Norr, ochraňuj Britániu!

Norr, ochraňuj Britániu! https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/329704/bmid_norr-ochranuj-britaniu-YXB-329704.jpg 4 10 4

Terence Norr série

Terence Norr je paranormálny vyšetrovateľ. Svoje prípady rieši s netradičným prístupom a nie práve prívetivým správaním sa k okoliu. Bojuje s poltergeistami, prízrakmi, démonmi alebo obrími chobotnicami. Jeho pomocníkmi v pátraní sú mladá telepatka Cate Havebridgeová a astrálny tvor menom Ábel. Poviedky sa odohrávajú v kulisách alternatívneho Londýna, kde hnacím motorom dejín je rovnakým dielom para aj mágia. V knihe sa stretneme aj s postavami známymi z literatúry 19. storočia, zamiešanými do príbehu v osviežujúcom popkultúrnom kokteile.... celý text

SBH
29.03.2024 5 z 5

(SPOILER) Na knihu mě upozornil článek na Dětech noci, a upřímně dobrodružstvím bylo už jenom to, jak ji sehnat. Nicméně podařilo se a jsem tomu zatraceně ráda.
Steampunkový svět je naprosto okouzlující, vrcholnou lahůdku představují postavy ze slavných děl viktoriánské literatury, které na stránkách vesele skotačí od Doriana Graye až po Tři muže ve člunu (tentokrát tedy na večírku). Samozřejmě nemůžu vynechat slavného Holmese a jeho podržtašku Watsona, vůči nimž se mladý, charismatický, sympatický, krásně rostlý a inteligentní Norr vymezuje. A ani to není Mirek Dušín, tak mistrně je postava napsaná.
Prostředí, postavy a dialogy představovaly nejsilnější složky díla. Drobnou výhradu bych měla k dějovým liniím. Sice se mluví o detektivních případech, ovšem málokdy se pátrá po pachateli, ten je většinou znám na první dobrou. Víceméně jde o jeho likvidaci či odeslání do patřičných dimenzí. Ta je ovšem vždy podána náležitě úderně a akčně.
Bylo to vtipné, bylo to zábavné, do toho jsem si ještě užívala libozvučnou slovenčinu, hej. Jediné, v čem bych viděla drobnou závadu, byl časový sled povídek, kdy jsme začali tak nějak zprostředka časové osy a končili na úplném začátku. Ano, byl to, jak je dnes módní, román v povídkách, ovšem jednak na sebe příběhy navazovaly, tudíž jejich zpřeházení nedávalo smysl, a potom by stejně jednotlivé povídky nefungovaly samostatně. Tento koncept mi prostě nedává smysl.
Poslední povídku, která do Norrova světa nespadá, jsem vynechala, válečné historky opravdu nejsou nic pro mne.
Poohlédnu se po dalších knihách z Norrova universa, ovšem na letmý pokus je už teď zřejmé, že půjde o náročnou výzvu. Proč?

Maud22
19.11.2022 5 z 5

No ano, Londýn, Scotland Yard, inspektor Lestrade... Ale pozor, není to o Sherlocku Holmesovi a doktoru Watsonovi, ačkoli jsou tu a tam s patřičným despektem zmiňováni. Hlavním hrdinou je Terence Norr, který se zabývá nejen vyšetřováním paranormálních jevů, ale i jejich likvidací nebo zavíráním otevřených portálů, jimiž se chtějí prodrat zlé a nebezpečné bytosti. Pomáhá mu urozená šlechtična Cate. Nevěřili byste, kolik démonů, astrálů, cthultuovských stvoření a jiných potvor otravuje život Londýna. Není divu, že byla třeba spolupráce s externisty, již si s nimi dokážou poradit. Magii doplňuje steampunk. Bavila mě představa porcelánových služek i golemů, strojů na těžkou práci. Svěží soubor povídek vyprávěných neotřelým způsobem a s humorem, to vše v slovenském originále, je radost číst!

Fantasysvet
26.06.2017 4 z 5

Norr sa čítal veľmi dobre, oči mi hltali písmenká a človek sa ani nenazdal a bolo po čítaní. Veľmi ma prekvapila autorova široká slovná zásoba, ktorá sa spolu s predstavivosťou a znalosťami odrazila aj na výborne vykreslených súbojoch, hlavne v poviedke Terence Norr a Dračia žena. Mojím osobným veľkým plusom je miestami parodická atmosféra vytvorená aj vďaka známym postavám z britskej literatúry 19. storočia. Už spomenutý Van Helsing, ale aj Sherlock Holmes či Dorian Grey, dokonca aj sám Rasputin vám vyčaruje úsmev na tvári. A tou najlepšou správou pre ľudí, ktorí poviedky neobľubujú, je to, že tieto poviedky nie sú len z kontextu vytrhnuté krátke príbehy, ale zapadajú do jedného väčšieho celku, takže sa nikto nemusí báť väčšej absencie deja, akcie, postáv, rôznych zápletiek, stagnujúceho prostredia alebo vyšetrovania.

Mínusy sú dva, jeden väčší a druhý taký kozmetický, a tým je, samozrejme, dĺžka. Kniha má síce 200 strán, ale zhltnete ich príliš rýchlo. Dobrou správou je, že sa chystá pokračovanie. Pošuškáva sa, že je takmer na spadnutie. My budeme zatiaľ dúfať, že jedného dňa sa Norr s Cate dočkajú aj plnohodnotného románu. Druhým, už väčším mínusom je poradie poviedok. To trošku mätie, človek si neuvedomí hneď, že číta niečo, čo sa odohralo ešte pred predošlou poviedkou viac v minulosti. Chvíľu trvá, kým sa čitateľ zorientuje, zblíži s postavami a porozumie univerzu, ktorý Peter Jelínek vytvoril. Keďže je kniha vystavaná dobre, na tento nedostatok si zvyknete a časom vám nebude prekážať.

Veve721
21.04.2017 5 z 5

Tak tahle knížka mě úplně dostala! Je to ten typ literatury, kdy už od prvních stránek nepochybujete, že dáte vysoké hodnocení... I kratší povídky jsou napsány pořádně akčně a výsledný celek tak připomíná spíš napínavý fantasy seriál, než obyčejnou sbírku povídek. Navíc steampunkových příběhů nenajdeme na našich trzích zrovna velký výběr. Autor nevsadil na jistotu, vydal se do nových vod a udělal dobře. Vytvořil originální dílko, které se dokáže zavděčit všem typům čtenářů. Knížku bych doporučila svému příteli, kamarádce i mamce (mamča už se mě dokonce ptala, kdy Norra dočtu, aby si ho mohla přečíst taky :D). Českým čtenářům by mohla občas dělat problém slovenština, jelikož autor má až obdivuhodně širokou slovní zásobu a v jedné kapitole používá i starší hovorové výrazy. Takže doporučuji spíš českým čtenářům, kteří již něco ve slovenštině četli, ne úplným začátečníkům. Slováci ale omluvu nemají, tak si šupejte knížku sehnat a přečíst! Nebudete litovat.

steampunk

Peter Jelínek
slovenská
2016  80%Norr, ochraňuj Britániu!
2018  80%Alternauti
2019  80%Le Sabotage