Lockdown

Lockdown https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458298/bmid_lockdown-9oE-458298.jpg 4 350 101

Útěk z Výhně série

POD NEBEM JE PEKLO. POD PEKLEM JE VÝHEŇ. Třináctiletý Alex je křivě obviněn z vraždy a jeho život se navždy změní. Ocitne se ve Výhni – vězení pro mladé delikventy, nejtvrdším na světě. Jde o rozlehlé prostory hluboko pod zemí, kam vede jen jedna cesta – a ven žádná. Alex se setkává s opravdovými darebáky a sadistickými strážemi, ale to zdaleka není vše, co ho trápí. Občas v noci stráže odtáhnou z cely jednoho z vězňů, který se zanedlouho vrací, tělo poseté ranami a již není člověkem. Alex zoufale touží po svobodě a úporně se snaží uniknout z doživotního žaláře. Odhaluje totiž děsivou pravdu: Výhni vládne čisté zlo a každý den probíhají kruté experimenty, při nichž jsou uvěznění chlapci pokusnými králíky, netvoři vyrábějí další netvory a strach ze smrti je ta nejmenší starost…... celý text

zandu
02.09.2021 4 z 5

Velmi, velmi, velmi čtivé. Má to spád. Být mi o pětadvacet méně, byla bych nejspíš super nadšená.

Adhara
26.08.2021 4 z 5

Dobrý, čítavý štýl, vťahujúci príbeh a prostredie, príjemné tempo, primerane krvavé – ani nie prislabo, ani nie príliš. Hlavnému hrdinovi, i keď začínal ako záporák, sa dajú držať palce a úpenlivo si priať, aby sa z Výhne dostal.

Prekážal mi však surrealistický podtón celého diela. Nie ani tak príšery s dýchacími maskami a iné vyslovené nadprirodzeno, ako to, prečo Výheň vlastne vznikla a dospelí ju tolerujú. Nejaké vraždiace bandy pubertiakov mi nepripadajú ako dostatočné zdôvodnenie toho, že rodičia zakaždým úplne zavrhnú vlastné deti a je im šumafuk, že Výheň má pekelne vysokú úmrtnosť väzňov. A k tej úmrtnosti – deti živiace sa dlhú dobu len plesnivejúcimi zvyškami by padali ako muchy, otravy by boli na dennom poriadku u väčšiny väzňov. Spomínam to preto, lebo na rozdiel od dozorcov a inej čudesnej chamrade sa obávam, že toto nebude mať ani v ďalších dieloch vysvetlenie. Ibaže by nadprirodzeno preliezlo skrz-naskrz aj celou „normálnou“ spoločnosťou. Napriek nezodpovedaným otázkam ohľadom nadprirodzena som však, popravde, sklamaná, že to má aj pokračovanie. Bod, v ktorom príbeh končí, je dobrý. Nesie v sebe omrvinku nádeje, ale dobre vieme, ako to s drvivou pravdepodobnosťou dopadne. Čokoľvek prinesú pokračovania, veľmi pravdepodobne to zrazí reálnosť príbehu ešte o stupeň nižšie. Napriek tomu do ich čítania idem.

tessie_m
21.08.2021 2 z 5

Já nevím, co se děje, ale mě kniha vůbec neuchvátila, jak tady všichni píší, přišla mi moc rychlá, nebylo tam pořádně vysvětleno jaká událost vedla k vytvoření Výhně. Přišlo mi, že autor konec knihy hrozně uspěchal, mohl se rozepsat trochu více, otevřený konec mi nevadí, spíš to, jak rychle se ke konci knihy dostal. Nevím, jestli si přečtu další díly.

KaMal
16.08.2021 4 z 5

Takový drsnější Labyrint, s mladším osazenstvem, děsivými hlídači a sympatickými hlavními hrdiny. Jsem zvědavá, co přinese další díl :-)

Scathia
15.08.2021 4 z 5

Příjemná oddychovka. Určitě si přečtu i následující díly, děj je dobře našlápnutý, a to i přes ne příliš dobře zvoleného hlavního hrdinu.

metalic
10.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Tohoto autora jsem vůbec neznal a popravdě jsem si knihu koupil, protože mě v knihkupectví navábila svým vzhledem. Nějakou dobu se mi válela v knihovně, než jsem po ní sáhl a hned litoval, že mi to tak trvalo. Už z prvních stran jde cítit, kde autor bral inspiraci při psaní téhle knihy. Takže si myslím, že každý fanoušek Darrena Shana si zde přijde na své... Mě osobně kniha bavila od samého začátku, děj nemá slabých chvil. Kniha je psaná prostě tak, že člověk prožívá každou chvilku s hlavní postavou téhle knihy. Kniha končí dost otevřeným koncem, tak se člověk může těšit na další díl.

