Un Lun Dun

Un Lun Dun https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77171/bmid_un-lun-dun-y3f-77171.jpg 4 131 21

Zanna a Deeba, nerozlučná dvojice dospívajících kamarádek, naráží ve svém okolí na řadu podivných událostí. Začne to zvláštním chováním lišky, která nemůže ze Zanny spustit oči, i když pár drobností se objevilo snad ještě předtím. Neznámá žena osloví Zannu s úctou jako „Šuazy" a o dopisu se vzkazem „Těšíme se na setkání s Vámi, až se kolo otočí" ani nemluvě. Když ale dívky zpozorují, jak je sleduje na první pohled obyčejný deštník, rozhodne se Zanna přijít věcem na kloub a i přes protesty opatrné Deeby vstoupí do sklepení, kde uvede do provozu skrytý portál vedoucí ze známého Londýna do Londýna zcela jiného. NeLondýn je světem, kde vás může začít pronásledovat kupa odpadků, lze v něm narazit na obávané vražedné žirafy, na pomoc v nouzi vám přispěchají ozbrojené popelnice, setkáte se tu i s krejčím, co má špendlíky místo vlasů a svezete se třeba létajícím dvoupodlažním autobusem. A obyvatelé neLondýna už na Zannu čekají, protože ona je Šuazy - Vyvolená. Proroci předpověděli, že zachrání svět před hrozivým Smogem. Deeba je prostě přítelkyně, která plní jen roli doprovodu. Přemoci Smog je totiž Zanniným osudem... jak také jinak? Jenže obě dívky brzy přicházejí na to, že v neLondýně není vůbec nic, jak by se mohlo na první pohled zdát... Další skvělý román Chiny Miévilla se nese v tradici rozverné, mnohdy však i dosti temné fantazie Lewise Carrolla a stejně tak jako nestárnoucí díla tohoto klasika světové literatury, je i on určen pro čtenáře doslova kteréhokoli věku. Kniha je navíc doprovázena ilustracemi samotného autora.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Laser-books (Laser)
Originální název:

Un Lun Dun , 2007


více info...

Komentáře (21)


felixrr
felixrr
23.08.2023 5 z 5

Kniha je dětsky laděná, ale na kvalitě jí to neubírá. I přes šílený výplod fantazie je děj smysluplný, a navíc plný zvratů. Dějová linka s Vyvolenou působí zpočátku lacině a zdá se, že řešení problému bude snadné, ale není tomu tak. Prostředí je opět famózní, a nechybí tu humor nebo další zajímavé prvky. Celkově to na mě působilo jako Stephen King na cracku nebo LSD, a to je kompliment.

LiliDarknight
LiliDarknight
05.08.2023 4 z 5

Britský autor China Miéville vdýchol život novej podobe Londýna. Jeho Anlondýn je sčasti oživeným smetiskom, v ktorom prebývajú všakovakí výstrední a čudní obyvatelia. Diba a Zana, ktoré sa tu jedného dňa ocitnú, môžu len vyvaľovať oči. Podobne ako ďalšia dievčina, ktorá kedysi dávno prepadla cez králičiu noru. Zásadný rozdiel tkvie v tom, že zatiaľ čo je nové prostredie pomerne čudné, ani v najmenšom ho nenapĺňajú absurdnosti a nonsens.

Mesto vlastne funguje na princípe recyklácie. Ľudia tam hore používajú predmety, nábytok alebo kuchynské spotrebiče a potom ich vymenia za nové, nepokazené. Lenže tie chybné sa neskôr prepadnú na miesto, kde dostávajú druhú šancu. Vznikajú z nich napríklad lietajúce autobusy, z kníh látka na šaty a z dáždnikov celý nový národ.

Občas sa ale prihodí, že sa niečo dostane aj naspäť. Napríklad žirafy, ktoré presvedčili ľudí, že sú mierumilovné. Alebo výskumník hľadajúci odpovede na otázky o tom, ako poraziť Smoga. Londýnčania sa ho zbavili už pred rokmi, no teraz straší a ohrozuje Anlondýn. Práve pred ním sa potrebujú nevšední obyvatelia zachrániť.

