Ukradený syn

Když noční můra se stane skutečností: Díky zvůli státních institucí je i dnes možné, aby se člověk dostal do institucionální pasti, z níž není úniku. Toto je biografický a investigativní příběh ženy, kterou „rozvinutý stát“ díky své aroganci téměř zničil. Víc než rok byla na základě vykonstruovaných obvinění držena proti své vůli v blázinci. Původně zdravá žena byla falešně prohlášena za psychicky nemocnou a nadopována léky, až skutečně byla téměř připravena o rozum a dohnána k sebevraždě. Při životě ji držela jen myšlenka na syna, který na ni čeká venku. A když nakonec byl podvod odhalen a žena musela být propuštěna, zaplatila cenu nejvyšší: zkorumpované úřady jí v době, kdy byla na základě podvodu zavřená v psychiatrické léčebně, odebraly dítě… Naprosto neuvěřitelný skutečný příběh, ve kterém se mísí organizovaný zločin, korupce, klientelismus, domácí násilí, nekompetentnost státních úředníků, nezájem institucí a střet kultur. Kniha je syrovou obžalobou systému, který takové bezpráví dopustí. Známá ekonomka a publicistka Markéta Šichtařová, autorka několika bestsellerů a nositelka ceny čtenářů Magnesia Litera spojila své síly s ženou, která se stala obětí arogance státní moci, a napsala její příběh, z něhož mrazí: je až příliš snadné, aby podobnou obětí systému se stal každý z nás… Předmluvu ke knize napsal významný český psychiatr Prof. MUDr. Cyril Höschl....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/386777/ukradeny-syn-aHL-386777.jpg 4.619
Romány, Literatura česká
Vydáno:, NF Distribuce

Kniha Ukradený syn

1alena1

Je moc smutné, co se paní stalo, je mi to velice líto, co se může v civilizované zemi stát. Ale přiznám se, že nechápu, že při takovém množství indicií o jisté zvrácenosti svého partnera a jeho rodiny, neodešla pryč již dávno. Vím, že život není o kdyby, ale kdyby zmizela při prvním zjištění nepravostí okolo sebe, mohla porodit a vychovávat dítě sama třeba za těžkých podmínek, ale daleko od všeho toho, co jí ze života udělalo peklo. Kdyby tato kniha varovala jen jednu další ženu před tím, co všechno se dá potkat, tak splnila svůj účel.

Kytiii

Za poslední dobu kniha, od které jsem se nemohla dobrovolně odtrhnout. První den mi manžel zhasnul, neb já bych toho schopna nebyla a druhý den jsem ji dočetla. Nemám slov!

Mituli78

Je to tak. Všechno je úplně jinak než se zdá být. Neuvěřitelné je skutečností. Kolegyně se mě ptala, proč takové knihy čteš, vždyť je to strašný. Jenže bohužel reálný a nevědomost jako vždycky neomlouvá, myslet si, že se nás to netýká...abychom se nepřepočítali. Všechno totiž souvisí se vším...Paní Renatě přeji, aby jí v životě už jen stále potkávalo to dobré, protože toho opačného má na několik životů dopředu vybráno až až...Držím všechny palce co mám!

Hobo

Nedostatečná jazyková korektura je jedinou vadou knihy. Kéž by nebyla!!
Velmi silný příběh. Poprvé v životě se mi stalo, že jsem (zhruba v polovině) konstatoval, že na čtení v posteli před spaním není vhodná; měl jsem vážné problémy usnout a mé sny potom podle toho vypadaly. I jako bývalý sociální pracovník, který poměrně záhy rozpoznal, jak může jeho práce ubližovat a vlastně začal řadu úkonů sabotovat, jsem při četbě několikrát cítil takový odpor, že jsem musel knihu odložit.
Je třeba si uvědomit, že to není primárně o zvůli jednotlivých lidí, nadaných příslušným razítkem, ale skutečně o systému. A nemyslím teď pouze systém psychiatrie. Mám na mysli systém, který vznikl postupným narušováním autority, kdy každý může zpochybňovat všechno, systém, ve kterém jsou rozmělňovány, zpochybňovány a relativizovány základní mravní hodnoty. Systém, ve kterém každé autoritativní rozhodnutí může být prohlášeno za projev totality a diktatury. Nezměníme-li tento systém, míříme přímo do pekla.

