Denní služba

kniha od:


Koupit

Denní služba je sbírka, kterou Holub v roce 1958 po odmlčení knižně debutoval a která již patří do proudu poezie všedního dne.

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42286/denni-sluzba-f4z-42286.png 3.916
Žánr
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Denní služba

Přidat komentář
Atanone
15.02.2020

"Popelka přebírá hrách:
zrníčka špatná, zrníčka dobrá,
ano a ne, ano a ne.
Popelka ví. A zná tu hloubku,
ví, že je sama, bez holoubků.
A přece ten hrách přebere"

Tak nějak jsem to měla s touhle sbírkou... Nahoru-dolů. Rok vydání to vysvětluje. I když je tam hodně věcí mezi řádky, jako třeba ve zmíněné básni "O Popelce", na mě sbírka působí spíš smutně a moc naděje v ní nenalézám.. spíš nostalgii

Izzy
20.03.2011

Autorova prvotina. Sbírka napsaná v souladu s programem tzv. "poezie všedního dne", navazuje na brechtovskou intelektuální poezii a na lyrismus Prévertův. Objevuje krásu každodennosti. Inspirací je Holubovi moderní svět vědy a techniky a život obyčejného člověka. Autor sám je vědcem - imunologem, proto zdůrazňuje tvůrčí, intelektuální poznávací činnost, sbližuje vědu a umění a dosahuje svérázné věcné lyričnosti. ˇustřední témata jsou: proces poznávání, poetizace odvahy a houževnatosti, cesta k pravdě. Styl je maximálně sdělný, básně jsou uzavřeny jasnou myšlenkou. Plnoprávnou sloužkou slovníku autora jsou odborné termíny biologické, fyzikální a matematické, které jsou povýšeny na působivé básnické prostředky.
Básně se čtou dobře, jsou srozumitelné.


Autor a jeho další knihy

Miroslav Holub
česká, 1923 - 1998

všech 34 knih autora

Kniha Denní služba je v

Přečtených24x
Čtenářské výzvě2x
Knihotéce8x
Chystám se číst4x
Chci si koupit1x