Ty krásna, temná Vanessa

Ty krásna, temná Vanessa https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448924/bmid_ty-krasna-temna-vanessa-2jc-448924.jpg 4 476 147

2000. Pätnásťročná Vanessa Wyeová, bystrá a na svoj vek vyspelá študentka, sa zapletie s Jacobom Straneom, skvelým, no deviantným štyridsaťdvaročným učiteľom anglickej literatúry. Neskúsená tínedžerka sa zamiluje a hlboko v sebe potláča odpor a pochybnosti, ktoré sa jej z času na čas zmocňujú. 2017. Stúpajúca vlna obvinení zo znásilnenia vynáša na povrch utajené zločiny. Stranea obvinia zo sexuálneho obťažovania bývalej študentky, ktorá osloví Vanessu, aby proti nemu svedčila aj ona. Mladá žena sa náhle ocitá pred ťažkou voľbou. Má všetko zamlčať a držať sa starého presvedčenia, že sa do vzťahu zapojila dobrovoľne, alebo sa opäť ponoriť do svojej minulosti a všetko prehodnotiť? Ako však môže zavrhnúť svoju prvú lásku, ktorá ju do hĺbky ovplyvnila a tvorila podstatnú súčasť jej života? Je možné, že muž, ktorého milovala a ktorý tvrdil, že zbožňuje len ju, je v skutočnosti vypočítavý netvor?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lindeni

My Dark Vanessa , 2020

Lole
12.01.2022 5 z 5

Jedním dechem přečtena kniha. Způsob jak hrdinka odmítá na sebe samotnou nahlížet jako obět až do posledního momentu pro mě přináší neobvyklou sílu. Velmi zajímavě se dění ze současnosti prokládá s děním z minulosti. Pro mě velmi silná kniha.

MíšaS.
07.01.2022 1 z 5

Kniha mě vůbec nebavila a myslela jsem si, že jí ani nedočtu. Dočetla, ale nějak nevím, zda jsem četla tu samou knihu, jako všichni pode mnou. Nuda, prázdné řeči, klišoidní postavy a dopředu jasný děj.

Lejčís
02.01.2022 4 z 5

Pro 10/10 mi tam něco chybělo, takže bych hodnotila tak 9/10, nicméně si myslím, že tohle je přesně ta kniha, jejíž přečtení by prospělo klidně každému. Doslova jsem zírala, jak moc se mě dotkla a jak moc mě donutila přehodnotit některé věci a názory. Je to drsné, ale ne tím způsobem, že by se tam objevovaly nějaké vyloženě zvrácené či násilné scény, přesto se mi nejednou udělalo nevolno a xkrát jsem se tak rozčílila, že jsem musela knihu odložit. Opravdu se to nedá číst na jeden zátah.
Ta kniha je jeden velký morální a etický rozkol, přičemž chápání hlavního hrdiny, prof. Stranea je Vám usnadněno - je to zkrátka zmetek nejvyššího kalibru, přesto si občas říkáte: "tohle sice není v pohodě, ale na druhou stranu tohle zase není tak hrozný...", ale samozřejmě se jako dospělý racionální člověk, který má děti nebo si dokáže představit situaci, že by jednou děti měl a dotklo se jich to, vždycky přikloníte k názoru, že je to hajzl a za tohle jednání byste ho přinejmenším přetáhli lopatou po hlavě. To hlavní, co ve Vás vyvolá rozpor, je samotná Vanessa, kterou střídavě chápete a nechápete, ale chápali byste ji 100%, kdybyste si prošli tím, co ona, protože to, jak samu sebe vnímá oběť zneužívání je tady popsáno tak brilantně, až z toho mrazí.
Myslím, že by neuškodilo, kdyby Strane nebyl takový hajzl, ale byl vykreslen jako dobrák, který vlastně neudělal nic tak hrozného a díky tomu by čtenář mohl více zkoumat hranice toho, co je pro něj ještě morálně přípustné a co už ne.
Z jazykového hlediska bych vytkla snad jen neobvyklá slova jako třeba "rozkmotřit se" nebo příliš časté opakování obratu "nakrásně", ale jako celek rozhodně doporučuju.

