Útěk z Tábora 14

Útěk z Tábora 14 https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/215191/mid_utek-z-tabora-14-215191.jpg 4 1018 211

Autentické svědectví z pracovních táborů v Severní Koreji. Pracovní tábory pro politické vězně existují v Severní Koreji dvakrát déle než ruské gulagy, podle odhadů v nich žije přes dvě stě tisíc lidí. Sin se v táboře narodil. Protože trpěl podvýživou, má menší a drobnější postavu. Paže má zkřivené namáhavou prací a záda zjizvená popáleninami z doby, kdy ho mučili ohněm. Kůže nad stydkou kostí nese jizvu po vpichu háku, jímž ho dozorce přidržoval nad plameny. Holeně na obou nohách má od kotníků po kolena znetvořené od elektrického plotu z ostnatých drátů, které nesplnily svůj účel, protože neudržely chlapce uvnitř Tábora 14.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

Escape from Camp 14 , 2012

RudýOnkel
14.07.2016 4 z 5

Osobně mám na knihu zvláštní pohled. Nejspíš za to může to, že jsem malověrný. Ano, KLDR je "bordel" o tom není pochyb, ale Sin měl velmi velké štěstí. Věřím tomu, že se to tak opravdu událo, jak píše, ale některé pasáže mě zmátly, když měnil své výpovědi a někdy jsem se ztrácel v ději a datech, a proto si nechávám malou rezervu. A kdyby zde nebyly vsuvky a další informace, které podle mého názoru jsou k příběhu nepodstatné, byla by kniha lepší :)

amaenium
13.06.2016 3 z 5

Sinův příběh je neuvěřitelný a neskutečně zajímavý. Tahle část knihy se mi četla velmi dobře a kdyby byla kniha jen tento skutečný příběh, bylo by to lepší.
Dlouhé pasáže v pozadí, vsuvky a jiné až odborné ostavce mě nudily a nejraději bych je vynechala. Proto dávám tři hvězdičky.

Karin_Kim55
23.05.2016 3 z 5

Bylo to velmi... emocionální. Osobně jsem jednu pasáž musela přeskočit, jelikož pro mě to bylo až moc.

chlo0opek
03.05.2016 3 z 5

Musím říct, že jsem od této knihy čekal, že ji přečtu jedním dechem a budu prožívat s napětím se Sinem každý jeho krok. Bohužel se tak nestalo. Ačkoliv život Sina byl jistě hodně těžký, stejně mi jeho osoba k srdci nepřirostla. Člověk se asi nemá šanci jen tak rychle změnit po takové "výchově" a jelikož se Sin v táboře naučil jednat tak, aby se mu co nejsnáze podařilo přežít, stejně tak určitě bude jednat podobně i v soudobé společnosti, jak bylo i několikrát v knize vyjeveno. Sin si jistě brzy zvykne na život "celebrity v tomto oboru" a bude holt pro změnu on žít na úkor společnosti. Jak bylo popsáno i v knize, jakmile se na něj budou klást větší pracovní nároky, Sin je zkrátka nebude akceptovat, s prácí skončí a případné tak jeho neúspěchy bude svádět na jiné a společnost obecně:(. A když jeho "sláva" bude pohasínat, tak si "vzpomene" pro posílení své "obchodní značky" nějakou další zapomenutou historku z tábora (ať již na základě skutečnosti či si vymyslí - kdo to ověří?), aby jej to i nadále živilo. Happyend? Spíš zákon přežití...

Zuziiik
19.04.2016 2 z 5

Kdyby byla knížka založena na pravdě, dala bych mnohem víc hvězdiček......takhle jen 2 za snahu......protože mi vadí, když ze mě někdo dělá blbce......

alnahu
19.04.2016 3 z 5

Děsivý příběh muže ,který se v tomto táboře narodil a žil v něm přes 20 let života . Čtení o mučení a utrpení, ale i přesto stojí za přečtení.

hanoule
18.03.2016 3 z 5

Rozhodně velice zajímavý obsah, každopádně jde vidět, že ji psal Američan. :)

líba34
29.02.2016 4 z 5

Zajímavá, ale občas zdlouhavá.

