Uvnitř mé hlavy

Uvnitř mé hlavy https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249221/bmid_uvnitr-me-hlavy-DRl-249221.jpg 4 789 208

Co když jsem si tě vymyslela? Alex je divná; alespoň tak ji vnímá její okolí. Přitom má jen vlasy červené jako kečup a fascinují ji živí humři v nádrži supermarketu, trpí paranoiou, že ji pronásledují komunisti nebo že jí někdo otrávil jídlo. Trpí totiž schizofrenií a plete si vlastní halucinace s realitou. Někdy jde obojí od sebe jen těžko rozlišit, jedinou její jistotou je mladší sestra Charlie a Kouzelná osmička, dětská hračka, se kterou se často radí. Pro jistotu má u sebe Alex taky fotoaparát a v případě nouze si věci a lidi fotí, aby měla jistotu, že nejsou jen jejím přeludem. Za přelud považuje nejdřív i Milese, nejdrsnějšího týpka ze školy. Nevymyslela si ho náhodou? Proč by zrovna on měl mít o jejií společnost zájem?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Made you up , 2015

Ita
14.03.2021 3 z 5

Dlouho jsem se nemohla začíst. Říkala jsem si, jestli má cenu tuhle knihu vůbec dočítat. Mladá holka a její začátek v nové škole - přišlo mi to docela nudné. Ale kolem strany 140 se začalo něco dít a já se na čtení začala těšit.
Nicméně - příběh mohl být lépe propracovaný. Některé pasáže mi přijdou takové odbité, občas jsem si nebyla jistá, co se vlastně děje. A že se všechno ve výsledku točí kolem výsledkové tabule? Škoda... Asi mám přemíru fantazie, ale se zápletkou se podle mě dalo lépe pracovat.

Han-nah
23.02.2021 3 z 5

Zajímavé téma, kdy nikdo se nemůže vcítit do pocitů Alex, která trpí schizofrenií. Je to jen v její hlavě.

svet_knih
07.01.2021 3 z 5

Co když jsem si tě vymyslela?

Právě jsem dočetla knížku Uvnitř mé hlavy a mám dost smíšené pocity... první ¾ byly fakt bomba, ale ke konci to bylo dost zvláštní.

Abych vás trošku uvedla: je to příběh o dívce, která trpí schizofrenií. To znamená, že má sluchové a zrakové halucinace, které nerozezná od reality. Podle mě je to moc pěkně zpracované. Nechybí ani romantická linka, která byla moc fajn.

Myslím si ale, že schizofrenie je tam celkem přehnaná, protože zrakové halucinace jsou výjimečné a navíc se samotná porucha vyvíjí až v pozdějším věku, ale Alex ji má už od dětství.

Je tam taky dost věcí, které jsou podle mě nereálné a příběh celkem kazí, což je škoda. Například 3 dny poté, co hlavní hrdinka málem umřela, už přeskakuje ploty a vloupá se do domu. Vloupání se tam objevuje vícekrát, ale pane bože, to přece není tak jednoduché! Ještě tam byla zajímavá věc s panem ředitelem, která mi přišla úplně na hlavu.
Taky jsem se do toho trošku zamotala, asi bych si to musela přečíst ještě jednou, abych to úplně pochopila.

Celkově je to moc zajímavá knížka, nad kterou se dá dlouho přemýšlet a jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla...

Radovan_R
09.12.2020

Už ani nevím, kde jsem přišel na nápad přečíst si zrovna tohle. Docela zajímavá kniha o tom, jak se svět jeví schizofrenikům. Sice je určená mladším než já, ale není nač si stěžovat, dějových linek je víc, každý si může vybrat. Závěr je trošku překvapivý.
Jen se nemůžu zbavit dojmu, že na amerických středních školách není nikdo normální - platí pro studenty i učitele.

Denika
21.09.2020 5 z 5

Kniha má více dějových linií - první láska, nemoc, problémy v rodině, detektivní zápletka... V tomto případě může knížka někdy působit až trochu přeplácaně. Zajimavým aspektem knihy je poznání, jak silné halucinace mohou být a jak se i naprosté jistoty (jak pro Alex, tak pro čtenáře) mohou rozplynout jako pára nad hrncem. Nicméně to byla příjemná oddechovka přečtená během dvou dní.

espesita
06.09.2020 4 z 5

Příběh typicky ve stylu amerických filmů pro puberťáky... Čtivý, v jistém smyslu napínavý a hlavně úplně schizofrenní :) Člověk si tak nějak nikdy není stoprocentně jistý, co je skutečné a co ne.

karolina5333
30.08.2020 3 z 5

Fajn oddechovka,ale úplně na zadek si z nesedám. Je pravda,že nejsem cílovka, ale hlavně jsem čekala něco trochu jiného, asi hlubšího.

rajcatko
28.07.2020 4 z 5

Scéna s hadem- best of!! :) :) :)

Skřítek77
14.07.2020 3 z 5

Na knize mě velmi zaujal popis toho, jak svět vnímá dívka se schizofrenií a s jakými problémy se musí potýkat. Samotný příběh je ale určen mladším čtenářům, než jsem já, mně už jsou starosti středoškoláků dost vzdálené. Navíc kniha má linku boje s duševní nemocí, romantickou, detektivní i sociální, a podle mého názoru by v tomto případě méně bylo více.