baru_lienka
21.12.2021 4 z 5

◾Už dlouho jsem nějakou knihu nepřečetla za 3 dny. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Potřebovala jsem vědět, jak to dopadne. Vanessa rozhodně není kniha pro každého, zvláště ne pro lidi, kteří jsou citliví na téma zneužívání. Ale bylo to vlastně zneužívání? Tohle jde těžko posoudit. Nebo to možná dokazuje, že jsem se taky chytila do pasti.
◾Elitní střední škola a temná zápletka. Ideální podzimní kniha. Bylo to nechutné a surové. Nemohla jsem ten příběh několik dní vyhnat z hlavy. A do teď si nejsem jistá, co si o poměru Vanessy a Stranea mám myslet. Autorka dokonale popsala všechny nuance jejich vztahu, myšlenkové pochody a manipulace.
◾Druhá část knihy byla dost vleklá, čekala jsem nějaké pořádné zakončení- jedna hvězdička dolů. Je pro mě těžko uvěřitelné, že si autorka neprožila nic z toho, co v její knize najdete.

Anie94
10.12.2021 3 z 5

si neni nutne nekomu predstavovat knizku Ma temna Vanessa od Kate Elisabeth Russel a jeji dej o zneuzivane male divence a o vlivu techto udalosti na jeji psychiku a pozdejsi zivot. Přesto z ni asi nejsem nadsena tak, jak bych asi mela byt a proto hodnotim 3,5⭐/5⭐

Knizka je predevsim hodne narocna na psychiku ctenare. Je s podivem, ze tato autorka nic z toho, co se v knize pise nezazila,protoze tento pribeh je snadno uveritelny a jako by autenticky. Autorka tam predvadi kompletni znalost lidskych pocitu, konkretne pocitu male divenky, kterou zacne zneuzivat jeji ucitel. Je to neuveritelne vyzraly pribeh se skvelymi popisy toho, jak tyto udalosti v ranem mladi mohou ovlivnit dalsi zivot. Je zde bravurne zvladnuta psychologie postav.

Co mi na knize vadilo bylo to, ze byla hodne roztahana, hodne vycpavkovych pasazi by se dalo zkratit nebo i vynechat. Knizka se mi i spatne cetla a nedokazala me vtahnout do deje tak, jak by si byvala byla zaslouzila.

_Brunetka_
19.11.2021 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Tak tahle knížka byla poměrně silný kafe a já ani nevím, jak ji tu mám pořádně zhodnotit. Mám z ní poměrně silný zážitek, s něčím podobným jsem se vážně ještě nesetkala. Autorka má na to, že je kniha její prvotinou, velmi čtivý a úderný styl psaní, který nebude moct jinak než vás vtáhnout do děje. Seděla mi ich-forma a dvě časové linie. Nic se nevleklo, každá informace měla své místo. Když se dostanu ale k samotnému obsahu knihy…copak můžu říct, že se mi líbil? Jak by vůbec mohl? Kdo z vás jako já zhlédl film V síti, copak jste to dělali kvůli potěšení z obsahu? Tady jste na tom podobně. Postavy byly až moc věrně a dobře vykreslené, což bylo o to horší. Celá situace jako by se vám zhmotnila před očima a vážně nebyl prostor pro to, aby si člověk řekl ,,tss, zase nějaká nereálná fantasmagorie“ – a přesně z tohohle důvodu vás bude z příběhu mrazit. Strane byl typický manipulativní predátor, který za mě neměl ani ždibec citu a Vanessa uzavřený outsider prahnoucí po pozornosti a lásce, jak to mohlo skončit? Přes to všechno, co jsem ale řekla, bylo fascinující a zvrhlé zároveň sledovat vývoj situace od samotného roku 2000 po současnost – jak se z pár kapek deště, které jsou zdánlivě nevinné, může strhnout nezastavitelná povodeň mrknutím oka. Tahle kniha mě také ne zaplnila, ale přímo zavalila řadou nepříjemných emocí a pocitů. Vystřídalo se jich velice široké spektrum – od smutku, lítosti a beznaděje přes zlost až k totálnímu znechucení – s tím ale do toho čtení musíte jít, že tomuhle neutečete. Rozhodně si ale ve finále stojím za tím, že příběhy jako je tento, který v sobě má řadu témat (pedofilii, manipulaci, sexuální obtěžování/zneužívání), je důležité mít na paměti – mluvit o nich, číst o nich,… Nesmí to být tabu, kterým jen dovolíme to, aby to prasákům jako Strane prošlo. Přesně proto si to přečtěte. Mně osobně se to bude ještě nějakou dobu honit hlavou jako nějaký zlý duch.

