Umenie sovietskej kuchyne

Umenie sovietskej kuchyne https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501466/bmid_umenie-sovietskej-kuchyne-sedem-dek-tZo-501466.jpg 4 61 61

Sedem dekád Sovietskeho zväzu cez jedlo a politiku. Umenie varenia a prežitia v nedostatku vyrozprávané na pozadí dejín Sovietskeho zväzu, od boľševickej revolúcie cez medzivojnové hladomory, vojnu až po sovietsku spoločnosť za Chruščova a Brežneva a ruskú za Putina. Anya von Bremzen, ktorá sa v emigrácii preslávila knihami o varení, sa pohybuje na pomedzí rodinnej histórie a veľkých dejín, so zvláštnym dôrazom na jedlo a jeho nedostatok – čo bol v danej krajine určujúci fenomén, ktorý stál za mnohými zvratmi. V tragikomických spomienkach zachytáva sedem dekád Sovietskeho zväzu, jeho úspechy aj trápenia, ako aj roky pred nástupom boľševizmu a rýchle zmeny po jeho páde. Rozpráva napríklad, ako sovietsky potravinový trh oživili nápady opozerané pred vojnou v Spojených štátoch, ako udržiavali Leninovu múmiu aj Stalinov apetít, či aké dopady mala Gorbačovova nedomyslená prohibícia. Miestami smutná, inokedy veľmi vtipná kniha o veľkej krajine a ešte väčších problémoch a snoch.... celý text

Literatura naučná Historie Kuchařky
Vydáno: , Premedia

Mastering the Art of Soviet Cooking , 2013

indyka
29.06.2019 5 z 5

Autorka si ukousla obrovské sousto - podat sovětskou a ruskou historii včetně velmi zajímavé historie vlastní rodiny, to vše v gastronomickém kabátě. A povedlo se jí to na výbornou, nicméně tím ukládá stejně obrovské sousto čtenáři - prokousat se knihou není úplně jednoduché. Nečekejte oddechovku, co slupnete za víkend, kniha je opravdu nabitá fakty a místy připomíná učebnici dějepisu (ale zajímavě napsanou, nenechte se oddradit). Ač ruskou kuchyní nepolíbená, sbíhaly se mi u čtení sliny a doufám, že mé příští setkání s touto knihou bude realizace některého z uvedených receptů.

freejazz
03.03.2019 4 z 5

dostal som knihu pod stromček - na odporúčanie z kníhkupectva. najprv som si myslel, že chlapci žartovali a predali nejaký ležiak.
ťažko sa mi začítavalo. nemám totiž rád nič, čo súvisí so sovietskym zmýšľaním, totalitou, mužikovskou filozofiou, vodkovým životným obzorom... jednoducho nič z tých atribútov, ktoré nám evokujú „nejzhůvěřilejší“ zo všetkých režimov, ako by povedal Werich.
ale nakoniec som sa začítal. moje chuťové poháriky sa asi ani raz nerozdrnčali, ani som neslintal nad pochúťkami sovietskej spoločnej kuchyne, ale čo stálo za to boli črty ľudí, momentky situácií, dejinné okamihy zachytené veľmi jemne a z úplne iných uhlov pohľadu, než sme ich poznali a mali poznať.
čiže vo výsledku príjemné dielo s trochu zavádzajúcim názvom. oplatí sa čítať.

bulat
12.02.2019 5 z 5

Geniálna kniha spájajúca rodinný príbeh autorky s históriou Sovietskeho zväzu počas celého 20. storočia. Pojítkom medzi malými súkromnými a veľkými štátnymi dejinami je kulinárske umenie. Nečakajte však primárne knihu o varení, i keď zopár receptov v knihe nájdete. Je to hlavne osobná a osobitá spoveď autorky na pozadí spektakulárnych a pohnutých, často až tragických dejín tejto ťažko skúšanej krajiny. Príbehy jej rodiny sú raz smutno-veselé, niekedy dojímavé, inokedy zase so sklonom k fraške. Každopádne sa jedná o najoriginálnálnejšiu a najsviežejšiu kniha o histórii, ktorú som za posledné roky čítal.

Ozinka
14.10.2018 5 z 5

Nádherná knížka, kterou vřele doporučuji . Nejlepší, co jsem v poslední době četa. Není to zdaleka jen o vaření, ale na pozadí života autorky ,její rodiny a přátel je velmi zajímavě popsaný život v jednotlivých érách Sovětského Svazu, později Ruska. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout a litovala jsem, že kniha končí. 5+

Lori_S
28.08.2015 5 z 5

Bodaj by všecky učebnice dějepisu vypadaly takto :) Ze začátku jsem měla trochu problém se v textu orientovat, přišlo mi, že se skáče od jednoho k druhému, ale pak se to poddalo a bylo to už jenom fajn. Spousta jídla, spousta zajímavých historek a osudů a spousta dobových reálií pěkně pokupě. O Sovětském svazu a jeho obyvatelích jsem se přečtením této knihy dozvěděla víc než ze všech dokumentů dohromady.

Viaby
01.04.2015 5 z 5

Byť príbuzným Anyi von Bremzen, a nemať rád Oliver šalát, pelmene a vodku, je nepredstaviteľné. :) Jej rodina prezentuje vzorku národa, ktorým občas opovrhujeme, ale častejšie musíme obdivovať. Žiť v nedostatku, ale zachovať si hrdosť. V tejto knihe som sa o Rusku a jeho obyčajných ľuďoch dozvedela viac, ako z ktorejkoľvek inej knihy. Anya píše s ľahkosťou a knihu možno chápať aj ako osobnú spoveď. Urobiť tak prostredníctvom jedla bolo šalamúnskym rozhodnutím. (y)