Útěk poddaných z Čech na Moravu po třicetileté válce

Útěk poddaných z Čech na Moravu po třicetileté válce https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491129/bmid_utek-poddanych-z-cech-na-moravu-po--yun-491129.jpeg 5 1 1

Zbíhání venkovských poddaných na jiná panství i mimo zemské hranice. Pojednání o důvodech zběhnutí, návrzích k nápravě a uskuteční náprav.

majáček
28.02.2022 5 z 5

V padesátých létech 17. století poddaní byli na útěku neobvykle ve velkém množství. Začaly se posuzovat jako neposlušnost vůči vrchnostem. Důvody zběhnutí byly různé. Oprávněný důvod byla drsná protireformace, nesnesitelné daňové zatěžování, náboženství aj.
Naši předkové měli těžký život. Byli to však stateční lidé, když se dokázali postavit feudálním utlačovatelům a později i národnostnímu útlaku.

Zajímavý návrh proti zběhnutí doporučoval zemský advokát Ondřej Baier, měšťan Menšího Města pražského v říjnu 1652.
Návrh Baier doporučoval místodržícím i samotnému císaři.
Chtěl, aby žili lidé v míru, mohli dobře hospodařit a těšit se se svými blízkými.
Mimo jiné navrhl, aby poddaní měli u sebe pas či potvrzení. Ten by předali vrchnosti u které pracovali, pokud by chtěli odejít, tak vrchnost tam zapíše, jak se dotyčný na pracovišti choval a mohl odejít.
Celý Baierův návrh byl sice zajímavý, ale předbíhal svou dobu a proto neuspěl a byl zapomenut.

Tento návrh v dnešní době 21. století je používán tak, že máme rodné číslo, občanské průkazy, či cestovní pasy. Určitě by se Ondřej Baier ze 17. století radoval, že jeho návrh se uplatnil v pozdějších létech.
Díky Databázi knih jsem objevila další zajímavou knihu v rámci čtenářské výzvy 2022.

17. století poddanství

Bedřich Šindelář