Rade
03.11.2021 4 z 5

Román o vztahu mladičké studentky a o třicet let staršího učitele. A o tom, jaká je to z psychologického hlediska složitá i nejednoznačná záležitost.
Vanessa mi nebyla sympatická, mé patnáctileté já (sice časově hodně vzdálené, nicméně ve vzpomínkách jako by to bylo včera) bylo někde úplně jinde. Ale asi právě to divné, co Vanessu vylučovalo z kolektivu - osamocení, citové strádání, nejistota, mindráky - bylo lákadlem pro chytrého manipulátora, který uměl vzbudit v dívce pocit naprosté výjimečnosti…
Nakonec je zřejmé, že přestože Vanessa byla zamilovaná a se vším souhlasila, nebo aspoň strpěla, byla obětí, i když obětí zprvu nejasnou, s otazníkem. To je na knize asi nejzajímavější, oběť se necítí obětí, dělá jen to, co sama chce, i když postupem času pozná, že byla zmanipulována a do spousty věcí nenápadně dotlačena. Pocit vlastní viny na straně jedné a iluze lásky na straně druhé. A odmítání vidět skutečnost, když ta iluze je tak příjemná. Takový typ stockholmského syndromu.
Ne moc příjemné čtení. Sex tady vychází jako něco divného a vulgárního, popisy upoceného břichatého Straneho mi navodí přesně ten pocit, který autorka asi chtěla podprahově vyvolat - není to milování, je to něco divného, co je nutné „ve jménu lásky“ přetrpět.
Ale nejsem si jistá, zda další nadbíhání ženatému pedagogovi na univerzitě měl být důsledek Vanessina pokřiveného vztahu k mužům, nebo prostě proto, že Vanessa byla holt taková…
Oceňuji, že v příběhu nic není černobílé a prvoplánové, hodnocení a případné odsudky jsou zejména na čtenáři.

Agatha84
22.10.2021 5 z 5

Naprosto brilantní popis jedné zlomené duše. Velká poklona autorce za výjimečnou prvotinu a zároveň tak hlubokou schopnost introspekce. Jen tiše doufám,že je skutečně jen výplodem její zavíděníhodné imaginace ...

Janiny
15.10.2021 5 z 5

Na začátku mě maličko zmáhal pocit, že jde o romantickou klasiku. Studentka a její učitel, velká láska, tajné zamykání se ve třídě. Od poloviny jsem si naopak trochu přála, aby to byl "jen" ten obyčejný románek. Čte se těžce. S každou další stránkou se Vanessin život roztáčel na plné obrátky. Důvody jejích, zdánlivě nepochopitelných, činů lze najít v podtónech jejího vyprávění, které přechází mezi dvěma časovými liniemi. Minulost, tedy Vanessa dítě, které se vyhřívá na výsluní pozornosti zajímavého, dospělého muže, který vyzdvihuje její intelekt, podněcuje ji v tvorbě básní a vypráví jí o její velké budoucnosti. Pocit jedinečnosti a odlišnosti od davu ostatních, obyčejných studentů. A taky přítomnost-Vanessa dospělá žena, která se stále točí v kruhu. Příběh popisuje téměř mlhavé hranice mezi zneužitím a láskou, ale i obrovskou schopnost sebeklamu. V druhé linii i to, jakým způsobem dokáže trauma vychýlit život z jeho běžné trasy. Dluží oběť pomoc dalším obětem? Může láska někdy být součástí zneužívání a zneužívání součástí lásky?

