Třináctý příběh

od:

Třináctý příběh

Spisovatelka Vida Winterová již po desetiletí okouzluje čtenáře po celém světě svými strhujícími příběhy, ale ten nejúžasnější si dosud nechávala pro sebe. Teď však cítí, že se neodvratně blíží smrt, a tak se rozhodne konečně odhalit dlouho očekávaný třináctý příběh: tajemství svého života. Ale i mladičká badatelka Margaret , kterou si zvolila za autorku svého životopisu, v sobě dusí bolest z minulosti. Obě ženy pomalu rozkrývají své osobní příběhy plné vášně, lásky, krutosti a oddanosti, protože jen pravda může ulehčit umírání a otevřít cestu do budoucnosti.
Román Diane Setterfieldové navazuje na největší klasiky ženského románu a podobně jako Jana Eyrová nebo Na Větrné hůrce nabízí hluboce romantický příběh, v němž nechybí napětí, láska, tajemství ani magická a hrůzostrašná atmosféra.

https://www.databazeknih.cz/images_books/74_/7407/trinacty-pribeh-7407.jpg 4.3251
Originální název:

The Thirteenth Tale (2006)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno:, Ikar (ČR)
více informací...
Počet stran:392
Překlad:Veronika Volhejnová
Autor obálky:Jana Šťastná
Vazba knihy:vázaná s přebalem
ISBN:978-80-249-0903-5
Nahrávám...

Komentáře (67)

Přidat komentář
sgjoli
14. ledna

Fascinuje mne, jak se Setterfieldové podařilo napsat velmi silný příběh, a to jen o malém počtu postav a odehrávající se na malém prostoru. Postavy jsou autorčinou silnou stránkou. To samé platí o hutné atmosféře. Přiznám se, že závěr knihy mne překvapil. Pointu knihy jsem vůbec neodhadla a o to víc jsem si knihu užila. Svojí atmosférou mi Třináctý příběh připomínal Janu Eyrovou, částečně i Na Větrné hůrce od sester Brontëových, což jsem vskutku ocenila. Kniha mne moc bavila a rozhodně doporučuji.

Faila
27.11.2017

Tato kniha mě dostala svým příběhem - napínavým, plným nepředvídatelných překvapení a s velice zajímavými postavami. Místy mě otravoval její velice popisný styl a často mě štvala hlavní hrdinka, za mě velmi sebestředná žena s trochu přehnaným smyslem pro drama. Ale cítím, že nejsem úplně typická čtenářka podobných děl, a i proto hodnotím knihu jako nadprůměrnou.

Len2očka
29.10.2017

Poutavý,záhadný příběh.Tak krásně se to četlo.

Ciarra
28.10.2017

Tak konečně "dočteno" ušima :) kniha je zezačátku celkem rozvláčná, ale pak nabere na spádu až do překvapivého konce. Takže řečeno slovy "klasika"-vyděržaj pioněr :D (omlouvám se za případný špatný pravopis, ruštinu jsem už nezažila ;) )

mazlak
31.08.2017

Velmi krásný, ale dost tajuplný a ponurý příběh. Přečteno hlavně z důvodu čtenářské výzvy, ale této volby nikterak nelituji. Děj je tak napínavý, že nutí čtenáře doslova hltat další stránky, tedy pokud je lačný po rozuzlení.

Jitulevrtule
26.07.2017

Krásná kniha, vřele doporučuji!! Držela mě v napětí od začátku až do konce. Škoda, že byla ukrytá ve skladu knihovny!

85098211
24.06.2017

Výborná kniha, začátek se rozbíhá tak trochu pozvolna, ale potom už má příběh spád. Děj neztrácí po celou dobu na napětí a rozuzlení je rozhodně originální a neočekávané. Definitivně tedy knihu doporučuji i ostatním.

Danago
23.03.2017

Velice zajímavý příběh . Myslím, že jsem nic podobného nikdy nečetla.
Margaret zapisuje paměti umírající slavné spisovatelky Vidy Winterové. V knize je tajemství, rodinné drama a láska. . Kniha je tajuplná až do překvapivého konce. Pokud máte chuť na trochu tajemný, ponurý a romantický příběh je tohle dobrá volba.

iz67
22.03.2017

Neuvěřitelně ukecaná kniha, plná nekonečného popisu. Její postavy mi I na konci zůstaly naprosto lhostejné, zaplatky a vlastnosti postav samoucelne. A nejstrasnejsi je asi ta exalovanost nad banalitami - dozajista umocnena prednesem ženy, která mi tuto audioknihu četla.