Čarovnosť prostredia a všetkých kulís spočíva v ich každodennosti. Ide o veľakrát takmer bezvýznamné veci, ktoré vnímame ako samozrejmosť. Autor im dokázal vdýchnuť nový, zaujímavý život. Jeho koncepty a nápady sú síce občas trošku strelené, ale zároveň je jednoduché im uveriť. Akoby naozaj mohli existovať, stačí len natiahnuť ruku. Je to práve táto rôznorodosť prvkov, čo dokáže čitateľa najviac strhnúť.

Námet je už o niečo fádnejší. Vo svojej podstate ide o ďalší príbeh o vyvolenej. Zároveň treba poznamenať, že Miéville sa snaží aj s týmto popasovať svojsky. Prízvukuje, že budúcnosť, hoci aj tá predpovedaná, nie je vytesaná do kameňa. Každý človek má možnosť rozhodnúť sa zmeniť svoj osud. Ako to robia aj jeho postavy.

Tie čitateľ spozná len do určitej miery. Kniha je orientovaná predovšetkým na dej. Takže charakteristika alebo odhalenie motivácií aktérov sú skôr naznačené. Túto opisnú strohosť kompenzuje celková svižnosť. Hromadia sa krízy, ktorým je potrebné čeliť. Takisto sa o slovo hlási nebezpečenstvo, tajné úklady, konšpirácie a všetko to ešte umocňuje výborne gradované napätie. To vyústi do veľmi uspokojivého, hoci trochu otvoreného záveru. Príjemný pocit z prečítaného však pretrvá.

Kniha An Lan Dan ponúka strhujúce dobrodružstvo, vďaka ktorému čitateľ nebude mať čas si vydýchnuť. Autor kombinuje rozprávanie o vyvolenej s nevšednými kulisami. Svet, ktorý stvoril, je plný divov. Tie uchvátia a navodzujú pocit, akoby bol príbeh jedinečný a neopakovateľný. Kombinácia týchto prvkov zabezpečuje príjemný zážitok. Najviac ho síce ocenia tí mladší, ale neurazí ani starších.


TeoK7
TeoK7
16.03.2021 5 z 5

super knížka plná nečekaných zvratů.
jen mi přijde škoda, že kniha nemá pokračování.

Keyance
Keyance
28.06.2020 5 z 5

Tato kniha mě naprosto dostala. Byla čtivá, inovativní, veselá i napínavá a přečetla jsem ji za chvíli. Je to přesně ten typ knihy, se kterým bych chtěla vyrůstat. Nesmírně se mi líbilo převrácení obvyklých stereotypů i množství inovativních věcí v knize. Konec byl nanejvýš uspokojivý.

Hodnotím 9/10. Těším se na nějakou další knihu od stejného autora.

sarka9190
sarka9190
22.04.2020 3 z 5

Když to srovnám s Gaimanovou Koralinou, která je také pro,, mladší,, čtenáře a přesto mne stále jakožto,, dospelaka,, oslovuje, Un Lun Dun je ve vleku za ní a je to pro mne velmi solidní průměr. Je to knížka, ke které se budu s chutí vracet, jelikož boří již krapet vycpely stereotyp ohledně dětských predurcenych vyvolených jedinců, se kterými se člověk leckdy s obtížemi ztotožňuje. Pokud někdo nadává na pestrost a bujnou fantazii, doporučuji četbu Alenky v říši divů od Lewise Carolla, kterou se dílko nepochybně inspirovalo. Možná hodnocení časem ještě upravím, tím myslím k lepšímu, koneckonců, některé knihy opětovným přečtením zraji.

zanetkov77
zanetkov77
15.11.2018 4 z 5

YA žánr jde úplně mimo mě a k této knize jsem se dostala jistou náhodou, hlavně kvůli jejímu ekologickému tématu (které velmi oceňuji). Naproti tomu mi ale Un Lun Dun připadá jako povedený fantaskní román (nejen) pro děti a mládež. Ač je děj místy dost předvídavý a po jazykové i obsahové stránce pro mě trochu jednoduchý a občas přitažený za vlasy (ale to je spíš asi tím, že nejsem na tento žánr příliš zvyklá), celkově se mi moc líbí hlavní myšlenka, která je bezesporu velmi originální a nápaditá, stejně jako oceňuji fantazii při vytváření postav a celkového prostředí NeLondýna, které mi svou děsivou bizarností nemálo připomnělo Neila Gaimana (a například jeho Koralinu). Ke konci, když celý příběh vygraduje do velké bitvy (která mi zas evokovala poslední bradavickou bitvu z HP), stupňuje se i napětí a sled událostí se podstatně zrychluje. Co se týče konce, tak stále úplně nevím, jestli jsem spokojená nebo mi tam něco chybělo... každopádně, přesto, že je kniha dosti objemná, se mi díky krátkým kapitolám četla rychle a v podstatě sama a byla to moc příjemná oddechovka. Taky bych moc ráda vyzdvihla krásné ilustrace, které velmi povedeně vykreslují netradiční postavy tohoto příběhu.

