Denní služba

kniha od:


Koupit

Denní služba je sbírka, kterou Holub v roce 1958 po odmlčení knižně debutoval a která již patří do proudu poezie všedního dne.

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42286/big_denni-sluzba-f4z-42286.png 3.821
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Denní služba

mi-380
29.10.2022

Názorné, polopatické, začátečnické. Ne vždy, ale často. Trochu mi to připomíná říkanky Ondřeje Sekory, jenže ty jsou určeny jinému okruhu čtenářů. Autora jsem naštěstí poznal v jeho vyzrálejších dílech. Pokud bych začal touto prvotinou, bylo by naše setkání krátké, k mé škodě.
50 % (zatím 19 hodnotících s průměrem 77 %).
...
V půl šesté ráno
město je kroky zotvíráno
a tma se sráží do světel.
Plazí se tramvaj plná těl.

Atanone
15.02.2020

"Popelka přebírá hrách:
zrníčka špatná, zrníčka dobrá,
ano a ne, ano a ne.
Popelka ví. A zná tu hloubku,
ví, že je sama, bez holoubků.
A přece ten hrách přebere"

Tak nějak jsem to měla s touhle sbírkou... Nahoru-dolů. Rok vydání to vysvětluje. I když je tam hodně věcí mezi řádky, jako třeba ve zmíněné básni "O Popelce", na mě sbírka působí spíš smutně a moc naděje v ní nenalézám.. spíš nostalgii


Izzy
20.03.2011

Autorova prvotina. Sbírka napsaná v souladu s programem tzv. "poezie všedního dne", navazuje na brechtovskou intelektuální poezii a na lyrismus Prévertův. Objevuje krásu každodennosti. Inspirací je Holubovi moderní svět vědy a techniky a život obyčejného člověka. Autor sám je vědcem - imunologem, proto zdůrazňuje tvůrčí, intelektuální poznávací činnost, sbližuje vědu a umění a dosahuje svérázné věcné lyričnosti. ˇustřední témata jsou: proces poznávání, poetizace odvahy a houževnatosti, cesta k pravdě. Styl je maximálně sdělný, básně jsou uzavřeny jasnou myšlenkou. Plnoprávnou sloužkou slovníku autora jsou odborné termíny biologické, fyzikální a matematické, které jsou povýšeny na působivé básnické prostředky.
Básně se čtou dobře, jsou srozumitelné.