Turnaj – Poslání princezny Alžběty Tudorovny

Obávaný sultán Sulejman Nádherný pozve evropské vládce na šachový turnaj. Do Konstantinopole se vydá i anglická delegace, k níž patří třináctiletá princezna Alžběta Tudorovna. Exotická nádhera paláce a spletité uličky města ji oslní. Rub té krásy je děsivý: barbarské vraždy, zvrácenosti a diplomatické čachry, to vše budoucí královnu nesmazatelně poznamená....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/288506/turnaj-poslani-princezny-alzbety-tu-5iH-288506.jpg 4.122

The Tournament (2013)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Alpress

hana4834

zatím nejslabší kniha od autora co jsem četla.

Tazz1

Něco jiného, než na co jsme od autora zvyklí. Naprosto nereálné, ale zábavné.

NoelHudson
20.10.2017

Mně se tedy kniha velice líbila a rozhodně doporučuji

Dandulka
03.10.2017

Začátek malinko slabší, ale jinak moc pěkné čtení.

Valove
29.12.2016

Z hlediska historie to je slabší knížka, což nic nemění na poutavém ději a zajímavém konci. Doprovodný příběh ( S Elsií ) se mi z počátku zdál velmi nudný, nakonec to mělo však zajímavé rozuzlení. Celkově je kniha poutavá, chvílemi i pobaví.

Elea
26.09.2016

Jednoznačně nejslabší kniha autora, působí dojmem, že vlastně neměl o čem psát, tak zařadil současné problémy do 16. století. Autorova znalost historie je velmi povrchní a jeho představy o sexuální výchově dívek v této době hodně absurdní.

orinka3
08.09.2016

Autor své fantazii až příliš popustil uzdu. Neumím si představit, že by se mohlo stát, aby královská dcera pobíhala po sultánově paláci a zažívala nejrůznější dobrodružství tak, jak to tam popisuje on. Příběh je prostinký, průhledný a čtenář dopředu tuší, o co půjde dál. Kniha je čtivá, ale svou polopatickou jednoduchostí až nudná. Žádné překvapení se nekoná. Historické postavy jsou historické postavy a mělo by se s nimi zacházet s větší úctou i pochopením. A ta nymfomanka - to si mohl odpustit...to je skutečně příliš. Nene, tohle podruhé číst nebudu. Jedna hvězdička je za čtivost.

lynx
18.07.2016

Na knihu jsem se těšil, velmi mně zajímalo jak se autor "porve" se striktně historickým tématem. Je pravdou, že první třetina knihy není až tak nacpaná dějem, jak jsem u tohoto autora zvyklý. Postupně, ale příběh graduje až do překvapivého konce. Knihu jsem si velice užil a na dovolené jsem ji doslova zhltal.

ciaram
04.07.2016

Nemůžu dát vyšší ocenění, protože je to podle mě nejslabší kniha, kterou jsem od Reillyho četla. Je mi jasné, že u historické detektivky asi nemůžu očekávat takovou dynamičnost, jakou se Reillyho knihy vyznačují. Na druhou stranu jsem opravdu neočekávala, že více jak půlka knihy bude popisná a to dost nudně - pro mě z toho čišel "návod pro blbce". I rozhovory mezi významnými osobnostmi jsou tak moralistické (viz situace kolem islámu), až mi to otevíralo kudlu v kapse. Nechápu, proč příběh vypráví 13letá Alžběta ústy své přítelkyně. Další postava Elsie, opět klišoidní rozhoďnožka, aby se do děje dostala trocha sexu? Nevím, prostě toto dílko u mě moc nezafungovalo, přitom Reillyho, historické romány a detektivky mám ráda. Ty tři hvězdy jsou za nápad a za tu detektivní část. Ten zbytek byl pro mě utrpení.

Modrina
16.06.2016

Kniha mě zaujala anotací - a jsem moc ráda, že jsem si ji koupila. Děj jede jak po másle, exotické prostředí mu jen nahrává. Osud hlavních hrdinů by v životě rozhodně vypadal jinak, ale od toho pohádky (a detektivky nejsou nic jiného) jsou. Tady jsem se dokonce i něco naučila, kajícně přiznávám, že Valašsko pro mě na mapě existovalo zcela jinde. :) A jedinou výtku bych měla k překladateli - čeština přivlastňuje podmětu jiným zájmenem..

Moc se mi tohle čtení líbilo, dovedu si představit, že si Turnaj dám ještě jednou. :)

trudoš
11.06.2016

Roku 1546 se v Konstantinopoli koná šachový turnaj, kterého se účastní všechny významné země té doby. Svého šampióna vysílá i Anglie a toho doprovází mladičká Alžběta I. se svým učitelem Rogerem Aschamem (jenž jakoby z oka vypadl Williamu z Baskerville). Při hrách dojde k vraždě a ne k jedné, pročež intrikánská motanice na pozadí fascinujícího šachového utkání může začít...
Musím říci, že vedle akčních románů, kterými je jinak Matthew Reilly proslulý, byl Turnaj docela příjemnou změnou. Tentokrát zabloudil do vod historické detektivky a vůbec nedopadl tak špatně, jak jsem se obával. Tedy co se týče detektivky, s tou historií to zas taková sláva není. Hnidopiši asi neocení zjednodušování společenských stavů, stejně jako zakomponování známých panovníků do rolí hlavních hráčů, ale příběh šlape a to se počítá. Zápletka se navíc drží rozumných mezí a závěrečné vyústění překvapí logickým pragmatismem. To ostatní buď člověk vypustí pro spád příběhu, nebo knihu zavře po první kapitole.

zuzana2599
06.06.2016

Příjemná knížka pro oddech a odreagování, exotické prostředí Konstantinopole do které se vydá na šachový turnaj anglická delegace s mladou Alžbětou, budoucí královnou. Její učitel se zde zapojí do pátrání po vrazích, trocha napětí a dobrodružství, trocha erotiky, docela hezké čtení !

historie Osmanská říše

Matthew Reilly