kedlis
05.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Tohle se nečetlo lehce, ale zřejmě to mělo ten správný efekt, bylo mi během čtení opravdu úzko. Všechny popsané pocity hlavní hrdinky od zmatku, strachu, zadostiučinění až po nenávist byly popsány opravdu bravurně a to vlastně i celý její život, pro oběť jako je Vanessa to zkrátka nikdy neskončí a táhnout se to s ní bude navždy. Opravdu bych si přála jiný konec, ale to spíš pro svůj vlastní pocit, jelikož jinak se k příběhu hodí, je zkrátka krutě realistický. I když mě hlavní hrdinka občas štvala, bylo její chování vzhledem ke způsobenému traumatu naprosto očekávatelné. 15 leté dítě bez kamarádky kvůli které opustila domov, nemá dobrý vztah s rodiči a ocitne se pod drobnohledem učitele, kterého svým způsobem obdivuje, on si ji postupným oťukáváním dožene tam kam chce a poté není cesty zpět. Padne i typická hláška "vyspělá na svůj věk", která je jí vtloukána do hlavy, aby se cítila o to více výjimečná. Pro oběti nebývá výjimkou, že traumatické vzpomínky ze své mysli vytěsní a zůstane jen to "dobré" nebo více únosné. Ostatně přišla o řádné dětství a není šokující, že svým myšlením a chováním (např. dělání naschválů, neuklízení apod.) zůstala v 15 letech.
Hlavní padouch učitel Strane mě opravdu zvedal ze židle, veškerá jeho manipulace, slizké chování, vkrádání se do hlavy, obviňování a dělání ze sebe chudáka je vskutku typické pro podobné případy a chtělo se mi z toho zvracet. Ať už je jeho chování vrozené, nebo sám prožil nějaké trauma, nic z toho nedělá jeho činy snesitelnějšími.
Tutlání prestižní školy se nedivím, ostatně i reakce na hnutí "Me too" a veškeré obviňování obětí je něco, s čím se bohužel můžeme v dnešním světě setkat pomalu každý den. Doporučuji pro všechny kteří nemají slabý žaludek.

Tyn_a
23.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Má temná Vanessa. Název vystihující a trefný. Temnoty v knize jsem našla až až.

Knih na podobnou tématiku jsem už pár četla, ale tahle měla úplně jiný spád. Byla..jak to správně říct..šokující, víc než ty ostatní. Dějové linie byly, až do určité chvíle, naprosto jiné a nepředvídatelné. Celkově jsem měla o čem přemýšlet. Hlavně o tom, jak je vůbec možné zničit někomu psychicky život tak, aby neměl šanci žít, jak si zaslouží. Pro tohle se musí člověk nejspíš narodit. Narodit se pro to, aby manipuloval lidi (ze všech věkových skupin) ve svůj prospěch, aby ze všeho vyšel v tom nejlepším světle. I když nemusí působit takovým dojmem, schovává v sobě něco špatného. Každopádně ne každý mu to úplně žere. Ještě, že existují lidé, kteří nejsou tak naivní.

