Norr, ochraňuj Britániu!

Terence Norr je paranormálny vyšetrovateľ. Svoje prípady rieši s netradičným prístupom a nie práve prívetivým správaním sa k okoliu. Bojuje s poltergeistami, prízrakmi, démonmi alebo obrími chobotnicami. Jeho pomocníkmi v pátraní sú mladá telepatka Cate Havebridgeová a astrálny tvor menom Ábel. Poviedky sa odohrávajú v kulisách alternatívneho Londýna, kde hnacím motorom dejín je rovnakým dielom para aj mágia. V knihe sa stretneme aj s postavami známymi z literatúry 19. storočia, zamiešanými do príbehu v osviežujúcom popkultúrnom kokteile....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/329704/norr-ochranuj-britaniu-YXB-329704.jpg 4.43

Terence Norr (1.)

Horory, Literatura slovenská, Fantasy
Vydáno:, Peter Jelínek

Kniha Norr, ochraňuj Britániu!

Fantasysvet
26.06.2017

Norr sa čítal veľmi dobre, oči mi hltali písmenká a človek sa ani nenazdal a bolo po čítaní. Veľmi ma prekvapila autorova široká slovná zásoba, ktorá sa spolu s predstavivosťou a znalosťami odrazila aj na výborne vykreslených súbojoch, hlavne v poviedke Terence Norr a Dračia žena. Mojím osobným veľkým plusom je miestami parodická atmosféra vytvorená aj vďaka známym postavám z britskej literatúry 19. storočia. Už spomenutý Van Helsing, ale aj Sherlock Holmes či Dorian Grey, dokonca aj sám Rasputin vám vyčaruje úsmev na tvári. A tou najlepšou správou pre ľudí, ktorí poviedky neobľubujú, je to, že tieto poviedky nie sú len z kontextu vytrhnuté krátke príbehy, ale zapadajú do jedného väčšieho celku, takže sa nikto nemusí báť väčšej absencie deja, akcie, postáv, rôznych zápletiek, stagnujúceho prostredia alebo vyšetrovania.

Mínusy sú dva, jeden väčší a druhý taký kozmetický, a tým je, samozrejme, dĺžka. Kniha má síce 200 strán, ale zhltnete ich príliš rýchlo. Dobrou správou je, že sa chystá pokračovanie. Pošuškáva sa, že je takmer na spadnutie. My budeme zatiaľ dúfať, že jedného dňa sa Norr s Cate dočkajú aj plnohodnotného románu. Druhým, už väčším mínusom je poradie poviedok. To trošku mätie, človek si neuvedomí hneď, že číta niečo, čo sa odohralo ešte pred predošlou poviedkou viac v minulosti. Chvíľu trvá, kým sa čitateľ zorientuje, zblíži s postavami a porozumie univerzu, ktorý Peter Jelínek vytvoril. Keďže je kniha vystavaná dobre, na tento nedostatok si zvyknete a časom vám nebude prekážať.

Veve721
21.04.2017

Tak tahle knížka mě úplně dostala! Je to ten typ literatury, kdy už od prvních stránek nepochybujete, že dáte vysoké hodnocení... I kratší povídky jsou napsány pořádně akčně a výsledný celek tak připomíná spíš napínavý fantasy seriál, než obyčejnou sbírku povídek. Navíc steampunkových příběhů nenajdeme na našich trzích zrovna velký výběr. Autor nevsadil na jistotu, vydal se do nových vod a udělal dobře. Vytvořil originální dílko, které se dokáže zavděčit všem typům čtenářů. Knížku bych doporučila svému příteli, kamarádce i mamce (mamča už se mě dokonce ptala, kdy Norra dočtu, aby si ho mohla přečíst taky :D). Českým čtenářům by mohla občas dělat problém slovenština, jelikož autor má až obdivuhodně širokou slovní zásobu a v jedné kapitole používá i starší hovorové výrazy. Takže doporučuji spíš českým čtenářům, kteří již něco ve slovenštině četli, ne úplným začátečníkům. Slováci ale omluvu nemají, tak si šupejte knížku sehnat a přečíst! Nebudete litovat.
Recenze: http://supermixer.blog.cz/1704/k-norr-ochranuj-britaniu-peter-jelinek

steampunk

Peter Jelínek
slovenská

• Alternauti (2018)
  • Norr, ochraňuj Britániu! (2016)

Kniha Norr, ochraňuj Britániu! je: