen těžko rozlišit, jedinou její jistotou je mladší sestra Charlie a Kouzelná osmička, dětská hračka, se kterou se často radí. Pro jistotu má u sebe Alex taky fotoaparát a v případě nouze si věci a lidi fotí, aby měla jistotu, že nejsou jen jejím přeludem. Za přelud považuje nejdřív i Milese, nejdrsnějšího týpka ze školy. Nevymyslela si ho náhodou? Proč by zrovna on měl mít o jejií společnost zájem?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Made you up , 2015

lištice
14.04.2020 5 z 5

Teda to byla pecka nedalo se od knížky odejít.

sgjoli
11.04.2020 4 z 5

Tato kniha byla pro mne dost překvapivá a vůbec nechápu, co mi trvalo tak dlouho, že jsem se do ní pustila až teď.
Velmi čtivé, plné nečekaných zvratů a hlavně postaveno na skvěle vystavěných postavách, které si mne získaly hned od prvních stránek. O tématu paranoidní schizofrenie toho vím velmi málo a snad proto jsem osudy hlavní hrdinky vnímala o to silněji a o to víc to na mne jako čtenáře zapůsobilo.
Jedná se o young adult příběh, takže bylo jasné, že se zde autorka bude věnovat i typickým motivům tohoto žánru, jako je život na střední škole, vztahy mezi spolužáky, budoucnost na vysoké škole, první lásky. Zároveň zde autorka také zpracovává i těžké téma psychických nemocí a dělá to formou velmi dobře přístupnou a srozumitelnou. Navíc je to tady okořeně ještě určitým tajemstvím, které celou knihu ještě ozvláštnilo.
Nevím, co přesně tomu chybělo, abych dala plný počet hvězd, každopádně 4,5 hvězdy zaslouženě a určitě mohu doporučit.

barbb8k
10.04.2020 5 z 5

Tato kniha mě opravdu dostala. Celou jsem ji přečetla na jeden zátah a nemohla se odtrhnout. Od začátku jsem věděla že tato kniha je naprosto úžasná.
Chvílemi jsem se u knihy nasmála, ale ve zbytku, se ve mě usadil takový zvláštní pocit. Takovýto pocit jsem ještě u žádné knihy neměla a to jsem jich už přečetla opravdu hodně. Asi půl hodiny jsem přemýšlela jak ten pocit popsat, ale vůbec se mi na to nedařilo projít.
Ze začátku jsem si myslela, že tato kniha bude oddechová, ale už po třetí kapitole se ukázalo, že jsem na omylu.
V knize je popsán část života Alex, která to opravdu nemá jednoduché. Rodiče jí lžou a chtějí ji poslat do psychiatrické léčebny, přestože kdyby se jí místo toho snažili pomoci, nebylo by to vůbec potřeba.
Tato kniha je prostě dokonalá a ještě teď (dva dny po dočtení) když píšu recenzi, mám husí kůži.
Opravdu mě mrzí že nemohu dát víc než pět hvězdiček, protože této knize bych dala určitě šest.

asodomkova
07.04.2020 5 z 5

Tato kniha mě opravdu uchvátila. Naprosto mi vyhovoval pohled postavy, styl psaní… Bylo to protkané fantazii a to z této knihy nedělá jen průměrnou YA knihu o holce ve škole. Ten pocit, že nemůžete věřit ničemu, co se v knize děje je odzbrojující. A tím myslím opravdu ničemu. Bylo to místy až mrazící.
Některé pasáže byly trošku delší, to musím uznat a chvílemi kniha byla lehce nereálná, ale mně to nevadilo, to tomu ještě přidávalo na kouzle.

Efeméra
05.04.2020 5 z 5

Uvnitř mé hlavy je sice hřejivé a milé čtení, zároveň se však zaměřuje na problematiku schizofrenie. Ta je opravdu skvěle zpracována, stejně tak i to, jak se hlavní hrdinka se svojí nemocí pere. Občas člověk netuší, co je pravda a co si vymyslela, a to dělá román ještě zajímavějším. Jsem ráda, že jsem se ke knížce konečně dostala, protože je to zatím to nejlepší, co jsem letos přečetla.

Adél784
19.03.2020 4 z 5

Autorka píše velice čtivě, přečteno za 2 dny:)

Anickahor
09.03.2020 3 z 5

Kniha, kterou si přečtete jednou a stačí.
Příběh vyprávějící o jedné (trošku praštěné) americké střední škole a studentech této školy, kteří jsou (každý svým způsobem) odlišní od běžné populace. Jasně, u Alex by to člověk i očekával podle anotace, ale v této škole není snad jediný "normální" člověk.
Na knize jsou super tři věci: 1) přední obálka (nesuď knihu podle obalu, haha), 2) konec příběhu, který by se dal označit za napínavý (na druhou stranu je otázka, jestli to těch posledních cca 70 stran zachrání) a 3) že je to literatura přinášející téma psychického onemocnění.
Kniha je určená pro děti a mládež a dokáži si představit, že je může skutečně nadchnout. Dospělák by ale měl raději sáhnout po jiné knize na toto téma.