valda
28.02.2016 2 z 5

O KLDR se toho ví opravdu hodně málo. Ví se například to, že v Severní Korei vládne diktátorským vojenským režimem již třetí generace Kimů. Že v 90. letech zemi postihl obrovský hladomor. A že aby takovýto šílený režim mohl fungovat, tak potřebuje mít rozsáhlou síť udavačů, vojenských a policejních složek a taky vězení.
Tahle kniha, podle názvu, by měla být o tom, jak se jednomu z neprávem uvězněných podaří utéct z nejpřísnějšího politického vězení.
Ze začátku Shin mluví o tom, jak vyrůstal v komplexu Tábora 14. Kde byl podrobován přísné výchově, nevěděl nic o okolním světě. A vzhledem k všudypřítomnému udavačství a mučení se považoval spíše za zvíře bez pocitů, než za člověka. Pokračuje o tom, jak byl později sám mučen, jak musel vykonával otrockou práci a jak se mu potom s obrovskou dávkou štěstí podařilo utéct.
Velká část knihy je potom taky o tom, jak pro něj bylo těžké začít žít nový svobodný život.
Na knize je zvláštní to, že vlastně není tak moc o KLDR, ale je to spíše intimní příběh o mladém člověku, který nejdříve žije v šíleném režimu v Severní Korei a potom zase bojuje s tím, jak žít v konkurenčním svobodném prostředí.
Každopádně Shin se v průběhu psaní knihy přiznal, že v některých částech lhal, a tak upravil svou výpověď. Protože se o Severní Korei toho opravdu moc neví, tak je i těžké zjišťovat, co z Shinova vyprávění je pravda a co ne.
Každopádně já jsem v průběhu čtení taky měl trochu pocit, že ne úplně všechno o čem Shin mluví je pravda. Hlavně proto, že Shin často neodpovídal, na spoustu otázek. Odůvodňoval to tím, že na to nerad vzpomíná.
Když jsem se po přečtení podíval, jak to s ním dál pokračuje, tak jsem zjistil, že se Shin začíná přiznávat k tom, že vlastně v nejdrsnějším politickém Táboře 14 nebyl. Že sice pracoval v dole, ale nikdo ho tam nedržel za elektrickým plotem apod.
Takže pokud se chcete něco dozvědět o pracovních táborech v KLDR nebo o režimu, který funguje v Severní Korei, tak se radši poohlídněte po tom málu jiných knížek.

Koza3
07.01.2016 4 z 5

Naprosto dechberoucí. Přiznám se, že před přečtením této knihy jsem měl mizivé znalosti o situaci na Korejském poloostrově. Věděl jsem, že jedna Korea je ta "lidová" a druhá ta demokratická, ale měl jsem problém říct, která je která. Taktéž jsem věděl, že Spojené státy tam bojovaly v minulém století válku, ale nějak se jim to nepovedlo. Tahle knížka mi přiblížila zemi na druhé straně světa a dala mi jasně najevo, jak se tam věci mají. Příběh Sina je naprosto grandiózní a doplňkové informace o politické situaci jsou perfektně vnořeny do příběhu tak, aby čtenář pochopil celý koncept. Už se mi to všechno složilo do jednoho obrázku (dnes ráno jsem náhodou koukal na epizodu MASH a chápal jsem skryté vtípky na korejskou kulturu :-)) a nedokážu pochopit, jak je možné, že v dnešní době existuje země jako KLDR diktovaná Kimovou dynastií. Včera jsem viděl v televizi, že Kim Čong-Un si hraje s vodíkovou bombou a rád si je testuje v okolí své Země. To je naprosto nepřípustné a doufám, že odveta Japonska a USA bude rychlá a situace v KLDR se co nejdříve změní. Doporučuji všem přečíst, poté se budete na místí asijské přistěhovalce dívat trošku jinou optikou.

mane.n
04.01.2016 4 z 5

Velice zajímavá kniha, prolínaná skutečnostmi z předmětných států, čímž osvětluje i pro naprostého neznalce, jak to vypadá i z druhé strany. Jedna hvězda dolů za neucelenost příběhu, kdy jsem občas ztrácela kontext.

DCKH
03.12.2015 3 z 5

Perfektní based on the true story.Mé oblíbené téma-SV.Je zde popsáno z pohledu Sina.Narozeného v koncentračním táboře,nejdepresivnějším místě na této planetě.Jeho útěk a celé životní příběh je tak emotivní a poučný že doporučuji přečíst každému svéprávnému člověku.Reálné podobenství o lidské chamstivosti,nespravedlnosti a koncentrovaném zlu ....

zegi
07.11.2015 3 z 5

Kniha mne trochu zklamala,příběh silný,ale nudně popsaný.Chvílema jsem se musela nutit do dalšího čtení.Škoda....

