Ve stínu slunce

Ve stínu slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430678/bmid_ve-stinu-slunce-6WJ-430678.jpg 4 339 95

UTSS Salamis série

PŘED NELÍTOSTNÝM NEPŘÍTELEM SE NESKRYJETE ANI VE STÍNU SLUNCE Když se v první polovině 22. století začnou ztrácet kosmické lodě, vypadá to, že za to mohou piráti, povstalci z kolonií nebo nezměrné hlubiny vesmíru. Když se začnou vracet vyzbrojené neznámými zbraněmi a napadat plavidla a vesmírné stanice, lidstvo velmi rychle zjistí, že je již celé měsíce ve válce, o které nemělo nejmenší tušení. Tajemní Korzáři útočí bez varování, nikdy se nepokoušejí o kontakt a při sebemenším riziku, že bude jejich loď obsazena, spustí totální autodestrukci. Lidé s nimi bojují už takřka deset let, ale živého Korzára s výjimkou unesených posádek zatím nikdo neviděl. Nelítostný nepřítel je stejnou záhadou jako na začátku války. UTSS Salamis měla být první lodí, která obsadí korzárské plavidlo a získá odpovědi na nejpalčivější otázky o záhadném protivníkovi. Místo toho jen s obtížemi unikne ze ztracené bitvy a nyní se ukrývá ve svrchní koroně rudého obra Gamma Crucis, kde ji před žhnoucím peklem chrání jen experimentální ochranný štít. Ve stínu slunce měla být Salamis v bezpečí, ale jak brzy dokáže nález těla zavražděného technika, Korzáři jsou mnohem blíž, než si kdokoli z posádky myslel… _________________ „Užijete si mrazivou a zneklidňující atmosféru, řadu šokujících zvratů a také bravurně napsané akční scény.“ – PEVNOST... celý text

B4LU
01.12.2022 4 z 5

Nakonec docela dobré. Očekával jsem popravdě spíš jen tuctové military SF, ale má to drajv a díky detektivní práci na palubě Salamis (hrozné jméno, mimochodem) poskytuje i něco maličko víc než jen střílení a výbuchy.

Lacie
23.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Tuhle knížku jsem měla hodně dlouho staženou, několikrát jsem načala první odstavec a hned zase skončila. Je to přitom můj oblíbený žánr, ale kombinace českého autora, velitele mariňáků Marhoula a lodi se jménem jak vystřiženým z Podivuhodných dobrodružství Vladimíra Smolíka na Salámové planetě mě opakovaně odrazovala. Zpětně se za to Maříkovi i Marhoulovi omlouvám, Salamidě ne, jsem holt dětina, ale to jméno mě nepřestalo iritovat.
Detektivka rámovaná vesmírnou hrou na kočku a myš, salámová myška na pokraji smrti dělá možné i nemožné, aby si zachránila krk před naprosto děsivou a nepředvídatelnou kočkou. Neřeším technické záležitosti, nějakou zastaralost nebo nenaplněná očekávání novátorských principů fungování, je mi to upřímně řečeno úplně jedno, hlavně že posádka ví, co dělá a dokáže ze své lodi vyždímat to nejlepší.
Příjemně mě překvapila svižnost knihy, odpouštím občasné déja vu, tohle je jako v… a tohle zase z… (hledání nakaženého v posádce á la Kurt Russell, implantát v mozku naštěstí tentokrát nebyla taková ta kreveta, co lezla do člověka nosem nebo pupíkem). Mě se líbila „zalidněnost“ lodi, sledování osudů (i dost osobních) různých členů posádky, neměla jsem problém se v nich orientovat a komplet jsem jim fandila, aby se dostali do dalšího dílu.
Na druhý díl jdu neprodleně a ještě jednou se omlouvám Maříkovi s Marhoulem za nedůvěru:)

Hakate
23.11.2022 4 z 5

1. Díl, 1. Setkání s autorem,
Zatím nejsem zklamaná. Nebudu opět zmiňovat své skepse k českým autorům. Toto akční military sci-fi s částečnou detektivní zápletkou mě bavilo. Navíc prima akční oddechovka, která nenudí a má spád.
+ Skvěle namluvené Lubošem Ondráčkem.
Skvělá kniha pro odpočinek a jsem zvědavá, co přinesou další díly.

Ailee
30.10.2022 4 z 5

Celkem dobrá akční military sci-fi. Na to, že to není můj žánr, mě to bavilo. Jen škoda přehršel postav, které se snažily dostat do popředí, čímž jsem si ve finále nestihla k nim vybudovat bližší vztah, než ze scény zase zmizely.

orson
11.09.2022 5 z 5

Tahle kniha mě hodně mile překvapila, chtěl jsem si přečíst zase nejakou military scifi a narazil na tuto trilogii. Ten nápad s korzáry je perfektní.

