Tyranie – 20 lekcí z 20. století ekniha

od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Jeden z předních intelektuálů současnosti, historik Timothy Snyder, přichází po velkých historických pracích Krvavé země a Černá zem s příspěvkem k aktuální debatě o dalším osudu liberální demokracie. Dvacet lekcí z evropských dějin 20. století ukazuje, že kolaps společnosti, demokracie a morálky i naše osobní selhání v podmínkách politických krizí nejsou nic nepředstavitelného. Naši rodiče a prarodiče, vedeni iracionálními mýty fašismu, nacismu a komunismu, budovali zdi proti znepokojivým globálním hrozbám. Určitě nejsme chytřejší než oni, máme však výhodu, že se z jejich zkušenosti můžeme poučit a nastupujícím tyraniím včas vzdorovat. Podle Snydera je k tomu teď, v podmínkách současného politického vývoje v Americe i v Evropě, ta pravá chvíle....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345256/tyranie-20-lekci-z-20-stoleti-O9q-345256.jpg 4.3466
Žánr
Literatura naučná, Historie
Vydáno (ekniha), Paseka, Prostor
Orig. název

On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (117)

Kniha Tyranie – 20 lekcí z 20. století

Přidat komentář
ondra54321
24. října

V ruce Evropana dává tohle dílo pohodlnější smysl, když si budeme všímat historických souvislostí nám známých a při čtení si je připomínat. Snyder možná jen vybírá vhodné a více či méně známé události a osobnosti z minulého století (a někdy otevřeně okatě a účelně), ale určitě se nemýlí, nepřekrucuje dějiny a nemanipuluje se čtenářem.

Dílko je určené hlavně občanům USA, ačkoli mám pocit, že víc se bude bohužel číst kdekoli jinde. Knížka vyšla těsně po amerických prezidentských volbách v roce 2016 a dnes (podzim 2020) před novými volbami v USA se s podivem musím pozastavit nad tím, kolik kauz za tu dobu utichlo a zapadlo někam do neurčita.

Hodnocení má kniha dost, já k nim svoje nepřidám. Jestli někdo váhá, zda si ji přečíst, tak odpověď je snadná. Ano, měl. Pokud někdo neváhá, protože sám nehledá a tudíž neví, pro takové ta kniha není, i když by chtěla být.

HenikP
07. října

Neuvěřitelně aktualní kniha k zamyšlení, která by měla být "povinnou četbou" před každými volbami.


blowfish
13. srpna

(+ SPOILER) Nic převratného. Důraz na vlastenectví zde není vhodný.

tittanie
18. července

Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací. Super kniha.

pablito
27. června

V dnešní době by měla být tato kniha povinnou četbou. I když je psaná pro američany, tak nás se týká stejnou měrou.

olliea
20. června

Tuto knihu považuji za to nejdůležitější, co by si člověk vůbec měl přečíst. 20 lekcí, které trefně uvádí paralelu mezi historickými a současnými událostmi.

Iv8
14. června

Útlá knížka. Několik desítek stran. 20 krátkých kapitol. K přečtení za pár dnů. ALE: po každé kapitole je zapotřebí si dát oddech a pozastavit se nad sílou slov a argumentů, které autor předkládá, když nám ukazuje, jak je možné (postupně a pomalu) podkopávat demokratické principy. Myslím, že kniha není prvotně zaměřená proti Trumpovi (jak je uvedeno v některých komentářích), ale na jeho chování se dá krásně nalézt paralela v porušování demokratických zásad, o nichž je v knížce pojednáno a navíc je autor Američan, tak se ho to logicky více dotýká a vidí konkrétní případná nebezpečí politického směřování USA. Stejně tak by Snyder našel příklady i u nás s AB, kdybychom mu stáli za větší současné zkoumání. I dnešní doba covidová je nebezpečím pro demokracii a např. některá narychlo (a původně plánovaná i nadlouho) omezování svobod by nás měla uvést do stavu zpozornění.
"Když současní politici mluví o ...nebezpečí...a když se nás snaží přimět, abychom se ve jménu nebezpečí instinktivně vzdali svobody, musíme být ve střehu"(s.91).
Bohužel ale i např. aktuální složení Rady ČT, může být krůčkem k omezování nezávislého média a prosazování "žádoucích názorů."
Dle antických filosofů je tyranie stavem "kdy na sebe jedinec nebo skupina strhnou moc anebo momentální držitelé moci pro vlastní prospěch obcházejí ustanovení zákona" (s.6).
Podle této definice už jsme částečně tam...proberme se včas.
Podle jednoho níže uvedeného komentáře inteligentní lidé o spoustě uváděných věcí vědí, dobře, ale jak dostat knihu k té zbývající skupině?

ZuzanaK.
09. června

Je znát, že je to psáno pro Američany, ale Evropané by si rozhodně tuhle útlou knížku měli přečíst skoro až povinně.

1

Doporučujeme

Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem
Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem
Intimní historie od antiky po baroko
Intimní historie od antiky po baroko
Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstva
Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstva
Totální rauš – Drogy ve třetí říši
Totální rauš – Drogy ve třetí říši