Úsměv

Raina je obyčejná holka s obyčejnými problémy. Tedy do okamžiku, kdy následkem pádu přijde o - přední zuby! Takový úraz by dal pěkně zabrat každému, ovšem v případě dospívající teenagerky se chybějící chrup rovná naprosté tragédii. Chudák Raina si musí projít strašidelnou cestu po dentistických ordinacích, šperkovanou nejroztodivnějšími zubními náhradami, chirurgickými zákroky, rovnátky a obličejovými postroji. Kamarádky nemají pro její novou vizáž moc pochopení, ale co teprve tomu řeknou kluci! Citlivý i humorný grafický román Úsměv, založený na skutečné životní zkušenosti autorky, patří k tomu nejlepšímu, co může současná komiksová tvorba dospívajícím čtenářům a čtenářkám nabídnout. Získal mimo jiné Eisnerovu cenu, tedy "komiksového Oscara", a ocitl se na samém vrcholu žebříčku bestsellerů deníku New York Times....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/261820/usmev-OZn-261820.jpg 4.5119

Smile (2009)

Komiksy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Paseka

Terata

Již druhý přečtený komiks od této autorky a musím říct, že ono to umí. Jsou vtipné, svižné a čtenář si u nich odpočne :)

Kakajko

Moc pěkná oddechovka.

Mr.Elmo

Celkem milý komiks. Duchové se mi ale od Rainy líbily o něco víc. :)

ReniHan

Komiksy nejsou zrovna můj šálek čaje, ale tohle byla hezká četba,

hana.hanigerova

Prostě milé a hezké :-) Krásně zpracované, s hezkým příběhem. Pro děcka v pubertálním věku úplně ideální. Nečekejte však nic převratného, jen oddechové "čtení" :-)

WallopX

Krásně zpracovaný komiks. Na relax doporučuji :D

Eliška13
12.11.2017

Tahle knížka je taková oddechová, skvělá pro zkrácení dlouhé chvíle nebo na cestu autobusem.

Alethea_k
31.08.2017

Tento komiks se mi líbil více než Ségry. Byl svižnější, problémy ohledně kluků jsou snad známé všem holkám, takže jakési ztotožnění probíhá. Četla jsem je nejspíš ve správném pořadí, takže zklamaná být nemůžu.

Blančitos
16.07.2017

Pro mě byl Úsměv úžasnou oddechovkou, která mě navíc docela i pohladila po duši. :)

Christianne.K
07.06.2017

Mám těď hodně štěstí na knihy z knihovny. Úsměv mne zaujal, ale upřímně Ségry byly o trošku lepší, i tak nezklamal :).

OndřejMergl
19.03.2017

Komiks plný autobiografických zážitků dospívající dívky. Neustálé návštěvy zubaře, škola a kamarádi. Za mě roztomilá oddechovka, ale příběhově nic, co by mě oslnilo.

trudoš
07.01.2017

Raina Telgemeierová je výborná v navození atmosféry dětství, přelévajícího se do puberty. Má dar pro perfektní zachycení nepodstatných vzpomínek, které nosí v hlavě každý z nás a jež jsou tím, co tvoří mozaiku naší osobnosti. Hlavně však nevykresluje dospívání jako něco, co by jí nějakým způsobem rozšlapalo psychiku, rodinné vztahy, sexuální orientaci a celý život vůbec. Ta dentistická lapálie pak působí skutečně děsivě a zároveň krutě realisticky, až mi je s podivem, že autorka po všech těch peripetiích na zubaře nijak nezanevřela.
Co mi však vadilo, je její dějová rozevlátost, která mě iritovala už v Dramatu. Skáče od jednoho motivu ke druhému a stejně tak je (často nedořešené) opouští. Sice se tím hodně blíží ke skutečnému průběhu lidského života, ale to ji v mých očích nijak neomlouvá. Naštěstí to hravě kompenzuje sympatickou kresbou, která prostě nedovolí na komiks a jeho hrdiny nějak zanevřít, i když je fakt, že příběh tak díky tomu chytá patinu světa, viděného skrze růžové brýle.

RaptoR
03.01.2017

Úsměv je příjemné čtení, které na první dojem pouze popisuje vše, co zažila většina z nás - stud, trapnost, nepochopení. Všechny odstíny pocitů, které v pubertě zakoušíte ( nebo jste zakoušely). Úsměv ale má něco do sebe. Má onen faktor X, který vás nutí číst dál a dál.
Více v odkazu v recenzích.

Jane417
27.11.2016

Vtipné, ze života a 13náctiletí musí být z knihy nadšení!

jiri0728
18.11.2016

Dvojnásobná držitelka Eisnerovy ceny? Tomu jsem nemohl uvěřit, když jsem to na přebalu četl. Na majstrštyk takových velikánů jako Alan Moore nebo Neil Gaiman to nevypadalo, jenže... pod zdánlivě prostou kresbou se skrývá výborný autobiografický příběh, který oplývá filmovými střihy a smyslem pro ironii. Autorka se nesnaží ze své postavy dělat správňáka a dokáže s odstupem pobaveně komentovat své tehdejší chování puberťačky. Kniha je opravdu od začátku do konce vtipná a hranice nostalgie a sentimentality se pohybuje na snesitelné úrovni. Přečetl jsem na jeden zátah a určitě ne naposled.

