Útěk z Tábora 14

Útěk z Tábora 14 https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/215191/mid_utek-z-tabora-14-215191.jpg 4 1018 211

Autentické svědectví z pracovních táborů v Severní Koreji. Pracovní tábory pro politické vězně existují v Severní Koreji dvakrát déle než ruské gulagy, podle odhadů v nich žije přes dvě stě tisíc lidí. Sin se v táboře narodil. Protože trpěl podvýživou, má menší a drobnější postavu. Paže má zkřivené namáhavou prací a záda zjizvená popáleninami z doby, kdy ho mučili ohněm. Kůže nad stydkou kostí nese jizvu po vpichu háku, jímž ho dozorce přidržoval nad plameny. Holeně na obou nohách má od kotníků po kolena znetvořené od elektrického plotu z ostnatých drátů, které nesplnily svůj účel, protože neudržely chlapce uvnitř Tábora 14.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

Escape from Camp 14 , 2012

čef
14.02.2015 5 z 5

Něco jako souostroví Gulag, ale odpornější o to, že se všechny popisované hnusárny dějí právě teď. Svědectví z první ruky od člověka, jenž byl od malička vychováván jako zvířátko s jedinou starostí o to jak přežít den. Cenou za to je naprostá ztráta téměř všeho co dělá člověka člověkem a těžký, možná nemožný, návrat k celé pravdě, k opravdové důvěře v sebe a k druhým a k normálnímu životu. Doporučuji ke čtením všem kovaným soudruhům, ačkoliv ti jí určitě jako imperialistickou propagandu číst nesmí. Blažení ti, jež nevědí co činí, protože jim patří království komunistické.

PatrikDi
12.02.2015 5 z 5

Kniha je ukázkou bezpráví, ponižování sevekorejského lidu totalitní diktaturou, soustředěné v té době do rukou nejmocnějšího muže Kim Čong-il(a). Hlavní postava Sin Tong-Hyok vystupuje jako jeden z několika, který se staví proti této zlé a násilné síle. Pokud je pravda, co sdělil autorovi knihy Blainu Hardenovi, skoro se tomu nechce věřit, čím si musel projít a jakou zvolil taktiku se odprostit od všeho a všech kdo jeho a ostatní v táboře trýznili a utlačovali. Do otřesných lágrových podmínek se narodil, vyrostl a když se naskytla možnost utekl. Slovy se nedá ani vylíčit, jaké to pro něho muselo být. Kniha nám ukazuje názorný příklad skupiny, která ovládá druhé za jakýchkoli možností. Chyba se v táboře nepromýjí a zpravidla za ní dotyčný v lepším případě dostane hrozný výprask, v tom horší jej čeká smrt. Blainovy vskuvky o historii a současných poměrech jsou nezbytné, aby čtenář si udělal představu o situaci v Severní Koreji, vyprávění Sina ve třetí osobě neztrácí na půvabu, tím si zajišťuje jistou míru objektivity a může snáz hodnotit jeho počínání nejen v táboře ale také na svobodě. Sin, který po útěku strávil nějaký čas v Číně, než se dostal do Jižní Koreje a USA, ukázal, že se umí o sebe postarat a přežít, ač se dopouštěl i drobných krádeží jen kvůli jídlu. Lékaři a psychologové, kteří jej léčili, tajní vyšetřovatelé zkoumali, zda jeho příběh je pravdivý, nemohou si představit, co to může být za život. Možná takový, jaký mají zvířata, která jsou chovaná za účelem zisku.
Kniha se velmi dobře čte, především druhá polovina, když Sin a jeho přítel začali vymýšlet plán útěku, tedy ani plán to nebyl, když se naskytla možnost, využili ji, nemysleli, jesli se jim něco stane. Život v táboře nemá žádnou cenu a člověk není ani člověkem, otrokem, který se řídí příkazy. Doufám, že Sinův příběh otevře oči mnoha lidem a ukáže jim, jakým způsobem totalitní režim zachází se svými občany.

kacimilek
09.02.2015 3 z 5

Knihu jsem četla až po přečtení článku, kde se hrdina přiznává k překroucení a zatajení některých skutečností. Možná i právě proto mě kniha jako taková nenadchla, avšak jako upozornění na dění ve světě, je výborná.

helmiczka
30.01.2015 3 z 5

Kniha bola krátka a predsa sa autorovi podarilo nájsť priestor na to, aby tam niektoré veci opakoval až príliš

fan_tomas
27.01.2015 3 z 5

Knížku jsem začal číst týden před tím, než se v tisku objevilo, že Sin si některé věci vymyslel a které se zřejmě vůbec neudáli....rozhodoval jsem se, zda mám pokračovat ve čtení nebo ne, nakonec jsem se rozhodl, že knohu dočtu. A došel jsem k závěru, že Sin neví čí je a a co vůbec v životě chce....

anoti
27.01.2015 3 z 5

Přijde mi, že kniha je co do obsahu hrozně skromná a tak trochu se omílající stále do kola.Ale stopu to ve mě každopádně zanechalo.