J0hn
14.08.2022 4 z 5

Mám z knihy smíšené pocity. Zdejší výborné hodnocení a kladné komentáře mne dost navnadili, takže ze začátku jsem byl dost zklamaný. Universum popsané autorem bych bral u knihy napsané tak nejpozději v době autorova narození, nikoliv dnes. Technické vybavení současných armád mi přijde v některých ohledech vyspělejší než na mezihvězdné lodi z autorova universa, takže mne kniha ze začátku dost iritovala. Ale pak přišla detektivní zápletka, děj se začal krásně rozjíždět a kniha mne zcela vtáhla. I když jsem si ze začátku říkal, že další díly už asi nedám, tak nakonec mi po doposlouchání audioknihy mrzelo, že další díl nemám stažený a nemohu hned navázat. Takže nakonec 4 hvězdy. A možná že u dalšího dílu dám i pět, když už jsem si zvyknul na to, že i na mezihvězdné lodi mají některé vybavení na úrovni 70 let minulého století.

PastorMal13
05.08.2022 4 z 5

Takové knižní Among us :D
Vtípky stranou. Neskutečně napínavá kniha, která mě hned vtáhla do děje a autor si mě získal propracovaným universem. Válka s Korzáry bude ještě zajímavá.

Pan_Skala
03.06.2022 5 z 5

Upřímně nečekal jsem takovou oddychovou nářezovku z něčeho co bych označil za military sci-fi. Jsem za to rád, protože se to četlo krásně a děj krásně ubíhal a nepolevil v dobrém tempu v žádné fázi knihy. Určitě to stojí za přečtení a jsem jenom rád, že to je z pera českého autora. Jisté je, že určitě se na další díl vrhnu, protože upřímně očekávám stejně kvalitní počin.

Szigeti
21.05.2022 5 z 5

Príjemná, ľahká sci-fi oddychovka s detektívnym príbehom. Dobre sa čítala. Idem na 2.

renefer
25.04.2022 5 z 5

Překvapivě dobré. Nejdřív jsem se zalekla velkého počtu postav, ale nakonec to šlo, protože většina se jich dějem jen mihla a odešla vstříc hrdinské smrti. O zvraty (čekané i nečekané) nebyla nouze a děj pěkně sypal. Nevím proč, ale při čtení jsem si vzpomněla na své první sci-fi od Trosky (myslím, že se jmenovalo Pistole míru), díky kterému jsem se už jako malá dostala k tomuto žánru, a za to dávám hvězdičku navíc.

Ookmalej
19.04.2022 3 z 5

Dobrá "oddechovka" od těch složitých epických fantasáren. Připomnělo mi to filmovou podobu "Hvězdné pěchoty", takže jsem žádnou hloubku nečekala.
Děj knihy má spád, autor píše jednotlivé kapitoly z pohledu různých členů posádky. A taky je vidět, že autor je fanda technického popisu různých bojových plavidel, zbraní a tak. Úplně si představuju, jak pan Mařík coby osmiletý kluk kreslí své první průřezy vymyšlenými i skutečnými bojovými vozy/ponorkami/letadly/raketami. Rozhodně si přečtu další díl o posádce UTSS Salamis.

Marketplace
16.04.2022 5 z 5

Kniha byla přílohou časopisu Pevnost. Tentokrát se dá říct, že se trefili přímo do černého. Nikdy mě nebavily příběhy z vesmírných lodí, ale tohle je výjimka potvrzující pravidlo. Je to detektivní, akční, sci-fi příběh, který je napínavý od začátku až do konce. Pěkné počteníčko, určitě se poohlédnu po dalších dílech série.

Atlantis
15.03.2022 4 z 5

Ve stínu slunce pro mě byla po celou dobu čtení jen průměrná záležitost. Nenudil jsem se, to ne, ale vše jsem už viděl několikrát jinde. A možná i lépe. Příklad: na pozemské lodě útočí tajemná rasa, kterou nikdy nikdo neviděl, ale oni stejně vždy nějakým způsobem obsadí tahle plavidla a používají je k dalším útokům. Jak se tam dostávají? Co myslíte, schválně. Je to ta první věc, co vás napadne. Ano, nekecám, je to přesně to, co jste si teď v hlavě řekli. Tady lehce zklamání.
Postavy se vám budou zpočátku motat, většina z nich není dostatečně odlišná nebo zajímavá.
Proč ale tedy dávám tak vysoké hodnocení? Vše zvedá z vod průměru závěrečná bitva. Ta je vyloženě skvělá. Konečně si vytvoříte k jednotlivým postavám vztah, konečně se dají věci do pohybu, konečně se bavíte.
Já jen doufám, že si další díl udrží laťku nastavenou závěrem a že opět nespadne do průměrného balastu.