Paixan
23.09.2016

Vynikající komiks. Velmi rychle a hezky se čte.
Líbilo se mi všechno: zpracování , kresby, čtení a strašně se mi líbilo , že to je něco, co jsem v životě sama zažila.
Možná, že je s něčím nespokojená, ale já jsem doktorům vděčná za jejich práce a rodičům zato, že mě vezli sem a tam.
Jinak velmi dobré a doporučuju všem i těm co fakt čtení nemusí.

popeluška
15.09.2016

Nádherný komiks.....úžasné čtení i grafika....ráda se knize někdy vrátím :-)

danulika10
22.08.2016

Naprosto doporučuju. Je to milé, rychlé a zábavné.

Faiglová
24.07.2016

Oddechovka :)

bosorka
28.05.2016

Rychlovka. Příjemný a místy i úsměvný komiks. Dospívání jedné normální holky a její trápení se zuby - situace by se mohla zdát obyčejná, ale pro ni je zásadní a možná i určující. Aby ne! I komiks se zdá být obyčejný a taky ve své podstatě je, ale tou svojí "běžností" a nezásadností je zároveň velice působivý. Líbilo. 4 a půl.

GreenMagritte
04.04.2016

Příjemný civilní komiks se svěžími kresbami. Hlavní „zubní“ motiv by nebyl tak zábavný, kdyby současně Raina nebyla uprostřed puberty, onoho nesnesitelného období, kdy se na povrch dere vlastní osobnost. Jsme tak svědky jejího dilema, kterému z kluků dát přednost, kdy si nechat propíchnout uši, ale i obavám o vzhled a vnímání sama sebe. Z kapitoly v níž Raina odmítne kluka, na mě dýchla ona pubertální trapnost a stud, kterou tu a tam zažil snad každý.

Pro nositele rovnátek bude mít tahle knížka ještě větší rozměr, když si zavzpomínají na vlastní zážitky :)

pablii
17.02.2016

knihu jsem přečetla během chvilky jedním dechem...nádherné komiksové ilustrace, úsměvný příběh psaný životem...za mě TOP!

Honzeecheck
06.01.2016

Sympatický autobiografický komix, který bych si ale asi víc užil bejt teenagerka. Nicméně téma je jasný, každý jsme měli během vyrůstání nějaký ten komplex u Rainy jsou to zuby. Jenže narozdíl od nás všech ho měla celkem oprávněně. Přes všechny ty lékařský procedury, který chudák musela podstoupit je to úplně obyčejná holka v náročný životní fázi a tak jí i člověk odpustí, že se občas chová jako dylina. Kdo v tom věku taky ne, že. Baví mě jak je to realsitický, jak se ráda fláká, jak je nejistá, jak se bojí a pochybuje. Tohle jednou dam přečíst svejm dětem... Mmch. autorka vypadá hrozně sympaticky, prakticky se nedá najít její fotka bez úsměvu, doktoři odvedli skvělou práci :-)

jeduna
31.12.2015

vy jste někdy nosila rovnátka? ptá se mě slečna na dentální hygieně. a já na to že jó, ale už je to dvacet let. tak to bude asi lepidlo .. takže já bych svým tehdejším zubařům spíše nepoděkovala, ale beztak jsem nakonec dospěla ke stejnýmu závěru jako Raina: dokonalej skus je fajn, ale né že by na tom tak úplně záleželo

kamibe
24.12.2015

Kdyby bylo hvězdiček deset, nebo nevím kolik, autorka by je dostala ode mne všechny!
Lepší komiks jsem vskutku nečetla. Nejspíš bude první, který je založen na vlastních zkušenostech, a to je možná právě to, co ho činí tak neodolatelným.
Dá-li se nějak hodnotit komiksový text, dostal by i ten ode mne maximum. A obrázky jsou skvělé, přesné, podrobné, dokonale si umím představit zubařovu práci i Raininy pocity a prožitky.
A protože celá příhoda trvala tolik let, je to v podstatě román, neboť hlavní hrdinka se vskutku promění. Nejen navenek - úsměvem, ale i uvnitř - svým nazíráním na sebe sama. Krásně to vystihla na straně 212 touto větou: Uvědomila jsem si, že můj pohled na svět dřív ovlivňovalo to, jak jsem se cítila uvnitř.
Osobně bych dodala jen to, že tahle moudrost podle mého platí nejen dřív, ale stále a pro každého.

rarášek
29.11.2015

Úžasný komiks od úžasné autorky, od které jsem už četla komiks Drama. Moc se těším na další komiksy od ní. :)

martinstefko
04.11.2015

Jen málo autorů se v současném moderním komiksu dovede pyšnit tak krásným vykreslením vlastních postav a všech jejich vlastností, aniž by jejich snaha vyzněla křečovitě a jen těžko uvěřitelně. Více: http://www.comics-blog.cz/2015/11/1030-usmev-90.html

Raina Telgemeier

Raina Telgemeier