Bulba
Bulba
25.04.2018 5 z 5

Miéville je můj oblíbený autor, žádná z jeho knih mě ještě nikdy nezklamala. Tím, že tato je určená pro mládež, není tak drastická, jako knihy pro dospělé, vzpomněl jsem si na Kingovi Dračí oči. Chápu, že autorovy fantazie se nemusí každému líbit, ale u mě vždycky boduje.

trudoš
trudoš
11.03.2018 3 z 5

Po několika románech plných deprese se China Miéville rozhodl šplhnout si něčím veselejším. Městská fantasy pro mládež Un Lun Dun je přitom evidentní poctou Lewisu Carrollovi (nebo Clivu Barkerovi, záleží čí svět za zrcadlem máte radši), takže si na ní pochutnají lidé jakékoliv věkové kategorie. A nejvíce samotní Londýňané, protože domácími kulisami je vyprávění přímo prošpikováno.
Dějová linka se točí kolem dvou kamarádek, jež se za tajuplných okolností dostanou do neMěsta. Zde se musí postavit stvoření jménem Smog, jehož jedinou touhou je vše živé spálit a pohltit. A právě Zanna a Beeba jsou těmi, kdo mají vše změnit. Jedna z nich je dlouho očekávaná Vyvolená a ta druhá… ta prostě koná, aniž by k tomu potřebovala nějaká proroctví.
Opět si tak člověk může užít autorovu potrhlou fantazii, tentokrát okořeněnou jeho vlastními ilustracemi, jež vůbec nejsou špatné. Zápletka je přímější a dějovější, na druhou stranu jí chybí jakýkoliv přesah, opomeneme-li tedy ekologicko-recyklační ponaučení.

B4LU
B4LU
12.12.2017 5 z 5

Taková příjemná oddechovka. Autor svou fantazii tentokrát pustil úplně z řetězu a výsledkem je nádherně absurdní variace na Alenku v říši divů. I přes počet stránek jsem knihu zhltnul asi za den a určitě se k ní ještě vrátím.

Žabák83
Žabák83
31.07.2017 2 z 5

Dobře řemeslně napsané, nedá se nic vytknout, ale chybí duše. Postavy nezajímavé, příběh tuctová variace na dívku zachraňující svět "za zrcadlem". Všechno správně, ale nedá se to číst.

LadyKet
LadyKet
25.04.2016 5 z 5

Úžasná fantazie autora. Moc jsem si knížku užívala a bavila mě. Skvělé!

Slooki
Slooki
19.04.2016 3 z 5

Něčím mi to připomnělo Alenku, však mluvící deštník zas až tak moc často nepotkáte. Tento svazek mi připadl jako první od tohoto autora, stejně tak jako " škatulka, New Weird " Neotřelí nápad, který mě na nějakou tu dobu příjemně zaměstnal.

LucyEcstasy
LucyEcstasy
16.01.2016

Dnes dočteno a musím říct, že kniha je úžasně napsána a takovou fantazii a představivost jsem ještě nikde neviděla. Skvělé je i to, že původní hlavní hrdinka nakonec není tou co má být a NeLondýnu pomůže defacto cizí člověk. :) Bohužel i na druhou stranu některé vymyšlené věci v knize byly až příliš.
Celkově se mi ale kniha líbila. :)

Azizi
Azizi
12.04.2015 2 z 5

Úchvatný fantasy svet! Ale to je z mojej strany asi koniec pozitívneho hodnotenia. Žiaľ mne osobne by stačilo opísať fantastické výjavy na 5 strán formou encyklopédie a malo by to rovnaký efekt, ako tých takmer 500 strán. A nemyslím si, že je to len tým, že je kniha určená najmä deťom, s tým som samozrejme rátala. Nudný nezaujímavý príbeh, ktorý na mňa pôsobil ako nasilu vytvorený len preto, aby tam vôbec nejaký bol, totálna absencia napätia, postavy charakterovo absolútne nezaujímavé, ploché, emócie žiadne, bez humoru, a pritom sa tam vyslovene žiadal aspoň ten, keď už nič iné. Ale tak bolo to svojim spôsobom celé také milé, viem si predstaviť, že niekomu sa to môže páčiť.

