Útočiště

Útočiště https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444865/bmid_utociste-gNt-444865.jpg 4 477 195

Jediná možnost, jak přežít, je uniknout... Co skrývá tajemný ostrov? A co skrývá lidská mysl? Sandrine, která se před nedávnem přistěhovala do Normandie, dostává výzvu od notáře, aby si zajela převzít osobní věci z domu po své zemřelé babičce – svérázné ženě, jež žila osaměle na maličkém ostrově nedaleko pobřeží a odmítala se stýkat s dcerou i s vnučkou. Sandrine vystupuje z lodi na šedivém, chladném ostrově a setkává se s hrstkou obyvatel, starých lidí žijících v téměř naprostém odloučení od civilizace. Všichni jí popisují babičku jako milou a laskavou ženu, tedy obraz daleký tomu, co o ní Sandrine vyprávěla matka. Na ostrově vládne podivná atmosféra. Stačí pár hodin, aby si Sandrine uvědomila, že zdejší obyvatelé skrývají nějaké tajemství. Cosi, z čeho mají hrůzu. Proč tedy odtud nikdo z nich neodjede? Co se stalo s dětmi z prázdninového tábora, narychlo uzavřeného v roce 1949? Namísto odpovědí je mladá žena po několika dnech nalezena, jak bloudí po pláži na pevnině s oblečením zmáčeným krví, která není její… Román získal cenu za nejlepší francouzský román roku 2019, která se uděluje na každoročně konaném literárním festivalu detektivek v Cognacu.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Metafora

Les refuges , 2019

medulinka
27.04.2021 3 z 5

Začátek příběhu až mysteriózní, děj zajímavý, čtivý, napínavý, hodně zvratů... Nicméně autor si krásně pohrává se čtenáři. U této knihy opravdu nevíte, čemu můžete věřit, co je skutečnost a co není. Uvažovala jsem o 4 hvězdičkách, ale vzhledem k závěru knihy dávám 3. Ten konec byl na mě přeci jen už moc, i když přiznávám, že byl překvapivý... ale nevím, nějak mě úplně neuspokojil.

Dela111
22.04.2021 4 z 5

Útočiště je netradiční psychologický thriller. Zpočátku kniha připomíná mysteriózní horor, později se to změní na detektivku a thriller a závěr je pořádné šokující psychologické drama, které postaví na hlavu celý předchozí děj.

Mně se tento příběh těžko hodnotí. Chápu nadšené čtenáře, protože tady o překvapení skutečně není nouze a zároveň rozumím i pocitům rozčarování a podvedení těch ostatních.
Nebudu moc rozebírat, zda je šťastné takový námět zpracovat takto, asi bych přišla k závěru, že ne... Ale protože to tak trochu připomíná pro mě oblíbené šílenosti, které píší Fitzek a Musso, tak hodnotím jen podle toho, jak mě četba bavila bez ohledu na závěr a to se střídalo. Začátek byl skvělý, pak mě nadšení opouštělo, ke konci byl děj opět strhující a z úplného rozuzlení mám dost smíšené pocity, takže 70 %.

Nixa
20.04.2021 3 z 5

Já vůbec nevím co si o knize myslet. Každý knihu chválí a je to opravdu dobré čtení. Jedná se o perfektní psycho thriller, tady opravdu nevíte komu nebo čemu můžete věřit. Kniha plná zvratů a překvapení. Četlo se mi to dobře, ale vyloženě nadšená z knihy nejsem, čekala jsem asi trochu něco jiného.

Adél784
04.04.2021 5 z 5

Něco takového jsem ještě nečetla a konec si myslím, že neodhadne snad žádný čtenář. Jeden z nejlepších psychothrillerů, který jsem četla. Autor nás při čtení pěkně tahá za nos...totálně.
Nečtěte si anotaci, ani komentáře tady na DK...Nejlepší je začít číst a nic o té knize předem nevědět...
5/5 a doufám, že pan autor brzy napíše něco dalšího:)

Trustty
01.04.2021 5 z 5

Skvělé a tleskám :))
Opravdu povedené psychologické drámo :)
Já si čtení užila.
Doporučuji

Gabetka
26.03.2021 4 z 5

Pokud se dokážete oprostit od toho, že nedostanete přesně to, na co vás navnadí anotace, tak si rozhodně přijdete na své. Ale autor si se čtenářem hraje na kočku a na myš a kniha předpokládá otevřenou mysl. Mě se na konci poněkud zacyklilo myšlení, ale byla jsem nadšená něčím novým.

Jájinka
22.03.2021 3 z 5

Asi do poloviny úžasný thriller, pak se to začalo ubírat divně překombinovaným způsobem do háje. Jak někdo psal, docela až podraz na čtenáře.

Ophelie
14.03.2021 5 z 5

Wow, tak to byla jízda, přečteno na jeden zátah, od začátku čtivé, napínavé, tajemné...chcete tomu všemu přijít na kloub. Ale ten závěr! Tak ten mě dostal. Když se už ke konci knihy zdá jasné, jak to tedy vše bylo, bylo by předčasné dělat definitivní závěr. Oceňuji promyšlenost celého příběhu i nepochybné autorovy znalosti z oblasti psychologie a psychiatrie, bez nichž by nebylo možné celý příběh vymyslet. Opravdu vynikající psycho-thriller.

