Únos

Únos https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204292/mid_unos-204292.jpg 4 34 3

David Balfour série

Román anglického klasika pojednává o dobrodružné plavbě osiřelého skotskéno chlapce, který se octne vinou podivínského a lakotného strýce na palubě otrokářské lodi. Vyprávění o ztroskotání lodi, o životě na pustém ostrově, o pátrání po příteli je zasazeno do realistického rámce historických událostí Skotska, do poloviny 18. století.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: ekniha , JHuslík

Kidnapped , 1886

ber-tram
01.03.2018 3 z 5

Kdo bere na milost píseň Déšť, vůz a pláč v podání Daniela Hůlky, vezme na milost i Stevensonův Únos, poněvadž ví, že hudbu k počeštělé písni složil Vladimir Cosma primárně jako melodii k televizním Dobrodružstvím Davida Balfoura natočeným na motivy Stevensonova Únosu. Tak, spojitost historie dávné (literární) s nedávnou (hudebně-obrazovou) je sice zpečetěna, ačkoliv pro mládež už bude čtivo hodně odumřelé a pro starší nedospělé, takže radši upřednostní filmové adaptace. Já Únos s potěšením vsouvám mezi „Knihy, jejichž filmové verze mají poslechuhodný soundtrack“. 6/18

Yalka
05.07.2016 4 z 5

Četla jsem jako dvojknihu (Únos + navazující Katriona). Byla to moje docela oblíbená kniha ke které jsem se pravidelně vracela. Ale kromě love story mi z ní (po takřka 30 letech) v hlavě nic neutkvělo :-)

ondrash77
05.06.2014

Dovedu si představit, že v čistě textové podobě je Únos napínavý a román pro mladší čtenáře. Jisté kouzlo mu přidává i fakt, že Stevenson částečně vycházel z dobových reálií a některé postavy skutečně žily. Obecně však platí, že komiksový Únos patří do rubriky "zbytečné".