Bohdana11
25.02.2017

Povězte mi pravdu,říkala to často,už jsem na to měla alergii.jinak příběh bezvadný, dobrá změna

Calibra
13.02.2017

Silný příběh, na který jsem myslela ještě několik dní po přečtení. Velmi se mi líbilo přirovnání Vidiny nemoci ke zlému vlku. Filmové zpracování se mi také velmi líbilo.

Marryzlis
08.02.2017

Na přesně takový tajuplný a ponurý příběh jsem měla už dlouho chuť! Užívala jsem si každé slovo. Mistrně vypracovaný příběh! Dávám si ho na kupičku "ještě někdy si přečtu".

katerina.l.
03.02.2017

Skvělý příběh, krásně napsané :)!

Jizi
30.11.2016

Znáte ten pocit, když zaboříte lžičku do plnotučného jogurtu? Klouže hladce, ale klade tak trochu odpor. A ta chuť je prostě... bezkonkurenční. A přesně takový je Třináctý příběh. Je to plnotučné vyprávění podle klasických vzorů a klasických modelů v tom nejlepším slova smyslu. Všechny postavy mají své místo, při zpětném pohledu jasně vidíte, že karty byly rozdány klidně a spravedlivě už v samém úvodu a autorka rozehrává mistrnou partii, která vás strhne. Celou dobu se jí budete snažit nakouknout do ruky a zároveň si budete přát, aby ta hra nikdy neskončila. Nesouhlasím se zde vysloveným názorem, že jsou postavy prostoduché, naopak. Ano, jsou jiné, než ty běžné, tuctové, jichž jsou plné police dnešních knihkupectví. Nežene je touha po moci ani sexu, nejsou ničí milenci a (možná?) ani vrazi. Jsou to lidé žijící na okraji společnosti ve svých vlastních světech a vesmírech, které trápí vlastní bolesti a zklamání, kteří prožívají vlastní ztráty. A kteří jsou ochotní vám své příběhy nakonec vyprávět. Knihu jsem poslouchala v audioverzi v nádherné interpretaci Dagmar Novotné, která mi zprvu přišla příliš pomalá a rozvážná, ale s postupem děje mi bylo čím dál jasnější, že líp by nikdo tajuplný osud rodiny Angelfieldů načíst nedokázal.

kuska
16.11.2016

Myslím, že tuhle knížku budu mít ještě dlouho v hlavě. Moje zvědavost, jak to dopadne s příběhem mě nutila číst dál a dál. Kniha je plná emocí, které vyvolávaly u mě touhu knihu neodložit a neustále číst a to si u knih cením.

Petruse21
07.10.2016

Samotný příběh Vidy Winterové se mi líbil, dějová linka s Margaret mě místy bohužel ale nudila.

Juicyk
05.10.2016

Kniha se četla skoro sama. Dobře propracovaný příběh(y) i postavy, seděl mi i styl vyprávění a hlavně - jak to všechno je, se dozvídáte opravdu postupně :) A navíc ta spousta knih....za mě rozhodně super :)

Ceit
28.09.2016

Miluju knihy,knihkupectví,čtení o knihách...
A tady to je všechno:kniha o knihách a úžasný napínavý příběh k tomu!

pavlinkaa
23.08.2016

Kniha se mi moc líbila, bavilo mě vyprávění Vidy, byla jsem zvědavá, jak to vše bylo. Opravdu moc pěkné :)

adorjas
07.08.2016

Síce má pani spisovateľka nad 50 rokov, aj knih písala v zrelšom veku, ale prostoduchosť postáv ma nezmyselne vytáčala. Áno, pochopila by som to pri Agnes Greyovej u Bronteovej, ale nepochopím to pri súčasnoom románe. Možno to bol pokus o napísanie románu z prelomu 18./19. storočia v súčasnom svete. Nereálne, nereálne, nereálne...