Zlatinka.Emilly
26.12.2019 3 z 5

Trochu zvláštní kniha. Námět byl možná dobrý, ale její samotné pojetí jako by se spisovatelce vymklo z pera. To neustálé strachování studentů o svůj život, vůbec jsem nepobrala smysl této školy, vyprávění bylo o ničem. Vlastně ani nejsem soustředěná na to, jak bych popsala své pocity při čtení, nemohu si vzpomenout na jediný záblesk normálnosti, jako by paranoidní byli všechny postavy. Nepochopila jsem ty hloupé úkoly, které musel Miles plnit, to jaké naschvály si studenti mezi sebou dělali, prostě tuhle knihu jsem nepochopila a ani nad ní nechci přemýšlet. Dvě hvězdičky za snahu něco napsat, jedna za přitažlivou obálku.

Manifest blech
14.11.2019 3 z 5

Skvělý počin. I přesto, že je to psané jako fikce, věřím tomu od začátku do konce. A krásně se vše propojuje.

vodopad152
01.11.2019 4 z 5

Kniha byla dobrá. Děj mě moc bavil, ale konec mě zklamal. Některé věci byly nedovysvětlené a celý konec byl velmi uspěchaný. Ovšem zvládnutí tak těžkého tématu jako je schizofrénie, bylo úžasné.

Shaxx
01.11.2019 2 z 5

Hodnocení této knihy je pro mě dost rozporuplnou záležitostí. Jako by sama hrdinka s těžkým, přetěžkým břemenem schizofrenie nebyla zajímavým námětem (a skutečnosti plynoucí z příznaky schizofrenie skvělou pointou) a autorka musela knihu doplácat nezáživnou a potrhlou pointou, souběžně probíhající na pozadí, zatímco čtenář poznává hlavní hrdinku? První část knihy skvělá, ale zdá se mi, že v půli autorce došel dech a zaplácala příběh hrubými záplatami, které vůbec k ději nesedí a spíš působí dojmem, že jsou vytržené z jiné knihy...

maryska09
27.10.2019 5 z 5

Velmi dobře napsaná, zvláštně zajímavá kniha. Překvapovala s každou stránkou, její téma je velmi nezvyklé. Měla jsem strach z konce, ale i ten vyšel velmi dobře. Čtenář má chuť si jí přečíst ještě jednou, když už ví, co a jak se vyvine. Doporučuji a těším se na další knihy této této nadějné autorky

LusSyNDA
07.10.2019 5 z 5

Pecka. Nejdřív jsem si říkala, že to vlastně o schizofrenii ani tolik není, ale pak sem to pochopila. Alex je skvělá knižní postava, statečná. Kniha se mi moc líbila i konec byl pěkný. Jsem ráda, že jsem si mohla přečíst něco málo o této nemoci.

Ewellyn
29.09.2019 3 z 5

Táto kniha ma zaujala v kníhkupectve obálkou, bol to v celku zaujímavý teen príbeh s neobvyklou témou, nebola to typická slaďárna. Avšak s hlavnými postavami som sa nevedela veľmi stotožniť, chýbala mi v nich trocha väčšia hlbka.

rode
11.09.2019 3 z 5

Každý je zajímavý, když se na něj díváš dostatečně dlouho.
Dlouho jsem koukala na tuhle krásnou obálku, která opravdu umí zaujmout. Anotace mě také nadchla, jedná se o klasický příběh pro náctileté, kteří z něj budou určitě nadšení.
Rušivé pro mě ale bylo to, že občas jsem nevěděla, co se vlastně děje. Autorka se podle mě snažila napsat co nejvíc svých myšlenek, že se sama ztratila v ději. Dále je v knize celkem dost gramatických chyb. A nejvíc mě naštval předvídatelný konec.
Celkově ale kniha je určitě určena pro jinou věkovou kategorii, než jsem já a těm by se zalíbit mohla.

kyticka152
05.09.2019 5 z 5

Tahle knížka byla úžasná. Ze začátku jsem se trochu bála, jaká knížka bude. Ale hned od začátku jsem se do ní zamilovala a za žádnou cenu jsem ji nechtěla pustit z ruky. Moc mě bavilo objevovat Alexin svět a odlišovat, co je ještě skutečnost a co už vymyšlené. Příběh je opravdu originální a já ho můžu jen DOPORUČIT k přečtení!

Naira
21.08.2019 5 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem za dva dny. Hrozně pěkný a zajímavý příběh o schizofreničce. Na konci velké zvraty, které byly opravdu velkým překvapením. Zábavné, čtivé, jen bych vynechala některé dějové linky.

LauraNoah
12.08.2019 5 z 5

Velmi slušná prvotina... Mile mě překvapilo, že autorka nevsadila jen na slaďárnu pro náctileté a napsala příběh, který je sice řazen do četby pro dospívající mládež, nicméně se rozhodně nedá říct, že by nebyl určen i jiným věkovým kategoriím. Konec měl velmi slušně našlápnuto na psychologické drama. Jen samotný závěr autorka dle mého nedotáhla zcela do konce.
Při četbě posledních cca. 100 stran se mi vybavily dvě věci: 1.film - Prokletý ostrov 2. píseň a klip k ní od Placebo - Song To Say Goodbye.

Svica
29.07.2019 5 z 5

Kniha mně moc mile překvapila. Neobvyklý příběh do kterého se jednou pustíte a musíte číst dokud není konec. Celou knihu jim fandíte a říkáte si že je úplně jasné jak to dopadne a nakonec vás to překvapí. Skvělá kniha. Doporučuji.

Beky
28.06.2019 4 z 5

Srdcovka ♡
☆ neotřelý styl vyprávění ...
☆ dynamika během děje ...
☆ špičkový námět ...
☆ úžasně výjimečný příběh ...