Tunguzský meteorit. Záhada na víc než jedno století

Tunguzský meteorit. Záhada na víc než jedno století https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48313/tunguzsky-meteorit-z-48313.jpg 4 9 3

Přesně sto let uplynulo 30. června 2008 od události, která vešla do obecného povědomí jako tunguzský meteorit. Tehdy otřásla západní Sibiří exploze ničivou silou srovnatelná s největšími termonukleárními pumami – na místě se však nenašel ani kráter, ani zbytky předpokládaného kosmického tělesa. A přestože lokalitu už zkoumalo několik desítek expedic, každá přinesla jen další otazníky. Výsledkem jsou stovky hypotéz, meteoritem nebo kometou počínaje až po mimozemskou kosmickou loď. Knížka čtivou formou zachycuje nejen známé poznatky o tunguzské události, ale především to, co dosud vysvětlení vzdoruje. Sleduje dobrodružnou historii expedic na místo výbuchu ve složité době a složité zemi, snaží se kriticky uvést alespoň nejvýznamnější ze stovek názorů, které byly na podstatu záhadného jevu vysloveny a napsány. Nechybí ani u nás téměř neznámé skutečnosti o jiných podivných lokalitách, které by mohly s takzvaným tunguzským meteoritem souviset – například o tajemném kráteru Patom, pod nímž přístroje odhalily přítomnost velkého kovového tělesa... Všímá si také vlivu kosmických těles na vývoj pozemského života i katastrof, které v minulosti způsobily. Autor Jan A. Novák je redaktor víkendové přílohy Hospodářských novin, kam píše o vědě, technice, historii a přírodě. Má na svém kontě téměř desítku knih, mimo jiné i o tajemstvích pod hladinou moří (Záhady oceánů), o historii vzducholodí (Smrt vzdušných obrů) a o dosud ne zcela jasných okolnostech historie středomořských civilizací (Tajemné Středomoří). Ani tato kniha není suchým výčtem faktů, ale vyprávěním, které nechává dostatek prostoru pro rozlet čtenářovy fantazie.... celý text

Adapa
08.02.2020 5 z 5

Plně souhlasím s příspěvkem Wolflssena, že je to pravděpodobně nejlepší dostupná kniha v češtině o tzv. Tunguzské události. Vše je zde detailně popsáno, jak probíhal výzkum místa, jaké se objevily teorie – šílené i logické. Jednotlivé teorie jsou popisovány, včetně toho, proč nemohou být pravdivé, protože něco na nich nesedí. Pan Novák nevybírá žádnou teorii, kterou by prosazoval. Ke všem přistupuje stejně.
Přidává k tomu ještě podrobný popis meteorů, výzkum komet. A do toho pak moderní záhady na Sibiři.
Prostě skvělá kniha, která si zaslouží přečíst ne jen jednou.

WolfIssen
06.01.2020 5 z 5

Pravděpodobně nejlepší u nás dostupná kniha zabývající se Tunguzskou událostí a příbuznými tématy.

Miluška1973
08.06.2018

Tuto knihu čtu už podruhé a opět se stejným zájmem, je v ní velká spousta zajímavých informací, ke kterým se ráda vracím.