Un Lun Dun

Zanna a Deeba, nerozlučná dvojice dospívajících kamarádek, naráží ve svém okolí na řadu podivných událostí. Začne to zvláštním chováním lišky, která nemůže ze Zanny spustit oči, i když pár drobností se objevilo snad ještě předtím. Neznámá žena osloví Zannu s úctou jako „Šuazy" a o dopisu se vzkazem „Těšíme se na setkání s Vámi, až se kolo otočí" ani nemluvě. Když ale dívky zpozorují, jak je sleduje na první pohled obyčejný deštník, rozhodne se Zanna přijít věcem na kloub a i přes protesty opatrné Deeby vstoupí do sklepení, kde uvede do provozu skrytý portál vedoucí ze známého Londýna do Londýna zcela jiného. NeLondýn je světem, kde vás může začít pronásledovat kupa odpadků, lze v něm narazit na obávané vražedné žirafy, na pomoc v nouzi vám přispěchají ozbrojené popelnice, setkáte se tu i s krejčím, co má špendlíky místo vlasů a svezete se třeba létajícím dvoupodlažním autobusem. A obyvatelé neLondýna už na Zannu čekají, protože ona je Šuazy - Vyvolená. Proroci předpověděli, že zachrání svět před hrozivým Smogem. Deeba je prostě přítelkyně, která plní jen roli doprovodu. Přemoci Smog je totiž Zanniným osudem... jak také jinak? Jenže obě dívky brzy přicházejí na to, že v neLondýně není vůbec nic, jak by se mohlo na první pohled zdát... Další skvělý román Chiny Miévilla se nese v tradici rozverné, mnohdy však i dosti temné fantazie Lewise Carrolla a stejně tak jako nestárnoucí díla tohoto klasika světové literatury, je i on určen pro čtenáře doslova kteréhokoli věku. Kniha je navíc doprovázena ilustracemi samotného autora....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/77_/77171/un-lun-dun-y3f-77171.jpg 4.195
Sci-fi, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Laser-books (Laser)

Un Lun Dun (2007)

Kniha Un Lun Dun

zanetkov77
15.11.2018

YA žánr jde úplně mimo mě a k této knize jsem se dostala jistou náhodou, hlavně kvůli jejímu ekologickému tématu (které velmi oceňuji). Naproti tomu mi ale Un Lun Dun připadá jako povedený fantaskní román (nejen) pro děti a mládež. Ač je děj místy dost předvídavý a po jazykové i obsahové stránce pro mě trochu jednoduchý a občas přitažený za vlasy (ale to je spíš asi tím, že nejsem na tento žánr příliš zvyklá), celkově se mi moc líbí hlavní myšlenka, která je bezesporu velmi originální a nápaditá, stejně jako oceňuji fantazii při vytváření postav a celkového prostředí NeLondýna, které mi svou děsivou bizarností nemálo připomnělo Neila Gaimana (a například jeho Koralinu). Ke konci, když celý příběh vygraduje do velké bitvy (která mi zas evokovala poslední bradavickou bitvu z HP), stupňuje se i napětí a sled událostí se podstatně zrychluje. Co se týče konce, tak stále úplně nevím, jestli jsem spokojená nebo mi tam něco chybělo... každopádně, přesto, že je kniha dosti objemná, se mi díky krátkým kapitolám četla rychle a v podstatě sama a byla to moc příjemná oddechovka. Taky bych moc ráda vyzdvihla krásné ilustrace, které velmi povedeně vykreslují netradiční postavy tohoto příběhu.

Bulba
25.04.2018

Miéville je můj oblíbený autor, žádná z jeho knih mě ještě nikdy nezklamala. Tím, že tato je určená pro mládež, není tak drastická, jako knihy pro dospělé, vzpomněl jsem si na Kingovi Dračí oči. Chápu, že autorovy fantazie se nemusí každému líbit, ale u mě vždycky boduje.

trudoš
11.03.2018

Po několika románech plných deprese se China Miéville rozhodl šplhnout si něčím veselejším. Městská fantasy pro mládež Un Lun Dun je přitom evidentní poctou Lewisu Carrollovi (nebo Clivu Barkerovi, záleží čí svět za zrcadlem máte radši), takže si na ní pochutnají lidé jakékoliv věkové kategorie. A nejvíce samotní Londýňané, protože domácími kulisami je vyprávění přímo prošpikováno.
Dějová linka se točí kolem dvou kamarádek, jež se za tajuplných okolností dostanou do neMěsta. Zde se musí postavit stvoření jménem Smog, jehož jedinou touhou je vše živé spálit a pohltit. A právě Zanna a Beeba jsou těmi, kdo mají vše změnit. Jedna z nich je dlouho očekávaná Vyvolená a ta druhá… ta prostě koná, aniž by k tomu potřebovala nějaká proroctví.
Opět si tak člověk může užít autorovu potrhlou fantazii, tentokrát okořeněnou jeho vlastními ilustracemi, jež vůbec nejsou špatné. Zápletka je přímější a dějovější, na druhou stranu jí chybí jakýkoliv přesah, opomeneme-li tedy ekologicko-recyklační ponaučení.

B4LU
12.12.2017

Taková příjemná oddechovka. Autor svou fantazii tentokrát pustil úplně z řetězu a výsledkem je nádherně absurdní variace na Alenku v říši divů. I přes počet stránek jsem knihu zhltnul asi za den a určitě se k ní ještě vrátím.

Žabák83
31.07.2017

Dobře řemeslně napsané, nedá se nic vytknout, ale chybí duše. Postavy nezajímavé, příběh tuctová variace na dívku zachraňující svět "za zrcadlem". Všechno správně, ale nedá se to číst.

LadyKet
25.04.2016

Úžasná fantazie autora. Moc jsem si knížku užívala a bavila mě. Skvělé!

Slooki
19.04.2016

Něčím mi to připomnělo Alenku, však mluvící deštník zas až tak moc často nepotkáte. Tento svazek mi připadl jako první od tohoto autora, stejně tak jako " škatulka, New Weird " Neotřelí nápad, který mě na nějakou tu dobu příjemně zaměstnal.

LucyEcstasy
16.01.2016

Dnes dočteno a musím říct, že kniha je úžasně napsána a takovou fantazii a představivost jsem ještě nikde neviděla. Skvělé je i to, že původní hlavní hrdinka nakonec není tou co má být a NeLondýnu pomůže defacto cizí člověk. :) Bohužel i na druhou stranu některé vymyšlené věci v knize byly až příliš.
Celkově se mi ale kniha líbila. :)

Zrcadlení
Zrcadlení