Vercutka
03.08.2016

Skvělý příběh, nemohla jsem se odtrhnout.

orinka3
18.07.2016

Výrazná autorka! Zaujala mě už svou knihou Bellman & Black, kterou jsem od ní četla jako první. A znovu jsem si uvědomovala a libovala, jaká je čeština nádherný jazyk! Anglicky neumím, ale tak trochu vlastenecky pyšně si myslím, že nemohla být tolik jazykově vytříbená. Protože angličtina je přece jednodušší! To se mi vážně na knize moc líbí, bohatá, pestrá slovní zásoba i nevšední obraty. Pastva pro jazykomily. Děj je zajímavý taky, i když pro mužské asi trošku zdlouhavý a málo akční. Problematika dvojčat se knihou táhne jako ona pověstná červená nit a dá se čekat, že konec bude překvapivý. S tou Janou Eyrovou je to malinko přetažené, ale co my víme, co je Jana Eyrová pro Angličany? Takže knihu chválím a doporučuji všem, co mají rádi temné, lehce dekadentní příběhy o vyšinutých jedincích.

boxas
29.05.2016

Pokud máte čas a chuť a neodradí vás příliš rozpitvávaná problematika dvojčat, tak tahle kniha je dobrá volba. Nenudí, udržuje tempo, má momenty překvapení. Plný počet hvězdiček nedávám ze dvou důvodů: za prvé příliš zdůrazňovaný motiv Jany Eyrové a za druhé "polopatistický" konec a tak úplné vyčerpání tématu, že čtenáři už nezbývá žádný prostor na jeho vlastní fantazii.

verden
18.05.2016

Veľmi sa mi páči štýl, ktorým je kniha napísaná, aj tá ponurá atmosféra a miestami trošku úchylný dej. Mám rada príbehy, v ktorých je hlavná postava určitým spôsobom v izolácii, všetko ostatné ustupuje do úzadia a jej existencia a sústredenie sa zúžia len na jedinú vec/úlohu.

mia6318
17.05.2016

Se čtením této knihy jsem dlouho otálela. Neměla jsem pocit, že by se mi mohla líbit a počítala jsem s tím, že ji když tak odložím. To jsem se hodně spletla. Zaujala mně od samého začátku. I když se v příběhu odehrávají nehezké věci, děj je moc pěkně popsaný, tak jemně, pokud se to tak dá říct. Řekla bych, že je to moje největší příjemné překvapení v posledních letech.

eiramka
10.04.2016

Podle mne velmi poutavý příběh tak trochu a la Na větrné hůrce. Margaret odjíždí do odlehlého venkovského sídla, aby tam zapisovala paměti umírající slavné spisovatelky Vidy Winterové. Veze si s sebou svoje stíny a démony a je konfrontována s démony a stíny Vidy Winterové - příběh jejího života právě připomíná příběhy sester Bronteových. Je tu tajemství, je tu záhada, je tu rodinné drama a láska. Pokud máte chuť na romantický příběh je tohle dobrá volba.

mekkejla
27.03.2016

Skvělý příběh a úžasná atmosféra. Ráda bych si někdy knížku přečetla znovu, abych si od začátku více všímala detailů, které se mi při prvním čtení proklouzly mezi řádky a díky tomu jsem se ke konci chvilkami trochu ztrácela. A musím vypíchnout začátek knihy, kdy Margaret popisuje svůj vztah ke knihám! Jo a hrozně bych si chtěla přečíst nějakou z knih Vidy Winterové ;-)

razzex
24.02.2016

Ze začátku jsem se musel přemáhat, později se to trochu rozjelo. Na mě kniha byla až moc psychologická a moc zkoumala vztahy dvojčat.

Turmee
27.01.2016

Úžasná knížka s tou pravou atmosférou. Chvílema to byla detektivka, chvílema psychologické drama, chvílema hororový příběh, a přesto si pořád udržovala jakousi kouzelnou nevinnost mezi řádky.
Příběh mě uchvátil, propracované postavy mi ihned přirostly k srdci a po dlouhé době jsem vydržela číst skoro celou noc, jen abych se dostala na konec další (a další, a další..) kapitoly.
Originální forma mě neustále udržovala ve střehu a nutila mě hledat strašidla v příběhu i má vlastní.

+kora+
31.10.2015

Plne skvelych opisov premenych na obrazy ,ktore sa vam zhmotnuju pred ocami. Ste tam s nimi . Prezivate s nimi..milujete, vrazdite..pre vsetkych ,ktori maju radi viktoriansku dobu vrelo odporucam..plne emocii a vasnivych chuti...