Tváří v tvář

od:


KoupitKoupit eknihu

Věda a její intelektuální protivníci Pochopení všech přírodních jevů se v podstatě redukuje na odhalení fundamentálních fyzikálních zákonů – na porozumění elementární struktuře hmoty, prostoru a času na nejhlubší mikroskopické úrovni. Ačkoliv ani tyto zákony, ani elementární struktury dnes s jistotou neznáme, máme tento základní cíl fundamentální vědy na dosah. Tento pohled na svět je základním motivem sbírky esejů obsažených v této knize. Nejsou to eseje ledajaké: například Vesmír podle plánu byl vybrán hned do dvou sbírek nejlepších amerických esejů roku 2000: The Best Americal Essays, 2000 a The Best American Science Writing, 2000. Tato kniha se zaměřuje na filozofické a společenské souvislosti moderní vědy. Autorův důsledně sekulární přístup se opírá o hluboce racionální pohled na svět, který se řídí objektivními přírodními zákony, v nichž není pro lidské bytosti rezervován žádný zvláštní status. V jednotlivých kapitolách jsou poutavým, fundovaným a přesvědčivým způsobem předkládány Weinbergovy postoje k tématům, k nimž považoval za intelektuálně poctivé se veřejně vyjádřit – od otázky, co bylo před Velkým třeskem, přes názory na současný stav a budoucnost fyziky elementárních částic, až po svůj vztah k možné existenci „velkého návrháře“ Vesmíru. Trpělivě vysvětluje, že módní postmoderní útoky na vědu odráží především vlastní předsudky kritiků a jejich neporozumění vědecké literatuře či její chybnou interpretaci. Vysvětluje, že odvěká touha porozumět a popsat přírodu, je nedílnou součástí osvobozování lidského ducha a podstatnou oporou moderního liberálního uspořádání lidské společnosti. Vydání první...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/89_/89562/tvari-v-tvar-89562.jpg 4.34

Orig. název:

Facing up

Žánr:
Literatura naučná, Filozofie, Věda
Vydáno:, Aurora
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Lector
18.02.2013

Weinbergovy eseje jsou podnětné a zajímavé čtení. Samozřejmě se povětšinou točí kolem teoretické fyziky (jak také jinak u nositele Nobelovy ceny za fyziku), ale jinak jsou „rozkročeny“ mnohem šířeji. Vychází ze situace v americké vědě a společnosti na přelomu tisíciletí.
Velkou pozornost věnuje svému hlavnímu nepříteli – náboženství a víře v boha, respektive jejich fundamentalistické podobě, která se začala vzmáhat v USA. Bojuje za nezávislost vědy a její objektivitu. Odmítá stvořitele a antropocentrismus. Na pomyslném druhém místě stojí jeho boj s některými představiteli filozofie vědy, s nimiž se pře o charakter vědy a potřebnost filozofie. Zajímavostí např. je, že polemizuje i s Václavem Havlem, který „chránil“ náboženství před vědou, která má na náboženství rozkladný účinek.
Weinbergovy eseje nejsou lehké čtení. K mnoha pasážím jsem se vracel. A je obdivuhodné, jaký má Weinberg záběr a jak nebojácně a bez servítků se prezentuje svoje názory a tepe do názorů odlišných. Někdy mi až jeho oponentů bylo líto.
Ke knize se určitě vrátím, už jen proto, ne vše jsem napoprvé (napodruhé) vstřebal.

Štítky

věda filozofie náboženství filozofie vědy

Autor a jeho další knihy

Steven Weinberg

Steven Weinberg
americká, 1933

Uživatelé mají knihu

v Přečtených3x
v Doporučených1x
v Knihotéce5x
v Chystám se číst8x
v Chci si koupit2x