Nelly
Nelly
11.11.2014 4 z 5

Krásná, fantaskní knížka o světě, který Vás překvapí i okouzlí, o postavách, které si oblíbíte i znechutíte.

Faustka
Faustka
10.11.2014 5 z 5

Výborné! Předvánoční aktivity šly stranou. Deeba, Zanna i celý neLondýn mě zcela okouzlil. Roztomilou Tvaroháčku toužím najít pod stromkem. Ježíšku, prosím. :-)

Eslem
Eslem
19.09.2014 4 z 5

Vedle Nikdykde jsem se nějak nemohla zbavit myšlenek na Čaroděje ze země Oz a obojí bylo příjemné, stejně jako potěšil Mievillův koncept Vyvolené :) Jen na té bizarnosti mohl místy trošku ubrat, podobně jako se pokrotil v Kolejmoří…

yank3e
yank3e
31.10.2012 2 z 5

No nevím, je tam spousta dobrých nápadů, ale také spousta věcí, které u mě kvalitu hodně srážely. Celý koncept a podstata příběhu je v pořádku, ale všechny ty jednotlivé detaily jsou moc přehnané a jako celek to nefunguje. Také si nepamatuji jiné dílo, kde by se mi tak příčíly některé kladné postavy.
Vzdáleně by se dalo přirovnat k Nikdykde od Neila Gaimana, to je také v určitém smyslu absurdní a dějí se v něm nesmyslné věci, dohromady to ale vytváří naprosto funkční svět. Zato u Un Lun Dun jsem si nejednou říkal: "to už snad nemyslí vážně, proč?"

s-reader
s-reader
22.03.2011 4 z 5

Un Lun Dun je kouzelná pohádka, čistá fantasy, která si nehraje na nic jiného. Zlo je zlo, dobro je dobro. Jediné překvapení je neúspěch Vyvolené, ale kdo jiný má zachránit neLondýn, kdy ne neVyvolená? Un Lun Dun nemá ambice zasahovat do vážnějších témat, to si Miéville nechal pro jiná svá díla, ale právě proto je tato kniha stylově čistá a jednoznačně odpočinková v tom nejlepším slova smyslu.

Viviana
Viviana
21.02.2011 5 z 5

Kouzelná knížka. Překlad mi vůbec nepřekážel, vlastně bych nad tím ani nepřemýšlela, nebýt Ruwa... :D
Ono v podstatě nebýt těch fantastických věciček, které se tam míhají, občas trochu samoúčelně, jde vlastně o docela jednoduchý příběh. Jasně, trochu je ozvláštněn tím, že vyvolená se ukáže být tak nějak k ničemu a všechno to odře nevyvolená... asi jako kdyby se v Pánovi prstenů Frodo zasekl v krčmě a všechno to zůstalo na Samovi. Ale zase tak moc velká inovace to není, na tohle téma mimo stovek fanfikcí vzniklo určitě pár dalších "oficiálních" příběhů.
Ale tenhle je prostě kouzelný.
Mievillova fantazie mě uchvátila, už když jsem od něj četla svojí první knížku, Jizvu.. a pak už mě nepustila. Jak jsem zmínila, někdy to dýchá dojmem vytváření bizarních postav a situací jen pro tu bizarnost, ano, ale to si uvědomím, až když je kniha zavřená a dočtená. Ve chvíli čtení to neřeším, asi jako neřeším, nakolik je kytarové sólo v mojí oblíbené písničce jen výrazem ega kytaristy... :D
Jednoduše a do třetice, tohle je kouzelný čtení a doporučuju všem milovníkům fantastiky, jejich mladším sourozencům, dětem, ale i rodičům a prarodičům, kteří si ještě zachovali hravou a otevřenou mysl.