Trhlina

Trhlina https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356418/bmid_trhlina-DSS-356418.jpeg 4 3832 1246

Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tríbeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. Titul na Slovensku získal ocenění Kniha roku 2016 v kategorii čtenářů. Román Jozefa Kariky byl jako jediný žánrový titul v historii nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera. Slovenský spisovatel Jozef Karika pracoval jako redaktor v televizi. Zaměřoval se především na politické a investigativní reportáže. Je držitelem Ceny Béla za nejlepší hororovou povídku a několika dalších novinářských i literárních ocenění. Debutoval knihou Zóny tieňa (2005), posléze vydal publikace Mágia peňazí (2007), KPMPZ (2007) a Brány meonu (2009). V USA vydal soubor esejí pod názvem Liber 767 (2009). V roce 2010 mu vyšla kniha pod názvem V tieni mafie (česky Ve stínu mafie, Knižní klub 2011), která se stala bestsellerem nejen na Slovensku, ale i v České republice. Také její volná pokračování V tieni mafie II – Čas dravcov (2011) a Nepriateľ štátu (2011) se zařadila mezi nejprodávanější knihy na Slovensku. Za romány Ve stínu mafie a Čas dravcov získal ocenění Zlatá kniha, které se uděluje za víc než patnáct tisíc prodaných výtisků. V letech 2012 a 2013 mu vyšel dvoudílný román Na smrť o přátelství a lásce, které se změnily na smrtelnou nenávist. V příběhu se mu podařilo spojit tři zdánlivě protichůdné světy – prostředí židovské mafie v New Yorku, nacistické Německo a první slovenský stát. V roce 2014 vydal svůj první mysteriózní thriller Strach a v roce 2015 pak thriller Tma.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: ekniha , Argo

Trhlina , 2016

pedroK
30.12.2018 5 z 5

Sem tam se objeví kniha, která vám předkládá otázku: pravda nebo fikce? Jozef Karika vypráví těžce uvěřitelný příběh. K tomu ale místy přihodí oficielně ověřitelná fakta. Což mnohý čtenář využije a ověřuje, nejinak já. Stav hlavního hrdiny nás ovšem nabádá zamyslet se nad myslí člověka s "poruchou" spíš než nad nadpřirozenem či neprobádanou realitou. To je ale jen můj názor. Nicméně je to výborná, chytlavá kniha, která vám nedovolí ji odložit. Přetěte si ji, je to fakt ďábelská jízda, kdy až do konce nevíte, co na vás vybafne!

ThrisaManx
28.12.2018 5 z 5

Wow. Nevím, co víc k tomu napsat. Skvělá kniha plná tajemna a napětí. Ta atmosféra z knihy přímo sálá a určitě tomu napomáhá i fakt, že Jozef Karika knihu píše stylem, jako by šlo o skutečný příběh. Navíc se kniha opírá o události, které se skutečně staly a jsou dohledatelné, v průběhu vyprávění odkazuje na internetové stránky, které skutečně existují a čtenář po celou dobu opravdu váhá, co je tedy pravda a co fikce. Skvěle napsáno.

Vera Silent
28.12.2018 5 z 5

Vyborne pocteni. Hlavni postava sice pochybna a ne zrovna sympaticka, ale tahlo me to dal az k nabusenemu zaveru. Nehodlam posuzovat, zda je to podle skutecne prihody nebo jestli se vsichni u ohniste jen poradne zhulili, kazdopadne do pohori Tribec me nedostanete ani parem volu. Mimochodem odkazy na skutecne internetove zdroje a youtube videa v poznamkach pod carou jsou skvely napad. Zkoukla jsem to a na dokresleni atmosfery to fungovalo!

Teri_xo
27.12.2018 5 z 5

Kniha která pohltí a jen tak nepustí. Prožíváte to s nimi a bojíte se co přijde. Fandíte jim, aby vše zvládli ...

Prey
27.12.2018 5 z 5

Čiré čtenářské blaho. Miluju formu polofiktivních dokumentů a miluju knihy, kde se současně těšíte i obáváte, co bude dál. Kdo se někdy toulal přírodou a zákoutími lidské mysli sám, pochopí. Moderní vyprávění, gradace pozvolná a nepřepálená, takový konec mi úplně vyhovoval. Podle anotací to vypadá, že Karika dost vykrádá sám sebe, ale Trhlina byla moje první a jsem nadšený. (Čteno v překladu Jiřího Popioleka.)

Vakalik
25.12.2018 4 z 5

Konečně kniha, která se prezentuje jako strašidelná a taky taková opravdu je. Aspoň pro mě. Moc se mi tady nelíbilo začátek, ale jestli je kniha opravdu podle pravdy, jak nechá karika své čtenáře hádat, tak na to nelze říct ani ň. Bala jsem se a četla celé dobrodružství s napětím.

