Trhlina

Trhlina https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409672/bmid_trhlina-nHl-409672.jpg 4 3834 3834

Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tríbeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. Titul na Slovensku získal ocenění Kniha roku 2016 v kategorii čtenářů... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Argo

Trhlina , 2016

jarin58
09.01.2018 4 z 5

Napínavé od začátku do konce,a je mi jedno jestli je příběh fabulace či pravda.Od teď pohlížím na Tribeč jako na na velkou záhadu.

Upíříměsíc
08.01.2018 4 z 5

asi žádný literární klenot, ale velmi chytlavé, autor umí navodit pocit strachu, což oceňuji, neboť to jen tak někdo nesvede..
SPOILER:
zajímalo by mě, zda se např. Igor podíval do historie skypu a ověřil si, zda s Kerčelem komunikoval (a tedy zda někdo takový vůbec existuje)
každopádně dle mého názoru je to celé smyšlené, žádný Igor není.. a tudíž i dobře promyšlené od autora - originální nápad..
Přestože, jak výše tvrdím, příběhu nevěřím, do Tribeče bych se vypravila.. případní další zájemci, piště :)

jindrich5708
07.01.2018 5 z 5

Co nato říct?! Způsob jakým je román napsán mě vtáhl do děje a vyvolával ve mě nepříjemný a mrazivý pocit. Příběh se mi vryl pod kůži a nemohu ho dostat z hlavy. Ale právě to byl jeho účel a Trhlina tento účel splnila na jedničku. Není to vůbec děsivé, ale je to absolutně děsivé ...... Myslím, že Trhlina nebude poslední počin, který od pana Kariky přečtu. Díky.

Dani25
03.01.2018 2 z 5

Hmm, no mna az tak velmi neohurila tato kniha. Cakala som od Kariku viac.

Patrik02
02.01.2018 3 z 5

Anotace mne dostala, začátek knihy jakbysmet. Ovšem s přibývajícími stranami mne kniha postupně ztrácela. Postavy mi svým chováním vypadli z oka takovým způsobem, až mi ve finále bylo téměř fuk, jak dopadnou. Hlavně, aby už byl konec.
Pan Karika mne dostal svým Strachem, a proto jsem se na podobnou knihu velmi těšil. Podobné, však ne vždy bývá stejné. Škoda.
Hodnotím 3/5 a to hlavně za pravdivé informace pod čarou, které mne nejedou, čistě ze zvědavosti, posadili k notebooku.

Daenerys
01.01.2018 4 z 5

Zvláštní. Občas mi to přišlo zbytečně natahované, především prostřední část knihy, naopak konec svištěl rychlostí kulového blesku ;-). Nějak jsem se nestihla začít bát, bohužel, přitom námět i způsob zpracování byly více než slibné. Ovšem zmiňované oblasti se raději obloukem vyhnu :-)

Skripi
31.12.2017 3 z 5

Prvá polovica ma nebavila, kým sa to rozbehlo mi trvalo. Asi niekedy vybehnem do hôr, veď Tribeč mám pred nosom... :D

Ivana11
28.12.2017 3 z 5

Knížku jsme nemohla pořád dočíst, nemělo to náboj, který by mě k ní táhl. Některé části knihy byly velmi zdlouhavé. Přesto jsem dočetla a jsem z toho tak trochu rozpačitá. Určitě někomu, kdo má rád horory a tajemno, knihu doporučím, já se k ní už znovu nevrátím.

Knihomolík2017
28.12.2017 odpad!

Katastrofa... Autor se neustále opakuje a děj je velice slabý a je to v duchu hororového klišé a myslím, že na takové knihy už není v dnešní době místo, musíme chtít číst nové věci. Slováci to nemají v hlavě v pořádku... jak tohle mohlo získat cenu čtenářů na Anasoftu? :o HNUS a DĚS!!!