Skoro celej příběh jsem si říkala, jak sakra může být Vanessa tak naivní? Existuje bod zlomu, který ji ponoukal celý její život myslet na muže, který si její pozornost nezaslouží? Proč jednala tak, jak jednala a proč proboha necítí pocit úlevy, když Jacob spáchá sebevraždu? Pocit úlevy proto, že už nemusí přemýšlet jak ho zaujme a jak by se měla chovat, aby byla středem jeho pozornosti. Booože..to byla z její strany taková pitomost, zakořeněná od jejich 15-ti. Kde se stala chyba je ve hvězdách.
Každopádně..okamžiky, které popisovala, sex, který chtěla a vlastně i nechtěla, chvíle s ním strávené, které pro ni byly tak vzácné..
Chvílemi mi Vanessa přišla jako rozdvojená osobnost, neveděla jsem co myslí vážně a co ne, ale pořád doufám, že i když byl konec otevřený, nakonec si uvědomí svoji minulost, tu pak zahodí a po svém boku povede budoucnost a přítomnost :)).

„Skvělý“ příběh, šokující průběh, děsivé téma. Autorka si ukousla velké sousto a skvěle se s ním poprala!

nakavusterezou
15.08.2021 5 z 5

Premyslim, zda knize dat 4* nebo 5*, nejspis zustanu u 4*, byly tam veci, ktere mi nesedely nebo naopak prisly zvlastni (je dost mozne, ze odstupem casu sve hodnoceni zmenim).

Ted k samotne knize.

Pribeh je silny a v dnesni dobe potrebny. Pokud se vas nekdo bude ptat, co by mela cist jejich dcera, ktera se dostava do puberty, doporucte jim tohle. Ac se jedna o opravdu tezkou cetbu, muze pomoct.

Nejvic se mi libilo, jak je v pribehu Vanessy duraz na “to pote” cim si prosla. Ze traumaticke prihody si clovek nese cely zivot a ovlivnuje nase rozhodnuti.

Doporucuji!!!!!!

brunettlibrary
01.08.2021 5 z 5

Wow, knížka o vážném tématu zneužívání mladistvé učitelem, napsaná drsně, ale i dávnou citu. Hltala jsem ji od začátku do konce. I když mě v jednu chvíli začal štvát postoj hlavní hrdinky, která o svém problému nechtěla mluvit, no na druhou stranu to probírala pomalu s každým. Ale pak když se člověk zamysli jak by reagoval on? Neměla jsem odvahu ji jakkoli soudit. Kniha ve mě vyvolala různé emoce (vztek, frustrace či znechucení) a tohle jsou dle mého vlastnosti skvělé knihy.

Dan9K
27.07.2021 4 z 5

Je poměrně roztomilé, kolik lidí je zde pohoršeno nad něčím, co by u nás bylo úplně legální. Neříkám, že morálně v pořádku a že by asi z toho nebyl vyhazov, ale vězení určitě ne. Kniha mě, jakožto pedagogického pracovníka, dost zaujala svým tématem a tak jsem se rozhodl prolomit svojí roční čtecí pauzičku. Je výjimečná tím, že není jednoznačně odsuzující a nechává na čtenáři, aby si udělal vlastní názor. Navíc celé z pohledu "oběti", což tomu dává náboj. Cením, že poukazuje na to, že takovéhle zneužití bývá málokdy jednostranné a že ten tlak na učitele je mnohem větší než na toho žáka. Člověk by jim to skoro i přál, nebýt toho, že ta hranice dobrovolnosti pak byla poněkud překročena a že v USA to tedy nelegální je. Problém vidím v tom, že prvních 200 stran se stane de facto všechno a druhých 200 stran se už nestane prakticky nic. Navíc v knížce byla řada přešlapů, kdy postava něco googlovala (nevím, jestli chyba překladu) a přitom se to odehrávalo někdy v roce 2001. Strašně sjížděla Twitter teprve v roce, kdy vzniknul a bylo tam teprve pár lidí. Holt někteří si asi neuvědomují, že Google, Facebook a Twitter tady nebyly vždycky.

lenkaabooks
19.07.2021 4 z 5

Knihu jsem četla dlouho a těžce. Nebylo to počtem stran či nečtivostí knihy, bylo to tématem. Vztah patnáctileté dívky a o dvacet sedm let staršího učitele. Teď je Vanesse třicet dva a my sledujeme co se děje teď a co se dálo mezitím a v jejích patnácti. Hrdinka mi rozhodně sympatická nebyla a lítost jsem k ní necítila. Padla do rukou manipulátora a neřekla Ne. V patnácti je člověk ještě hodně ovlivnitelný, touží po uznání a obdivu, bohužel se ho dívce dostalo od té nejhorší možné osoby.