Bess.h
02.01.2022 4 z 5

Fakt jsem ráda, že si předplácím časopis PEVNOST+. Díky jejich přílohám jsem už po několikátý narazila na zajímavé skvosty ze žánrů, který jsem doposavad nečetla. A tentokrát to padlo na české sci-fi. A rovnou jsem s ním otevřela rok 2022.
Tahle knížka vás chytne hnedka od začátku a to přesto že začínáme útěkem z vesmírné bitvy. Naše UTSS Salamis rychle zmizí, schová se u slunce a myslí si že si teď může oddychnout a lízat si rány. Jenže... objeví se tělo na kterém byl odejit život cizí rukou a najednou se všechno začne nabalovat a mi jen sedíme přikovaný a hltáme každou další stránkou, kde marně posádka dohání a rozklíčuje vše, co se posírá. A mě to bavilo. Bavilo tak, že si jdu koupit další díl.

marlowe
17.12.2021 2 z 5

Je to takové studené, technické scífíčko, které daleko více připomíná podrobný popis obsluhy robotického vysavače nejnovější generace než třeba Bradburyho, Tevise nebo, chcete-li, našeho Hetešu.
Psychologie: nula, humor: nula, střílení: skoro pořád, technický popis čehokoli: skoro pořád, existenciální nadstavba: nula, vývoj charakterů: nula… – a tak bychom mohli pokračovat. Navíc křivka dynamiky vyprávění si po celou dobu tvrdošíjně uchovává monotónní podobu vodorovné přímky. A při závěrečném, velkolepém ratata-finále, které zabírá čtvrtinu knihy, jsem bez nadsázky zíval nudou.
Nechci být kousavý, ale při čtení jsem si několikrát vzpomněl na prastarou píseň Viktora Sodomy "My máme parní stroj" – respektive na ten vtipný recitativ:

…spusťte stroj! …přidejte více vody!
…zvyšte otáčky z maxima na minimum!
…zapněte furtošlap funebrálního perygea!
Provedu…
Vypustím kontrolního chrousta…

Takže sorry, Jakube, tohle nebyla moje parketa, do dalších dílů už nepůjdu.
Dvě hvězdičky za snahu a za ten nápad s mozkovým implantátem.

Ivan F
04.12.2021 3 z 5

Počas celej doby som sa (ne)úspešne bránil porovnávaniu s tvorbou Roberta Fabiana, ktorý mi vyšiel ako víťaz. Jeho príbehy majú skvelú atmosféru, viem sympatizovať s postavami a je mi ľúto, ak sa niektorej stane niečo zlé a mať radosť, ak sa im pritrafí niečo pozitívne. Všetko zmienené mi v príbehu od Jakuba Maříka chýba - atmosféra takmer žiadna, postavy ploché, žiadne emócie sa u mňa nekonajú, je mi fuk, čo sa komu stane a ako to celé dopadne. Čoby oddychovka, kde si čitateľ nemusí lámať hlavu vďaka priamočiaremu a jednoduchému deju je to čitateľné, ale raz stačilo. Napriek mojim výhradám si prečítam aj pokračovanie, predsa len každý autor nejakým spôsobom spisovateľsky zreje.

lassse
22.11.2021 4 z 5

Povedené scifi říznuté detektivním pátráním. Druhou polovinu knihy jsem doslova hltal, opravdu povedené.

duben
15.11.2021 3 z 5

Velice příjemně napsané military sci-fi, které sice ničím mimořádně nepřekvapí, ale moc dobře se čte, je tam tak akorát akce, beznaděje, zoufalství a dobře ukončeného konce, že si rád přečtu i další díly. Pro mě na hraně mezi 3-4.

jan0504
04.11.2021 5 z 5

Tak to nemalo chybu!
Už dávno som nečítal taký perfektný sci-fi akčňák !

mallamut
04.11.2021 5 z 5

No musím poděkovat magazínu Pevnost že tuto knihu dala jako přílohu zrovna, když mě napadlo si zase jednou koupit. Jinak by mě minula a to by byla škoda, protože je to opravdu povedený nářez co je radost číst.