Magdyla.8
25.12.2018 4 z 5

Jsem ráda, že díky čtenářské výzvě jsem se dostala k této knize. Něco jsem si z příběhu vzala a dozvěděla jsem se "něco" o záhadném místě Tribeč. Věřím, že lidé zažívali v horách strach a byli dezorientovaní, ale také si myslím, že za tyhle bludy může právě nejvíce strach, vyčerpání, popřípadě nějaké drogy. Mrzí mě, že jsme se stejně nedozvěděli jak to doopravdy bylo s místem ikdyž to šli "hlavní hrdinové" prozkoumat.

Lucien1
24.12.2018 5 z 5

Kniha se ke mne dostala diky vyzve a jako uf strasne moc me nadchla.. Jeste ted z ni mam mrazive pocity. Nemohla jsem prestat cist.. Tem, kdo se radi boji, urcite doporucuji

Magriva
21.12.2018 4 z 5

Väčšina strachopudných pasáží nie je explicitne vyjadrená, o to väčšie je napätie, ktoré zažívate. Neviem, či to zaradiť k hororu, paranormálnym javom, mystifikácii, ale o to tu asi nejde; ide o to, že sa kniha veľmi dobre číta a či už ju vnímame ako to alebo ono je na interpretácii každého čitateľa.

Yarny
21.12.2018 3 z 5

Knihu som si vypočula ako audioknihu na youtube a celkom sa mi páčila, jedine postavy mohli byť sympatickejšie, preto len tri hviezdičky. Som zvedavá na knihu Strach.

WugWugs
21.12.2018 2 z 5

Ako scenár k nejakému zlému modernému hororu zo slovenského prostredia. Toto je už vyslovene zo série "Známe meno a Ikar predávajú".

Knižní střípky
21.12.2018 3 z 5

Na tuto knihu jsem byla hodně zvědavá. A když na ni konečně došlo, tak jsem po přečtení možná i trochu zklamaná. Myslela jsem si, že budu při čtení strachy bez sebe, že se budu bát jít i na záchod, ale kupodivu k tomuto nedošlo. A to jsem docela velký strašpytel, který sice miluje thrillery, ale pak si nadává, proč jsem to zase četla. A toto mé první setkání s Karikou mi způsobilo občas jen mírné mrazení v zádech, ale nic co by se nedalo zvládnout.

zeros
19.12.2018 1 z 5

Strašně nerad nedočítám knížky, ale tady jsem to opravdu nedal. Vůbec mi nesedl styl vyprávění, kdy chvíli "posloucháte" přepisy desek, pak zase čtete novinové články... A do toho všeho se vlastně nic neděje. K tomu hlavní hrdina, kterého fakt nemáte rádi hned od první stránky. Jako odpad bych to ale nehodnotil, to je přece jen ještě jiná "kvalita" :-)

lenjak
18.12.2018 odpad!

Těšila jsem se, ale za mne bohužel naprostý blábol a nesmysl.

Kopretina
17.12.2018 4 z 5

Kniha mě dostala. Musela jsem ji dočíst, než šli všichni spát, abych s ní nebyla sama. Příběh pro mě originální a jelikož do hor často, ráda a sama chodím, tak vzrušující. Ať je pravda jakákoli, je vždy na pováženou dráždit kobru bosou nohou.

Dany45
16.12.2018 2 z 5

Mám takový vnitřní pocit, jako by tuto knihu psali dva autoři ? Jsou v ní sekvence kdy děj je poutavý a rychle se odvíjí , zkrátka má říz . A na druhou stranu jsou úseky kdy se táhne aniž by cokoli vedl nebo představoval / Zkrátka upovídané ( A určité skoky v retrospektivě jsou na chvíli matoucí ? ) . Ale samotný příběh je zajímavý a téma jistě zaujme !

jprst
15.12.2018 2 z 5

Z mé strany velké očekávání a následně ještě větší zklamání. Námět a záměr sliboval lákavý zážitek a skutečnost? Z mého pohledu opravdu slabota.

iveta9025
13.12.2018 5 z 5

Knížku jsem nedala z ruky, bavila mě od začátku do konce. Od Kariky pro mě zatím nejlepší.

Rind
13.12.2018 3 z 5

3,5* - 1. polovina je takové to víkendové počteníčko.
2. polovina se čte skvěle a těšíte se na každý další řádek. A pak, pro mě, vcelku nijaký konec. Mám ráda konce, které si můžete uzavírat podle sebe, ale tady toho neuzavřeného bylo pro mě nějak moc

TheRaven
12.12.2018 4 z 5

Zpočátku mě poněkud štvala autorova lenost v líčení atmosféry či prostředí a neustálé využívání laciných berliček typu „To je jako v Texaském masakru motorovou pilou. A to je jako v Blair Witch. A tohle úplně jako ve filmu …“ Nicméně velmi podařený závěr podobné neřesti či zbytečné rozkecávání docela vynahradil a moc pěkně ukazuje, jak vybudovat strach, úzkost či nejistotu se vskutku minimalistickými prostředky.