TomBrab

Výborná kniha. Dojem kazí pouze spousta chyb v textu...to mi přišlo až neuvěřitelné...

Dresia
15.12.2018

No jako, je to velmi smutné, co se té paní stalo. Nicméně, pokud ani po roce a více soužití s divným chlapem někomu neblikají všechny kontrolky, tak jí není rady ani vzájemné hospodářské pomoci.

L.Helena
30.11.2018

Když se mi poprvé tato kniha dostala do ruky a přečetla jsem si její podnázev "Skutečný příběh státní zvůle", domnívala jsem se, že se jedná o příběh z doby socialistického Československa. Jaké bylo moje překvapení, když jsem po začtení do knihy poznala, že se jedná o současnost a navíc o Švýcarsko. Knihu jsem četla postupně asi dva týdny, protože tolik bezpráví se prostě nedalo číst najednou. O to horší, že je zde popsána skutečnost, kterou paní Renata prožila.
Držím palce!

pedroK
27.10.2018

Věděla jsem, o čem tato kniha má být, ale byla jsem skeptická. Na stránce 22 jsem už věděla, že odložit ji nepůjde. Je to denervující příběh, s ne úplně dobrým koncem. Slabším povahám nedoporučuji. Státem schválenou šikanu, vědomé, sebevědomé porušování základních lidských práv, vědomé poškozování člověka, to jsem nečekala. Jsem otřesena. Kéž se jednou paní Renata svých práv domůže a se synem se shledá.

VladkaBU
26.10.2018

... od začátku čtivý drsný příběh. V každé zemi panují jiné zákony, a někde jsou peníze víc než zákon. Přeju paní Renatě hodně sil, a ať se vše obrátí k lepšímu

yetti74
20.10.2018

Tak tenhle "příběh", to je vážně velká síla. Jak začnete číst, tak musíte číst dál a dál dokud knihu nedočtete. Na konci i slzy ukáply, to se mi snad ještě u žádné knížky nestalo, nejsem nijak přecitlivělý typ. Paní Šichtařové se podařilo knihu neskutečně krásně zpracovat a napsat. Paní Renata si prožila a prožívá největší peklo, které se může stát mámě dítěte a to, že vám dítě někdo vezme. Je to opravdu hnus a strašně mě překvapilo, vlastně až šokovalo, že se tohle může stát v zemi, jako je Švýcarsko. Přicházím tímto o jakékoliv iluze o civilizovaných zemích. Pro mě z toho vyplývá, že mít dítě s jakýmkoliv cizincem (nejen v muslimských zemích, což jsem si až doposud myslela) a v cizí zemi je potencionální průšvih. Kdybych měla dceru (jakože mám kluka, tam to snad tolik nehrozí), tak bych se snažila ze všech sil odradit jí od jakéhokoliv vztahu s cizincem. Paní Renatě přeji hodně sil do dalších let a jsem ráda, že se jí z toho pekla podařilo dostat, i když je mi jasné, jaká muka musí i nadále prožívat tím, že jí sebrali její dítě. Držím jí palce a knihu přidávám do doporučených.

veros287
26.09.2018

Mamka mi knihu předávala se slovy "nevím, jestli je dobré ti to dávat přečíst, když jsi těhotná". Celkem se trefila, příběh je jen pro rodiče se silnějším žaludkem, opravdu velmi čtivý a zároveń velmi děsivý. Je dobře, že je upozorněno na tento případ, který pro mě představoval příšernou kombinaci nejen státní zvůle, ale také sobectví, totálního nezájmu a nelidskosti napříč "rozvinutým" systémem. Kromě pokrouceného systému je to však pořád hlavně o lidech a z příběhu je zřejmé, kolik lidí se na celém případu muselo podílet, od nejbližších po naprosto cizí lidi, a kolik jich, až na světlé výjimky, v podstatě aktivně a vědomě zhoršovalo hrdince život (pro mě opravdu hrdinka). Jsem ráda, že hrdinka z tohoto příběhu alespoń dokázala začít nacházet pomoc, bohužel podobně postižených rodičů musí být mnohem víc.

