Třetí říše

Třetí říše https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171788/bmid_treti-rise-Odr-171788.jpg 4 54 7

Mladý Udo Berger se vydává s přítelkyní na pár dní na Costa Brava, kde zdokonaluje svou novou válečnou hru – Třetí říši. Idylická scenérie kontrastuje s výstupy podivínů, jako je Vlk, Beránek či znetvořený hlídač na pláži, zvaný Spálenej. Udo při zdokonalování stolní hry o Třetí říši ztrácí pojem o hranicích skutečnosti a výmyslu a také čtenáře někdy mate měkká, bažinatá půda Bolanovy nezkrotné imaginace. Vypravěčsky strhující kniha znovu a jinak předkládá autorova věčná témata – podoby zla, formy nacismu a to, jak se kultura (smyšlenka, hra, literatura) stává jedinou pravou skutečností.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

El Tercer Reich , 2010


více info...

Přidat komentář

Gracian1964
03.09.2017 5 z 5

Nuž ja som sa veru pri čítaní mojej tretej knihy od Roberta (najprv boli Divocí detektivové, potom Vzdálená hvezda) nenudil ani trošku... Fantastická atmosféra... Ľahko a čitateľne napísané, pútavé, strhujúce, záhadné, tajomné i temné... ako to mám rád....táto bola veru rozhodne napísaná aj pre mňa...už sa teším na ďalších Bolanov....

puml
07.05.2017 5 z 5

Skvělý román s horečnatou, téměř snovou atmosférou španělského letoviska na konci léta. Bolaňo opět vrství zdánlivě nepodstatné události a banality aby z nich spletl dusný příběh o obsesích a nevyřčených touhách, o lidskosti ale i o násilí a skrytém barbartví pod vrstvou zdánlivé civilizovanosti.

Samotnou hru a její striktní pravidla chápu právě jako jakýsi protipól k těm duševním výkyvům jednotlivých postav, k těm nejednoznačnostem a nedorozuměním v komunikaci, v domýšlení situací, které se nestaly, k nemožnosti přesně propočítat strategii lidského chování, k vytváření domněk, ze kterých splétáme barvité osudy, které jsou ale nahony vzdálené skutečnosti - pomalé vzedmutí násilí z jednoho slova, z jednoho pohledu k rozsvícenému hotelovému oknu. A na druhé straně pohled na mapu s fiktivní bitvou, s virtuální rekonstrukcí minulosti, ve které se přesouvají tankové divize anonymních, v tomto případě virtuálních tanků a vojáků s přesně danými vzorci chování.

Bolaňo ukazuje, že taktické a matematicky propočítané principy fungují na abstraktní rovině, ale realita naráží na mnohdy nevyzpytatelný prožitek a jednání konkrétních jednotlivců, konkrétních lidí, kteří se svým jednáním vzpírají předem danému vzorci.

V současné době jsme stále více zaplavení nejrůznějšími simulacemi a hrami, které se ale hrají jen jako, ve kterých vlastně o nic nejde, jen o samotné hraní, případně o předem vypočitatelný rating a umístění. Bolaňo jako by říkal: můžete se připravovat jak chcete, ale realita a prožitek je plný náhod a nevyzpytatelných situací, které nelze nikdy předem propočítat, lze jen tušit, předvídat a snít.

Nadčasový román a v neposlední řadě opět vynikající překlad Anežky Charvátové. Doporučuji.


Baobab
01.10.2015 3 z 5

Kniha mě moc neoslovila, není to můj šálek čaje. První třetina/polovina knihy se mi zdála rozvláčná a beze smyslu, ve druhé to alespoň mělo spád a pointu. Co mě zaujalo, byly stavy hlavní postavy za nočního hraní, byly popsány hodně věrně a spolu s pointou u tohoto alespoň můžu říct, že to bylo něco nového a zajímavého, i když ne úplně příjemného.

gocatgo
07.08.2014

O Bolañovi zatím úplně nevím, co si myslet. Třetí říše je ale skutečně výborná kniha, která si po celou dobu udržuje tíživou atmosféru, má spoustu skvělých postav, jako třeba Beránek a Vlk, nebo Frau Else a hlavně celou dobu přemýšlíte, kam ten příběh povede. Vše psáno formou deníkových zápisků a to vše zabaleno v krásné úpravě od Arga. Krása.

kristeen
19.05.2014 4 z 5

S odstupem času si plně uvědomuju hlavně to, jak intenzívně dokáže autor popsat přímořskou krajinu aniž by to bylo hlavním obsahem knihy (to mi také připomíná předešlý román 2666). Stále se mi vrací podoba bunkru na písečné pláži po setmění. Jakoby mimoděk tu vyvstává pomalu uhasínající atmosféra letoviska po sezóně, s níž kontrastuje napětí kolem hlavního hrdiny - hráče, propadlého do světa vlastních her, který se nebezpečně prolíná se skutečností. Na pozadí ospalé atmosféry graduje osudový souboj hlavního hrdiny, aby nakonec vyšuměl stejně jako moře, když olizuje vlnami písek.

Lost Soul
02.03.2014 2 z 5

Po Divokých detektivech a 2666 velké zklamání, nudila jsem se až do samého konce!

karnifex
18.02.2014 5 z 5

Knihu jsem četl v době, kdy jsem měl celkem hodně práce, ale stejně jsem si vždycky pozdě večer našel čas na hodinku, dvě čtení. A fakt jsem si to i přes únavu výborně užil. Banální deník "Němce na prázdninách" v sobě ukrývá mnohem víc. Kapitola "Mí oblíbení generálové" je nesmírně zvláštní. Bolaño je skvělý vypraveč a já už se těším, až si tu knihu přečtu podruhé..

Štítky knihy

chilská literatura hispanoamerická literatura

Autorovy další knížky

Roberto Bolaño
chilská, 1953 - 2003
2012  84%2666
2008  87%Divocí detektivové
2013  78%Třetí říše
2005  79%Chilské nokturno
2011  78%Nacistická literatura v Americe

Kniha Třetí říše je v

Přečtených64x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených5x
Knihotéce48x
Chystám se číst27x
Chci si koupit6x
dalších seznamech1x