Ty krásna, temná Vanessa

Ty krásna, temná Vanessa https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448924/bmid_ty-krasna-temna-vanessa-2jc-448924.jpg 4 476 147

2000. Pätnásťročná Vanessa Wyeová, bystrá a na svoj vek vyspelá študentka, sa zapletie s Jacobom Straneom, skvelým, no deviantným štyridsaťdvaročným učiteľom anglickej literatúry. Neskúsená tínedžerka sa zamiluje a hlboko v sebe potláča odpor a pochybnosti, ktoré sa jej z času na čas zmocňujú. 2017. Stúpajúca vlna obvinení zo znásilnenia vynáša na povrch utajené zločiny. Stranea obvinia zo sexuálneho obťažovania bývalej študentky, ktorá osloví Vanessu, aby proti nemu svedčila aj ona. Mladá žena sa náhle ocitá pred ťažkou voľbou. Má všetko zamlčať a držať sa starého presvedčenia, že sa do vzťahu zapojila dobrovoľne, alebo sa opäť ponoriť do svojej minulosti a všetko prehodnotiť? Ako však môže zavrhnúť svoju prvú lásku, ktorá ju do hĺbky ovplyvnila a tvorila podstatnú súčasť jej života? Je možné, že muž, ktorého milovala a ktorý tvrdil, že zbožňuje len ju, je v skutočnosti vypočítavý netvor?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lindeni

My Dark Vanessa , 2020

BleškaEška
26.09.2020 4 z 5

Musím ocenit angažovanost knížky, myslím, že je výbornou a věrohodnou osvětou o zneužívání dospívajících. Žádná pohodovka. Zajímavý vhled do toho, jak moc to v USA mají jinak než u nás (patnáctka zmanipulovaná učitelem je pro většinu Čechů možná spíš blbá nána, co si beztak koledovala, než oběť). Překlad i redakce mi místy připadají trochu uspěchané, sem tam překlep, hrubka, nebo stylistická “pěst na oko” - jak divně zní, když v přímé řeči holčina říká terapeutce, že není “vypatlaná” a v jiné přímé řeči ji osloví “Považte”.

Lllvicek
26.09.2020 5 z 5

Dotčeno, jedním dechem dotčeno.
Po strašlivě dlouhé době nemám knize co vytknout, zasáhla mě az do hloubky a pronikla i do slupek mé duše kam by normálně nic neproniklo. Za mě se četla nádherně a na prvotinu to bylo dechberoucí... Myslím, že ve mně bude rezonovat dozvuk této knihy ještě dlouho...

leny.wood
20.09.2020 4 z 5

Noo, docela síla, abych pravdu řekla. Rozhodně to není čtení pro každého. Vanessa svůj příběh vypráví bez skrupulí, nevyhýbá se vulgarismům, jisté syrovosti. Pouští čtenáře do svých nejhlubších myšlenek, v nichž sama často plave daleko od břehu. Příběh je vyprávěn ve dvou časových rovinách, ale stejným stylem, tedy podle vyjadřování není poznat, že teď vypráví Vanessino 15leté já a poté dospělé. Podle mě velká škoda. Hvězdu ubírám především za četné překlepy, pro mě je tohle neuvěřitelně rušivé.

JanuldaN
18.09.2020 5 z 5

Odpor, strach, lítost, smutek, touha, potřeba cítit se milován. Má temná Vanessa není román, který je zábavné číst, přesto jsem ho přelouskala za dva dny - kniha je psána velice poutavě. Jedná se o temný a znepokojivý ambiciózní debut - ten, který vyvolá spoustu diskusí a nepohodlí, a který rozhodně není pro každého! Je to drsné, realistické, provokativní, odvážné, temné a děsivé. Příběh klade čtenáři řadu nepříjemných otázek: Máme právo nutit někoho k tomu, aby si uvědomil, že je oběť, i když obětí být nechce? Někdy totiž člověk dokáže přežít zločin právě jen tím způsobem, že se stane "spolupachatelem" - v hlavě popře vše, co se stalo, nic si nepřipouští... Dluží oběť pomoc dalším obětem? Jakým způsobem může trauma ovlivnit život na XY let dopředu - vztahy, kariéru, sexualitu, dokonce celou osobnost člověka...? Může být součástí zneužívání láska a láska součást zneužívání? Jakým způsobem minimalizujeme naše traumata, abychom se s nimi vyrovnali?

Jediné s čím jsem měla problém byl věk hlavní hrdinky - patnáct let - v dnešním světě řada patnáctiletých děvčat nevypadá jako křehké dívenky. Každopádně tím nechci říct, že by jednání tyrana bylo omluvitelné nebo něco podobného. Je dívka v těchto letech skutečně dostatečně zralá, aby se sama rozhodla? A v kolika letech se vlastně vůbec dokáže sama za sebe rozhodnout a manipulátorovi ubránit? Jde to vůbec, když je manipulátor vynikající hráč? Je vyprávění patnáctiletého děvčete spolehlivé? Je starší Vanessa spolehlivější vypravěč než její mladší verze? Nakolik je skutečnost zkreslená psychickým stavem vypravěčky? Otázky, otázky a další otázky...

lennysek88
17.09.2020 5 z 5

Tohle bylo hodně silné. Dlouho jsem nečetla knihu, která by mě takto zasáhla. Jedná se o výjimečnou sondu do myšlení dívky, která dle mého názoru trpí posttraumatickou stresovou poruchou a nejen, že si to neuvědomuje, ona dokonce odmítá připustit si, že nějaké trauma prožila. Na sugestivnosti vyprávění výrazně přidává to, že hlavní postava vše vypráví pouze ze svého úhlu pohledu. Člověk tak musí přemýšlet nad důvěryhodností toho, jak dění kolem sebe popisuje. Kniha je skvělou ukázkou toho, že zneužívání se někdy může odehrávat všem na očích a tvářit se nevinně - to ale nic nemění na děsivosti a šrámech, které si oběti těchto hrůz nesou celý život.

Regom
16.09.2020 5 z 5

Tohle. Je. Síla. Nemusím moc různá silná prohlášení o "literární události", ale v tomhle případě to vážně platí. Trochu jsem se bál jednorozměrného příběhu ve stylu MeToo, ale ačkoli tohle hnutí v knize také je zmíněné, nehraje ve vyprávění větší roli.

Jde skutečně o hluboký ponor do duše dívky, kterou v 15 letech její profesor velice pomalu a chytře zmanipuloval do něčeho, co si vykládala jako láskyplný vztah, ale reálně to bylo... no, pocity, které během čtení budete mít, vám to dost zřetelně osvětlí.

Celkově by kniha mohla být kratší, ale stejně musím dát plné hodnocení, protože tak skvělý psychologický portrét zneužívané dívky a později ženy, který moc netlačí na pilu, musím prostě ocenit.

Knihomolka :)
16.09.2020 5 z 5

Další zpracování Lolity! Doporučuji. Ačkoliv se trochu liší, pointa zůstává stejná! Autorka vytvořila čtiví a návykové dílo.