Tradiční český rok

Tradiční český rok https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395225/bmid_tradicni-cesky-rok-9jB-395225.jpg 5 20 9

Rádi byste dětem vyprávěli o českých tradicích? V této knize vám přiblížíme nejen ty nejznámější svátky, zvyky a obyčeje, ale také zde najdete známá lidová říkadla, pořekadla, písničky, pranostiky i vánoční a velikonoční koledy. Dozvíte se spoustu zajímavostí o našich klasických symbolech, lidových pověrách či oblíbených dětských hrách, které neodmyslitelně patří k tradičnímu českému roku. Prožijte a vychutnejte si rozkvetlé jaro, nádherné léto, barevný podzim i kouzelný zimní čas spolu s krásnými ilustracemi Josefa Lady.... celý text

helenah
03.12.2022 5 z 5

Nádherná kniha...Nádherná proto že nějak zvláštně, až kouzelně navodí atmosféru, vůni, barvy, a i zvuky každého z ročních období.
Moc děkuji a přiznávám,že ji mám ve své knihovně jako krásný skvost.

Zlajda95
02.09.2022 4 z 5

Čtvrtá hvězda je výhradně za krásné ilustrace Josefa Lady, autor knihy je ve skutečnosti nějaký pan Květoslav Dufek (již jsem doplnila do databáze) s kolektivem. Na knize oceňuji zejména to, že jsem se dočetla o různých tradicích a světcích, o kterých jsem dosud nic moc nevěděla. Co mě zklamalo je, že některá říkadla a písničky nejsou celé, uvedeny jsou třeba jen první sloky. Je tam kupa takových, které jsem vůbec neslyšela... a bohužel ne vždy je jasné, kde jedna básnička končí a druhá začíná.

Že autorem textu nebude Josef Lada mi došlo, když byla v knížce zmínka o internetu. Autoři v některých pasážích uváděli i co bylo x co je dnes, což pro mě není podstatné, očekávala jsem tradice.

Kniha je adresovaná dětskému čtenáři, ale texty k jednotlivým svátkům jsou poměrně dlouhé a složité k pochopení. Jako dítě bych ocenila max nějaké říkanky a samozřejmě ilustrace.

hannah2000
06.09.2020 5 z 5

Poměrně dlouho jsem hledala knížku, která by obsahovala české pověry, pranostiky, svátky, zvyky a popisy méně známých, dneska už moc nedodržovaných tradic. Hlavně, kde se vzaly a co vlastně původně znamenaly. A to vše v této knížce je. A je to doplněno úžasnými tradičními obrázky Josefa Lady, říkankami pro nejmenší, texty písniček, které se vážou ke svátkům a tradicím, a povídáním. Pěkně seřazeno od jara do zimy. Přestože je knížka zařazena jako dětská, zaujme i dospělé, které zajímá historie z hlediska tradic. Je to knížka na studování po celý rok. Stačí si pěkně sesednout - malí i velcí - a číst a povídat si a plánovat, co z toho musíme zavést doma i my. Čtení téhle knížky je příjemné zastavení k odreagování od dnešního uspěchaného života. PS: Já třeba měla nejraději svátek svaté Barborky - večer dát punčochu za okno a čekat, co v ní asi ráno bude :-)

katerina9455
08.06.2020 5 z 5

Jakožto milovník Josefa Lady, přírody a veškerých tradic jsem si musela tuto knihu pořídit do své knihovny. Ráda si v ní listuji a opakovaně čtu pranostiky, zvyky a básničky spjaté s konkrétními svátky.

Knižní střípky
21.05.2020 5 z 5

Kniha TRADIČNÍ ČESKÝ ROK je skvostem a myslím si, že by neměla chybět v žádné knihovničce malého čtenáře a v žádné rodině, která ctí naše dědictví po předcích a chce vychovávat své děti v úctě k našim národním tradicím a k moudrosti našich předků. Co říci závěrem? Čtení nebo i jen listování v této knize je balzámem na duši a pastvou pro oči.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

Bustedka
22.01.2020 4 z 5

Takhle.. bez Ladových nádherných ilustrací by to byla kniha jen taková obyčejná. Ale dohromady to funguje.
Ale něco mi tam chybí. Nějaká ta třešnička na dortu. Pro děti bych ocenila, kdyby ty tradice byly popsané třeba příběhem.

Je to ale jedno z těch děl, které si zaslouží místo v každé knihovně

Jane417
31.12.2019 5 z 5

"Tradiční český rok" je knížka, kterou jsem postupně pročítala opravdu celý rok a klidně to vezmu zase všechno od začátku! Spousty svátků, tradic, zvyků, pověr, říkadel, koled, písniček a pověstí... doplněných krásnými, klasickými a typicky českými ilustracemi Josefa Lady, dělá ze čtení a prohlížení vlastně takový kulturní zážitek. Je to jako procházka po skanzenu, ale taková, kde vás průvodcovský výklad baví a moc se vám tam líbí.

bookcase
21.11.2019 5 z 5

Kniha názorně představuje mnohdy těžký úděl našich předků, který si dokázali díky zvykům a tradicím zpestřit. Dokázali se radovat z maličkostí, skromný život je naučil ocenit i jen naleštěné jablko jako ten nejluxusnější vánoční dárek.

Marekh
28.07.2019 5 z 5

Jsem první čtenář v databázi knih, který píše komentář o této knize, což je škoda. Kniha je nádherná svým zpracováním. V minulosti jsem si pořídil knihu s názvem TRADIČNÍ ČESKÁ ZIMA. Když jsem se dozvěděl o této knize, rozhodl jsem se, že si knihu pořídím a budu tak mít v jednom svazku všechna roční období - jaro, léto, podzim a zimu.

Kniha je vhodná pro dětské čtenáře, ale také pro dospělé. V knize se dočteme o různých svátcích, tradicích, zvycích, pověrách. Nechybí také říkadla, koledy a písničky. Dozvíme se také informace o různých světcích.

Kniha obsahuje křídový papír a nádherné ilustrace od Josefa Lady. Knihu určitě doporučuji. :)

lidová kultura zvyky a obyčeje roční období

Autoři knihy

Josef Lada
česká, 1887 - 1957
Květoslav Dufek
česká, 1921 - 2018

Kniha Tradiční český rok je v