LucyEcstasy
08.08.2021

Příběh nás zavede do originálního příběhu se skvěle vykresleným prostředím. Nikdy jsem upřímně nečetla knihu, kde by se objevovalo vězení, navíc pro mladistvé a tak kruté. O to víc mne to bavilo. V příběhu najdete i strašidelné pasáže, které podtrhuje děsivá obálka.
Autor umí čtenáře ponořit do příběhu tak, jako by v něm sám vystupoval. Alespoň tak jsem to měla já. Byla jsem součástí příběhu. Autor si pohrával i s mými emocemi, ať už kladnými či zápornými.
Hlavní postavy jsem si velice rychle oblíbila. Líbilo se mi jak hlavní hrdina Alex logicky přemýšlel a hledal skulinu v celém systému vězení. Skvěle jsem se bavila i nad humorem ve vězení.
Samotná kniha je tak akorát na dvě odpoledne. Je napínavá a tak vám stránky budou utíkat pod rukama.
Neskutečně jsem si užila četbu této knihy a už teď se nemohu dočkat pokračování. Kniha si zaslouží plný počet hvězd, protože mne nenapadá nic, co bych mohla knize vytknout. Osobně si myslím, že kniha se bude líbit především mladým čtenářům. Nicméně já ji doporučuji všem.

Habana
06.08.2021 2 z 5

Asi nebudu patřit mezi ty nadšené... protože kniha s dobrým námětem (kdo vykradl Ridica??) je nedomyšlená a taková naivní. Upřímně netuším pro jaké čtenáře je kniha určená, myslím tím věk. Na jedné straně je místy lehce brutální, až hororová (fakt mohu chválit) a na straně druhé neuvěřitelně dětská. Často jsem měla pocit, že se tak chovají i protagonisti a tedy jsem schýzovala mezi jejich charaktery.
Dalším mínus vidím v nelogičnosti... vězni krmeni povařeným zhnilým masem? Asi trochu mimo, pokud by jim tam měli chvíli přežít. Kriminalita mladistvých se asi týká jen chlapců. Unikalo mi často proč by dělali zloduši co dělali...
Pak mě prudila naivita a spoustu prvků, které tam jsou nevysvětlené. Prostě moc otazníků a zbytečných efektů.
Uznat musím, že je titul čtivý a má pár dobrých okamžiků, ale přijde mi to hodně rozevláté a už teď vím, že druhý díl mě mine.

Dolik13
31.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Po knize jsem sáhl, jelikož mě zaujal přebal knihy a zajímavý námět. Musím říct, že děj nemá žádné hluchá místa, neustále se něco děje a není se tak divit, že se dá kniha přečíst velmi rychle.
Postavy jsou zajímavé, ale zasloužily by si více prostoru, aby si k nim člověk mohl vytvořit nějaký hlubší vztah. U Alexe, hlavního hrdiny to ale dobře funguje. Styl jakým je kniha psaná se mi hodně líbil.

Co už se mi méně líbilo, tak to byl ten naivní plán útěku, který působil dosti neuvěřitelně a v takovém prostředí, které je popisované, jako nejhorší a nejstřeženější vězení, o to víc naivně.

Nemám moc rád, když mají knihy takto otevřený konec, ale co už. Autor ví, jak donutit čtenáře, aby sáhli po jeho další knize. A já bych lhal, kdybych tomu tak neučinil. :D

Flafinka
30.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Doposud kdykoli jsem zkousela cist young adult literaturu, vyskytovala se tam protivna vrcholne emancipovana pubertacka, ktera zahadnym zpusobem vsechny okouzlila, coz se zcela rozchazelo s mym kniznim vkusem.
Lockdown je o klukovi-pruserari, ktery me nezacal stvat, protoze pribeh byl na to prilis napinavy.
Otrava je az prilis otevreny konec. Misty hnusne, pro fanousky severske krimi usmevne, ale i presto se na me stisnena klaustrofobicka atmosfera prenesla.
Tesim se na dalsi dil.

Lovana
26.07.2021 5 z 5

Původně jsem knihu ani neměla v plánu, ale potom, co jí četly holky ve společném čtení u @fejky_y , tak jsem změnila názor a řekla si, že to musím také vyzkoušet.
A jsem ráda za to, že jsem názor změnila... Kniha mě velmi bavila, četla se sama, stránky mi doslova utíkaly pod rukama, v podstatě jsem knihu přečetla za dvě odpoledne... Autor vytvořil velmi zajímavý, ikdyž brutální svět a jsem ráda, že něco takového neexistuje... Pokud máte citlivější žaludek, tak radši opatrně, některé scény byly opravdu dost brutální, ale nebudily mě ze snu ani jsem neměla problém usnout Oblíbila jsem si všechny hlavní postavy a moc se těším na další díly... První díl totiž skončil hodně otevřeně a já nutně potřebuji vědět, jak to bude dál

Hodnocení 4,5*/5* (nechávám si prostor pro další díly )

Annkag
24.07.2021 4 z 5

Masaker na stránkach knihy pre mládež....úžasne prepracovaný dej který je síce obšírnejší ale o to víc vás to pohlcuje a vy potrebujete vediet ako to bude dalej...kapotoly boli prítažlivé svojou krátkostou ale v podstate řekli to co chteli.
A já ako závislák bez svojej dávky tápu ve tme a potřebuju pokračování.

nela3812
12.07.2021 5 z 5

Kniha byla čtivá od první stránky a svým námětem (vězení hluboko pod zemí vyhloubené do skal) mě zaujala okamžitě. A to skutečně tolik, že jsem jí přečetla za jeden den. O napětí nebyla nouze. Také zvratů, ačkoliv se dají předpokládat, bylo dost. Víme, co se stane, ale nevíme, komu a kdy se to stane. Pokud si v knize najdete své oblíbence, máte pocit, jako byste ve Výhni na svůj osud čekali také.

