Ubíječ labutí

Ubíječ labutí https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398726/bmid_ubijec-labuti-nHm-398726.jpg 4 28 5

Sbírka významného představitele českého undergroundu obsahuje především reflexivní a intimní poezii. Jirousovy verše jsou psány charakteristickým rukopisem a jsou nezaměnitelné ve svých příkrých soudech, podpořených typickými výrazovými prostředky. Překvapením této sbírky je básníkův vztah k Bohu, který se zde často dostává až do polohy křesťanské pokory, do oblasti, v níž autor pouze předpokládá, že existuje něco vyššího a definitivnějšího, než je život obyčejného smrtelníka. Zdarma legálně ke stažení na https://goo.gl/TgzRtH.... celý text

Dakarianna
27.01.2020 4 z 5

„Opodál Jezinek
temná chýš
a na ní perník

Ty jsi přece Otec všech vin
a dítě Tvé
pervitin“

Lenka4
24.07.2019 3 z 5

Básně jsou nápadité formou i tématy, nesou v sobě myšlenku. Ve své poklidné atmosféře však skrývají jistý osten. Žel, za vulgarity jdou body dolů.
Bezčasí
stěhovat se nebudou
Ou! ou! ou!

Mosula
03.06.2019 2 z 5

Kvalita básní velmi kolísá - některé jsou výborné, větší část by bylo lepší vůbec nepublikovat. Velmi mi vadily vulgarismy a ač je mi mariánský kult cizí, tak ty kundy a píči si ve spojení s bohorodičkou mohl autor odpustit.

Skallarix
19.04.2019 odpad!

Kdo vypotil tuto anotaci, musel být také umělec. "Reflexivní a intimní poezie" která "... je básníkův vztah k Bohu, který se zde často dostává až do polohy křesťanské pokory, do oblasti, v níž autor pouze předpokládá, že existuje něco vyššího a definitivnějšího, než je život obyčejného smrtelníka." ...Výborně, asi největší pokory křesťanské spatřuji v intimní poezii o kundě panny Marie - "Srdce snad Oko Boží či píča kunda Mariina?", "Kunda či Oko Boží či srdce kosočtverce?". Tohle - a tím myslím celou "sbírku", nepovažuji za umělecký počin, underground, či jak se tento pseudoliterární balast takovými ctnostnými názvy nálepkuje. Spíše je to ukázka degradace, dekadence a především, především primitivismu.

Arlique
30.01.2012 3 z 5

rozhodně stojí za přečtení, sice Jirous má i lepší sbírky, ale pořád je to vedle Topola to nejlepší ze současný poezie

poezie

Kniha Ubíječ labutí je v