Účinné vyučování v kostce

Účinné vyučování v kostce https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/211204/ucinne-vyucovani-v-kostce-211204.png 5 3 1

Jak ve školní praxi využívat poznatky psychologie (motivace žáků, účinné procvičování, vedení žáků k hlubšímu porozumění látce, rozvoj myšlení žáků, lepší využití času ve vyučování aj.)

Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Portál

Mastery Teaching

Bonda
09.05.2022 5 z 5

Knihu doporučuje (obecně velmi kritický) Robert Čapek. Je krátká a systematická. Líbí se mi rady pro vyvolání motivace žáků: např. rada spojit originalitu učiva s tím, co se z obsahu učiva týká přímo žáků, nebo oznámit jim na začátku hodiny, jakou schopnost si na konci odnesou. Kniha dále radí třeba používat při výuce klíčová slova, udržovat žáky v přiměřené nejistotě ohledně jejich úspěchu a dávat jim najevo respekt, když chybují. Jedno z vyjádření učitelova postoje je vyjádřeno takto: "Vidím, že si myslíte, že to není důležité, tak si na několika příkladech ukážeme, jak to ovlivňuje váš život." Kniha ještě radí: Uvádět příklady ze života žáků, které jasně dokládají rozhodující znak nového učiva a nejsou zatíženy rušivými prvky nebo emocionálními podtóny. Zdůrazňovat podobnosti s tím, co už se naučili. Používat mnemotechnické pomůcky. V průběhu hodiny ověřovat, jak žáci porozuměli, pomocí otázek s třemi možnostmi odpovědí, žáci před hrudníkem ukazují příslušný počet prstů (předtím žákům vysvětlit, že je to pro ně příležitost ověřit si své pochopení). Poté uvést správné odpovědi. Držet se linie: znalost – porozumění – aplikace – analýza – syntéza – hodnocení.

pedagogická metodika

Madeline Hunter
americká, 1952
2005  81%Svůdce
2008  77%Hříšník
2006  76%Svatoušek
2009  75%Romantik
2007  79%Pokušitel

Kniha Účinné vyučování v kostce je v