Tři kroky po zemi

Tři kroky po zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122751/tri-kroky-po-zemi-122751.jpg 4 11 2

kap66
05.12.2021 5 z 5

„Obvyklý omyl mnoha nepřátelských kritik dnešní vědy je, že věda znamená jistotu, neomylnost a zcela neemocionální objektivitu. Mnohem blíže pravdě by však bylo zjištění, že věda je založena na údivu, dobrodružství a naději.“
(Cyril Hinshelwood)

Soulad a spolupráce lékaře-vědce se spisovatelem v jedné osobě; Miroslav Holub není prvním důkazem, že je to spojení funkční a vrcholně zajímavé. Krátké medicínské úvahy proložené citáty vědců, vynálezců, filozofů a spisovatelů (z nichž jsem vybrala jeden, který končí tím, co je průnikem obou profesí, aspoň doufám). Stáří dílka není překvapivě vůbec znát. Lékařský výzkum na zvířatech, drobné příhody z praxe, ale hlavně vlastní pochybnosti a morální dilemata, ty byly, jsou a budou svázány s jakýmkoliv povoláním, ve kterém jde o lidský život.
Ráz úvah je někdy čistě vědecký, někdy poetický. Moc dobře se mi to četlo.

freejazz
04.01.2021 4 z 5

ano, vědec je svým způsobem umělec. pan Holub měl dar zhmotnit myšlenky do smysluplného celku a potvrdil, co je známo už leta – že přísná řehole vědy dává prostor i pro rozlet ducha.
i když je tato knížka „stará“ už 55 let, je v ní hodně inspirativných myšlenek a oplatí se ji prolistovat.

věda

Miroslav Holub
česká, 1923 - 1998
1962  76%Achilles a želva
1963  79%Anděl na kolečkách
1990  63%Čím drží svět pohromadě
1961  74%Slabikář
1958  76%Denní služba

Kniha Tři kroky po zemi je v