Mona-Lisa
18.07.2021 4 z 5

Je to zpověď třicetileté ženy o jejím poměru s 45-letým učitelem, který se udál před lety. Její vyprávění skáče mezi roky 2001 kdy jí bylo 15 a rokem 2017.
V hlavní roli tu máme učitele- manipulátora, predátora, který to umí se slovy, je zkrátka okouzlující.
Pak taky Vanessu, mladou holku, která si připadá důležitá, když se líbí vyzrálému dospělému. Stane se závislá na duševní stránce vztahu, na tom, že je chtěná. Sex ji štve, doslova drtí ale i tak to podstupuje.
Pak je tu rok 2017, kdy se roztrhne pytel z obviněními proti tomuto učiteli a spousta mladých holek se hlásí jako oběti... Nebo nebyly a lžou?
Vanessa přece svýma očima nebyla vůbec oběť a v těch 15-ti ho milovala a vše chtěla dobrovolně. Nebo ne?
Pro mě byly nejdůležitější a nejděsivější právě ty části, kdy svůj příběh někomu vyprávěla a popisovala ho jako milého člověka, který na ni byl něžný. Ale ty z jejich zážitků o pár stránek dřív už víš, jaké to bylo sadistické manipulativní prase, které překrucuje pravdu a je mistrem v slovíčkaření.
Z Vanessy se stane traumatizovaný člověk, který přežívá dny díky alkoholu a kouření.
Jako upřímně, během čtení mnou necloumaly příjemné pocity. Právě naopak.
Znova bych to nečetla ale pro mladé holky je to podle mě strašně důležité čtivo v tom, jak něco dokáže člověka zničit a poznamenat na celý život.

oskli
17.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Kdybych na knihu nenarazila u někoho, kdo má obvykle dobré tipy na knihy, nikdy bych ji neotevřela. A mám pocit, že bych vlastně o nic moc nepřišla. Příběh jako takový je zpracovaný dobře, člověku se dělá úplně mdlo z toho, jak moc jedno setkání s učitelem změní celý život. Nikoli v dobrém. Kniha nedává moc naději, že by se Vanessa dokázala z toho všeho vymanit a žít normálně. Z manipulátora Stranea se mi dělalo vyloženě na blití. A celý ten školní systém? Jakmile něco smrdí, honem to tak nějak přikryjeme a děláme, jako že nic? To mi zase dost připomínalo naši společnost. Kniha určitě není špatná, ale možná by jí prospělo, kdyby byla o třetinu kratší a to, co je zjevné, neřešila pořád kolem dokola.