elili07
05.07.2020 5 z 5

Perfektní!

annes
22.06.2020 5 z 5

(SPOILER) Kniha na doporučení a rozhodně žádný krok vedle. Bylo to čtivé, chytlavé a hlavní hrdinka mi byla od první chvíle sympatická. Zvrat s Charlie a celý závěr byl pro mě velmi silný. Díky knize se dá trochu nahlédnout pod pokličku do života schizofreniků i jejich blízkých, což může neznalému čtenáři pomoci pochopit v realitě. Za mě určitě celých zasloužených pět hvězd :-)

Catwoman292
10.06.2020 3 z 5

Upřímně jsem podle hodnocení čekala mnohem více. Knížka mě zaujala tím, že hlavní hrdinka měla schizofrenii, ale za mě to autorka mohla pojmout lépe. Kniha byla čtivá, bavilo mě ji číst, avšak za mě byla polovina knížky úplně o ničem, ani romantická linka v ní mě nějak zvlášť nenadchla.

ASI SPOILER
Co mě ale dostalo byl "zvrat", který se týkal mladší sestřičky hlavní hrdinky - teď to vyzní hodně blbě, ale ten byl prostě geniální...

KudrnatáHolka
23.05.2020 5 z 5

Vůči žánru YA bývám docela dost skeptická, ale kniha Uvnitř mé hlavy mě zaujala a líbila se mi. Hlavně pocity a zážitky Alex byly velmi zajímavě vykresleny, taková zvláštní sonda do života psychicky nemocné dívky, kdy ta dívka dokázala být nádherně (sebe)ironická. Příliš mi nesedlo americké středoškolské prostředí a "detektivní" zápletka byla taková všelijaká, ale přesto neodolám a dávám knize plný počet bodů. :-)

Enny06
20.05.2020 5 z 5

Krásná kniha

BetyN.
17.05.2020 5 z 5

Kniha Uvnitř mé hlavy je vážně úžasné! Začetla jsem se do ní od první stránky a nemohla se odtrhnout. A to nejen díky autorčině čtivému a poutavému stylu psaní. Hlavně se mi zalíbilo, o čem kniha pojednává. Téma schizofrenie není vůbec snadné, ale autorka ho zpracovala skvěle. Každopádně mě mile překvapilo, že kniha není postavena pouze na tom. V první polovině se seznamuje s hlavní hrdinkou a její nemocí, řeší se tam rodinné vztahy, příchod na novou střední školu, přátelství... Jenže pak se příběh rozjede a objeví se také napínavá "detektivní" zápletka. Druhou polovinu jsem musela přečíst na jeden zátah. A pak přišel výborně vymyšlený konec, kde došlo i k nějakým nečekaným zvratům. Já jsem z knihy nadšená. Určitě ji doporučuji. Myslím, že ji ocení i náctiletí i dospělí čtenáři.

anibeni
12.05.2020 5 z 5

Čekala jsem oddychovku a místo toho mě kniha dostala tak, že ještě teď přemýšlím o tom, jaké to je, mít schizofrenii. A jaké to je, s tím žít. A jaké to je pro ty nejbližší.

blackoutzuzi
12.05.2020 4 z 5

Čtivá, ale ne tuctová YA kniha. Příběh o přátelství, první lásce a důsledcích zákeřné choroby. Hodně zajímavá záležitost.

JointlieKat94
03.05.2020 5 z 5

Přečteno v dubnu, nechápu, proč to nemám přidané!

Panejo, už ani nevím, co jsem k tomu chtěla napsat! Jsem na sebe naštvaná!

Určitě vím, že se mi o kapku víc líbila druha kniha této autorky, i když, oběma dávám 5*, takže to bylo jen o chlup.

Hlavní hrdinka Alex trpí schizofrenií, a s tím jsem se teda v knize ještě nesetkala, a dostalo mě to. Vždycky jsem si říkala třeba o autistech, jak to mají v životě těžké, ale tohle bylo asi o 70% horší.. celý život nevědět, čemu věřit, nebo nevěřit.. jedinou jistotu měla v rodině a fotografiích, které pořizovala jen proto, aby věděla, že se to stalo.. ale co když i fotografie lžou? Neuvěřitelné. Ještě že měla kolem sebe správné lidi. Nikdy bych nevěřila, že to může být tak těžké.. já bych se asi zbláznila.

A mimo to, rodiče k ní měli být rozhodně otevřenější a říct jí, co je a nebo není pravda. V tom jí měli rozhodně pomáhat.

Kniha se mi fakt moc líbila, jsem ráda že jsem byla seznámena se schizofrenií a paranoiou.

ersilika
03.05.2020 2 z 5

Připomínalo mi to dívčí román pro dospělé. Na jednu stranu dobra oddechovka na druhou stranu jsem prostě čekala víc.

rozvera
22.04.2020 4 z 5

Autorka si vybrala velmi zajímavý námět s překvapivými dějovými zvraty.Trochu jsem se ztrácela ve školském prostředí, to však bude ne knihou, ale věkovým odstupem od středoškolských let.