Nikousek9
12.03.2021 3 z 5

Ja nevim... na to, jak byla nova kniha draha :D, je mi celkem lito tech penez. Na knihu jsem se tesila, docetla jsem ji, protoze me hrozne bavila a ja cekala, jak to dopadne. Ale nakonec se ukazalo, ze jsem ji asi spatne pochopila nebo mozna nepochopila :D

Marekh
10.03.2021 4 z 5

Jedná se o psychologický thriller. Kniha má 4 části. O této knize jsem dlouho uvažoval a těšil jsem se až se ponořím do příběhu. Očekával jsem, že se bude jednat o strhující thriller, při kterém se mi bude svírat dech, thriller, ve kterém se bude vyskytovat plno zvratů, jednoduše řečeno, knihu, kterou zařadím mezi top knihy v tomto roce. Bohužel moje očekávání se nenaplnila.

Celkově se kniha četla dobře, stránky utíkaly jedna za druhou. Byl jsem zvědavý, jak to celé skončí, ale kniha mne jednoduše nezasáhla tak, jak jsem si představoval. Některé události mi připadaly "přitažené za vlasy." Závěr knihy byl překvapivý. V anotaci je uvedeno, že závěr vyrazí čtenářům dech. Upřímně řečeno jsem byl trochu ze závěru zmatený, četl jsem si jej dvakrát a následně jsem si všechno poskládal dohromady.

Celkově mám z knihy spíše smíšené pocity. Z reakce čtenářů vidím, že převažují většinou pozitivní hodnocení. Knihu hodnotím na 70 %.

JajaCZ
09.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Tak ja neviem, asi som divná, ale kniha začala skvelo a potom akoby stratila šmrnc. Vysvetlenie príbehu psychickou traumou ma neuspokojilo.

Monkas1
03.03.2021 5 z 5

Doporučuji

knihomolkadorfa
01.03.2021 5 z 5

Prostě jsem četla a četla a četla...

certik003
25.02.2021

Začátek knížky byl pro mě místy docela zmatený.  Část, kdy je Sandrine na ostrově se mi vůbec nelíbila a několikrát jsem přemýšlela, že knížku odložím. Až v místě, kdy se objeví Damien jsem se od knížky nedokázala odtrhnout. Děj začíná být opravdu hodně zajímavý, napínavý a místy až depresivní, aby zápletka vyústila do geniálního a opravdu nečekaného konce, navíc hodně pečlivě propracovaného, to se málokdy vidí. I když byl teda opravdu moc smutný a doslova mi vyrazil dech. Škoda toho nemastného začátku, jinak bych se nebála říct, že je to jeden z nejlepších thrillerů, co jsem kdy četla.

lenkaabooks
25.02.2021 4 z 5

Přečteno na jeden zátah, nedalo se jinak. Líbil se mi psychologický podtext knihy, to jak si mozek s námi dovede zahrát. Kolik lidí má svá útočiště před traumatickými zážitky, svůj snový svět, kam za nimi agresor nemůže. Kniha plná zvratů, možná jich bylo až příliš, ale sakra čtivá a vzít si ji zrovinka před spaním nebyl ok nápad - jsou tři hodiny ráno, ach jo.

Files
22.02.2021 5 z 5

Skvělé, strhující, ovšem stejně jako tu již uvedli někteří hodnotící přede mnou - škoda toho konce, při kterém jsem během jedné jediné věty ztratil veškeré to napětí a příjemného mrazení, které jsem při čtení pociťoval. I tak ale krásný čtenářský zážitek.

SimonaP
18.02.2021 3 z 5

Knížka mě bavila číst, byla tam spousta zvratů, čekala jsem už všelicos, ale takový konec fakt ne. Divné.

molka1266
16.02.2021 5 z 5

Smyslem knihy je podle mě zaujmout čtenáře, tak aby se chtěl dozvědět, jak to všechno dopadne. To se autorovi v této knize povedlo skvěle. Děkuju za krásný zážitek..

lenik284
12.02.2021 3 z 5

Tak já nevím co o té knize napsat mě osobně se začátek líbil, kdy Sandrine přijíždí na tajemný téměř opuštěný ostrov, aby převzala dědictví po své babičce, kterou údajně nikdy ani neviděla...začalo to být takové tajemné, místy bych řekla, že jsem se i bála hezky se tam střídal děj vyprávěný babičkou a pak Sandrine. A najednou pak moc překombinovaný, nepěkné zacházení s dětmi a zvířaty nějak jsem se v tom začala ztrácet, neříkám, že se to špatně četlo,mic zvratů najednou a pak?? Pak přišel zvrat největší přišel závěr- a to mě tedy fakt naštvalo, jako proč????? To se tedy nepovedlo a bohužel mě tedy Útočiště za srdce nevzalo!!!Jako knížka špatná není to neeee,myšlenka asi taky dobrá no... posuďte a přečtěte si ji čtenáři, závěr ať si každý udělá sám. Za mě 3***jen za ten konec.

Ondra_P
07.02.2021 5 z 5

Dechberoucí příběh se spoustou zvratů a překvapení. Závěr bude čtenáře rozdělovat na dvě poloviny. Já patřím k té spokojenější :-)