knihomolka_eli
14.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Po docitani knihy vo mne ostalo hadam milion otazok. Toto je velmi tazka tema, ale Vanessa mi proste sympaticka nebola. Ano, da sa hovorit o manipulacii, jej ucitel ju v podstate nenapadne dostal presne tam, kam chcel .... pri hocijakej obeti by sa dalo povedat,ze zmanipulovana bola. Da sa to ale povedat uplne stopercentne aj o Vanesse? Bola zmanipulovana, alebo to aj sama chcela? Prisla mi cely cas nerozhodna ... akoby ani sama nevedela, co chce. Ak jej slo o pozornost starsieho muza a potrebovala sa citit vynimocna, tak preco? Chybalo jej nieco v detstve? Pochybili rodicia, rodina, priatelia ci okolie? Vobec neviem, co ju viedlo k takymto rozhodnutiam. Bola taka naivna, aby verila, ze ju miluje a tak mu doverovala? Ved bola opisana ako prilis zrela na svoj vek. No mne sa nezdalo. Spravala sa az prilis zvlastne ... miestami az hlupo. To, ako uvazovala pri dalsom ucitelovi, bolo tiez divne. Popieranie vypovedi ostatnych dievcat a to, ze si klamala aj sama pred sebou, ze o nic neslo, ze si vymyslaju a nestalo sa nic hrozne, by som chapala, keby sa snazila na vsetko zabudnut a popierat problem, ako vacsina dievcat v takejto situacii ... proste tvarit sa, ze sa vlastne nic nestalo ... ale to sa predsa nedalo v jej pripade, kedze s nim nevedela kontakt ukoncit. Ak bola taka vyspela, preco stale pila a drogovala? Mne neprisla teda ani nahodou zrela vzhladom na svoj vek. Pri svojom partnerovi vravela, ze sa mu zdoverila, ale ved ona sa tymto ,,vztahom" zdoverovala v podstate vsetkym. Sama si nepripustala, ze sa stalo nieco zle ... klamala v skole ... klamala do tvare ludom,ktori sami videli iste veci, odmietala pomoc a o ziadnu vlastne ani nestala. A jej rodicia?! Zaujali k celej veci velmi zvlastny postoj ... jej mamu som nechapala ani nahodou a otca?! Kazdy normalny otec by sa neuspokojil s tymto, hadam by najskor chcel pocut svoju dceru a pytal by sa a urcite by to nenechal tak. Ziaden milujuci rodic by k niecomu podobnemu predsa nepristupoval takto, ako k nejakej banalite, ktora sa da hodit za 5 sekund za hlavu ... prislo mi to prilis nerealne a ze sa nakoniec jej mama vyjadrila ako sa vyjadrila, uz nezachranilo to, aby som nadobudla nejaky ten pocit uveritelnosti toho celeho. Urcite moze byt obet taka zmanipulovana,ze je zavisla od svojho manipulatora ... ale odviazat sa,zit mimo neho, no stale sa k nemu vracat este aj po rokoch...neposunut sa...nevidiet zivot inak...chodit k terapuetke, ale zdoverit sa az po vsetkom...velmi zvlastne. Vanessa sa mi nim zdala viac posadnuta,nez on nou ... prenho bola skor hracka. A pedofilne a manipulatorske sklony prosto mal ... a tiez mohlo byt objasnene, preco vlastne...co ho k tomu vsetkemu viedlo. Trest, ktory mu autorka ,,pridelila" bol spravodlivy. Vela veci by sa mohlo stat, ale vela veci mi prislo absolutne nerealnych. Knihu som citala na zaklade odporucania, ale cakala som iny pribeh...viac prepracovany a v mnohom viac objasneni. Takto mi to prislo, ze psychicky chorí, boli az na psychoterapeutku a Vanessinych spoluziacok a spoluziakov, ktori chceli vsetko riesit a neostali ticho, snad vsetci v tej knihe .... od pedofilneho ucitela, cez Vanessu, jej rodicov, aj dalsich ucitelov a ludi,ktori o vsetkom vedeli,ale pristupovali k tomu vlazne, ako keby sa v podstate nic nedialo.

knihomolkaMist
08.07.2021 4 z 5

Fuu... Neskutečně náročné na psychiku. Místy jsem měla co dělat, abych knihu neodhodila, nebo ji, ještě líp, neomlátila hlavní hrdince o hlavu. Stranea jsem chtěla mít ráda a fakt jsem na něm hledala ty dobré věci... ale sakra! Dělalo se mi zle jen co měl přijít na scénu.
Doporučuji, ale jen pro silné žaludky

martina2540
06.07.2021 3 z 5

Kniha pro mě nebyla natolik čtivá, abych se na ni těšila. Bylo to zajímavé téma, ale v podání autorky bez nějakých překvapivých zvratů. Čekala jsem od ní víc.