Pro ty, kteří zvažují, zda knihu vůbec číst, tak za mě rozhodně doporučuji.

hanap
21.09.2018

Žasnu jaké zlo dokážou lidé jeden druhému způsobit Děkuji, že jsou lidé, které to nenechá klidnými a dokážou pomoci. Obdivuji silu pani Renaty.

JFR890
16.09.2018

Kniha je jako akční film, který vás od první minuty chytne a plyn drží na podlaze až do konce. Nezabere vám více než dva dny, nehrozí, že byste ji četli týden. Chytne a nepustí. Výborně napsaná a čtivá.
Její atraktivita je ale dána především tím, že se jedná o skutečný příběh. Proto budí emoce. Proto je tak zneklidňující. Po jejím dočtení budete v šoku přemýšlet o spoustě věcí. A nebudou to banality, budou to zásadní otázky o fungování rodiny v dnešním světě, sobectví, sociálních vztazích, kmenovém chování, emigrace, etického chování lékařů a roli státu v demokratické společnosti.
Největší síla příběhu je v kladení otázek, na které neexistují jednoduché odpovědi. A opravdu nejde o h…., jde o život.
Autorka odpovědi v knize přímo nedává, a to je dobře. V propagační kampani naopak stanovisko zaujímá. Podle mého názoru je zcela mylné, ale to už je jiný příběh. Svět bohužel není tak jednoduchý, jak bychom si přáli.

Komunikuji
08.09.2018

Právě jsem dočetla a ještě se klepu. Jsem vyděšená, protože nejde o fikci a přitom si nedovedu představit, jak tohle celé mohla Renata vůbec přežít. Kdybych mohla její bolest rozdělit mezi deset lidí, pořád by toho na jednoho bylo víc, než lze normálně unést.

Je rok 2018 a mnoho z nás se domnívá, že žijeme v civilizované společnosti a stát nás chrání. S naivní důvěrou akceptujeme množství zásahů do našich svobod, výměnou za zajištěné bezpečí. Tváříme se, že před zákonem jsou si všichni rovni.

Jenže na případech, jako je tenhle, se ukazuje jakému týrání může být lidská bytost v moderním světě vystavena. Je neuvěřitelné, kolik lidí se na tom muselo aktivně podílet, kolik jich to tolerovalo aniž by projevili jen špetku soucitu. Kolik selhání institucí a jejich pracovníků jsme ochotni akceptovat?

Jak moc nás to vůbec zajímá, dokud se v obdobné situaci neocitneme sami? Máte chuť radši přivřít oči a ani se do příběhu nezačíst, abyste nemuseli čelit faktu, že o tom víte? Znám dost lidí s tímto přístupem. Každý z nás, kdo nezasáhne či alespoň nepromluví, když vidí že je pácháno bezpráví, pomáhá budovat tuhle realitu ve které společně žijeme všichni. A žít ve světě, kde milující mámě seberou dítě, je tragické.

Renata má můj obdiv. Ani náhodou bych neměla tolik sil, jako ona. Patří jí obrovská úcta, že to nevzdala, že žije. Že se za sebe a svou rodinu postavila a měla odvahu vyprávět svůj příběh. Markétě Šichtařové děkuji, že má v sobě dost empatie a rozumu a dokázala vypátrat a věcně popsat utrpení, které Renata zažila. Ta kniha je moc důležitá. Musíme vědět, že se tyto věci dějí. Že se mohou stát nám. A že bychom to neměli nechat být jen proto, že jsme ještě nepřišli na řadu.