Trikolora

Na konci roku 1989 byl mráz, který zalézal za nehty. Přesto byly ulice českých a slovenských měst plné lidí, kteří už měli plné zuby komunistické diktatury. Jak tyto společenské kotrmelce a dobu plnou elektrizujícího napětí i prvních svobodných nádechů po mnoha letech vnímá parta desetiletých dětí? Jak revolucí žije jejich malé sídliště na okraji malého okresního města? Kde sehnat trikoloru? Proč se už učitelům neříká „soudruhu“? A kdo je to ten Havelnahrad?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417258/big_trikolora-byJ-417258.jpg 3.742

Kniha Trikolora

MilackovaN
07.12.2021

Nezažila jsem tuhle dobu, takže se úplně nedokážu vžít do té situace, která tu byla. Ale tato kniha mi určitým způsobem tu atmosféru navodit dokázala... Hodně tomu dodaly autentické novinové články.

Terulilinka
07.03.2021

Kniha krásně popisuje tehdejší situaci a boj o svobodu. Bohužel mně ale vadil občas dost hanlivě psaný text (zvlášť, když je kniha určena pro 10leté čtenáře) - vyjádřit nenávist jde i slušnější formou. Jinak dávám plus, že autor vystihl tehdejší situaci, během knihy nás doprovázely i otisky tehdejších novin a dávám palec nahoru i slovníčku pojmů na konci knihy. Ale z důvodu textu bych knihu nedoporučila takhle mladým čtenářům. :-)

ienda.spk
19.01.2021

Já ty místa v komiksu navštívil a pamatuji na ně, protože jsem tam vyrůstal. Autora jsem v mládí občas potkával. Víc není třeba dodávat. Pro mě je to srdcová publikace.

Kate18
20.09.2020

Komiksovou formou zpracované události Sametové revoluce navíc z pohledu party desetiletých dětí. Bohužel jsem si všimla několika chyb v knize, spíš gramatických a navíc třeba v nadpisu, myslím, že to by se mělo odhalit při kontrole před vydáním knihy. I přes jednodušší formu podání informací si myslím, že děti kolem deseti let z toho nemůžou nic moc mít, protože informace jsou podány kuse. Hezké bylo střídání pohledů děti a vložených novinových výstřižků, bohužel některé byly tak malým písmem, že nešly přečíst. Ale i tak myslím, že je to skvělý nápad a dětem kniha pomůže pochopit historii naší země a cestu ke svobodě, za kterou musíme stále bojovat.

lenkaabooks
25.07.2020

Co je to trikolora, proč se dříve říkalo soudruhu učiteli a cože se vlastně přihodilo 17.listopadu 1989. O tom a mnohem více vypráví očima desetiletých dětí tento komiks. Součástí jsou novinové výstřižky poplatné té době.

Greena
05.12.2019

Kniha Martina Šinkovského Trikolora dětem v podobě komiksu vypráví reálný příběh z našich dějin. Jedná se o období kolem tak zvané Sametové revoluce v roce 1989. Jsem ráda, že takto poutavá kniha k tomuto důležitému období našich dějin vyšla. Myslím, že dětem dokáže zábavnou formou vysvětlit a připomenout k čemu tenkrát vlastně došlo. Věřím, že je komiks tím pravým, jak děti zaujmout. Kniha je vyprávěna v osobní rovině, kdy nás do historických událostí vtáhne příběh party obyčejných dětí. Příběh nám vypráví kluk z rodiny žijící v paneláku. Celá jeho rodina se postupně do dění v Praze zapojuje. V závěru knihy ještě autor dopodrobna vysvětluje potřebné termíny, osobnosti a přehled událostí. Umíte říct, cože to byla ta Sametová revoluce…

dagmar7365
01.12.2019

Myslím si, že se autorům povedlo zachytit rok 89 v pro děti atraktivní komiksové formě a hlavně jejich očima. Já jsem si užila ty doprovodné výstřižky z tehdejšího tisku.

Jonny
26.09.2019

Hezky nakreslené a odvyprávěné. Nejvíce textu je v dobových výstřižcích, které jsou většinou tak malé, že je musíte číst s nosem nalepeným na stránku.

Příběh je trochu tendenční, ale Trikolora není učebnice dějepisu, tak to snad lze odpustit.

Nejvíc oceňuju závěrečnou přílohu, kde je vysvětlení k některým pojmům a jménům. (Možná to mohlo být zakomponované v samotném příběhu - alespoň klíčové osoby a pojmy.)

Trošku mě trápí nevysvětlení záhady z blikajícím světýlkem - a jen stěží v tom můžeme vidět náznak, že by se příběh dočkal pokračování :-).