DajaF
28.10.2015 4 z 5

Jak hodnotit knížku, kde člověk prožil tolik krutosti a bolesti? Přestaňme si stěžovat, že musíme stát dlouhou frontu v obchodě a jiných nepodstatných věcí na které si dennodenně stěžujeme a važme si všeho co máme.

PetraBery
19.10.2015 4 z 5

Uff... I kdyby byla polovina věcí vymyšlená, tak je opravdu strašné, že se tohle děje v našem světě v současné době... Neuvěřitelné, hrozné, otřesné... Na autorovi je vidět, že je novinář, celá kniha je výpovědí proloženou fakty... Po tom, čím si Sin prošel, není divu, že se se světem "venku" mimo pracovní tábor nedokáže úplně srovnat. Drsné čtení!

jakafe
13.10.2015 4 z 5

"Člověk - to zní hrdě." - tolik motto komunistické ideologie. Vybavuje se mi dodatek k této větě z filmu 3 sezóny v pekle, kdy na to Jan Kraus odvětil: "To možná platilo, než vynalezli lágry."
V této knize je popsáno, co dokáže člověk páchat na člověku - ať je oním trestaným a trýzněným muž, žena či dítě. Prostředí severokorejského pracovního tábora kdesi v odlehlé části země, do kterého se Sin narodil a pak zde měl celý život "splácet" hříchy svých rodičů, by bylo hrůzné i jako thriller, nejsmutnější je, že je to realita života v KLDR, pokud se nenarodíte do privilegované třídy a znelíbíte se mocným. Kniha se netýká pouze Tábora 14, ale informuje i obecně o životě severokorejských občanů a o historii KLDR.

Invictus
10.09.2015 4 z 5

Milujem knihy, ktoré ma nútia premýšľať a toto je jedna z nich. Ako je možné, že sa ešte v dnešnej dobe môžu diať takéto veci. Premýšľam o tom aké zverstvá je človek schopný vykonať a ešte viac ma udivuje, ako môže iný človek také zverstvá vydržať. Knihu som prečítal ešte v ten deň ako som ju kúpil ale z hlavy ju nemôžem dostať ešte teraz. Vždy si na hlavného hrdinu spomeniem keď sa mi nechce ísť do práce, keď som naštvaný, že mi na pizzu dali málo kukurice a pri podobných blbostiach. Vtedy si uvedomím aký som hlupák a to ma posúva ďalej. Knihu určite odporúčam prečítať každému....

Alca007
08.09.2015 5 z 5

Neuvěřitelný životní příběh
- knížku jsem četla jedním dechem - zjištovala si i fakta na internetu - je hrozné jak
v 21.století může někdo tahle žít.
díky bohu za to že žiju,kde žiju.
Šinovi přeji životní štěstí

achilles
18.08.2015 5 z 5

Nejprve jsem apriori odmítal knihu číst. Měl jsem dost těch nacistických, sovětských či japonských lágrů, gulagů atd. Nepotřebuji dál číst ty otřesnosti a navíc: JE TO MINULOST. Mýlil jsem se, bohužel je to přítomnost a ještě krutější. Všem doporučuji číst, zvlástě těm, kteří si myslí, že kritika rádoby lidově demokratických a komunistických zemí je pouze propagandou USA.

milamarus
28.07.2015 5 z 5

Severokorejský vůdce čtyřiadvacetimilionového KLDR si dává záležet na tom, aby mu nikdo neodkryl karty, avšak vždycky není úspěšný. Tato kniha je toho důkazem! A myslím, že ani spekulace o pravdivosti některých pasáží z ní nedělají něco menšího.

Je to síla!

Těžká práce, hladovění, mučení a všudypřítomní dozorci, kteří mají páky na korigování odchylek. Obdivuhodná víra jednotlivců ve vlastní schopnosti a jejich odhodlanost utéct a přežít. Na to jste asi zvyklí, když čtete příběhy jiných útěkářů (Krvavé jahody, Utekl jsem z Osvětimi, V plesových střevíčkách sibiřským sněhem,…..) a možná, že jste i zahanbeni tím, kde žijete, co máte a co můžete. Ale bacha! Tohle není příběh z minulého století. Je to bohužel současnost.