Trochu slnka v studenej vode / Zázračné oblaky

Trochu slnka v studenej vode / Zázračné oblaky https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397252/bmid_trochu-slnka-v-studenej-vode-zazrac-BSL-397252.JPG 3 2 1

Kniha obsahuje dva romány. Trochu slnka v studenej vode (1969): Gilles, parížsky novinár, prežíva depresiu. Alkohol a ničnerobenie zo dňa na deň zhoršujú jeho psychický a fyzický stav. Nakoniec sa rozhodne, že odíde k sestre na vidiek do Limousinu. Tam zvedie manželku limogeského veľkopodnikateľa Natáliu Sylvenerovú, ktorá mu pomôže vyliečiť sa a opustí kvôli nemu muža, pohodlie, bezstarostný život i spoločenské postavenie. Čo sa stane s ich láskou, keď sa Gilles s Natáliou vrátia do Paríža? Záračné oblaky (1961): Žiť si slobodne, ísť kam sa len človeku zachce alebo navštíviť svojho priateľa bez toho, aby sa vás ktokoľvek na to vypytoval-po sobáši s Alanom Ashom Josée prišla o všetky tieto výsady slobodnej ženy. Za príjemným výzorom jej amerického manžela sa navyše skrýva chorobná žiarlivosť, ktorá z ich spolužitia robí peklo. Ako sa Josée, zamilovaná do slobody a vítajúca každú zmenu, vyrovná s takýmto obmedzovaním ? Jedného dňa sa rozhodne vrátiť do Francúzska. Alan ju nasleduje a pokúša sa jej lásku znova získať.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Un peu de soleil dans l'eau froide / Les Merveilleux Nuages

adorjas
22.09.2023 3 z 5

Saganová... Je to dobovka, t.j. cítiť dobu písania a to práve 60.roky Francúzska. Prvá novela hovorí o depresii Gilesa, ktorý útekom na vidiek hľadá vyzdravenie a do Paríža sa vracia s trofejou. Druhá novela Zázračné oblaky je o Josèe, ktorá je zase priklincovaná v dysfunkčnom vzťahu s amíkom Alanom a hľadá cestu slobody.
Môj verdikt? Bola to moja tretia a štvrtá novela od Saganovej, a som asi tím stred (hej, som alibistka). Nenadchýňa ma, ale ani nenudí natoľko, aby som knihu odložila bez dočítania. Pre mňa dobový obraz premýšľania parížskych existenciálnych intelektuálov strednej vrstvy.
Kniha bude baviť ľudí, ktorí majú radi vzťahovky a potrebujú k tomu štipku vážnosti.

francouzská literatura

Kniha Trochu slnka v studenej vode / Zázračné oblaky je v