ŠtěpánkaB.
27.12.2017 4 z 5

Pokud se budu držet autorova doporučení vnímat vše v širších souvislostech a nezabývat se příliš jednotlivostmi, pak musím říct, že celý ten fenomén je velmi zajímavý a nezdráhám se uvěřit, že v té lokalitě se nějaké zvláštní jevy opravdu vyskytují, ať už z vědeckého nebo naopak "nadpřirozeného" hlediska. Samotná kniha mě bavila hlavně ze začátku, před první výpravou. Pak už sympatie k hlavnímu hrdinovi ubývaly a konec mě až mírně zklamal. Ale za přečtení to rozhodně stojí.

miuk
22.12.2017 3 z 5

Čekala jsem bombu, něco, u čeho se budu bát a neusnu. No, nekonalo se nic takového. Napětí tam bylo, ale nic, co by mi nedalo spát. Zajímavé je to, že se to odehrává někde blízko, kde se můžu vydat, není to daleký sever.

alnahu
18.12.2017 3 z 5

Trhlina by měl být mysteriózní thriller s prvky hororu .Kniha začínala děsivě mizení lidí ,kteří se vydali pěšinou okolo Tribečského vrchu .Druhá část knihy byla již docela zdlouhavá a nesourodá, příběh skupiny ,která naprosto nepřipravená se vydá na Tribeč a zabloudí,přitom prožijí spoustu děsivých chvilek.
Dávám pouze tři hvězdičky, za mě nic moc.

MMacicekk
13.12.2017 5 z 5

Čeká vás příběh plný tajemství, děsivých skutečností, odhalování pravdy a nejedné tragédie. Trhlina je mysteriózní thriller s prvky hororu, který vás bude strašit i ve snech. Pokud jste nikdy neslyšeli o Tríbečské záhadě, tato kniha vám ji odhalí dopodrobna a ze všech možných stran. Mě samotnou překvapilo, že tajuplné mizení lidí probíhá celkem nedaleko, u našich slovenských sousedů. Čtení Trhliny bylo mrazivé, na knížku jsem za tmy vůbec nesáhla a četla ji jen za denního světla. Často jsem slyšela tlukot vlastního srdce, ale přesto jsem na knížku myslela, kudy jsem chodila. Byla pro mě jakýmsi magnetem, stejně tak, jak pro Igora zamčený trezor.

jelad
13.12.2017 3 z 5

Karikova „Tribeč witch“ se veze na děsivé legendě slovenské černé díry kdesi uprostřed nevelkého a nevysokého, o to víc atmosférického pohoří, ve kterém se, podle pověstí, občas ztrácejí lidi. Někdy se zase objeví, zmatení, dezorientovaní a „smazaní“, hory je vyplivnou potom, co z nich vymačkají veškerou lidskost. Zbyde jenom schránka, ze které se člověk vypařil potom, co se setkal s něčím, co daleko přesahuje hranice jeho skromného chápání. Tribečskou záhadu autor vykreslil jako mýtický kult kraje, ba přímo celé země. Prostřednictvím příběhu anonymního mladíka, který se rozhodl na tribečském tajemství vytvořit svého blogového sólokapra, Karika přiživuje legendu - dává jí konkrétní obrysy celistvého a téměř kontinuálního vyprávění, nechává mluvit postavy, které se ve „skutečném“ příběhu jen mihly. Zůstává na čtenáři, zdali se nechá unést a ukolébat vlnou „Věřte, nevěřte“, nebo se událostem vzepře a knihu spolkne s pocitem dobré žánrovky - dobrého fantastického hororu. Na konci, ostatně i na začátku, to totiž Karikovi skřípe. Náhlé utnutí vyprávění nedává smysl a je vidět, že se autorovi pouze hodí k tomu, aby nemusel příliš vysvětlovat. Je mu jasné, že čtenáři slyší na „podle skutečných událostí“, tudíž v celém obsahu textu mystifikuje. Někde to funguje, v některých místech, jak již bylo zmíněno, se naráz sype důvěra v pravdivost celé výpovědi.
Nicméně příběh zůstává, a to sice v jiné rovině než nejspíš autor původně zamýšlel - ale i tak jako dobře strašidelná domácí žánrovka.

iška
13.12.2017 3 z 5

Četla jsem s chutí. Navíc patřím k těm, co jim chybí smysl pro orientaci a jsem strašpytel, takže jsem si příběh docela prožila. Jsem zvědavá jestli turistika na Tríbeči stoupne či naopak.