Myslela jsem, že kniha bude více brutální a půjde v některých částech více do hloubky, bohužel tomu tak nebylo, ale i tak jsem měla po dočtení problém v klidu usnout. Takže je to možná dobře. Co se mi na knize líbilo nejvíce, byl humor mezi Alexem a jeho přáteli, které si ve Výhni našel. Upřímně a nahlas jsem se zasmála u mnoha vtípků, které tyto postavy pronesli, ačkoliv to bylo v nelehké situaci. Dlouho mi žádná kniha svým humorem takto dobře nesedla. I když to nebyla hlavní pointa knihy, velmi si toho v jejím obsahu cením.

Kdybych mohla, přidám do knihy mapku výhně se základním rozložením „místností“. Na začátek knihy by to bylo pro zorientování příjemné plus. Ale musím přiznat, že po dočtení knihy se ve vězení cítím jako doma a pravděpodobně bych tam zvládla chodit i poslepu.

Jediná otázka, kterou po dočtení knihy mám je: A co dívky? Jsou v tomto světě svaté nebo mají také svou vlastní „výhěň“?

Už se nemohu dočkat pokračování, které by mělo vyjít přibližně v polovině srpna 2021

Mudry
25.06.2021 5 z 5

Pustila jsem se do toho jen díky čtenářské výzvě . Říkala jsem si, že to snad nějak přelouskám, ale ..... Ani jsem ji nestačila zařadit do kolonky " právě čtené " a už se nemůžu dočkat, až vyjde druhý díl. Za mě fakt bomba !

FejKýý
23.06.2021 5 z 5

Tak tohle byla pecka. Tento příběh mě tak sedl. Očekávala jsem teda úplně něco jiného ani nevím přesně co. Ale toto bylo opravdu dobré. Četlo se to úplně samo. Nebývám tak rychlý čtenář. Přečetla jsem 100 stran za necelé dvě hodinky. Určitě ji zařadím do té skupinky "jedna z nejlepších knih za tento rok". Jsem ráda že jsem do knihy šla a že hned jak jsem ji uviděla mě kniha sama nalákala si ji přečíst. Doporučuji. Ale nezapomenout. Kniha je to opravdu drsnější, nedoporučuji osobám se slabším žaludkem. Těším se na podzim až výjde další díl a doufám že se u nás vydá celá série. Jinak to bude pěkně v háji. Už tento díl skončil tak, že akutně potřebuji vědět co bude dál. A ještě nakonec rozhodně radím nečíst anotaci. Prozradí vám úplně vše až do strany cca 205 a kniha má stránek 288. Já anotaci přečetla až v průběhu a i tak škoda ale lepší než kdybych ji četla před čtením. To bych opravdu byla naštvaná. V poslední době anotace prozradí strašně mnoho. Takže pokud ji chcete číst, můžete ale udělejte to ideál až po dvoustovce.

Polinka92
18.06.2021 5 z 5

Luxusní dílko. Moc povedené.

katallinka
04.06.2021 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, že by mě knížka tak moc bavila. Příběh mě vtáhl téměř od první stránky. Děj byl drsný, ale neustále zajímavý, takže jsem se ani chvíli nenudila. Chci rychle další díl. Konec je dost otevřený a já potřebuji vědět, co bude dál!

Ditules
17.05.2021 4 z 5

Super, úplně mě to vtáhlo a pohltilo. Naposledy se mi to stalo u trilogie od Fukudy. Výheň je peklo a ten popis je natolik živý, že byste tam mohli být i s těmi chlapci.

knihomolkaMist
15.05.2021 5 z 5

Páni! Husí kůže mě doprovázela notnou částí příběhu.
Neskutečně zajímavý námět. Nechybí tu napětí ani „wow“ efekt.
Velmi doporučuji :)

Cryptkeeper
14.05.2021 4 z 5

V této době,kdy je celý svět de facto jeden velký Lockdown,mi tato kniha spadla do ruky (potřené antibakteriálním gelem) rychleji než jakákoliv jiná. Čtenář je ihned vtažen do děje,ten rychle odsýpá,postavy jsou zajímavé a příběh drsný a syrový.
Ted už jen počkat na další díl a nenechat se mezitím chytit chlápkem v černém,stojícím s plynovou maskou na vaši zahradě.