Finvarra
22.01.2015 5 z 5

Mám ráda knihy, které nám ukazují realitu v její nejsyrovější podobě. Ne proto, že bych se v tom vyžívala, ale proto, že pak nabudu jakéhosi uvědomění. Ale pořád je to jen knížka. Zažít jen zlomek činů proti lidské důstojnosti jistě by komentáře Útěku z tábora vypadaly jinak. Četlo se mi to dobře a těžko zárověň.

chanahd
18.01.2015 2 z 5

Zajímavé. Leč jak se ukázalo, částečně vymyšlené.
Ráda bych věděla, co z toho je nakonec pravda.

vekune
10.01.2015 3 z 5

Příběh sám o soje moc silný, novinářské vsuvky byly na místě, byly věrné a sedly. Myslím si, že se z toho příběhu samotného dalo vykřesat víc. Byl hodně krátký, ne moc vypovídavý, těžko říct, zda to bylo Sinovým vyprávěním neb autorem knihy. Taky bych upřednostnila kdyby příběh Sin vyprávěl v první osobě. Tím, že autor říkal: "Sin ráno vstal, Sin šel do školy" to ztrácelo na autentičnosti,

kaja.marik
13.12.2014 3 z 5

Pribeh je hodne drsny. Ale pokud bych mel srovnavat tuto knihu a knihy Syn spravce sirotcince a Neni co zavidet, tak bych na precteni doporucil spis ty druhe dve. Jako rade dalsich, ani me tady zpracovani moc nesedlo. Ale zhltal jsem aspon ty pasaze, ktere me zajimaly. (Prolina se tam Sinuv pribeh s obecnym popisem zivota v Korei, to prvni me zajimalo, to druhe lepe popsala kniha Neni co zavidet).

Ygnorantia
03.12.2014 5 z 5

Nedokážu si představit, když člověk vyroste v koncentračním táboře KLDR a je konfrontovám s realitou okolního světa. Může být Sin v "našem" světě ještě šťastný? Po přečtení knihy jsem dosti skeptický. Doufám, že se dožiju zhroucení hrůzného režimu v KLDR, ale to by musela být vyvinuta maximální snaha globálních hráčů (USA,Rusko,Čína atd.), zatím to spíše vypádá, že je jim naprosto lhostejný osud lidí v KLDR.

Misha11
02.12.2014 4 z 5

Zajímavé a zároveň smutné téma. V knize je hodně informací, o kterých se tak veřejně neví a nemluví. Sice je postavena na příběhu, ale prakticky se skládá z faktů. Přidat trochu více příběhu, něčeho kolem, aby to nebylo tak suché, a bylo by to ještě lepší. Autorových vsuvek bylo někdy až moc. Sinův příběh by si jistě zasloužil lepší zpracování..
Jak už zde bylo napsáno, tuto knihu by si měl přečíst každý, především lidi volící komunisty.

myomyo
30.11.2014 4 z 5

pracovní tábory v Severní Koreji - leckdo tuší, že byli a jsou a ráda bych dodala, že již nejsou, nebudou...knížka přibližuje tvrdou realitu, která na tomto území a především v těchto táborech vládne - tím, že jde o téma ne úplně často a běžně "publikované" rozhodně doporučuji přečíst a udělat si vlastní obrázek, co všechno se u "nás" na planetě děje..

Merynkaw
15.10.2014 3 z 5

Škoda "krásného" příběhu pro tak nekvalitní dílo...

Nefer
11.10.2014

jedním dechrm přečteno za den....

alexandra0429
09.10.2014 5 z 5

Poutavý příběh.

tornadolue
25.09.2014 5 z 5

Trvalo mi veľmi dlho, kým so knihu dočítala. Nezvládala som totiž opisy života v tábore, mučenia a vraždenia ľudí, bolo mi z nich fyzicky zle. Keď som knihu začala čítať, prežívala som pomerne náročné obdobie a nechcela som sa navyše "ničiť" knihou. Za veľmi zaujímavú považujem druhú polovicu, ktorú som dala na jeden dych. Prvý raz som čítala o tom, čo prežívajú utečenci a aké ťažké je začleniť sa do spoločnosti. Každopádne hrôzostrašné čítanie. Mnoho neuveriteľných ľudských osudov z pracovných a koncentračných táborov som so žiakmi preberala na dejepise, ale na tomto je najdesivejšie to, že sa odohráva v súčasnosti.

dadako
25.09.2014 4 z 5

Kniha je velmi zajímavá a i přes novinářský styl se čte dobře. První polovina mě uchvátila a četl jsem jí jedním dechem. Na druhou polovinu už těch dechů bylo potřeba více. Autor se stále opakoval a jen tím knihu nafukoval a prodlužoval. Přesto knihu doporučuji.

johnny335
24.09.2014 5 z 5

Knihu jsem přečetl jedním dechem - nedávno předtím jsem četl román 1984 a paralely mezi těmito díly byly až dechberoucí.
Autor knihy, americký novinář Blaine Harden, doplňuje Sinovo vyprávění politickými vložkami, které usnadňují pochopení fungování pracovních táborů.
Blaine Harden v er-formě popisuje Sinův život v táboře až po jeho život na a po útěku.
Užitečné jsou autorovy odkazy na ostatní uprchlíky a zejména odkazy na jejich knihy.
Přečtění této knihy velmi doporučuji každému, komu nejsou lhostejná lidská práva.
Ještě několik dní po přečtení jsem byl šokován tímto příběhem, který mě přiměl k dalšímu hledání informací.

Posli
08.09.2014 4 z 5

Kniha mě oslovila už jen podle názvu, a proto jsem si ji ihned půjčila v knihovně. Kniha splnila má očekávání. Dozvěděla jsem se spoustu věcí a žasla nad tím, co se jinde ve světě děje. Začetla jsem se a jen jsem kulila oči z toho, jací jsou lidé v pracovních táborech. Už jen to, že pro Sina už nikdy nebude možné žít pořádný plný život, je srdcervoucí.
Jediné, co bych této knize, kterou by si měl každý povinně přečíst, je to, že autor to podával spíše jako holá fakt – jako referát okopírovaný z Wikipedie, a ne jako silný příběh. Kdyby z toho udělal obyčejný román, tak by se mi kniha líbila ještě víc.