DriftBooks
11.12.2017 4 z 5

Na masív Tríbeče koukám často z oken našeho slovenského bytu – chybí mi šumavské kopečky a právě toto pohoří jako jediné rozbijí na horizontu mou paniku z rozlehlé roviny. Jenom si nejsem teď jistý, jestli tomu po přečtení Trhliny není naopak. Od „tríbečské“ paniky mě děli bezpečná přehledná pole a městečka bez záludných zákoutí…

Na knize mě bavila jedna zásadní věc. Interaktivita. S mým světem. S mou realitou. Velmi dobrý nápad a skvělý fór. Jednoduché a skvěle fungující. Další plus je výše zmíněná blízkost Tríbeče od mého nového bydliště. Ale hlavně – kniha je vskutku dobře napsaná. Karika umí navodit atmosféru, umí udržovat napětí, umí vyprávět. Vše, o čem se v knize Karika zmiňuje, si skutečně můžete najít na netu. Písničku Hýkal od kapely Zrní jsem sjížděl během čtení několikrát a opravdu do příběhu sedí jako ulitá.

myshmother
09.12.2017 3 z 5

Kniha se velmi dobře četla a zpočátku mě docela pohltila. Jakmile však děj dospěl k samotné návštěvě Tribeče, začala jsem mít smíšené pocity. Trocha turistického PR a průvodce krajem, trocha Blair Witch, hodně sci-fi povídání. Do toho spousta hororových kulis a klišé. Na konci mi z této knihy v hlavě zůstala jediná myšlenka: "Asi slušnej materiál". :-D Možná by bylo lepší, kdyby kniha byla od začátku na férovku prezentována, jako fikce zasazená do reálného prostředí. Pak bych nemusela ubírat hvězdy za nepovedený pokus o mystifikaci. Navíc jsem přesvědčena, že by oblasti pohoří Tribeč více slušel napínavý příběh s mystickými prvky, ale zasazený do minulosti.

Lucinkaaa
08.12.2017 5 z 5

Kniha mě zcela pohltila. Teď po přečtení nevím co si od ní mám myslet.

FireOfFilth
05.12.2017 5 z 5

Úžasná psychojízda. Kdo čeká klasický horor, kde se vyskytují různé příšery či jiné nadpřirozeno, bude asi zklamán.
Celou knihu bych rozdělil do čtyř částí.
V první části hlavní protagonista objeví zajímavé dokumenty. V druhé části se seznámí přes svůj blog se dvěma lidmi a domluví si reálnou schůzku. Třetí část mapuje první výlet a čtvrtá druhý výlet.
Všechny tyto části jsou čtivé a napínavé.
Takže jak je psáno ke konci knihy, dávejte pozor aby se vám nestalo, že pro Vás už "dvě a dvě nebudou čtyři" a také aby jste se neoctli ve světě, kde se dvanáct píše jako deset.
Celkové hodnocení 90%

STARKAN
04.12.2017 5 z 5

Jozef Karika je vynikající fabulátor, což dílem Trhlina jasně dokazuje. Pro mě byla kniha strhující, přečetl jsem ji během víkendu a zanechala ve mě spoustu silných dojmů.
POZOR SPOILER!!!
Karika zde dokázal spojit mýty, legendy, domněnky, historická fakta, články a příspěvky, jež lze nalézt na internetu, fantazii, pokřivení lidské mysli a ještě do toho přimotat trochu vědeckých teorií o multiversu. Navíc se nám, čtenářům, snaží drnkat na strunu strachu hned od začátku tím, že se příběh mohl stát, protože mu ho údajně vypráví jistý Igor, čtenář jeho předchozí knihy Strach (za mě rovněž vynikající dílo) a jak autor několikrát zmíní, nejděsivější věci jsou ty nejobyčejnější.
KONEC SPOILERU!!!
Za mě parádní jízda, emoční šleha a výborný čtenářský zážitek. Plným právem zasloužené ocenění kniha roku 2016 od Slovenských čtenářů. Pro mě jedna z nejlepších knih vůbec a velká poklona autorovi. Pane Kariko, těším se že příští rok, až zase začne zima, budu opět moci držet v rukou nějaké Vaše nové dílko, které bude jako vždy o dost mrazivější, než jakékoliv počasí venku.